Aktualności


,,Szkoła do hymnu''

W piątek, 8 listopada, nasza szkoła  przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła do hymnu’’.
 O symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły odśpiewali 4-zwrotkowy hymn Polski.

Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy ,,Rekord dla Niepodległej’’.


Akcja ,,Opatrunek na ratunek'' zakończona

 

Zakończyliśmy właśnie zbiórkę środków opatrunkowych dla szpitali i przychodni misyjnych w Afryce.

„Do misyjnych przychodni i szpitali zgłaszają się najczęściej ludzie najbiedniejsi i najbardziej chorzy. Zgłaszają się Ci, których nie stać na leczenie w państwowych szpitalach i nie stać na wizytę u miejscowego szamana. W tropikalnym klimacie wiele chorób dotyczy również skóry. W surowych warunkach życia pozbawionego wszelkich wygód nietrudno o rany zadane narzędziami przy pracy w domu i obejściu. Pracujące od najmłodszych lat dzieci często ulegają urazom, często też zdarza się, że parzą się gotowanymi na wolnym powietrzu potrawami lub od ogniska. W tropiku wielką plagą są ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci.” (tekst ze strony Redemptoris Missio”).

W akcję „Opatrunek na ratunek” czynnie włączyli się uczniowie klasy VI. Podczas dużych przerw zbierali od swoich koleżanek               i kolegów: gazę, plastry, różnorakie opatrunki, rękawiczki gumowe oraz bandaże. W efekcie ich działań do siedzimy Fundacji Humanitarnej Redemptoris Missio w Poznaniu dotrą dwa kartony podarowanych środków.

            Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom mogliśmy pomóc nieznanej nam osobie, gdzieś na krańcu świata.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.


TEAM - TEACHING

            Dnia 6 listopada uczniowie klasy VII uczestniczyli w niecodziennych zajęciach, prowadzonych równocześnie przez dwóch nauczycieli. Podczas lekcji omawiane były przede wszystkim treści z biologii z wykorzystaniem  języka niemieckiego. Siódmoklasiści rozwijali również kompetencje informatyczne oraz podstawowe kompetencje naukowo - techniczne.

Dodatkową atrakcją zajęć było użycie koszulki wirtualnej, która okazała się jedyną w swoim rodzaju pomocą dydaktyczną. Po uruchomieniu odpowiedniej aplikacji uczniowie mogli zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała. W czasie lekcji „zwiedzili” wirtualnie układ kostny, dokonali pomiaru własnego tętna a także obserwowali bijące serce. 
Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.


Konkurs ekologiczny

 

5 listopada odbyły się szkolne eliminacje konkursu Gmina Przygodzice to EKO - okolice.

 W tym roku uczestnicy mieli następujące zadania:

·         klasy I – III: wykonanie eko - smoka ,

·         klasy IV – VI: wykonanie prac w technikach rysunkowych,

·         klasy VII – VIII: stworzenie eko - mebla.

 

Do zmagań konkursowych przystąpili następujący uczniowie:

·         klasy I - III: 1. Jakub Krawczyk, 2. Miłosz Prukała, 3.Wiktor i Igor Wnukowie,
4. Maja Brylak, Erika Tomczak oraz Martyna Błaszczyk, 5. Jakub Sikora, 6. Oliwier Pastok, Krzysztof Ladorucki i Marcel Podemski.

·         klasy IV - VI:, Patryk Błaszczyk, Natalia Szafraniec - uczniowie , którzy reprezentują szkolę na szczeblu gminnym, oraz Karolina Zawidzka, Jakub Marszałek i Łukasz Jurek

·         klasy VII - VIII: 1. Hanna Roga i Julian Zygmunt, Wiktoria Janiak, Karolina Zawidzka i Mikołaj Cieśliński, 3. Łukasz Zawidzki
i Kamil Urbaniak - uczniowie, którzy reprezentują szkolę na szczeblu gminnym

 

 

Jak się okazało - komisja w składzie: Pani Urszula Pawłowska, ks. Daniel Zarębski, Pani Joanna Bakalarek oraz
Pani Agata Pacyna - nie miała łatwego zadania. Najwięcej trudności sprawił wybór trzech prac najmłodszych uczestników konkursu, dlatego że były to dzieła przepiękne i bardzo oryginalne.

Niemniej po burzliwych obradach komisja wybrała trzy prace z najmłodszych klas, a mianowicie smoki wykonane przez: Wiktora i Igora Wnuków, Nikolę Tomczak oraz Oliwiera Pastoka, Krzysztofa Ladoruckiego i Marcela Podemskiego.

Gratulujemy bardzo serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu i trzymamy kciuki na dalszym etapie konkursu gminnego.


Sprzątanie cmentarza

We wtorek - 29 października - przed uroczystością Wszystkich Świętych, wolontariusze szkolnego koła PCK wraz z opiekunem udali się
na cmentarz, aby posprzątać miejsce wiecznego spoczynku.

Uczniowie oczyścili miejsce ze starych liści oraz zagubionych śmieci. I mimo tego, że pracy było co niemiara, członkowie koła wrócili
do szkoły z poczuciem dobrze zrealizowanego obowiązku, sugerując, że zawsze są chętni do pracy.


Nowy układ okresowy

Oddział Toruński PTChem w ramach obchodów 150-lecia układu okresowego przy wsparciu Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika oraz firmy SHIM-POL przygotował 150 układów okresowych pierwiastków. Układ okresowy opracował Łukasz Nuckowski,
a projekt koordynuje Szymon Bocian.

Dzięki uprzejmości twórców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymaliśmy nowy układ okresowy pierwiastków chemicznych. Sądzimy, że będzie służył uczniom przez wiele lat.

Dziękujemy!


Święto dyni

    29 października w czarnoleskiej szkole jako główna „bohaterka” wystąpiła dynia. Właśnie jej poświęciliśmy naszą uwagę
 z powodu cennych wartości odżywczych. To szczególne warzywo jest bogate w witaminy, składniki mineralne, jest niskokaloryczne, zawiera błonnik pokarmowy i zmniejsza m.in. ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Polecamy spożywanie pestek dyni, które obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe.

    Kilka dni wcześniej wszystkie klasy skupiły się na przygotowaniu pięknego wystroju swoich sal lekcyjnych w ramach odbywającego się konkursu. W szkole zagościły odcienie żółci, pomarańczy i zieleni.

    Świętowanie rozpoczęliśmy od pokazu mody. Uczniowie z klas: I, II, III i IV zaprezentowali się w pomarańczowych strojach. Następnie, na boisku szkolnym, odbył się pokaz doświadczeń chemicznych z dynią w roli głównej. Na koniec przystąpiliśmy
do degustacji potraw przygotowanych z dyni. Była pyszna zupa, kompot, sałatka, ciasto i placki. Jedzenie szybko zniknęło z talerzy.

W trakcie naszych obchodów pracowała trzyosobowa komisja, która wyłoniła zwycięzców ogłoszonych wcześniej konkursów.

W konkursie na najładniejszy pomarańczowy strój wyróżniono następujących uczniów:

1.     Martynę Błaszczyk – kl. I

2.     Maję Brylak kl. I

3.     Jakuba Sikorę – kl. I

4.     Aleksandrę Pietrygę – kl. II

5.     Krzysztofa Ladoruckiego – kl. I

6.     Nikolę Tomczak – kl. II

 

Natomiast w konkursie na najlepszy wystrój sali lekcyjnej oraz przygotowanie kompozycji z dyni przyznano następujące lokaty:

 

klasa I – I-miejsce

klasa VII – II miejsce

klasa IV – III miejsce

 

Nasze działania odbywały się w ramach realizacji programu „Trzymaj formę”.

Szczególne podziękowania należą się p. Tadeuszowi Cygal z firmy „Cygal” za podarowanie szkole ciasta dyniowego, p. Monice Zawidzkiej za ofiarowanie pięknych i dużych dyń, p. Helenie Matysiak i p. Joannie Urbaniak za przygotowanie potraw oraz wszystkim innym rodzicom i wychowawcom za pomoc
w przygotowaniu święta.


Czerwony Kapturek w Dublinie

28 października klasę II odwiedziła p. Justyna Mazurek-Schramm w ramach projektu Irlandia w Szkole. Uczniowie doskonale pamiętali swojego gościa, ponieważ p. Justyna przybliżała im temat baśni irlandzkich w ubiegłym roku szkolnym, gdy byli jeszcze w klasie I.

Od tematu baśni nie odeszliśmy. Tym razem poznaliśmy unowocześnioną wersję ,,Czerwonego Kapturka’’, którego akcja rozgrywała się w Dublinie. Nowością okazała się być bajka o Pooce, która zmieniała swój kształt, gdy tylko tego potrzebowała. Dzieci również zmieniały się w Pookę, przybierając postać piesków, kotów, czy leniwców.

Kolejną atrakcją było układanie puzzli z irlandzkimi słówkami.

Pani Justyna przed wyjazdem podarowała dzieciom kolorowanki z symbolami Irlandii.

Dziękujemy za wizytę i lekcję pełną wrażeń! :)


,,Szkoła pamięta''

Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła pamięta''. Celem akcji było zorganizowanie w szkole działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia takie jak m.in. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej
 czy 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 
Kulminacja działań przypadła 25 października, kiedy to postanowiliśmy wybrać się na miejscowy cmentarz, aby pielęgnować pamięć
o lokalnych bohaterach naszej wolności, o osobach związanych z historią naszego regionu, o zmarłych nauczycielach.


Szkoła pamięta!

Program obchodów ŚWIĘTA DYNI

Wartości odżywczych dyni i jej właściwości leczniczych nie sposób przecenić. Dynia to warzywo bogate w witaminy i minerały,
a przy tym ma niewiele kalorii. Świeże pestki dyni pomagają pozbyć się owsików, tasiemca i innych pasożytów.

Również my - społeczność naszej szkoły - chcemy zwrócić uwagę na szczególne walory odżywcze dyni. We wtorek 29 października odbędzie się w naszej szkole „Święto dyni”. W związku z powyższym proponujemy poniższy program obchodów.

 

1.     Konkurs na kompozycję z dyni– każda klasa przygotowuje wystrój na zewnątrz swojej sali lekcyjnej oraz gazetkę na temat wartości odżywczych dyni.

2.     Degustacja potraw z dyni.

3.     Pokaz chemiczny – niespodzianka.

4.     Konkurs na pomarańczowy strój – klasy I- IV.

 

Ponadto w dzień obchodów wszyscy uczniowie przychodzą ubrani na pomarańczowo.

 


Święto nie tylko dla nauczycieli

14 października okazał się wyjątkowym dniem nie tylko dla nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców,
ale przede wszystkim dla najmłodszych dzieci. Podczas spotkania celebrującego święto, miało bowiem miejsce pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie.

Po serdecznym i jakże ciepłym powitaniu przez Panią Dyrektor Urszulę Pawłowską zebranych w sali gimnastycznej słuchaczy, oddano głos Natalii Szafraniec z klasy VI, która poprowadziła dalszą część uroczystości.

Zgodnie z tradycją pierwszoklasiści musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami, które zdobyli od początku września w szkole. Wspólnie śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Pojawiły się również duszki szkolne: Julia Lizak, Patryk Błaszczyk oraz Mikołaj Cieśliński, którzy sprawdzali umiejętności pierwszoklasistów.

Po uroczystym ślubowaniu Pani Dyrektor dokonała pasowania uczniów, którzy na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy, kuferki
i legitymacje, po czym w radosnym nastroju udali się na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców klasy pierwszej.


Smacznie, zdrowo, kolorowo

W czwartek - 3 października - uczniowie klasy I realizowali temat lekcji: W kuchni miło i smakowicie.  Jedną z części zajęć było przygotowanie zdrowych i kolorowych kanapek.

Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty i z ogromnym zapałem przygotowywały smaczne, pełne witamin kanapki.
Praca przyniosła wszystkim wiele radości, okazało się także, że uczniowie doskonale potrafili komponować apetyczne przekąski.
Bardzo to cieszy, tym bardziej, że kanapki wykonane własnoręcznie smakują najlepiej!

Pierwszacy dowiedzieli się także, jak wiele korzyści wynika ze spożywania drugiego śniadania. Zajęcia były “bardzo smaczne”.


REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU

 ,,MÓJ UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW"

 

Rok 1869 jest powszechnie uważany za rok sformułowania okresowości pierwiastków chemicznych przez jednego z najwybitniejszych uczonych Dmitrija Mendelejewa. Zatem w 2019 roku przypada 150. rocznica powstania Tablicy Układu Okresowego, dlatego też ten czas został ogłoszony przez UNESCO i Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych „Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych”.

Pragniemy włączyć się w obchody tego niezwykłego święta i poszerzyć wiadomości uczniów o układzie okresowym pierwiastków chemicznych.

Cele konkursu:

- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;

- poznanie szerszego spektrum informacji na temat pierwiastków i ich zastosowań;

- rozwijanie kreatywności.

            Zachęcamy do udziału w konkursie uczniów klasy VII i VIII oraz innych zainteresowanych tematem.

Głównym zadaniem jest wykonanie oryginalnego układu okresowego pierwiastków chemicznych z różnorodnych materiałów i dowolną techniką.

Oceniana będzie m. in. : inwencja twórcza, poprawność merytoryczna oraz estetyka wykonania pracy.

 

Prace należy oddać do 21 listopada 2019r.nauczycielowi chemii lub fizyki.

 

Życzymy ciekawych pomysłów!

 


ZBIÓRKA OPATRUNKÓW DLA SZPITALI MISYJNYCH

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” ogłasza ósmą edycję akcji „Opatrunek na ratunek”, podczas której zbierane będą środki opatrunkowe. Pomogą one w opatrywaniu ran w misyjnych przychodniach i szpitalach.

Nasza szkoła ponownie włącza się do akcji. Do 6 listopada br. będziemy zbierać:

- bandaże (dzianinowe i elastyczne);

- gazy;

- kompresy (jałowe i niejałowe);

- plastry opatrunkowe;

- rękawiczki gumowe;

- watę;

- środki do dezynfekcji (tylko w proszku).

 

            W misyjnych przychodniach brakuje dosłownie wszystkiego. Każdy bandaż czy plaster jest na wagę złota!

            Pomóżmy najbardziej potrzebującym!

Koordynatorzy akcji:

Joanna Bakalarek
Barbara Cieślińska
Regina ZiąbkaNAKRĘĆ SIĘ DLA BRAJANA!

Prosimy o pomoc w uratowaniu życia Brajana - ucznia SP13 w Ostrowie Wielkopolskim.

Jednym ze sposobów na pomoc chłopcu jest zbiórka plastikowych korków.

Korki co dwa dni zbiera Samorząd Uczniowski oraz SK PCK. Można je też przekazać
p. Joannie Bakalarek, p. Barbarze Cieślińskiej lub p. Reginie Ziąbce.
Samorząd Uczniowski wybrany

13 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Po zliczeniu wszystkich głosów, wyniki przedstawiają się następująco:


Przewodniczącą SU została Zuzanna Krysiak, jej zastępcą-Mikołaj Cieśliński, skarbnikiem- Julia Lizak, natomiast członkiniami zarządu- Julia Monieta oraz Oliwia Śniatała.


Życzymy głów pełnych pomysłów oraz owocnej pracy!


Bezpieczna droga do szkoły

12 września uczniowie klasy pierwszej gościli na swojej lekcji specjalnego gościa, a mianowicie policjanta dzielnicowego
Pana Arkadiusza K. Tematem pogadanki była BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY. Pan policjant przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych uczniów przed zabawami w pobliżu jezdni.

            Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się też dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez jezdnię. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość obejrzeć radiowóz od środka. Pan policjant włączył sygnały świetlne i dźwiękowe, co wzbudziło również emocje u pozostałych uczniów szkoły, nawet tych najstarszych.


Narodowe Czytanie

12 września w Bibliotece Publicznej w Czarnymlesie miała miejsce akcja Narodowego Czytania wybranych przez Parę Prezydencką ośmiu nowel spośród literatury polskiej.

 Zebrani goście wraz z młodzieżą i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie poddali lekturze sugestywne fragmenty wskazanych pozycji literackich. Czytaniu towarzyszyło krótkie omówienie istoty powstania oraz problematyki utworów.

            Najważniejszym jednak jest to, iż corocznie w akcję włączają się osoby, któreróżni wiek, lecz łączy idea czytelnicza. Jest to bardzo budujące, ponieważ pozwala wierzyć, że literatura polska będzie nieustannie popularyzowana, wzmacniając poczucie tożsamości narodowej.

Za udział w akcji Narodowego Czytania 2019 serdecznie dziękujemy.


Rozpoczęcie roku szkolnego

2 września wypoczęci oraz zwarci i gotowi do pracy stanęliśmy w murach naszej szkoły. Podczas uroczystej akademii dyrektor szkoły Urszula Pawłowska serdecznie przywitała zebranych, a szczególnie uczniów klasy pierwszej. Dzień ten był szczególny dla pierwszaków jeszcze z jednego powodu - podczas mszy świętej zostały poświęcone ich plecaki oraz przybory szkolne. 
Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny przyniesie wszystkim wiele chwil radości spędzonych w gronie przyjaciół oraz będzie obfitował
w sukcesy i zadowolenie ze zdobytej wiedzy.

Nie zapomnieliśmy również o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i jak co roku złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy obelisku upamiętniającym poległych.

Występ uczniów podczas dożynek parafialnych

11 sierpnia nasi uczniowie mieli zaszczyt wystąpić przed mieszkańcami Czarnegolasu i okolic w ramach dożynek parafialnych. Wydarzenie to było szczególne, ponieważ ostatnie dożynki miały tutaj miejsce w 1994 roku.


W pięknym polonezie zaprezentowali się: Filip Bachta, Paulina Burchardt, Mikołaj Cieśliński, Kacper Grzela, Kinga Jakubowska, Łukasz Jurek, Nadia Krysiak, Julia Lizak, Nikola Netter, Wiktor Podemski, Hanna Roga, Wiktoria Szeszycka, Małgosia Tomankiewicz, Bartek Wilczyński, Łukasz Zawidzki oraz Filip Zimniak.

Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas.

NAGŁÓWEK 1

NAGŁÓWEK 1