AktualnościWyjątkowa lekcja kulturowa

     11 października odwiedziła nas pani Justyna Mazurek-Schramm  - wiceprezes zarządu Fundacji Kultury Irlandzkiej oraz współautorka przewodnika ilustrowanego ,,Irlandia’’. Pani Justyna, w ramach autorskiego projektu FKI ,,Irlandia w Szkole’’, przeprowadziła w klasie IV oraz V lekcje kulturowe na temat Zielonej Wyspy.

     Nasz Gość opowiedział uczniom o symbolach narodowych, sportach, jedzeniu oraz muzyce irlandzkiej. Interesującą informacją okazał się fakt, że my - Polacy - mamy dużo wspólnego z Irlandczykami – równie mocno kochamy ziemniaki. Co więcej, język polski jest drugim (zaraz po angielskim) najczęściej używanym językiem na Zielonej Wyspie.

     Ciekawostki opowiadane przez panią Justynę oparte były prezentacją zawierającą piękne zdjęcia irlandzkiej przyrody (podziwialiśmy  obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO - Brú na Bóinne oraz Groblę Olbrzyma) i budynków miast. Dowiedzieliśmy się, że to właśnie w Belfaście zbudowany został najsłynniejszy wycieczkowiec świata – Titanic.

     Największą atrakcją były jednak kolorowe suknie, instrumenty muzyczne oraz sprzęty do popularnej gry Hurling, które przywiozła ze sobą nasza prelegentka. Dziewczynki chętnie przymierzały stroje, a chłopcy z wielkim zainteresowaniem oglądali ciężkie piłeczki i grali na bębnie.

       To była niezwykle inspirująca lekcja!

     Pani Justyno, dziękujemy :) !

  

Wycieczka do teatru

      10 października, uczniowie klas I, II i III pod opieką wychowawców, wybrali się do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl pt. „Kopciuszek”.

      Z całym przekonaniem należy podkreślić, iż była to niecodzienna uczta artystyczna. Dlaczego? Dlatego, iż mimo tego,           że wszystkie dzieci bardzo dobrze znały historię bohaterów baśni, nikt nie nudził się podczas oglądania przedstawienia, które było wyjątkową adaptacją znanej baśni. Obraz sceniczny przepełniony był humorystycznymi dialogami, scenkami oraz tańcem i wesołą muzyką, na którą bardzo żywo reagowali wszyscy mali odbiorcy.

      Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony dzieci, wywołał wiele pozytywnych emocji i na pewno         na długo pozostanie w ich pamięci.


Z Irlandczykiem o Irlandii

      W bieżącym roku realizujemy innowację pedagogiczną i uczestniczymy w projekcie Fundacji Kultury Irlandzkiej ,,Irlandia w Szkole’’ pod patronatem Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu. Celem projektu jest przybliżenie uczniom tradycji oraz kultury ,,Zielonej Wyspy’’.

Naszym pierwszym krokiem w tym kierunku była rozmowa z Trevorem, rodowitym Irlandczykiem. Niestety Trevor nie mógł nas odwiedzić, dlatego spotkaliśmy się z nim online, za pomocą aplikacji Skype. Dzięki ciekawej prezentacji przedstawionej przez naszego wirtualnego gościa poznaliśmy lepiej historię oraz symbole narodowe Irlandii. Mieliśmy również okazję posłuchać irlandzkiej muzyki oraz zobaczyć filmy z popularnym tańcem.

Pod koniec zajęć stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem -  próbowaliśmy odczytać imiona zapisane w języku gaelickim. Na marne nasze próby – język ten w niczym nie przypomina angielskiego!

Dziękujemy FKI za zaaranżowanie tego spotkania :)


Rozstrzygnięcie konkursu przyrodniczego

    27 września uczniowie klas V i VI brali udział w rozstrzygnięciu XV Powiatowego Konkursu Region, w którym mieszkasz pod hasłem "Drzewa mają duszę..."

    Zadanie, które należało zrealizować, polegało na tym, by wyszukać drzewo zasługujące na szczególną uwagę, wykonać zdjęcie, opisać miejsce, w którym rośnie, określić gatunek rośliny i - co najważniejsze - przedstawić legendę wybranego drzewa. Ciekawość, która towarzyszyła uczestnikom podczas rozstrzygnięcia konkursu, została zaspokojona przez ogłaszającą wyniki Panią Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego - Beatę Klimek. 

Braw i gratulacji nie było końca, bowiem okazało się, że reprezentujący naszą szkołę: Patryk Błaszczyk z klasy V otrzymał pamiątkowy dyplom, a Hanna Roga i Mikołaj Cieśliński z klasy VI - okazali się Laureatami tego konkursu!

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy pozostałych uczniów do brania udziału w konkursach.


Pokaz sztuki cyrkowej

             26 września uczniowie klasy III zostali zaproszeni przez uczniów Szkoły Specjalnej z Krotoszyna do Ośrodka Mikstat Las, gdzie mogliśmy podziwiać występy sztuki cyrkowej. Wychowankowie Szkoły Specjalnej przez 3 dni, pod bacznym okiem instruktorów intensywnie ćwiczyli, aby móc zaprezentować nam swoje umiejętności. Braw i zachwytu nie było końca. Wszyscy występujący spisali się na medal, a nasi uczniowie nagradzali artystów gromkimi brawami. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, zabaw i poczęstunku. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

           Wyjazd ten nie miałby miejsca bez pomocy wspaniałych Rodziców: Pani Ewy Fluder, która zaprosiła nas na tak wspaniałe zajęcia oraz Pani Ilony Witwickiej i Pana Marka Ratajskiego.

Wszystkim serdecznie z całego serca dziękuję.


Gołuchów znany, nieznany...

Jakże piękny jest świat – można by powiedzieć - gdy wraca się z wycieczki takiej jak ta… A wycieczka niedaleka, jednak jakże zapamiętana. Dlaczego? Z kilku powodów. Jednym z nich był poranny spacer nad brzegiem Jeziora Gołuchowskiego, który orzeźwił        i dodał na tyle sił uczestnikom, że chętnie przystąpili do zajęć edukacyjnych pn. „Szukamy dendrologicznych skarbów”. Były to zajęcia motywujące do kreatywności, ponieważ należało odszukać wskazane drzewa i…wygłosić krótki referat na ich temat, uzupełniając wiadomości rysunkiem.

            Na tym nie koniec. Muzeum Leśnictwa czekało otworem na grupę nastolatków, by zaprosić do wysłuchania i obejrzenia piękna życia w lesie oraz samego lasu. Nie tylko nowoczesny sposób ukazania zagadek spodobał się uczniom, ale zaintrygowały również wystawy tam prezentowane, gdzie np. można było posłuchać śpiewu wskazywanego ptaka.

            Po krótkiej przerwie, uczniowie wraz z opiekunkami, udali się do Zamku, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej, po skończeniu której, podążyli się do Pokazowej Zagrody Zwierząt. Tam, w ciszy, urzeczeni rytmem życia zwierząt tak pięknych i jedynych w swoim rodzaju, jakimi są żubry czy daniele, spędzili czas, poddając refleksji szybkość życia i ucząc się cieszenia pięknem przyrody, zewsząd emanującym spokojem, jak również szumem lasu, który jakoby rozmawiał z nastolatkami...

            Piękna nie dość jednak na dzień ten jeden, bowiem w drodze do Czarnegolasu, odwiedzono Forum Synagogę w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie pani przewodnik przedstawiła dzieje Żydów mieszkających w mieście oraz opowiedziała o budynku, w którym przez lata spotykali się wyznawcy judaizmu, a po II wojnie światowej służył różnym celom. Współcześnie jednak jest miejscem spotkań ludzi kultury.

Ostatnim etapem wycieczki było obejrzenie wystawy w Ostrowskim Centrum Kultury, gdzie okazało się, że rozpoczyna się 26. Festiwal Sztuki, któremu patronują słowa Edwarda Stachury: „Wszystko jest poezją…” I tylko z braku czasu, nie wstąpiono do otwartej w tym roku mediateki. Jednak…to już następnym razem;)


To już szósta edycja Narodowego Czytania!


            Tym razem „Przedwiośnie ”Stefana Żeromskiego zagościło wśród czytelniczych pasji narodowej akcji. Nie bez przyczyny jednak, bowiem oto sto lat mija od odzyskania niepodległości, a więc znamienita rocznica dla naszych rodaków.

            Jak co roku, Narodowe Czytanie odbyło się w naszej Bibliotece Publicznej w Czarnymlesie. Wzięło w nim udział nie tylko grono osób towarzyszących akcji od lat, a więc Panie Urszula Pawłowska, Maria Radajewska, Mirosława Nieruchalska, Janina Stacha oraz Urszula Zygmunt, ale także grupa chętnych uczniów wraz z dwojgiem nauczycieli. Całości patronowała Pani Edyta Wawrzyniak.

Lektura tej wyjątkowej powieści politycznej była tak intrygująca, iż nim się spostrzeżono, minęło ponad półtorej godziny, a przeniesieni duchem słuchacze w świat przedstawiony tekstu epickiego, z nieukrywaną niechęcią rozstawali się od tak frapującej lektury…

Okazuje się, że nie ma nic bardziej wartościowego, jak myśli zatrzymane w kulturze, namiastkę której mogliśmy zakosztować               w czarnoleskiej bibliotece wrześniowym przedpołudniem.

 

                                                                                  Dziękujemy za udział w akcji.


Koniec wakacji nadszedł nieubłaganie ... - 

-czas wrócić do szkolnych obowiązków:)

    3 września, po Mszy Świętej, uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły spotkali się w sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie minutą ciszy uczczono pamięć poległych podczas
II wojny światowej.

    Następnie Pani Urszula Pawłowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie -- życzyła wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym oraz przedstawiła nauczycieli i wychowawców klas.

W tym roku grono pedagogiczne uległo tymczasowym zmianom, a mianowicie do kadry pracowniczej dołączyli:

- Pani mgr Agnieszka Kubis-Grzegorowska – nauczyciel biologii,

- Pani mgr Beata Maroszek – nauczyciel j.niemieckiego,

- Pani mgr Ewa Mazurkiewicz – nauczyciel wychowania do życia w rodzinie,

- Pan mgr Sławomir Nowak – nauczyciel informatyki,

- Pani mgr Agnieszka Wojciechowska-Gertig – nauczyciel przyrody i chemii.

 

   Po wystąpieniu Pani Urszuli Pawłowskiej, głos zabrali zaproszeni goście: Radny Powiatu Ostrowskiego - Pan Tomasz Ziąbka i Radny Gminy Przygodzice - Pan Roman Radajewski oraz – zamykając sugestywne wystąpienia - Pan Krzysztof Rasiak – Wójt Gminy Przygodzice, który nie tylko życzył sukcesów, wytrwałości, ale również podkreślił aspekt radosnych chwil, które czekają na wszystkich w szkole.

 

                                        Zatem… od jutra do pracy! :)


Wakacyjna wycieczka do Kołobrzegu

W dniach 20-25 sierpnia odbyła się sześciodniowa wycieczka do Kołobrzegu. Wzięło w niej udział 39 uczniów klas III-VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Pod opieką nauczycieli naszej szkoły, uczniowie odwiedzili Muzeum Oręża Polskiego, latarnię morską i molo. Dużą atrakcją okazał się również rejs statkiem oraz wizyta w aquaparku. Piękna pogoda sprawiła, że wyjazd był bardzo udany... :)