,, ... TO DOPIERO KONIEC POCZĄTKU"

        Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas na zasłużone wakacje. Nie mamy wątpliwości, że nasi uczniowie wykorzystali czas spędzony w szkole bardzo dobrze, ponieważ osiągnęli doskonałe wyniki ze sprawdzianu szóstoklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego. Serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że wysokie wyniki punktowe uzyskane przez gimnazjalistów umożliwią im przyjęcie do wymarzonych szkół. A my? Na pewno będziemy za NIMI tęsknić. Jesteśmy dumni z faktu, że mury naszej szkoły opuszcza tak wspaniała młodzież. 

         Dzisiejszy dzień był bardzo wzruszający. Musieliśmy się pożegnać z wyjątkowymi osobami: p. Aliną Węgrzynowską,                     p. Weroniką Majewską oraz ks. Radosławem Talarskim. W lipcu zamierza odejść na emeryturę p. Mirosława Pietrzak. Słowa nie do końca oddadzą to, co czujemy, ale pragniemy serdecznie podziękować p. Alinie, p. Weronice, ks. Radosławowi oraz p. Mirce za cierpliwe i wyrozumiałe przekazywanie wiedzy, opiekę i mądrość życiową. Dziękujemy za ostrzeganie przed pomyłkami i błędami, za słowa wsparcia i otuchy. Dziękujemy za motywowanie do nauki, za wychowanie, za ofiarną pracę na rzecz szkoły, za szczery uśmiech oraz miłe słowo, które często sprawiały, że nasz dzień stawał się lepszy. 

         Zostaną nam przepiękne wspomnienia, których z pewnością nikt nam nie zabierze. Pożegnania są ciężkie, ale musimy wierzyć, że są one jednocześnie początkiem czegoś nowego, być może początkiem czegoś pięknego. 

       Teraz pozostaje nam cieszyć się wypoczynkiem. Życzymy wszystkim bezpiecznych i cudownych wakacji oraz wielu słonecznych dni. 


NA PEŁNYM LUZIE

       Po trudnym roku szkolnym, w środowe przedpołudnie, uczniowie klasy I gimnazjum wraz z p. Joanną Bakalarek, p. Mariuszem Rogą oraz wychowawczynią p. Darią Wróblewską pojechali do Centrum Rekreacyjno – Sportowego w Ostrowie Wielkopolskim.

      Czas ten został spędzony na „pełnym luzie”, ponieważ oddano się tylko rozrywce. Do  dyspozycji uczestnicy mieli: kort do tenisa ziemnego, boisko do siatkówki, stoły do bilarda i  tenisa stołowego, „piłkarzyki”, dwa tory do gry w kręgle oraz pomieszczenie do gry w squasha. Z powodu braku czasu, niestety, nie ze wszystkiego zdążyliśmy skorzystać. Śmiechu i emocji było co nie miara. Każdy z nas chciał zostać mistrzem. I tak np. w grze w kręgle tylko trzem z nas udało się zbić ósemkę, choć wszyscy marzyliśmy o dziewiątce :)
Do tego grona szczęśliwców zaliczyła się pani Asia, Damian i Tymek. Serdecznie GRATULUJEMY!

            Bardzo dziękujemy naszym Rodzicom i Dziadkom za przywiezienie nas na miejsce i odebranie do domu.
DZIEŃ RODZICÓW W NASZEJ KLASIE

      Niespełna dwa dni przed Świętem Ojca oraz w korespondencji z obchodzonym Dniem Matki, uczniowie klasy I gimnazjum postanowili zorganizować Dzień Rodziców.

            Z tej okazji przygotowali program artystyczny, który był dla Rodziców wielką niespodzianką. Na występ składały się przede wszystkim SERDECZNE PODZIĘKOWANIA za miłość, nieustającą opiekę i trud wychowania. 

Formą najdoskonalszą, aby złożyć bukiet podziękowań są wiersze, ale nie tylko, albowiem obok nich są piosenki. Tutaj, obok wierszy, taką najwymowniejszą piosenką była ta, którą zaśpiewała Karolina specjalnie dla Rodziców, a Szymon przedstawił zmiksowane utwory o tematyce związanej z codziennym życiem mam. 

         Nie obyło się także bez pyszności: rodzice, uczniowie i wychowawczyni mogli skosztować wypieków własnoręcznie wykonanych przez uczennice z naszej klasy - Olę i Karolinę.

        Na zakończenie wszystkie Mamy otrzymały piękne bukiety z polnych kwiatów, a na ręce Ojców zostały złożone laurki
z życzeniami.                                                       

Było niezapomnianie…BIWAK W SZKOLE

            W ciepły, słoneczny, czerwcowy wieczór uczniowie klasy czwartej stawili się w szkole, dźwigając ciężkie plecaki, torby, śpiwory… A cóż to za ważny powód spowodował tak specyficzne i nietypowe czasowo zachowanie dziewięciolatków? Otóż, owe przybycie do szkoły, mimo wieczorowej pory, było podyktowane chęcią spędzenia wolnego czasu w…szkole i jeszcze lepszego poznania się rówieśników klasy IV.

           Na początku spotkania zasiedliśmy przy ognisku, które przygotowali dla nas rodzice i smażyliśmy apetyczne kiełbaski. Kolejnym punktem naszego wieczornego spotkania były spontaniczne zabawy na trawie i skakanie na trampolinie, chłopcy z kolei rozegrali zacięty mecz piłki nożnej na szkolnym boisku. Jednak kulminacyjnym punktem tego wieczoru był mecz rozgrywany przez naszą reprezentację narodową z Niemcami na mistrzostwach Euro 2016.. Pomimo bezbramkowego remisu i tak najzagorzalsi klasowi kibice byli zadowoleni
z osiągniętego wyniku.

              Po zakończonej relacji z meczu i naszym żywiołowym kibicowaniu, należało posilić się. Były zatem: sałatki, drożdżówki, pizze, owoce i napoje. Następnie przyszła kolej na gry planszowe, quizy i kalambury oraz zabawy na płycie boiska w sali gimnastycznej. Nawet udało się odrobinę zdrzemnąć.

                Po emocjonujących nocnych „szaleństwach”, zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do domów. 


W REZERWACIE WYDYMACZ

           9 czerwca br. uczennice i uczniowie klasy piątej wraz z wychowawczynią p. Sylwią Kempińską  i nauczycielką przyrody –  p. Reginą Ziąbką, udali się do pobliskiego Antonina.

        W pierwszej kolejności odwiedziliśmy izbę edukacyjną „Ogrodówka”, aby przeprowadzić część zajęć przyrodniczych. Tam zapoznaliśmy się z formami ochrony przyrody, jakie występują na terenie Nadleśnictwa Antonin, mogliśmy posłuchać odgłosów ssaków i ptaków leśnych, obejrzeć obszerną kolekcję motyli i przypomnieć warstwową budowę lasu.

         Dalej, nasza trasa, zawiodła nas do rezerwatu Wydymacz. Idąc ścieżką edukacyjną, podziwialiśmy wieloletnie, pomnikowe dęby, okazy wawrzynka wilczełyko oraz kwitnące grzybienie białe i grążele żółte. Nad stawem Wydymacz udało się zaobserwować ślimaka wodnego – błotniarkę stawową, żabę trawną, dużą ilość kijanek oraz muszlę największego polskiego mięczaka - szczeżui wielkiej.

          Po ciekawej, pełnej interesujących spostrzeżeń wyprawie, przeszliśmy  do parku przy pałacyku myśliwskim. Tam rozłożyliśmy koce i zasiedliśmy  do posiłku. Wzmocnieni  pysznym ciastem i owocami, przystąpiliśmy do wykonywania kolejnych zadań przyrodniczych i matematycznych.

           Kiedy już zmęczyła nas nauka, pomaszerowaliśmy w kierunku ośrodka rekreacyjno -- wypoczynkowego „Lido”, aby tam poszaleć na placu zabaw  i rozładować nadmiar energii.  Po pełnych wrażeń chwilach, spędzonych wspólnie w tym jakże pięknym Antoninie, wróciliśmy do szkoły.


MATKA - NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWO NA ŚWIECIE

                  Z wielu obchodzonych przez nas świąt, pośród wielu przeżywanych przez nas dni - jeden jest wyjątkowy - DZIEŃ MATKI. Mama to dla większości z nas najważniejsza osoba na świecie. To właśnie ona dba o nasze zdrowie, o dobre samopoczucie, ona pociesza, pomaga, troszczy się i wspiera. 

            Postanowiliśmy wyrazić swoją wdzięczność i szacunek za ich poświęcenie i  trud włożony w nasze wychowanie, i zaprosiliśmy nasze mamy do szkoły, do pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. W barwnych strojach zaprezentowaliśmy przygotowywany przez nas montaż słowno-muzyczny. Były wiersze, piosenki, bajki, tańce i scenka sytuacyjna. Na scenie mogliśmy zobaczyć uczniów wszystkich klas zespołu szkół - od pierwszaczków do gimnazjalistów. Dużą niespodzianką okazał się wyjątkowy i wzruszający duet matki i córki - p. Iwony Janiak oraz Wiktorii. Wszystkie mamy były zachwycone występami swoich pociech. Przedstawienie wywołało na wielu twarzach łzy wzruszenia. 

             Po części oficjalnej przyszedł czas na rozmowy przy stołach oraz skosztowanie przepysznych dań przygotowanych oczywiście przez nasze NIEZASTĄPIONE MAMY. Wszyscy miło spędziliśmy czas w gronie rodziny i przyjaciół. To był wyjątkowy dzień.


GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS III

Dnia 3 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół w Chynowej odbył się Gminny Konkurs Matematyczny klas III. W konkursie brało udział 18 uczniów ze szkół gminy Przygodzice. Naszą szkołę reprezentowali:  Mateusz Błaszczyk, Mikołaj Cieśliński i Karolina Romanowska.          O godzinie 10.00 uczniowie przystąpili do ciężkiej pracy, a mianowicie do rozwiązywania testu, który składał się z 21 pytań. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 60 minut. Po uporaniu się z zadaniami matematycznymi na uczniów czekał słodki poczęstunek.         W tym samym czasie komisja konkursowa sprawdzała wyniki testów. W końcu nastąpiło upragnione, uroczyste podsumowanie.

Zdobywcą I miejsca Gminnego Konkursu Matematycznego klas III został nasz uczeń Mikołaj Cieśliński. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy.

Gratulujemy serdecznie wszystkim uczniom i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.


GMINNY KONKURS PRZYSŁÓW W JĘZYKU ANGIELSKIM I NIEMIECKIM

        W miniony piątek w Zespole Szkól w Dębnicy odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Przysłów w Języku Angielskim i Niemieckim pod patronatem Wójta Gminy Przygodzice - p. Krzysztofa Rasiaka. Po ubiegłorocznym sukcesie dziewczyn z klasy III gimnazjum, naszą szkołę tym razem reprezentowali pierwszoklasiści w składzie: Karolina Cieślińska, Aleksandra Kaczmarek oraz Michał Roga. 

         Uczniowie przyznali, że nauka przysłów w obu językach nie należała do najłatwiejszych biorąc pod uwagę fakt, że język angielski nie jest językiem wiodącym, którego się uczą. Jednakże, po raz kolejny udowodnili, że jeśli coś robią, to dają z siebie wszystko. Nauka przyniosła efekty, ponieważ drużyna z Czarnegolasu zajęła III miejsce, a od zwycięstwa dzieliły ich jedynie 2 punkty!

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów :)


SUKCESY W KONKURSACH WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH   I ANGLOJĘZYCZNYCH

         2 czerwca w Zespole Szkół w Dębnicy odbył się Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych oraz Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych pod patronatem Wójta Gminy Przygodzice. W kategorii: język niemiecki naszą szkołę reprezentowały Wiktoria Glaza oraz Roksana Szwejda z klasy VI, natomiast w kategorii: język angielski były to Zuzanna Krysiak oraz Oliwia Śniatała z klasy IV. 

         Dziewczyny poświęciły mnóstwo czasu i energii, aby przygotować się do tego konkursu. Przystępując do testu, musiały rozpoznać budynki ze zdjęć, wykazać się znajomością narodowych świąt Niemiec czy Wielkiej Brytanii oraz orientować się w świecie politycznym tych krajów. 

         Ciężka praca opłaciła się, ponieważ Wiktoria Glaza oraz Oliwia Śniatała zajęły w swoich kategoriach I miejsce, a Zuzanna Krysiak miejsce II! 

Brawo!


,, ... BO W KAŻDYM Z NAS JEST DZIECKA ŚLAD"

          Środowy poranek w naszej szkole był nieco inny niż zwykle. O godzinie 10:30 wszyscy zebraliśmy się na boisku szkolnym, gdzie pani dyrektor złożyła uczniom życzenia z okazji ich święta - DNIA DZIECKA. Przy okazji, uczniowie dowiedzieli się, że w sali gimnastycznej czeka na nich niespodzianka, jakiej jeszcze nigdy nie było! 

          Uczniowie wraz z nauczycielami niecierpliwie udali się we wspomniane wcześniej miejsce i zajęli miejsca siedzące, żywo dyskutując o swoich przewidywaniach odnośnie niespodzianki. Wszystko się wyjaśniło, gdy na scenie urzejliśmy rodziców! Tak, to właśnie oni zrobili nam wszystkim niespodziankę, przygotowując pod okiem p. Natalii Stasiak piękne przedstawienie pt. ,,Rzepka".  Śmiechu było co nie miara, a rodzice wykazali się wspaniałym talentem aktorskim. Teraz już wiemy, dlaczego nasi uczniowie są tacy zdolni. 

         Po przedstawieniu wzięliśmy udział w zajęciach sportowych. Zaczęło się od meczu piłki nożnej - gimnazjum przeciwko podstawówce. Mecz wygrali uczniowie gimnazjum, ale należy przyznać, że uczniywie szkoły podstawowej wykazali się ogromnym duchem walki! Po meczu przyszedł czas na równie emocjonujące wyścigi rzędów. 

        Gdy tylko ktoś zrobił się trochę głodny i spragniony, w sali czekały mamy z Rady Rodziców, przygotowując przepyszne gofry oraz częstując świeżo wyciskanymi soczkami pomarańczowymi, za co serdecznie dziękujemy.

To był niezapomniany dzień :)


WALKA Z WIATRAKAMI NA LEKCJI CHEMII

         W  ubiegłym tygodniu dopisała pogoda i mogliśmy przeprowadzić zajęcia na zewnątrz budynku szkoły. Tematem naszych lekcji     w klasie I i III gimnazjum były odnawialne źródła energii. Na początku zajęć przypomniano  uczniom przyjazne środowisku źródła  energii  oraz ich zalety i wady.

          Zaprezentowano gimnazjalistom działanie turbiny wiatrowej o pionowej i poziomej osi obrotu. Przeprowadzono również proces elektrolizy wody, w urządzeniu nazywanym elektrolizerem.  Pod wpływem prądu elektrycznego pochodzącego z akumulatorów, nastąpił w urządzeniu rozkład wody destylowanej i otrzymano dwa gazy: wodór i tlen. Wodór stanowił napęd dla modelu samochodu. Mogliśmy zaobserwować jazdę samochodu na szkolnym boisku. Kolejnym etapem było udowodnienie, że jednym z otrzymanych gazów na pewno jest wodór. W związku z tym, wprowadzono do probówki z zebranym gazem zapaloną zapałkę i mogliśmy usłyszeć charakterystyczny dźwięk. Uczniowie sprawdzili także, czy panel fotowoltaiczny wprawi w ruch nasz multicar, tzn. czy energia promieniowania słonecznego zostanie zamieniona w energię elektryczną.

     Perspektywa wykorzystania wodoru jako ekologicznego paliwa przyszłości skłania naukowców do prac nad metodami wykorzystania w jego produkcji energii ze źródeł odnawialnych, głównie słońca i wiatru. Już w 2014r. koncern Toyoty  rozpoczął seryjną produkcję samochodów z ogniwami wodorowymi zamiast silnika spalinowego.

     Powyższe zagadnienia okazały się dla uczniów interesujące i wzbudziły zaciekawienie oraz poszerzyły ich wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii.


MAJOWE ZMAGANIA Z ORTOGRAFIĄ

Błąd w mowie i piśmie, to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz,

to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę.

Janusz Korczak

31 maja w Szkole Podstawowej w Jankowie Przygodzkim miał miejsce XVII Gminny Konkurs Ortograficzny o Złote Pióro Wójta Gminy Przygodzice.

Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice, a mianowicie: Oliwia Śniatała z kl. IV, Paulina Borkowska i Wiktoria Glaza z klasy VI -ej. Pomimo tego, że żadna z tych uczennic nie uplasowała się na jednym z trzech pierwszych miejsc, to należy pogratulować Dziewczętom ich mistrzowskiego opanowania arkanów ortografii, która niejednokrotnie nie jest szanowana w dobie sms-ów i – niestety – schodzi coraz częściej na dalszy plan umiejętności podstawowych.

 Dlatego… raz jeszcze gratulujemy odwagi i wiedzy ortograficznej :)


ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

                Nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, że corocznie 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia tytoniu i jego negatywne skutki zdrowotne.

            Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Ogółem, tytoń pali 28 procent Polaków. Palenie zabija co roku 6 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce,            z powodu chorób wywoływanych przez palenie, umiera corocznie 50 tysięcy osób.

            Aby uzmysłowić uczniom, zwłaszcza gimnazjalistom, zgubne skutki palenia papierosów, na zajęciach z wychowawcami zrealizowano temat  „Papierosy czy wolność?” Podczas lekcji wykorzystano film pt. „Nikotynizm” z serii „Mówię wam, nie warto”. „Możesz być wolna, ale nie jesteś wolna, kiedy palisz” – przekonuje w filmie Agnieszka Maciąg, aktorka i modelka. Porzuciła palenie, choć nie było to łatwe. Taką decyzję podjął również 20-leni Łukasz, który wszedł w ten nałóg już od 13. roku życia i któremu wystarczyło 7 lat palenia papierosów, aby zrujnować zdrowie fizyczne i psychiczne. Powyższe działania miały wzbudzić refleksję: czy warto sięgać po pierwszego papierosa.

            Na szkolnym korytarzu wyeksponowano gazetki związane z powyższym tematem, co pozwoli na wzmocnienie oddziaływania profilaktycznego i będzie, chociaż przez krótki czas, przypominało o wolności od nałogu palenia tytoniu.


PROJEKT EDUKACYJNY KLASY I GIMNAZJUM

            31 maja uczniowie klas gimnazjalnych zebrali się w sali komputerowej, aby wysłuchać prezentacji projektu edukacyjnego zrealizowanego przez klasę I gimnazjum. Uczniowie podzieleni na dwie grupy językowe nadali swoim projektom tytuły: ,,Lernt uns kennen" oraz ,,English culture and computer games". 

           Gimnazjaliści pod nadzorem p. Darii Wróblewskiej oraz p. Joanny Bakalarek tworzyli gry komputerowe, prowadzili zajęcia, robili plakaty, nagrywali filmy oraz pisali kartki w językach obcych. Efekty swojej pracy zamieszczali na platformach TwinSpace                       i Learningapps.org oraz wysyłali za pomocą tradycyjnej poczty do swoich rówieśników zagranicą. 

               Trzeba przyznać, że pierwszoklasiści wykonali ogrom pracy.

Jesteśmy z nich dumni!


SUKCES UCZENNIC Z KLASY VI

            24 maja w Ośrodku Edukacji Leśnej „Domek Wilhelma", należącego do Nadleśnictwa Antonin, odbyła się XIII edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Leśnictwie. Do konkursu przystąpiły trzy uczennice z naszej szkoły, które wygrały eliminacje szkolne: Wiktoria Glaza i Nikola Uchlik z klasy VI oraz Julia Musiał z klasy V.

            Organizatorami konkursu byli: Zespól Szkół w Przygodzicach i Nadleśnictwo Antonin. Uczniowie w trakcie pisania testu musieli zmierzyć się z różnorodnymi pytaniami dotyczącymi rozpoznawania  gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie lokalnym, umiejętności interpretacji tekstu popularnonaukowego oraz informacji przedstawionych np. w formie tabel, diagramów itp.

          Pomimo krótkiego okresu przygotowywania się do konkursu, zmagania przyrodnicze zakończyły się sukcesem. Pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Glaza, a drugie miejsce przypadło Nikoli Uchlik.

            Laureatom nagrody wręczył pan nadleśniczy Adam Całka i pani Agnieszka Kubis. Pozostali uczestnicy również otrzymali drobne upominki i dyplomy. Na zakończenie, wszyscy uczniowie wyszli na zewnątrz budynku i ustawili się do pamiątkowej fotografii.

Szóstoklasistki! Gratulujemy!


STANY ZJEDNOCZONE W GRACH KOMPUTEROWYCH

            Była Irlandia i Anglia - przyszedł czas na Stany Zjednoczone.  Postanowilśmy zaznajomić naszych młodszych kolegów z kulturą krajów anglojęzycznych i w ramach aplikacji learningapps stworzyliśmy gry na temat Stanów Zjednoczonych, ich zabytków oraz najsłynniejszych miast. 

            Uczniowie grający w stworzone przez nas gry nie mają prawa się nimi znudzić - są milionerzy, rozsypanki wyrazowe, wykreślanki, wisielec, quizy. Każdy znajdzie coś dla siebie łącząc przyjemne z pożytecznym - ZABAWĘ Z NAUKĄ :).

Gry udostępniliśmy wszystkim użytkownikom platformy w Polsce. 


Klasa I gimnazjum


,,NIE OTRZYMALIŚMY BILETU NA INNĄ PLANETĘ"

Ekologia i ochrona środowiska to (…)

nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty.

To także Twoje i moje codzienne gesty,

to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród.

To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji,

sposobu spędzania wolnego czasu

i taka ochrona środowiska rozpoczyna się najbliżej:

w tym pokoju, mieszkaniu, domu, mieście.

23 maja, w pięknej scenerii antonińskiego nadleśnictwa, nastąpiło rozstrzygnięcie XIII edycji Powiatowego Konkursu Przyrodniczego pn. „Region, w którym mieszkasz”. Tegoroczne działania uczniów były ukierunkowane na badanie stanu najbliższego środowiska przyrodniczego, zgodnie z hasłem „Nie otrzymaliśmy biletu na inną planetę”. Organizatorami konkursu byli: miasto Ostrów Wielkopolski, Nadleśnictwo Antonin oraz Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy 6: Paulina Borkowska i Nikola Uchlik. Dziewczęta przygotowały albumy, w których umieściły mapy badanego terenu, ustaliły źródła zanieczyszczeń na badanym terenie, zaplanowały, wykonały i udokumentowały swoje obserwacje i doświadczenia dotyczące skażenia powietrza i gleby. Wykonanie prac konkursowych wymagało od nich wiele cierpliwości, pomysłowości, dokładności oraz sumienności, ponieważ badania były prowadzone długofalowo (osiem miesięcy).

Działania naszych uczennic zaowocowały wielkim sukcesem.

Paulina Borkowska zajęła I miejsce, a Nikola UchlikII miejsce

Wręczenia nagród dokonali: jako gospodarz terenu, zastępca nadleśniczego pan Tomasz Rychlik,  pomysłodawczyni konkursu pani Maria Baranowska oraz przedstawiciele wydziału Ochrony Środowiska.

            Nagrodzone i wyróżnione prace można było obejrzeć w izbie nadleśnictwa Sikorówka. Następnie uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na wycieczkę do rezerwatu Wydymacz, pod kierunkiem pana Waldemara Blaźniaka.

            Na zakończenie spotkania zasiedliśmy wspólnie przy grillu, aby skosztować kiełbaskę z rożna.

Zwyciężczyniom gratulujemy sukcesu i życzymy wytrwałości!


BERLIN - PO RAZ KOLEJNY

      W dniach od 16.05. do 19.05. odwiedziliśmy już po raz drugi, urokliwą i bardzo interesującą stolicę naszych zachodnich sąsiadów – Berlin.
      Aby sprostać planowi wycieczki, poruszaliśmy się autobusem i metrem: U – Bahnem i S – Bahnem, a nawet pociągiem i na pewno nie dalibyśmy rady w obszernych  sieciach metra, gdyby nie posługiwanie się mapą, tak więc przydała się nam wiedza szkolna;) Zobaczyliśmy wiele ciekawych i znaczących dla Berlina zabytków: Bramę Brandenburską (Brandenburger Tor), Wieżę Telewizyjną (Fernsehturm), Holocaust Denkmal, panoramę Berlina z kopuły Reichstagu, Rotes Rathaus, Berliner Dom, Gedächtniskirche, pozostałości po murze berlińskim, Marienkirche, Weltzeituhr, Pergamonmuseum, Hauptbahnhof, Alexanderplatz, Neptunbrunnen, Siegessäule, ogrody Sanssouci i studio filmowe Babelsberg w Poczdamie. Tam, w studiu filmowym, obejrzeliśmy film: "The Wall of China”  w grafice 4D oraz pokaz kaskaderów ”Stuntshow”.
       Ostatniego dnia naszego pobytu w Niemczech, wypoczywaliśmy na wyspie tropikalnej Tropical Island, gdzie spędzone godziny minęły nam w doskonałych humorach :)
        W trakcie wycieczki realizowaliśmy również działania z zakresu profilaktyki uzależnień, które na pewno stanowiły przestrogę dla niejednego z nas.
      Szczęśliwi, trochę zmęczeni, wsiedliśmy do autobusu i wróciliśmy do Czarnegolasu. Ta wycieczka bardzo nam się podobała i mamy nadzieję, że do końca gimnazjum będzie jeszcze dużo takich szkolnych wypraw!

Uczestnicy: Karolina, Ola, Michał i Mateusz.


CZARNYLAS DAWNIEJ I DZIŚ

13 maja 2016 r. klasa II gimnazjum przedstawiła projekt edukacyjny pod tytułem: ,,Czarnylas dawniej i dziś". Składał się on z czterech części: prezentacji multimedialnej, konkursu wiedzy fotograficznej, degustacji potraw oraz wystawy fotograficznej o Czarnymlesie. 

Na pokaz projektu przybyli zaproszeni goście: pan Kazimierz Pietralczyk - mieszkaniec Czarnegolasu, regionalista - oraz pani Urszula Bartczak z Biblioteki Publicznej.

Temat projektu wzbudził spore zainteresowanie uczniów, przybyłych gości oraz nauczycieli, wywołując wspomnienia o Czarnymlesie dawniej oraz żwawą dyskusję na temat zmian, które zaszły w naszej wsi.


ŚWIĘTA MAJOWE

          W piątek, 29 kwietnia, w przeddzień majowych świąt,  uczniowie naszej szkoły stawili się na uroczysty apel, podczas którego odśpiewano hymn, a obok pamiątkowego obeliska wciągnięto na maszt biało–czerwoną flagę.

          Nauczyciel historii – Krzysztof Karolewski, nakreślił zebranym podłoże historyczne Święta Konstytucji 3 maja oraz przypomniał, iż 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i w tych ważnych dniach należy pamiętać, aby owy - ważny dla każdego patrioty symbol - wywiesić przed domem. 


KLASA IV CZYTA PRZEDSZKOLAKOM

           25 kwietnia uczniowie klasy czwartej, wraz z wychowawczynią, odwiedzili przedszkole Calineczka.  Tam już czekali na uczniów przedszkolacy ze swoimi paniami.

          Czwartoklasiści przygotowali dla młodszych kolegów opowiadania z książki pt. „Nasza mama czarodziejka” autorstwa Joanny Papuzińskiej i czytali je z podziałem na role. Aby nie znudzić małych słuchaczy, słowo czytane przeplataliśmy wspólnym śpiewaniem piosenek takich jak na przykład „My jesteśmy krasnoludki” czy „Stary Donald farmę miał”, jak również recytacją krótkich wierszyków. Dzieci odwdzięczyły się tym samym i zaśpiewały nam m. in. piosenkę o swoim przedszkolu w Czarnymlesie. Na zakończenie spotkania ustawiliśmy się do pamiątkowych zdjęć.

         Bardzo miło i przyjemnie spędziliśmy wspólnie czas. Sądzimy, że udało się zaciekawić dzieci czytaniem i w przyszłości będą chętniej sięgać po książki. Naszą wizytę odbyliśmy w ramach realizacji przez bibliotekę szkolną projektu pt. „Książki naszych marzeń”, którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci.


CZAS W LAS

              19 kwietnia klasa szósta, w ramach lekcji przyrody, udała się na zajęcia terenowe. Naszym głównym celem była obserwacja oraz doskonalenie umiejętności rozpoznawania roślin, które właśnie w tym czasie kwitną oraz obserwowania charakterystycznych cech drzew iglastych i liściastych.

            Swoje kroki skierowaliśmy w stronę lasu mieszanego na Wysokim Grądzie. Podczas marszu, nie obyło się bez przygód - ubłoconych butów i zgubionego klucza. Po dotarciu do celu uczniowie otrzymali przewodniki, potrzebne przyrządy i przystąpili do działania. Pracując w grupach, młodzi przyrodnicy opisywali charakterystyczne cechy budowy liści drzew iglastych i liściastych, mierzyli ich obwód w pierśnicy, szacowali wysokość wybranych drzew oraz szkicowali kwitnące rośliny zielne.

           W lesie i na pobliskiej łące udało się rozpoznać m.in. ziarnopłona wiosennego, bluszczyka kurdybanka, rzeżuchę łąkową, jasnotę purpurową i fiołka trójbarwnego. Podziwialiśmy okazałe jodły i świerki oraz piękny okaz buka zwyczajnego, którego obwód       w pierśnicy wynosił 335 cm,. Mogliśmy także zaobserwować ślimakowato zwinięte młode liście paproci – orlicy pospolitej. Uczniowie wypatrzyli również stado saren, przelatującego żurawia oraz liczne żuki gnojowe.

            Pomimo poniesionego trudu i zmęczenia, uczniowie dobrze wywiązali się ze swoich zadań, poczynili trafne spostrzeżenia oraz rozwinęli swoje umiejętności.


DZIEŃ ZIEMI 2016

Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od
każdego na pozór niewielkiego,
ludzkiego działania, zależy
od każdego z nas.

                                            Florian Plit

             22 kwietnia, już od 26 lat, obchodzone jest w Polsce święto Dnia Ziemi. Tegorocznej akcji  przyświecała  tematyka, która związana była z ochroną powietrza oraz przeciwdziałaniem emisji zanieczyszczeń.

            Aby zainteresować dzieci tematyką ochrony środowiska, dla uczniów najmłodszych klas zorganizowano turniej sportowy, połączony z quizem ekologicznym. Trzy drużyny: zielona, niebieska i żółta rywalizowały ze sobą w kilku konkurencjach.takich jak: wyścig z gazetą, mumia, bieg z butelką, kręgle ekologiczne, piramida z puszek itp. Zmagania sportowe były przeplatane odpytywaniem z wiedzy ekologicznej. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal i dlatego zasłużyli na słodkie nagrody.

             Natomiast ze starszymi uczniami, podczas lekcji przyrody, biologii i zajęć z wychowawcami,  omówiono przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka oraz w twórczy sposób poszukiwano sposobów na zmniejszenie tzw. "niskiej emisji", czyli zanieczyszczeń powietrza spowodowanych przez nasze gospodarstwa domowe. Aby lepiej uzmysłowić wspólne poczynania, przygotowano w szkole świąteczny wystrój, a każda klasa upiększyła swoje sale lekcyjne.

            Aby nie poprzestać tylko na teorii,  uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się w działania na rzecz najbliższego środowiska. Wzięliśmy udział w akcji pod nazwą  „Wielkie sprzątanie Nadleśnictwa Antonin". W piątek, uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej  posprzątali pobocze lasu wzdłuż drogi nr 444 do Świecy, a gimnazjaliści wyruszyli również na pobocze drogi prowadzącej do Dębnicy. Wspólnie zebrano ok. 30 worków śmieci. Nadleśnictwo zapewniło rękawiczki, worki oraz wywóz śmieci.

            Sądzimy, że kolejny już raz poczynione przedsięwzięcia skłonią nas do refleksji nad własnym postępowaniem, a obchodzone corocznie święto, przypomni nam wszystkim, że jesteśmy odpowiedzialni za świat, w którym żyjemy. 


BOBRY NAD ZŁOTNICĄ

                W piękne, poniedziałkowe przedpołudnie klasa czwarta wymaszerowała nad rzekę Złotnicę, aby przeprowadzić w terenie obserwacje działalności bobrów oraz zmierzyć prędkość nurtu wody. Te zadania realizowano w ramach lekcji przyrody. Uczniowie bardzo pieczołowicie przygotowali się do zajęć, zabrali ze sobą lornetki, siatkę do połowu, a niektórzy nawet kalosze.

           Mieliśmy okazję zobaczyć pozostałości po żerowaniu bobrów w postaci ściętych gałęzi drzew nad brzegiem rzeki oraz okolicznych rowów, pozostawionych wiórów drewna,  wykopanych nor, śladów żeremi i podmytych brzegów rzeki. Szczególną działalność bobrów uczniowie zauważyli w grudniu ubiegłego roku. Wtedy to można było obserwować tamę zbudowaną przy moście na Złotnicy oraz dwa podgryzione drzewa stojące tuż nad wodą. 

             Stały i podwyższony poziom wody pozwala, na ukrycie podwodnych wejść do schronień - domków (żeremi) i nor, umożliwia zatopienie magazynów pokarmu na zimę, skraca drogę ucieczki w przypadku żerowania bobrów na lądzie i ułatwia spławianie drewna. Bobry budują tamy przeważnie na niewielkich, płytkich ciekach z lokalnie dostępnego materiału: gałęzi, mułu, darni, kamieni i żwiru. Mogą one osiągać długość kilkuset metrów, a wysokość kilku metrów. Są stosunkowo trwałe i można po nich swobodnie chodzić. Wysokość żeremi może dochodzić do 3 metrów, średnica u podstawy - do 20 metrów.

                Następnie czwartoklasiści przystąpili do realizacji zasadniczego tematu zajęć. Odmierzyli dziesięciometrowy odcinek wzdłuż brzegu cieku wodnego. Następnie wrzucali patyki do wody i mierzyli ich czas przepłynięcia od mety do startu. Tym sposobem wyznaczono prędkość nurtu rzeki. Udało się zaobserwować żaby, które w obawie przed nami, wskakiwały do wody. Dzięki poświęceniu i dużemu zaangażowaniu  Łukasza, mieliśmy możliwość złapać w siatkę małą żabkę, którą następnie wypuściliśmy do wody.  Niestety, nie udało się dostrzec innych zwierząt wodnych, pomimo tego, że dokładnie przeczesaliśmy dno rzeki za pomocą siatki. Podziwialiśmy również kwitnące rośliny: wilczomlecza sosnkę, niebieskie kwiaty przetacznika ożankowego, knieć błotną, ziarnopłona wiosennego i złoć żółtą.

             Nasze zajęcia należy zaliczyć do udanych, gdyż wpłynęły na wzrost zainteresowania  otaczającą przyrodą i wyzwoliły wspólne działania. 


PRZESIEWOWE BADANIE SŁUCHU

                   Każdy rodzic oraz wychowawca uczniów szkoły podstawowej obserwuje młodych ludzi podczas ich przygody z nauką. Martwi nas, gdy spostrzeżemy nie do końca rozwiniętą sprawność manualną czy grafomotoryczną dziecka. Niepokoimy się również, gdy dziecko niepoprawnie wymawia niektóre głoski. Są to jednak dość łatwe do zauważenia/usłyszenia zjawiska. A jak rozpoznać, że młody człowiek nie słyszy tak, jak powinien?

                    Słabszy słuch utrudnia prawidłowy rozwój dziecka. Jest często źródłem problemów w nauce, znacznie utrudnia naukę języków obcych i niekorzystnie wpływa na proces komunikowania się dziecka w szkole. Właśnie w celu określenia progu słuchu uczniów zespołu szkół, przyjechała do nas pani Beata Mrula z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Badaniem została objęta ponad połowa uczniów szkoły podstawowej.

                 Projekt pod patronatem Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk jest finansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących. 

                     Jak na co dzień dbać o uszy? Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zamieszcza w swoim informatorze kilka porad:ELŻBIETA II W KLASIE IV

                15 kwietnia na zajęcia języka angielskiego w klasie IV przybyła królowa Elżbieta II w towarzystwie przedstawicieli gwardii królewskiej. Celem wizyty było zapoznanie młodych uczniów zespołu szkół z drzewem genealogicznym Rodziny Królewskiej oraz opowiedzenie im o zwyczajach królowej. Uczniowie czytali teksty, oglądali filmy oraz zdjęcia. Warto podkreślić, że ta dość niecodzienna lekcja odbyła się nieprzypadkowo w kwietniu. Elżbieta II 21 kwietnia obchodzi 90. urodziny, a od 2015 roku jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii.

                W rolę królowej wcieliła się Agata z klasy I gimnazjum, natomiast jej strażnikami zostali Patryk i Jakub. Po zakończonej lekcji uczniowie klasy I gimnazjum zasiedli przy komputerach i specjalnie z myślą o swoich młodszych kolegach przygotowali quiz na temat przeprowadzonej wcześniej lekcji. Swoją wiedzę na temat Elżbiety II i jej rodziny można sprawdzić na platformie learningapps.org :)  

                  Uczniowie, którzy nie uczestniczyli w zajęciach z królową mają możliwość poznania jej rodziny i otoczenia poprzez plakaty, które znajdują się w korytarzu szkoły. 


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2016

             07 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Zatrzymać cukrzycę”. Wraz z rosnącym rozpowszechnianiem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.

            Mamy w Polsce jeden z najwyższych wskaźników osób z cukrzycą typu 2, otyłych i z nadwagą, wciąż jesteśmy w czołówce społeczeństw spożywających za dużo cukrów i za mało się ruszających. Co gorsza na cukrzycę zaczynają chorować także dzieci oraz młodzież. Przeciętnie pochłaniamy dziennie ponad 25 łyżeczek cukru nie licząc cukrów ukrytych. Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie ostrzegają, że liczba chorych na cukrzycę w Polsce będzie szybko rosnąć, jeśli nie uda się powstrzymać epidemii otyłości.

             Czemu cukrzyca jest tak groźna? Po pierwsze: nie daje objawów. Po drugie: przyczynia się do wielu innych przewlekłych chorób i powikłań - takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, zawały serca, udary mózgu, amputacje kończyn, utrata wzroku.

         Jak wykryć cukrzycę? Wystarczy zwykłe badanie krwi. Jeśli poziom glukozy we krwi na czczo przekroczy 126 mg/dl, powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty.

          Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tego dnia. Członkowie SK PCK wykonali gazetkę okolicznościową na temat cukrzycy. Na zajęciach z wychowawcami uczniowie zostali zapoznani ze sposobami zmniejszania ryzyka zachorowania na cukrzycę oraz z nową Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, przygotowaną przez Instytut Żywności i Żywienia.

         Również tego samego dnia obchodzony jest Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Koła PCK udali się do pobliskiego ośrodka zdrowia, aby złożyć życzenia wszystkim pracownikom. 


NA TROPACH WIOSNY

             W czwartek, na lekcji przyrody, klasa piąta wyruszyła na zajęcia terenowe do pobliskiego lasu, aby zrealizować temat dotyczący rozpoznawania roślin nagonasiennych i okrytonasiennych. Pomimo tego, że od rana było pochmurnie, to pogoda sprzyjała spacerom i marszruta odbywała się sprawnie. Podczas wycieczki mieliśmy możliwość zaobserwować zmiany, jakie poczyniły bobry nad naszą rzeką Złotnicą.

            Na obrzeżach lasu piątoklasiści wypatrzyli stado saren, do których starali się jak najbliżej podejść oraz podpatrzeć ich zachowanie. Z ciekawszych  okazów zwierząt zaobserwowaliśmy  przelatujące żurawie, śpiewające nad polami skowronki, szpaki, bociana białego, bzyczące trzmiele i ślimaki wstężyki.

              Po dotarciu do lasu na Wysokim Grondzie znaleźliśmy się  w zupełnie innym świecie. Początkowo przedzieraliśmy się przez kępy zaschniętych,  zeszłorocznych paproci – orlicy pospolitej -i bór sosnowy, aby następnie przejść w bukowo-jodłowo-świerkowe zakątki.  Tam mogliśmy podziwiać wieloletnie buki i zmierzyć ich obwód oraz pozbierać bukwie. Po kilkunastominutowej przerwie na śniadanie przeszliśmy do lasu łęgowego, gdzie mogliśmy podziwiać aspekt wiosenny. To właśnie w ten kwietniowy czas rośliny runa wykorzystują moment, kiedy jest już ciepło, wyleciały owady zapylające i liście drzew nie zasłaniają jeszcze słonecznego światła, a rozkwitają bujną feerią barw. Zaobserwowaliśmy m. in. przylaszczkę pospolitą o niebieskich kwiatach, zawilca gajowego i szczawika zajęczego o kwiatach białych, śledziennicę skrętolistną, ziarnopłona wiosennego o pięknych żółtych kwiatach, a wzdłuż rowów i rzeki, jedne z piękniejszych wiosennych kwiatów knieci błotnej, czyli kaczeńca. Lekko zmęczeni trudami wycieczki  ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły na następne lekcje.

           W trakcie wycieczki uczniowie  klasy piątej wykazali się dużą spostrzegawczością i cierpliwością, co zasługuje na pochwałę oraz przyznanie uczestnikom miana dobrych przyrodników.


TEAM TEACHING

        Dnia 22 marca 2016r. odbyły się kolejne zajęcia team teaching - korelacji międzyprzedmiotowej prowadzonej w ramach innowacji pedagogicznej. Zajęcia tym razem odbyły się w klasie I gimnazjum i dotyczyły tradycji wielkanocnych w krajach anglo- oraz niemieckojęzycznych.

        Podczas lekcji uczniowie przypomnieli sobie symbole wielkanocne oraz poznali ich nazwy w języku angielskim i niemieckim. Po zapoznaniu się ze słownictwem przyszedł czas na krzyżówki, rebusy, kalambury oraz tekst o okresie przygotowań do świąt. Jak się okazało, święta wielkanocne w Polsce obchodzi się odrobinę inaczej niż te w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. 

       Zajęcia były prowadzone jednocześnie przez nauczycielkę języka niemieckiego - Darię Wróblewską -  oraz języka angielskiego - Joannę Bakalarek. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że chcieliby dużo częściej brać udział w takich lekcjach. Cieszymy się z tego powodu!


BEZPIECZNIE NA WSI - POGADANKA DLA DZIECI

         21 marca - w poniedziałek - odbyło się spotkanie pt.,,Bezpiecznie na wsi" - zorganizowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim. W miniprelekcji wzięli udział uczniowie klas I - III i IV – VI oraz wychowawcy. 

             Na spotkaniu poruszony został temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, połączony z prezentacją filmu o zagrożeniach występujących na wsi. Dzieci miały możliwość dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, które - jak się okazało - nie zawsze były całkiem bezpieczne.

             Na zakończenie pan Tomasz Będzieszak przypomniał wszystkim o konkursie plastycznym i zachęcił do wzięcia w nim udziału.


DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

          Gdzie ta wiosna? Mimo że jeszcze nie do końca widać ją za naszymi oknami, postanowiliśmy wiosnę przywitać. Jak? Każdy na swój sposób. Uczniowie klas I-III przybrali swoje głowy w kolorowe kwiaty i korony. Tak ubrani postanowili pożegnać zimę. Okrzykiem ,,witaj wiosno!" spalili marzannę w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Wiosna chyba usłyszała ich wołanie, ponieważ wraz z okrzykiem dzieci zza chmur wyłoniło się piękne słoneczko.

          Dzień ten był wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę nauczycieli i poprowadzić lekcje przed swoimi kolegami. Trudne zdanie? Być może i tak, ale wszyscy wywiązali się z niego wyśmienicie. Była to z pewnością frajda zarówno dla młodych nauczycieli jak i dla ich uczniów.

        Wiosna została przywitana już oficjalnie. Teraz pozostało nam czekać, aż zdecyduje się do nas przyjść już na dobre, a słońce przestanie się chować za chmurami. Przecież nikt nie chce święcić potraw wielkanocnych w towarzystwie płatków śniegu:).


GMINNY KONKURS CZYTELNICZY

        Co roku staramy się przekonać dzieci, że książka to otwarte drzwi do krainy wyobraźni i przygody. Dlatego 18 marca 2016 roku, w piątek, już po raz kolejny uczniowie klasy II szkoły podstawowej: Patryk Błaszczyk i Wiktor Podemski oraz uczniowie klasy III Mateusz Błaszczyk i Mikołaj Cieśliński, wzięli udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym zorganizowanym przez Zespół Szkół w Dębnicy.
    

         Do konkursu przystąpiło trzydziestu uczniów z całej gminy. Rywalizacja była niesamowita, emocje sięgały zenitu. Dzieci miały do rozwiązania test,składający się z sześćdziesięciu szczegółowych pytań, które dotyczyły m.in. życia oraz twórczości Henryka Sienkiewicza oraz lektur: Ktoś ukradł Prążka, Dzieci z Bullerbyn, Doktor Dolittle i jego zwierzęta.

         Wszyscy uczestnicy zwycięsko ukończyli zmagania konkursowe i zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami. Największąjednak liczbę punktów i tym samym I MIEJSCE zdobył MIKOŁAJ CIEŚLIŃSKI.

GRATULUJEMY :):)


CYBORG 2016 - SUKCES AGATY

        Dnia 18 marca br. w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „CYBORG 2016”.

       Z naszej szkoły, w wyżej wymienionym konkursie, udział wzięli uczniowie i uczennice klas IV - VI. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej na temat: Słońce, woda, wiatr – to energia bez wad. Spośród licznych prac, nadesłanych z Ostrowa
i okolic, uznanie komisji zdobyła praca Agaty Burchardt - uczennicy klasy V, która otrzymała WYRÓŻNIENIE!

   SERDECZNIE GRATULUJEMY :)

JESTEM SZCZĘŚCIARZEM

         Kolor zielony kojarzony jest przede wszystkim z wiosną, na którą tak z niecierpliwością wszyscy oczekują. Na tę kalendarzową musimy poczekać jeszcze kilka dni. Uczniom naszej szkoły kolor zielony od teraz będzie kojarzyć się również z pewnym świętem, które obchodzone jest obecnie chyba na całym świecie. Mowa o Dniu św. Patryka - patrona Irlandii. 

         17 marca, uczniowie klasy I gimnazjum, przebrani za Leprikony, odwiedzili swoich starszych i młodszych kolegów, aby powiedzieć im kilka słów na temat tego ważnego dla Irlandii święta. W niesionym przez siebie garncu mieli oczywiście skarb w postaci złotych biszkopcików, którymi częstowali uczniów i nauczycieli. Wcześniej jednak, każdy musiał odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące faktów związanych z osobą św. Patryka. Następnie przyszedł czas na to, abyśmy zastanowili się nad swoim życiem, nad tym, co w nim cenimy. Kluczowym stało się pytanie: ,,Dlaczego jestem szczęściarzem?". Okazało się, że z pozoru proste pytanie wcale nie należało do najłatwiejszych. Mamy jednak nadzieję, że doceniacie małe-WIELKIE rzeczy w swoim życiu. 

        Zachęcamy uczniów klas I-IV SP do korzystania z gier o święcie Irlandii na platformie learningapps. Gry stworzyli Wasi starsi koledzy.


Na kolejną relację związaną z naszymi działaniami dotyczącymi krajów anglojęzycznych zapraszamy w kwietniu :).


ŻYWA LEKCJA HISTORII

      14 marca Zespół Szkół w Czarnymlesie odwiedziła grupa artystyczna Rekonstrukto. Przez około godzinę, uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii, podczas której pogłębili swoją wiedzę dotyczącą obyczajów i kultury średniowiecza. 

     Program zajęć zawierał również prezentację średniowiecznych narzędzi tortur i kolekcji broni. Każdy uczestnik lekcji otrzymał możliwość osobistego zapoznania się z ciekawymi strojami i rekwizytami.

   Wszyscy bawili się doskonale!


ZAJĘCIA INTEGRUJĄCE

           11 marca 2016 roku uczniowie klas I – III szkoły podstawowej otworzyli drzwi swojej szkoły przed przedszkolakami, zapraszając ich na zajęcia integrujące. Wizyta odbyła się w godzinach przedpołudniowych. Przyszli uczniowie mogli nie tylko poznać panią Dyrektor, która bardzo serdecznie powitała wszystkich zebranych, ale także dokładnie obejrzeć bazę szkoły, klasy i ich wyposażenie.

          Uczniowie goszczący przedszkolaków zaprosili wszystkich widzów w świat bajki Janiny Porazińskiej pt. „Szewczyk Dratewka”. Przedstawienie było na tyle sugestywne, że  pozwoliło nam wszystkim czuć się jak w teatrze, a to nie tylko za sprawą gry małych aktorów, ale także scenografii, przygotowanej przez wychowawczynie klas I – III i przepięknym strojom naszych aktorów, którymi zajęli się Rodzice. Jesteśmy im za to niezmiernie wdzięczni, bo na ich pomoc i zrozumienie zawsze możemy liczyć.

        W czasie odwiedzin panowała bardzo serdeczna atmosfera. Przyszli uczniowie wykazali się dużą aktywnością i chęcią do nauki. Największą atrakcją było dla dzieci pisanie na tablicy. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał prezent, który przygotowali starsi koledzy, natomiast przedszkolacy wraz z panią Bernadettą Niełacną podarowali uczniom przepiękną kartę oraz słodkie upominki.

Był to bardzo udany dzień, a humory dopisywały wszystkim.


DZIEŃ KOBIET

         W sobotę, 5 marca, w sali wiejskiej w Czarnymlesie odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Organizatorem spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich kierowane przez p. Golec. Wśród zaproszonych gości, oprócz mieszkanek Czarnegolasu, znaleźli się przedstawiciele samorządu gminy Przygodzice. 

      Uczniowie Zespołu Szkół w Czarnymlesie, pod czujnym okiem Ewy Borowicz-Kasznickiej oraz Krzysztofa Karolewskiego, przygotowali oprawę artystyczną spotkania. Panie zgromadzone w sali wiejskiej mogły przez chwilę przenieść się do Opola i wysłuchać pięknych przebojów Urszulu Sipińskiej, Maryli Rodowicz, czy Anny Jantar.

          Po wspaniałym występnie dzieci i młodzieży, przyszedł czas na wspólną kolację. Rozmowom nie było końca, bo przecież tylko raz w roku spotykamy się w takim gronie...


KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń roku 2016 – Światowe Dni Młodzieży.

Sekcja Przygotowań Duchowych i Promocji Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży w Kaliszu przygotowała konkursy, których celem było przygotowanie do ŚDM a także promocję tego wydarzenia.

Udział naszych uczniów w tych konkursach okazał się sukcesem.
Na szczególne wyróżnienie zasługuję Wiktoria Janiak, uczennica klasy III.
Biorąc udział w Konkursie kolęd znalazła się wśród 7 osób,  które zachwyciły komisję konkursową wykonaniem wybranej kolędy. Nagrodą w tym konkursie było nagranie płyty - cegiełki z kolędami.
Wiktoria na nagranej płycie śpiewa kolędę Lulajże, Jezuniu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wśród licznych talentów jakie posiadają nasi uczniowie odnalazły się również talenty dziennikarskie.

Uczennice klasy I gimnazjum Karolina Cieślińska i Aleksandra Kaczmarek podjęły się bardzo trudnego zadania, a mianowicie wzięły udział w Konkursie na scenariusz audycji radiowej promującej ŚDM. W rezultacie zostały w tym konkursie wyróżnione. Sukcesy mogą być dla dziewczyn inspiracją do wybrania dalszej drogi edukacyjnej, może dziennikarstwo? Gratulujemy i zachęcany wszystkich do udział w konkursach w których można rozwijać swoje ukryte talenty.


,,POWIEDZ MI O CZYM KTO MARZY, A OKREŚLĘ CI JEGO CHARAKTER"

          3 marca – podczas Dnia Pisarza -  uczennice gimnazjum brały udział w I Przeglądzie Słowa, jaki miał miejsce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach, zorganizowanym przez panią Justynę Ligocką pod patronatem słów Ludwika Sztyrmera: „Powiedz mi o czym kto marzy, a określę ci jego charakter”. 

     Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Starostę Powiatu Ostrowskiego, Wójta Gminy Przygodzice oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Powiatu Ostrowskiego działające przy ZSP CKU w Przygodzicach. W zmaganiach wzięło udział jedenaście szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 

       Eliminacje zostały podzielone na trzy etapy, podczas których młodzi wielbiciele słowa oceniani byli jako piszący słowo poetyckie, recytujący wybrane fragmenty prozy lub poezji oraz czytający interpretacyjnie wybrany fragment tekstu.

      W kategorii szkół gimnazjalnych przyznano nagrody za zajęcie pierwszego miejsca ex aeqo Aleksandrze Kaczmarek z kl. Ig. oraz Karolinie Błaszczyk z kl. IIg. Ponadto Karolina Błaszczyk zdobyła wyróżnienie w czytaniu interpretacyjnym i jeszcze jedno wyróżnienie w recytacji wiersza własnego autorstwa.  

Naszym Poetkom serdecznie gratulujemy, a poniżej choć kilka słów z ich poezji: 


Marzenia

Rodzą się w tajemnicy.

Cicho, bez płaczu.

Rozwijają swe skrzydła jak małe motyle

i rosną, rosną

z każdym dniem coraz większe […]Marzenia

[…] Czy chcesz czy nie,

Jedno pewne jest,

,,Marzenia się nie spełniają,

Marzenia spełnia się.”ZAKOŃCZENIE AKCJI ,,ZACZAROWANY OŁÓWEK"

W lutym SU oraz Szkolne Koło PCK ogłosiły akcję ,,Zaczarowany Ołówek'' organizowaną przez fundację Redemptoris Missio.

Jest nam ogromnie miło, że akcja w naszej szkole cieszyła się dużym powodzeniem. Zebraliśmy zeszyty, ołówki, długopisy, temperówki, kredki, bloki, kleje, a nawet piórniki.

Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz p. Tomaszowi Ziąbce za dary w postaci przyborów szkolnych. Przybory zostały zawiezione do siedziby fundacji w Poznaniu dzięki uprzejmości p. M. Ziąbki.

Koordynatorzy akcji

Joanna Bakalarek

Regina Ziąbka

prev next

NIEZWYKŁY TYDZIEŃ

               Za nami niecodzienny tydzień pełen emocji. Do szkoły w Czarnymlesie już drugi raz w tym roku szkolnym przyjechali obcokrajowcy. W grudniu gościliśmy Niemki. Tym razem odwiedzili nas studenci z Gruzji i Gwatemali. Marco i Giorgi w ramach projektu „Adore My Origin” opowiadali uczniom o krajach, z których pochodzą.    

             Celem wizyty było rozbudzenie ciekawości świata wśród dzieci i młodzieży, obudzenie w nich odpowiedzialności za otoczenie, w którym żyją oraz propagowanie tolerancji dla innych narodów i kultur. Zajęcia odbywały się wyłącznie w języku angielskim, dlatego uczniowie mieli znakomitą szansę na przełamanie barier językowych oraz praktyczną naukę języka obcego. Jak mówił Marco, Gwatemala to miejsce, którego mieszkańcy uwielbiają taniec, śpiew oraz grę w piłkę nożną. Nie przeszkadzają w tym im nawet częste, ulewne deszcze wpisane w klimat kraju. Gruzja to  piękna muzyka, malownicze góry, stepy oraz Morze Czarne. Dzięki zajęciom ze studentami, uczniowie z Czarnegolasu także mieli możliwość zaprezentowania swojej ojczyzny oraz narodowych tańców. Spotkanie z tymi sympatycznymi i pełnymi energii studentami uświadomiło wszystkim jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość oraz umiejętność posługiwania się językiem obcym. Poznawanie innych kultur, z kolei, zmusza nas do postrzegania świata w sposób nieschematyczny. 

               Przyjazd Marca i Giorgiego byłby niemożliwy, gdyby nie Rada Rodziców oraz  gościnność Państwa Rogów, Cieślińskich Wróblewskich. Dziękujemy!


SPOTKANIE Z PRAWNIKAMI

            W piątek, 19 lutego, młodzież naszego gimnazjum miała okazję spotkać się z panami: mecenasem Wojciechem Kapciukiem i mecenasem Aleksandrem Lisieckim z kancelarii adwokackiej działającej w Ostrowie Wielkopolskim.

            Na początku rozmowy panowie zapoznali gimnazjalistów ze specyfiką swojej pracy.  Uczniowie mieli okazję założyć  togę adwokacką i zaznajomić się z pozostałymi strojami prawników. Adwokaci zaprezentowali kodeks karny jako fundament prawa karnego, który uczniowie mogli postudiować osobiście, czytając wybrane fragmenty. Zwrócono uwagę na prawne następstwa pozornie anonimowych, a obraźliwych komentarzy w Internecie, które są coraz powszechniejszym zjawiskiem. Powołano się tutaj na art. 216 kk. Młodzież została również zapoznana z  konsekwencjami prawnymi, jakie niosą za sobą nieodpowiedzialne zachowania osób małoletnich i nieletnich w różnych aspektach życia codziennego.

            W trakcie spotkania, prawnicy przeprowadzili eksperyment, który miał uświadomić uczniom, jakie następstwa może nieść podpisywanie dokumentów bez dokładnego ich przeczytania. Uczestnicy mieli również okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

            Sądzimy, że bardzo potrzebne są takie spotkania, gdyż niewiele treści prawniczych uczniowie poznają na szkolnych zajęciach, a przecież "Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania".


POCZTA WALENTYNKOWA

               Data 14 lutego budzi chyba tylko jedno skojarzenie - Dzień św. Walentego. Święto to ,,przywędrowało" do Polski w latach 90. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów lub wierszy zawierających wyznania miłosne i obdarowywanie drobnymi upominkami osoby, które kochamy, lubimy lub szanujemy. 

           Właśnie z tej okazji SU zorganizował pocztę walentynkową. Przez cały tydzień zbieraliśmy od uczniów walentynki, które rozdaliśmy w piątek podczas dużej przerwy. Życzenia otrzymali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Patrząc na twarze osób czytających swoje kartki, łatwo było dojść do wniosku, że tak naprawdę niewiele trzeba, by sprawić komuś radość i wywołać u niego uśmiech na twarzy. 

            Pamiętajmy jednak, że każdy dzień jest doskonałą okazją, aby okazać komuś sympatię, podziękować za przyjaźń lub wyznać miłość. 


SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

             11 lutego uczniowie klas IV-VI zespołu szkół spotkali się z dietetykiem centrum Natur House, panią Karoliną Pawlak. Głównym celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom, jak ważną rolę w naszym codziennym życiu odgrywa odpowiednia dieta. Uczniowie dowiedzieli się, z czego powinny składać się nasze codzienne posiłki oraz jak ważna jest ich regularność. Następnie, wspólnie ułożyliśmy przykładowy jadłospis na cały dzień. Pani Karolina przekazała również co zrobić, aby  posiłki były urozmaicone i jedzenie było przyjemnością, a nie nudą. Dowiedzieliśmy się, dlaczego należy pić dużo wody, jeść pierwsze śniadanie w domu, spożywać dużo warzyw, a słodycze zamieniać na owoce. 

               Dlaczego nie należy pić coli? Chociażby dlatego, że w jednej szklance tego napoju znajduje się około 8 łyżeczek cukru! Cola wypłukuje wapń, co sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na urazy kości. Spustoszenie w naszym organizmie sieją również tzw. fast foody oraz napoje energetyzujące.

                Mamy nadzieję, że spotkanie z panią dietetyk uświadomiło naszym uczniom, że tak na prawdę są tym, co jedzą! 


PANCAKE DAY

               Chyba nie ma osoby, która w Tłusty Czwartek nie zajadałaby się pączkami. Większość z nas zgodzi się, że dzień ten należy do jednego z przyjemniejszych w roku :) Jak dowiedzieli się uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, mieszkańcy Wielkiej Brytanii również należą do łasuchów. Nie objadają się oni jednak pączkami, a wybierają naleśniki. Tak jest! Co roku, dzień przed Środą Popielcową Brytyjczycy obchodzą Dzień Naleśnika. Święto to było doskonałą okazją, by najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznali członków Rodziny Królewskiej i dowidzieli się, kim są i jak wyglądają: Królowa Elżbieta II, książę Karol, książę William i księżniczka Katherine. 

              Czy Pancake Day to tylko okazja do zajadania się? Niekoniecznie! Ciekawą tradycją są wyścigi z patelniami, podczas których podrzuca się naleśnikowe ciasto. Po tym, jak z ciekawością obejrzeliśmy filmy z kulinarnych wyścigów, sami przygotowaliśmy nasze ulubione naleśniki. Udekorowaliśmy je smacznymi produktami, a następnie każdy napisał przepis na przygotowany przez siebie naleśnik. Wszystkie wyglądały przepysznie! Szkoda, że były z papieru... ;)

prev next

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE

        Po wytężonej nauce w szkole potrzebny jest wszystkim wypoczynek. Ferie zimowe możemy spędzać w różnorodny sposób. Kilkoro uczniów wybrało w tym czasie zajęcia przyrodnicze.

        W poniedziałkowe przedpołudnie stawili się w szkole i z ochotą przystąpili do wspólnych działań. Szczególnie zaciekawiły ich doświadczenia chemiczne, które mogli przeprowadzić samodzielnie, posługując się produktami przyniesionymi z własnej kuchni. Mogliśmy m.in. otrzymać dwutlenek węgla z sody oczyszczonej i octu, sprawdzić jak sok z czerwonej kapusty zabarwi wodę wapienną, ocet, wodę destylowaną i pepsi oraz doświadczyć gwałtownej reakcji nadmanganianu potasu z perhydrolem.

      Ciekawe okazało się również prowadzenie obserwacji mikroskopowych trwałych preparatów: skrzydła owada, krwi żaby oraz człowieka, aparatu ssącego motyla i jeszcze kilku innych okazów. W ten sposób uczniowie rozwijali umiejętność samodzielnego nastawiania obrazu spod mikroskopu i przy niewielkiej podpowiedzi prowadzącego dokonywali ciekawych odkryć biologicznych.

        Myślę, że wszyscy zainteresowani miło i w twórczy sposób spędzili swój wolny czas. Może w przyszłości zainspiruje ich do podejmowania własnych doświadczeń i badań.

Dziękuję Wam za wspólne działania i zabawę.


SPOTKANIE Z WIELKIM HIMALAISTĄ

15 stycznia 2016r. do restauracji „Zajazd u Michała” w Czarnymlesie przybył znany alpinista i himalaista pan Krzysztof Wielicki, który urodził się w pobliskiej Szklarce Przygodzickiej. Inicjatorem spotkania był pan Kazimierz Pietralczyk. W imieniu wszystkich, którzy przybyli na to spotkanie, a więc miłośników gór, ciekawych spotkań słuchaczy i uczniów, wspaniałego gościa powitała dyrektor naszej szkoły Urszula Pawłowska.

            W bardzo dostępny i ciekawy sposób p. Krzysztof opowiadał i wspominał swoje wyprawy górskie i zdobywanie najwyższych szczytów na Ziemi, zwłaszcza o trzech najtrudniejszych, którymi były samotne wejścia na Nanga Parbat, Dhaulagiri i Shisha Pangme.  Jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył  Koronę Himalajów i Karakorum, czyli czternaście ośmiotysięcznych szczytów. Jako pierwszy na świecie wszedł wraz z Leszkiem Cichym na Mont Everest w czasie zimy. Stwierdził, że wspinaczka to nie hobby, lecz jego pasja.

            Bardzo ciepło i pozytywnie wypowiadał się o zimowym wejściu na Mont Everest:

„My mieliśmy taką wielką chęć pisania historii. Wydawało nam się – Zawada nas napuścił trochę bardziej patriotycznie - że to my Polacy musimy wejść. Proszę mi wierzyć, że na tej wyprawie nie było ważne kto wejdzie na szczyt. Ważne, żeby ktoś z nas wszedł. Będąc na szczycie z Leszkiem 17 lutego 1980 roku sądziliśmy, że robimy to dla Polski, dla kraju, dla alpinistów polskich, dla naszej pozycji w świecie. Dopiero potem z czasem oczywiście do nas to dotarło, że to jednak my weszliśmy.”

            Pan Wielicki chętnie odpowiadał także na liczne pytania publiczności, a młodym zdobywcom górskich szczytów radził, aby postępowali w myśl zasady „take it easy”, czyli cierpliwie.

            Na zakończenie spotkania wójt gminy Przygodzice, pan Krzysztof Rasiak, wręczył „królowi gór” pamiątkowy upominek. Uczniowie mogli stanąć do pamiątkowego zdjęcia i zdobyć autograf. Możemy poszczycić się tym, że osobny autograf dla naszego Zespołu Szkół  pan Wielicki złożył na ręce pana Sławomira Sołtysiaka.

            Nam wszystkim na długo pozostanie w pamięci to interesujące spotkanie z ikoną polskiego i światowego himalaizmu.


ZACZAROWANY OŁÓWEK

Nasza szkoła już drugi raz nawiązała współpracę z fundacją Redemptoris Missio. Po ,,Opatrunku na Ratunek" przyszedł czas na ,,Zaczarowany Ołówek". Akcja została utworzona z myślą o dzieciach, które mają utrudniony dostęp do nauki. Gdy zbierzemy dla nich przybory szkolne, być może nauczą się czytać i pisać, a co za tym idzie, wyrwą się z biedy, w której żyją. Edukacja to jedyny sposób, aby ich przyszłe życie mogło wyglądać inaczej. 

Zbierzmy dla nich pomoce i przybory szkolne!

Co możecie przynieść?

Ołówki, długopisy, kredki, temperówki, gumki, zeszyty, bloki rysunkowe, piórniki, plecaki, kredę).

Przybory zostaną (za pośrednictwem fundacji Redemptoris Missio) wysłane do Afganistanu, Papui, Nowej Gwinei, Kamerunu, Czadu oraz RPA.

Akcja w szkole trwa do 19 lutego.


Koordynatorzy akcji w szkole:

Joanna Bakalarek, Regina Ziąbka


ZABAWA KARNAWAŁOWA

I semestr nauki i ciężkiej pracy za nami. Niewątpliwie zasłużyliśmy na odpoczynek w postaci dobrej rozrywki, którą okazała się być zabawa karnawałowa zorganizowana na sali wiejskiej w Czarnymlesie. 

Wszyscy bawili się przy wesołej muzyce, o którą zadbali uczniowie klasy III gimnazjum. Dodatkową atrakcją były zabawy przygotowane przez poszczególne klasy. Wspólnie skakaliśmy przez skakankę, przeciągaliśmy linę, tańczyliśmy zumbę i braliśmy udział w rodzinnej wyprawie do zoo. 

Siły i energii do czterogodzinnej zabawy dodawały nam pyszne posiłki przygotowane przez Radę Rodziców. Dziękujemy:)

Teraz czas na ferie. Życzymy wszystkim udanego wypoczynku.

Do zobaczenia 1 lutego!


                                                                              
Weihnachtspost – poczta bożonarodzeniowa

Kolejny miesiąc (grudzień) upłynął nam w świątecznym nastroju, ale nie tylko. Najpierw przygotowaliśmy STECKBRIEFE – tzw. listy gończe, które są kolejnym krokiem do bliższego poznania się. Wyżej wymienione listy gończe zawierały informacje o poszczególnych uczniach, takie jak: wiek, kolor włosów i oczu, zainteresowania, cechy charakteru i inne.

Na grudzień zaplanowaliśmy również wykonanie kart bożonarodzeniowych i noworocznych oraz wysłanie ich do szkół partnerskich. Zabraliśmy się do tego działania z wielkim zaangażowaniem. Pomagali nam w tym nasi Kochani Rodzice, dokładnie mówiąc: Mamy. Wszystkie kartki wykonaliśmy własnoręcznie, wypisaliśmy życzenia (oczywiście w języku niemieckim:) ), zaadresowaliśmy koperty, a teraz z niecierpliwością czekamy na życzenia, które otrzymamy, tym razem pocztą tradycyjną. Ciekawe, z którego państwa- jako pierwszego, odbierzemy pocztę?

Przed uczniami wkrótce następne zadania, o których będziemy informować.

Uczestnicy projektu.


KONKURS ADWENTOWY ,,DRZEWKO JESSEGO"

Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na narodzenie Zbawiciela.
Nasze oczekiwanie ma być wypełnione działaniem dzięki któremu stajemy się bliżsi naszemu Panu. Podczas tegorocznego Adwentu został zorganizowany konkurs „Drzewko Jessego” w trakcie którego uczniowie poprzez lekturę Pisma Świętego zapoznali się              z rodowodem Chrystusa. Drzewko Jessego pomogło nam poznać historię przodków Jezusa, a także przybliżyło nas  do dnia Jego narodzin.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV – VI naszej szkoły.
Czołowe miejsca zajęły uczennice klasy VI. Nikola Uchlik – miejsce I; Wiktoria Glaza – miejsce II; Milena Wilczyńska – miejsce III.
Gratulujemy i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.


MARZYCIELSKA POCZTA

Święta Bożego Narodzenia to czas życzliwości, refleksji oraz okazywania sobie troski i miłości. Pamiętając o tym, postanowiliśmy wywołać uśmiech na twarzy pewnego chłopca. Kacper zmaga się z wirusem RSV. Jego marzeniem jest umieć biegać, grać w piłkę oraz bawić się z bratem.

Chłopiec uwielbia dostawać listy oraz pocztówki, a my uwielbiamy sprawiać innym radość. Przynieśliśmy do szkoły papiery kolorowe, kredki, pisaki i różnego rodzaju ozdoby, aby z myślą o Kacprze stworzyć piękne kartki świąteczne. Niektórzy tak bardzo przejęli się zadaniem, że swoje kartki kończyli w domu.

Mamy nadzieję, że listonosz zdąży je jeszcze przed świętami dostarczyć chłopcu.

Uczniom zespołu szkół dziękujemy za zaangażowanie!

Czasami tak niewiele trzeba, by wywołać moc pozytywnych emocji u drugiego człowieka :)


CIĄG DALSZY AKCJI ,,STAŃ PO ZIELONEJ STRONIE MOCY"

W grudniu br. dotarły do szkoły nagrody z zeszłorocznej akcji zbiórki zużytego sprzętu. Trafiły w ręce najaktywniejszych „zbieraczy”.

I tak:   

Mikołaj Cieśliński z klasy III i Wiktoria Szeszycka z klasy II otrzymali piłki, a Marta Piłat z klasy IV – kalkulator.

Natomiast szkoła dostała model układu słonecznego. Nagrody dla uczniów i dla szkoły, zostały wybrane z katalogu i ufundowana przez organizatora- firmę SLAM POLAND.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wszelką pomoc i duże zaangażowanie.

Koordynator akcji


WYŁĄCZ PALENIE!

Dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowie Wielkopolskim, zespół szkół otrzymał bardzo przydatne materiały oraz intrygujące plakaty mające na celu uświadomienie społeczeństwa o ryzyku, jakie niesie ze sobą palenie tytoniu.

Ulotki i plakaty okazały się być bardzo pomocnymi materiałami do przeprowadzenia zajęć wychowawczych. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, jak bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia jest nie tylko samo palenie tytoniu, ale również wdychanie jego dymu przez osoby niepalące. Wynikiem biernego palenia są między innymi nowotwory, infekcja dróg oddechowych, astma oraz nagła śmierć łóżeczkowa.

Pamiętaj: 

Palisz? Ryzykujesz!


eTWINNING - NASZE LOGO

Pierwszy miesiąc naszego projektu (listopad) mamy już za sobą. Nasze działania skupiały się przede wszystkim na wzajemnym poznaniu się. Na początku uczniowie zapoznali się z obsługą platformy TwinSpace, na której utworzone zostały profile osobowe każdego z uczestników projektu (uczniów i nauczyciela).

W listopadzie uczniowie zajęli się również projektem logo, które miało się stać naszym wspólnym. Z zapałem zabraliśmy się do pracy. Każdy z uczniów wykonał własny projekt, następnie wewnątrz naszego zespołu wybraliśmy jedno logo, które brało udział w głosowaniu przez wszystkich uczestników na platformie TwinnSpace. Głosowaliśmy elektronicznie, każdy mógł oddać tylko jeden głos na wybrane przez siebie logo.

UWAGA! Ku ogromnemu zadowoleniu nas wszystkich, logo zaprojektowane przez Olę ZWYCIĘŻYŁO! :) Drugie miejsce zajęło logo zaprojektowane przez uczniów z Grecji, ale na wszystkich dokumentach dotyczących projektu eTwinning: „LERNT UNS KENNEN”  będzie widniało nasze LOGO, z czego jesteśmy bardzo dumni. :)

Autor projektu: Aleksandra Kaczmarek

O kolejnych działaniach poinformujemy już za miesiąc. 

Uczestnicy projektu.


SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO

26 listopada uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią Barbarą Cieślińską, zaprosili panią pielęgniarkę Anetę Jaros-Cieślak na rozmowę dotyczącą zdrowego odżywiania. Pani Aneta zapoznała dzieci z piramidą pokarmową i zasadami zdrowego żywienia, rozróżnianiem żywności zdrowej i niezdrowej. Zachęcała również do spożywania różnorodnych posiłków i aktywności fizycznej dla zachowania dobrego zdrowia i prawidłowego rozwoju.

Po przeprowadzonej rozmowie, wszyscy przystąpili do przygotowania kolorowych kanapek, które były przepyszne, o czym mogli przekonać się nauczyciele oraz koleżanki i koledzy z innych klas. Wszyscy zajadali je z wielkim apetytem, a trzecioklasiści w fartuszkach, pośród sugestywnego zapachu zdrowych produktów, z dumą częstowali konsumujących.

Była to dla wszystkich prawdziwa lekcja zdrowego odżywiania i świadectwo tego, że każdy potrafi przyrządzić sobie coś smacznego, zdrowego i kolorowego:.


KONKURSY, TAŃCE ... I WRÓŻBY

Koniec listopada to czas andrzejkowych zabaw! Właśnie z tej okazji dnia 20 listopada Sołtys Wsi Czarnylas - p. Wioletta Mrugała - wraz z Radą Sołecką zorganizowała na sali wiejskiej dyskotekę andrzejkową dla uczniów naszej szkoły.

Uczniowie do zabawy przygotowywali się już od dłuższego czasu. Każda klasa postanowiła dołożyć przysłowiową cegiełkę do tego, aby wspólnie spędzony czas był przyjemny. Niektórzy, prezentując układy choreograficzne, zachęcili nas do tańca, inni przygotowali wróżby oraz konkursy. Było wyjście do zoo, grupowe skakanie przez skakankę, zumba oraz belgijka. Niewątpliwie wspaniałą atrakcję zapewnił również wróżbita Damian, który przy pomocy kart i kubeczków przepowiadał przyszłość. Wszystkie te wróżby potraktowaliśmy oczywiście z przymrużeniem oka ;).

A co robiliśmy między konkursami? Tańczyliśmy przy skocznej muzyce, którą przygotowali uczniowie klasy trzeciej gimnazjum.

Po czterech godzinach wspaniałej zabawy z uśmiechami na twarzach udaliśmy się do domów.

Pani Sołtys oraz Radzie Sołeckiej jeszcze raz dziękujemy za zorganizowanie dyskoteki, ciepły posiłek oraz słodkości :).NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH

19 listopada 2015r.w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbył się TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE „NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH”. Patronat nad tym konkursem objęła Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Każdą szkołę podstawową z terenu Gminy Przygodzice reprezentował jeden uczestnik. W zmaganiach o tytuł Najlepszego z Najlepszych z naszej szkoły wziął udział Dawid Fabiś, uczeń klasy V.

Zawodnicy musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, stopni policyjnych, numerów alarmowych różnych służb, strukturą organizacyjną Policji, zagadnień z pierwszej pomocy przedmedycznej, jak i z prewencji kryminalnej. Pytania dotyczyły także wiedzy ogólnopolicyjnej.

Turniej wygrała uczennica ze Szkoły w Dębnicy- Agata Szymańska, Dawid zajął III miejsce.


WYNIKI ZBIÓRKI BATERII

13 listopada zakończono  w naszej szkole zbiórkę baterii w ramach  XIV edycji konkursu ekologicznego pod nazwą „Zbieramy Zużyte Baterie”, organizowanego przez Związek Gmin Zlewni Górnej Baryczy w Krotoszynie. Tegoroczna akcja przebiegała bardzo sprawnie, dzięki staraniom dziewcząt          z klasy III gimnazjum -Wiktorii, Żaklin i Weroniki.

Ogólnie zebrano 7002 baterie, co w przeliczeniu na ucznia stanowi 101,5 baterii. W kategorii pn.”Największa ilość baterii zebrana w przeliczeniu na jednego ucznia” zajęliśmy 9. miejsce na 40 placówek biorących udział w tej akcji.

Natomiast w szkole na miano „Największego Zbieracza” zasłużyli :

  • 1.Mikołaj Cieśliński z kl. III- zebrał 2350  baterii
  • 2.Wiktor Podemski – kl. II- 919 baterii
  • 3.Żaklin Szczypkowska – kl. III g.- 635 baterii

Zwycięzcy otrzymali drobne upominki ufundowane ze środków Rady Rodziców.

Zachęcamy do dalszego ich zbierania i przekazywania do punktów selektywnej zbiórki, gdyż baterie są odpadem niebezpiecznym, zawierającym  substancje szkodliwe dla środowiska i ich wpływ na nasze życie i zdrowie nie jest obojętny.

prev next

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY POLEGLI ZA WOLNOŚĆ

„Kto Ojczyźnie swej służy

sam sobie służy”

Piotr Skarga


W przededniu Święta Niepodległości, wraz z zaproszonymi gośćmi, zebraliśmy się na uroczystym apelu, aby uczcić 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Naszą uroczystość rozpoczęli najmłodsi uczniowie z klas II, III i IV – zatańczyli pięknie poloneza. Dalej w świat historii poprowadzili nas aktorzy, wcielając się w role: carycy Rosji -Katarzyny, Fryderyka Wilhelma II - króla Prus, Franciszka II – cesarza Austrii czyli władców trzech mocarstw rozbiorowych. Nie zapomniano o zasługach wielkich Polaków: Tadeusza Kościuszki, Piotra Wysockiego i Józefa Piłsudskiego, którzy zbrojnie dążyli do wyswobodzenia Ojczyzny spod jarzma zaborców. Występy aktorów przeplatały słowa popularnych, patriotycznych piosenek, elementy wymownych gestów na tle wyszukanych rekwizytów.

Nie zabrakło wzruszających momentów, które na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci. Była to niewątpliwie niezapomniana lekcja historii i wyraz patriotyzmu.

Dziękujemy, Najmłodsi!


TEAM TEACHING - KORELACJA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA

Dnia 10 listopada 2015r. odbyły się kolejne zajęcia w klasie III szkoły podstawowej, w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej
w naszej szkole. Zajęcia dotyczyły święta narodowego - Święta Niepodległości.

Trzecioklasiści przypomnieli sobie między innymi: jak istotne jest to święto dla każdego Polaka, najważniejsze symbole narodowe i ich znaczenie, postawę jaką należy przyjąć śpiewając hymn państwowy, a także podstawowe funkcje programu graficznego Microsoft Paint oraz inne.

Zajęcia były prowadzone jednocześnie przez dwie nauczycielki, co dało możliwość w naturalny sposób połączyć treści i umiejętności
z zajęć komputerowych oraz z edukacji wczesnoszkolnej, natomiast wykorzystanie nowoczesnych środków przekazu informacji, zachęciło i zmotywowało uczniów do samodzielnej pracy.


eTWINNING

W bieżącym roku szkolnym ośmioosobowa grupa uczniów z klasy I gimnazjum po raz pierwszy rozpocznie międzynarodową współpracę ze swoimi rówieśnikami w ramach programu eTwinning.

W projekcie pod nazwą: „LERNT UNS KENNEN” – „POZNAJCIE NAS” wezmą udział szkoły z Polski, Litwy, Turcji oraz Grecji. Od listopada 2015r. do maja 2016r. podopieczni pani Darii Wróblewskiej będą brali udział w szeregu interesujących działań, których celem jest rozwijanie umiejętności językowych uczniów, przybliżenie kultury innych krajów oraz motywowanie do nauki języka niemieckiego, albowiem wszelka współpraca odbywać się będzie właśnie w tym języku.

O poszczególnych działaniach, realizowanych w ramach projektu, będziemy informować na bieżąco :)

Uczestnicy projektu.


SADZENIE DRZEWEK

Chcąc dać wyraz zainteresowaniu uczniów, bardziej uwrażliwić ich na piękno przyrody, jak również ukazać jej znaczenie w życiu człowieka, 9 listopada uczniowie klas III, IV i V, udali się na pobliskie boisko szkolne, aby zasadzić drzewka. Miało to miejsce po wcześniej przeprowadzonych rozmowach w klasach na temat rozpoznawania nazw drzew po kształcie liści, owocach, nasionach, znaczenia drzew, ich funkcji w przyrodzie.

Brać uczniowska przeszła do działań i pod bacznym okiem nauczycieli sadzili drzewka, wiedząc, iż jest to przedsięwzięcie szalenie ważne. Drzewa bowiem pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu, a podjęte działania ekologiczne sugerują, że ci młodzi ludzie na pewno będą w przyszłości wyjątkowo zaangażowani w dbanie o naturę.

Teraz natomiast będą mogli pielęgnować je i obserwować ich rozwój przez kilka lat. To wzruszające :).


BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE

Dnia 3 listopada 2015 r. odbył się apel szkolny dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe na kurtki zimowe. Podczas apelu pan Sławomir Sołtysiak przypomniał uczniom o obowiązku noszenia odblaskowych kamizelek po zmroku w terenie niezabudowanym. Obowiązek ten mają również osoby poruszające się na rowerach w terenie zabudowanym.

Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu nasi uczniowie będą wiedzieć, w jaki sposób zachować ostrożność na drodze.

Noszenie opasek i kamizelek odblaskowych często ratuje życie!


WARTO OSZCZĘDZAĆ

W dniu 22 października 2015 r. odbył się apel szkolny, na którym wyróżniono dwoje uczniów w ramach ,,SKO". Uczniowie, którzy okazali się najlepsi w odkładaniu swoich oszczędności to Mikołaj i Karolina Cieślińscy z klasy III SP oraz I gimnazjum. Dostali oni upominki od Banku PKO BP.

prev next

NIECODZIENNA LEKCJA PRZYRODY

Aby uatrakcyjnić lekcję przyrody uczniowie klasy czwartej przynieśli na zajęcia swoich milusińskich: świnkę morską o imieniu „Bąbel” oraz gołębia pocztowego. Dzieci miały możliwość podzielić się informacjami na temat podopiecznych, przybliżyły nam zasady opieki nad nimi oraz zapoznały z rodzajem spożywanego pokarmu. Dużą atrakcją było wypuszczenie z klatki gołębia, który kilka razy przefrunął nad szkołą i powrócił do swojego gołębnika.

Zwierzęta wzbudziły wśród uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych, duże zainteresowanie, co pozwala sądzić, iż w przyszłości więcej dzieci będzie hodowało swoje ulubione zwierzątko.

prev next


PAŹDZIERNIKOWE WSPOMNIENIE O JANIE PAWLE II

22 października, po południu, spotkaliśmy się w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Czarnymlesie, aby poddać refleksji życie i dokonania jakże wyjątkowego Polaka, a mianowicie, Świętego Jana Pawła II.

Po powitaniu zebranych gości, w tym władz lokalnych i samorządowych, aurę lekkiego zmierzchu ciszy przebiła „Barka”, po której mieliśmy okazję wsłuchać się w nie tylko poetyckie wspomnienie o Janie Pawle II, ale także obejrzeć prezentacje oraz fragmenty filmów o Świętym. Działo się to wszystko na płaszczyźnie muzycznego ubarwienia, którym zaczarowali nas uczniowie naszej szkoły. Przez moment zagościliśmy w domu Świętego, byliśmy świadkami jego drogi ku świętości i wyjątkowej służby Bogu, a także jego odejścia
i wymownego zamknięcia księgi.

Święty Jan Paweł II gości w naszych sercach na co dzień, jednak tak urozmaicone semantycznie przedstawienie ugruntowuje, i przede wszystkim podkreśla, wielkość owej postaci.

Po wystąpieniu, wzięliśmy udział w mszy świętej, po czym w głębokiej zadumie powróciliśmy do naszych codziennych obowiązków.


Wspomnienie - 37. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra

16 października jest dla wszystkich Polaków niezapomnianą datą. 37 lat temu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża.

Z tej okazji najmłodsi uczniowie naszej szkoły wysłuchali opowiadania o Janie Pawle II, które czytała Pani Urszula Bartczak. Obejrzeli film „Historia Papieża Polaka”, a następnie przeprowadzony został quiz sprawdzający wiadomości dzieci na temat Papieża. Poziom wiedzy był wysoki, co bardzo cieszy i dowodzi, że Święty Papież zawsze był, jest i będzie bliski sercu każdego dziecka.

prev next

LEKCJA PLASTYKI INACZEJ

Uczniowie klasy szóstej na lekcji plastyki zamienili się w projektantów mody. Samodzielnie zaprojektowali i wykonali T-shirty. Pomysłowość oraz precyzja wykonania prac była zadziwiająca. Niewątpliwie w murach naszej szkoły kryją się geniusze w dziedzinie mody i kreowania wizerunku.

prev next

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

Jesiennego, październikowego wieczoru członkowie szkolnego koła PCK wraz z innymi mieszkańcami Czarnegolasu zasiedli w sali wiejskiej. Właśnie tego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z ratownikiem medycznym panem Maciejem Ziąbką. Organizatorem akcji było Koło Gospodyń Wiejskich.

Wspólnie z nim ustaliliśmy zasady bezpieczeństwa, które winniśmy podjąć przed przystąpieniem do akcji ratunkowej. Pan Maciej zapoznał nasz regułami udzielania resuscytacji krążeniowo- oddechowej zarówno dorosłego, niemowlaka jak również małego dziecka.

Pewną ciekawostką była prezentacja obsługi defibrylatora AED – urządzenia, które coraz powszechniej jest instalowane w budynkach użyteczności publicznej. Jest bardzo proste w obsłudze i nie należy obawiać się go użyć .

Uczniowie i inni uczestnicy mogli także przećwiczyć pod „fachowym okiem”, prowadzenie reanimacji na fantomie. Cenne były wszelkie uwagi i korygowanie naszych poczynań.

prev next

ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE!

Dnia 14 października 2015 roku odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania pierwszaków na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie. W niezwykłej atmosferze, w obecności zaproszonych gości i rodziców, pierwszaki ślubowały przed pocztem flagowym być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania piętnaścioro pierwszoklasistów zostało naznaczonych przez Panią Dyrektor kluczem w akcie pasowania na pełnoprawnego ucznia.

Następnie nadszedł moment na zaprezentowanie przygotowanej przez pierwszaków części artystycznej, w której świeżo pasowani uczniowie wykazali się umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi. Ku radości pierwszaków wszystkie występy zostały sowicie nagrodzone oklaskami.

Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które wzbudziły wiele emocji. Ten dzień na pewno na długo zostanie w ich pamięci.


Życzymy im samych szóstek w dalszej edukacji!


WER IST DAS? WHO IS IT?

Dzień Edukacji Narodowej wzbudził w uczniach zespołu szkół ogromne poruszenie. Dlaczego? Stało się to za sprawą konkursu językowego przygotowanego przez nauczycielki języków obcych - p. Darię Wróblewską oraz p. Joannę Bakalarek. Już od samego rana korytarze szkoły zdobiły kartki z ogromnymi znakami zapytania. Na kartkach znajdowały się opisy w języku angielskim i niemieckim.

Zadaniem uczniów było przeczytać opis w danym języku oraz zgadnąć, którego nauczyciela on dotyczy. Nosi okulary i szybko jeździ na rowerze? Lubi sport i czytanie książek? Ma długie blond włosy i jeździ szarym samochodem? Uczniowie stanęli przed nie lada wyzwaniem! Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, dlatego też zwycięzców należało wyłonić za pomocą dogrywki. Podczas uroczystej akademii, cztery uczennice otrzymały dyplomy oraz słodkie upominki.

Gratulujemy Kornelii Stawickiej, Karolinie Cieślińskiej, Milenie Wilczyńskiej oraz Julii Owczarek!


WYCIECZKA DO OSTROWSKIEGO CENTRUM KULTURY

24 września przedpołudniowym czasem zebraliśmy się grupą gimnazjalną, by wraz z opiekunami pojechać do Ostrowskiego Centrum Kultury na film „Dopalacze niszczą życie” zrealizowany przez Ostrowską Grupę Teatralną PaT„Uzależnieni od Teatru”.

Film ukazywał historię młodych ludzi, których ścieżki życiowe zaprowadziły do sięgnięcia po dopalacze. Równocześnie przedstawiał autentyczną historię z życia młodego Patryka, który został dotknięty owym tragicznym uzależnieniem. Wstrząsające relacje jego mamy, a także sam wywiad z Patrykiem przeprowadzony przez reżysera filmu Pana Roberta Kaczmarka, zrobiły wyjątkowe wrażenie.

Do szkoły wróciliśmy pełni zadumy nad życiem i jego krętymi drogami, co przełożyło się na koleżeńskie rozmowy i dyskusje podczas zajęć z nauczycielami.

prev next

WYPRAWA NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW DO OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO

Dnia 22 września 2015r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Ostrowa Wielkopolskiego. Humory i pogoda dopisywały od samego rana.

Dzieci nie mogły się doczekać przejażdżki po przepięknych zakątkach miasta. Kolejną atrakcją był park owadów. Niejeden uczeń wykazał się sprytem i wiedzą, kiedy pani opowiadała ciekawostki na temat owadów.

Największą atrakcją był jednak plac zabaw, na którym dzieci z przyjemnością spędziły wspólny czas. Po długim, dość męczącym dniu ale w pełni zadowoleni wróciliśmy do szkoły, gdzie na swoje pociechy czekali już rodzice. Dzieci do samego wyjścia z autokaru dzieliły się wrażeniami.


WYCIECZKA DO GOŁUCHOWA

Jednym z najpiękniejszych, najsoczystszych i najbardziej treściwych jest zapewne czas wrześniowego miesiąca, kiedy to jarzębina leniwie kołysze się nam nad głowami, ptaki gdzieniegdzie sennie odpowiadają w sobie tylko znanym języku, wiatr otula cichymi szeptami, a gałęzie drzew lekko mu odpowiadają…

Zahipnotyzowani urokami właśnie tego miesiąca, wyruszyliśmy do wyjątkowego miejsca, jakim jest Gołuchów. Było cudownie! Tutaj bowiem czas się zatrzymał, spowalniając i nasz bieg ku dorosłości. Dotykaliśmy niemalże czarów przeszłości, przenosząc się na falach wyobraźni w czas uroków życia właścicieli Zamku w Gołuchowie. Słuchaliśmy opowieści, analizowaliśmy kunszt i precyzję wykonania wnętrz gołuchowskiego zamku, podziwialiśmy zbiory, które zgromadziła - zmarła w 1899 roku - Izabella z Czartoryskich Działyńska.

To nie wszystko. Później bowiem, zaczarowani zatrzymaniem czasu, powędrowaliśmy do zagrody żubrów, by i tam poddać refleksji to, co nas otaczało. A były to właśnie wspomniane zwierzęta. Zwierzęta, które na ziemiach polskich były już wieki temu i które niejedno mogłyby powiedzieć…

Magiczną aurę nosimy w sercach do dziś, marząc po cichu, że również i w przyszłości tam zagościmy… :)

Klasa III gimnazjum

prev next

DBAMY O NASZE OTOCZENIE

Wychodzimy z założenia, że każdy powinien dbać o otaczające nas środowisko. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że ludzie nie zawsze podejmują się działań, które uczyniłyby nasze otoczenie piękniejszym i czystszym.

Dlatego też, jak co roku, uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do międzynarodowej akcji sprzątania świata, która odbywa się w trzeci weekend września. Postanowiliśmy posprzątać teren Czarnegolasu i okolic. W przeciągu godziny zebraliśmy kilkanaście worków śmieci.

Mamy ogromną nadzieję, że świadomość ekologiczna mieszkańców naszego regionu wzrośnie ... a śmieci leżących w lasach, rowach, na ulicach będzie coraz mniej.

prev next

ZBIERAMY ZUŻYTE BATERIE

W obecnym roku szkolnym przystąpiliśmy do XIV edycji konkursu ekologicznego pod nazwą „Zbieramy Zużyte Baterie”, organizowanego przez Związek Gmin Zlewni Górnej Baryczy w Krotoszynie.

Do 15 listopada br. komisja w składzie: Wiktoria Golińska, Żaklin Szczypkowska i Weronika Rozwora z klasy 3 gimnazjum, zajmie się zbieraniem zużytych baterii na każdej dużej przerwie. Zbiórka w naszej szkole będzie prowadzona w formie konkursu na „Największego Zbieracza Baterii”. W tym roku docenionych zostanie trzech Największych Zbieraczy. Dla zwycięzców przewidziano drobne upominki.


WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE PLASTYCZNYM

13 września w Antoninie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pn. „Przyrodnicze skarby rezerwatu przyrody Wydymacz”. Organizatorami byli: Zarząd Oddziału PTTK w Ostrowie Wlkp. oraz Nadleśnictwo Antonin. Przygotowane prace miały być inspirowane pięknem przyrody antonińskich lasów. Naszą placówkę reprezentowało sześciu uczniów ze szkoły podstawowej:

1.Mikołaj Cieśliński- klasa III

2.Paulina Borkowska- klasa VI

3.Emilia Szeszycka – klasa VI

4.Nikola Uchlik – klasa VI

5.Milena Wilczyńska – klasa VI

oraz dwie uczennice z gimnazjum: Karolina Cieślińska z klasy I i Karolina Błaszczyk z klasy II.

Wręczenie nagród odbyło się w pięknym otoczeniu pałacyku myśliwskiego w Antoninie, na mecie Ogólnopolskiego Rajdu ”Jesień Chopinowska”. Wśród wielu prac zgłoszonych z powiatu ostrzeszowskiego i ostrowskiego uznanie zdobył rysunek Karoliny Błaszczyk, która otrzymała wyróżnienie, a „nagrodę pocieszenia” przyznano Mikołajowi Cieślińskiemu.

W imieniu organizatorów nagrody wręczyła uczniom pani dyrektor Urszula Pawłowska.


Unser Frühstück – nasze śniadanie

Dnia 14 września w poniedziałkowe przedpołudnie, na zajęciach języka niemieckiego, uczniowie klasy II gimnazjum przygotowywali wspólnie śniadanie.

Gimnazjaliści poznawali niemieckie nazwy produktów spożywczych, włączając w proces nauki różne zmysły m.in. zmysł słuchu, wzroku, smaku i węchu. Następnie zabraliśmy się do sporządzenia kanapek. Rozmawialiśmy o tym, co zazwyczaj jemy na śniadanie oraz jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie - teoretycznie przynajmniej wszyscy o tym wiedzą :)

Zajęcia uatrakcyjniło wykorzystanie TIK (technologii informacyjnej i komunikacyjnej). Na tablicy interaktywnej uczniowie wykonywali zadania związane z tematem lekcji.

Na koniec wszyscy usiedliśmy do wspólnego stołu, życząc sobie smacznego - Guten Appetit!


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W piątek, 11 września, uczniowie Zespołu Szkół, przy pomocy p. Krzysztofa Karolewskiego oraz p. Joanny Bakalarek przeprowadzili wybory do Samorządu Uczniowskiego. O funkcję przewodniczącej SU ,,walczyły" cztery kandydatki:

Milena Wilczyńska (klasa VI),

Karolina Cieślińska (klasa I gimnazjum),

Wiktoria Surdyk (klasa II gimnazjum),

Kornelia Stawicka (klasa III gimnazjum).

Kandydatki przeprowadziły wspaniałe kampanie wyborcze, tworząc plakaty, rozdając ulotki i rozmawiając ze swoimi kolegami.

Po zliczeniu wszystkich głosów oddanych przez uczniów klas IV-VI oraz I-III gimnazjum, miło nam oznajmić, że przewodniczącą SU została Karolina Cieślińska, a jej zastępcą Milena Wilczyńska!

Rola skarbnika niezmiennie została przydzielona Nikoli Uchlik z klasy VI :)

Życzymy owocnej pracy :)

prev next

NARODOWE CZYTANIE

Z nieukrywaną radością w piątek 4 września przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, dzięki której mogliśmy przenieść się do świata dziewiętnastowiecznej Warszawy ukazanej na kartach „Lalki” Bolesława Prusa.

Do tegorocznej edycji przygotowano dwanaście odcinków dzieła, które można było czytać jako oddzielne opowieści. Chętnie z tego skorzystaliśmy. Niemniej jednak uzupełnienie stanowiło ukazanie we fragmentach innych pozycji literackich twórcy, jak choćby fragment „Faraona”, „Emancypantek”, „Kronik”, „Placówki”, „Antka”, „Kamizelki” czy „Katarynki”. Świat prozy bez reszty pochłonął słuchaczy, tym bardziej, że lektura miała miejsce
w wyjątkowej aurze Biblioteki Publicznej w Czarnymlesie, której pani kierownik Urszula Bartczak była wraz z Zespołem Szkół, organizatorem. Przełożyło się to na poakcyjne wypożyczanie książek, co nie tylko cieszyło młodych czytelników.

Podczas spotkania poznaliśmy także biografię Bolesława Prusa, wyobraziliśmy sobie, jak kreatywny i zaangażowany publicystycznie był ten wielki prozaik i jak pracowicie podchodził do życia. Swoją działalnością hołdował ideom pozytywistycznym, walcząc nie tylko piórem, ale także bardzo udzielając się społecznie. Pisał między innymi w „Najogólniejszych ideach życiowych” : Bądź użyteczny, to jest ciągle pracuj dla innych, siebie doskonal, a o własne szczęście dbaj o tyle tylko, ile potrzeba, ażebyś mógł być użyteczny i doskonały – oto program i hasło, z którym można obejść cały świat i wszędzie znaleźć sympatię, szacunek i pomoc.

Po „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, czytaniu dzieł Aleksandra Fredry, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza i „Lalce” Bolesława Prusa, czekamy na kolejną inicjatywę Narodowego Czytania za rok, bowiem jest to akcja, która pozwala na szacunek do wielkiej literatury oraz bez wątpienia propaguje ideę czytelnictwa.


WITAJ SZKOŁO!

Dnia 01.09. uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej naszej placówki, aby wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Uroczystość swoim przybyciem uświetnił Wójt Gminy Przygodzice - Pan Krzysztof Rasiak. Zarówno Pan Wójt jak i Dyrektor Zespołu Szkół w Czarnymlesie, Pani Urszula Pawłowska, życzyli uczniom wytrwałości w nauce oraz wielu wspaniałych chwil spędzonych z przyjaciółmi.

Rozpoczęcie roku szkolnego było wydarzeniem wyjątkowym szczególnie dla naszych pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają naukę. Miejmy nadzieję, że wędrówka po świecie wiedzy będzie dla nich wspaniałą przygodą.

Ze swojej strony możemy obiecać, że zrobimy co w naszej mocy, aby szkoła okazała się dla nich drugim domem.

Powodzenia!