LATO CZEKA

Nareszcie! Po 10 miesiącach wytężonej nauki, przyszedł czas na wyczekiwane i ukochane przez wszystkich wakacje. 23 czerwca, po mszy świętej, nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie i rodzice spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego.

Po wystąpieniu p. Urszuli Pawłowskiej, która w swoim przemówieniu podsumowała rok szkolny 2016/2017, przyszedł czas na wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz nagród za stuprocentową frekwencję. Do naszej szkoły tego dnia zawitał p. Robert Kaczmarek, który w imieniu swoim oraz Wójta Gminy Przygodzice wręczył uczennicy klasy IV, Wiktorii Janiak, wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz promocję naszej gminy.

23 czerwca był dniem szczególnie ważnym dla gimnazjalistów, którzy pożegnali się z murami szkolnymi, otrzymując świadectwa ukończenia gimnazjum. Tego dnia nie można było zapomnieć również o najważniejszych osobach w życiu uczniów – rodzicach, którzy niejednokrotnie wspierali swoje dzieci, przyczyniając się do ich sukcesów.

Po części oficjalnej, klasa III gimnazjum i następnie uczniowie klas I-III wykazali się swoimi umiejętnościami artystycznymi, śpiewając piosenki, tańcząc i recytując wiersze.

Teraz czas na zasłużony odpoczynek. Życzymy wszystkim udanych, ciepłych i bezpiecznych wakacji, a naszym absolwentom sukcesów w szkołach ponadgimnazjalnych.


,,CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE..."

22 czerwca w siedzibie Nadleśnictwa Antonin odbyło się podsumowanie XIV Edycji Powiatowego Konkursu „Region, w którym mieszkasz” pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

            Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia jest Pani Maria Baranowska – nauczycielka z SP nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim, a organizatorami: Nadleśnictwo Antonin i Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim. Głównym celem konkursu było wykonanie folderu lub przewodnika najbliższej okolicy i ukazanie interesujących oraz ciekawych miejsc widzianych okiem młodego przyrodnika.

Do konkursowych zmagań przystąpiło z naszej szkoły dziewięcioro uczniów z klas IV – VI. Szczególne uznanie należy się Mikołajowi Cieślińskiemu z kl. 4, który otrzymał nagrodę specjalną. Jego przewodnik został doceniony przede wszystkim za zamieszczenie unikatowych, starych zdjęć przedstawiających Antonin i Czarnylas oraz za duży wkład pracy. Natomiast wyróżnienie otrzymały dwie uczennice: Hanna Roga z kl. 4 i Agata Burchardt z kl. 6. Nagrody wręczyła laureatom Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego - Pani Beata Klimek oraz zastępca nadleśniczego Pan Tomasz Rychlik. Poczytujemy to za szczególny sukces, gdyż w konkursie brało udział 135 uczniów z terenu całego powiatu ostrowskiego.

 Dzięki wsparciu wielu sponsorów, nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy. Dużą niespodzianką były upominki w formie cebulek lilii (1000 sztuk), które zostały wręczone uczestnikom konkursu, aby zostały posadzone w trosce o czystość naszej planety.

Następnie uczniowie wraz opiekunami zostali zaproszeni do udziału w wycieczce historycznej prowadzonej przez historyka i regionalistę Pana Edmunda Radziszewskiego, który wprowadził nas w tajniki rodu Radziwiłłów i pobytu Fryderyka Chopina na terenie Antonina. Kolejnym punktem naszego pobytu w przepięknym otoczeniu antonińskich lasów była wycieczka do rezerwatu przyrody „Wydymacz” pod kierunkiem leśniczego – Pana Waldemara Blaźniaka. Po trudach zwiedzania i obserwowania, zostaliśmy zaproszeni na ucztę dla ciała. Były pyszne smażone kiełbaski i napoje.

 

Nagrodzonym uczniom gratulujemy i zachęcamy wszystkich do rodzinnych wycieczek po najbliższej okolicy!


KONKURS MOJA WIEŚ NA STAREJ FOTOGRAFII ROZSTRZYGNIĘTY

              19 czerwca br. grupa reprezentująca naszą szkołę w składzie: Pani Dyrektor Urszula Pawłowska, koordynator – Regina Ziąbka oraz uczennice - Karolina Cieślińska  i Aleksandra Kaczmarek udały się do GOK-u w Przygodzicach.

            Podczas zebrania gminnej Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rekreacji nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu pt. „Moja wieś na starej fotografii”. W pierwszej kolejności głos zabrał wójt gminy Pan Krzysztof Rasiak, który pogratulował uczestnikom konkursu zaangażowania i docenił wkład pracy, jaki musiał być poniesiony, aby przygotować wystawę fotografii.

            Pomysłodawca konkursu – Pan Krystian Piasecki poinformował zgromadzonych, iż udało się zebrać ok. 600 fotografii i zapewne zostanie przygotowana na tej bazie publikacja. Miło nam poinformować, że nasza wystawa została uplasowana na trzecim miejscu, a na ręce Pani Dyrektor Urszuli Pawłowskiej przekazano nagrodę w postaci tabletu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki.

     Na zakończenie miłego spotkania, zaprezentowano w postaci prezentacji multimedialnej szczególnie interesujące zdjęcia, przedstawiające wszystkie miejscowości gminy Przygodzice. Pomimo ogromu pracy i dużego zaangażowania, pozostaje ogromna satysfakcja z końcowych efektów działań.


PONOWNIE ODWIEDZAMY WROCŁAW

    14 czerwca br., piętnaścioro uczniów z klas IV-VI wraz z kolegami ze szkoły podstawowej z Dębnicy wzruszyło autokarem do Wrocławia. Pierwszym punktem wycieczki było Multikino. Tam obejrzeliśmy zabawny film pt. „Dzieciak rządzi”. Twórcy filmu chcieli przekazać młodemu widzowi pewne przesłanie, że nie należy bać się pojawienia się rodzeństwa oraz warto cieszyć się dzieciństwem..

            Po wyjściu z kina pospieszyliśmy na poszukiwania wrocławskich krasnali które rozmieszczone są w różnorodnych miejscach na terenie całego miasta. Z liczby 350 udało nam się zobaczyć : Pocztowca, Profesora, Roglika, Ślepca, Głuchaka, Więziennika, Wypłatnika, Syzyfki, Weterana, Pożarki i wiele innych. Spacerując bulwarem nad Odrą przeszliśmy m. in. przez Most Grunwaldzki, Most Piaskowy i Tumski. Dotarliśmy do Ostrowa Tumskiego i tam nawiedziliśmy Katedrę p.w. Św. Jana Chrzciciela. W drodze na starówkę mijaliśmy budynki kościoła greckokatolickiego, Uniwersytetu, Stare Jatki i Stare Więzienie. Zauroczył nas widok ratusza oraz pięknych kamienic na czele z Jasiem i Małgosią. Gdy opadliśmy już z sił to zatrzymaliśmy się na zasłużony posiłek.

            Ostatnim punktem programu był pobyt w „Humanitarium”. Jest to centrum nauki, w którym można zgłębiać tajniki nauk ścisłych. Na początku zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia wystawy interaktywnej  „Odnawialne źródła energii” oraz „Kolorowej pracowni”. Był również czas, aby samodzielnie poeksperymentować czy pokonać laserowy tunel. Wzięliśmy także udział w warsztatach pn. „Manufaktura świeczek”. Wcieliliśmy się w młodych naukowców – chemików i każdy wykonał ze stearyny świeczkę według własnego pomysłu, którą zabrał ze sobą.

            Po jakże długim ale ekscytującym dniu wróciliśmy do Czarnegolasu. Był to niewątpliwie w interesujący sposób spędzony czas, który rozbudził chęć poznawania nieznanych zakątków Polski i naukowych zawiłości otaczającej rzeczywistości.

KONKURS PRZYRODNICZY ,,SPOTKAJMY SIĘ NA LEŚNYM SZLAKU"

    Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie przyrodniczym pt. „ Spotkajmy się na leśnym szlaku” zorganizowanym przez Nadleśnictwo Antonin i Zespól Szkół w Przygodzicach. Przedmiotem konkursu było wytyczenie i sporządzenie dokumentacji trasy turystyczno-przyrodniczej dla pieszych lub rowerzystów. Powyższa trasa miała obejmować miejsca o największych walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych obszaru Nadleśnictwa Antonin.

            Mikołaj Cieśliński z klasy IV i Zuzanna Krysiak z klasy V opracowali w formie prezentacji multimedialnej trasę pod nazwą „Na czarnoleskim szlaku”. Uczniowie skupili się na opisaniu dziesięciu przystanków powyższej trasy kładąc szczególny nacisk na wyeksponowanie ciekawych i charakterystycznych miejsc związanych z Czarnymlasem i okoliczną przyrodą.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 14 czerwca br. w siedzibie nadleśnictwa. W imieniu zwycięzców nagrody odebrała pani Elżbieta Paprocka.

Gratulujemy i życzymy dalszych ciekawych pomysłów !


FESTYN RODZINNY

W sobotnie popołudnie, 10 czerwca, mieszkańcy Czarnegolasu zgromadzili się licznie przy sali wiejskiej. O godzinie 17:00 rozpoczął się Festyn Rodzinny zorganizowany pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, Rady Sołeckiej Sołectwa Czarnylas oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Czarnegolasu.

            Obchody rodzinnego święta uświetniły występy przedszkolaków z Przedszkola „Calineczka” w Czarnymlesie, którzy zaprezentowali się w kilku bardzo różnorodnych tańcach. Uczniowie naszej szkoły wystąpili w dwóch tańcach z pomponami. Natomiast solistki: Wiktoria Janiak, Wiktoria Glaza i Roksana Szwejda zaśpiewały brawurowo popularne przeboje oraz mniej znane piosenki.Ponadto wystąpił chór seniorówz Czarnegolasu i Zespół Śpiewaczy „Baryczanki” z Przygodzic.

Dzieci mogły skorzysta nieodpłatnie z dmuchanego zamku i zjeżdżalni oraz skorzystać z innych atrakcji.Zabawa przy akompaniamencie zespołu VIRUSS trwała do późnych godzin nocnych.

NOCOWANIE W SZKOLE

     W ciepły czerwcowy wieczór uczniowie klasy V po raz kolejny zapragnęli spędzić całą noc w szkole. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od ogniska. To dzięki naszym kochanym rodzicom były kiełbaski z grilla. Po smacznym posiłku, rozegraliśmy na nowym boisku mecz piłki nożnej, były zabawy z bańkami i skoki na trampolinie. Nie obyło się bez gier planszowych i zgadywanek.

            Tego samego dnia, 9 czerwca, miała miejsce tzw. Truskawkowa pełnia Księżyca. Nazwę zjawiska wymyślili Indianie żyjący w Ameryce Północnej. Nazwa nie odnosi się jednak do koloru naszego satelity, lecz do okresu, w jakim przypada pełnia, czyli czasu zbioru truskawek. Mieliśmy okazję oglądać to zjawisko przez lunetę. Zaobserwowaliśmy, że Księżyc miał czerwonawe zabarwienie i widoczny był dość nisko nad horyzontem. Kiedy wszyscy się zmęczyli i zgłodnieli, nadszedł czas na pyszną pizzę.

Wczesnym rankiem, chociaż niewyspani i zmęczeni ale zadowoleni, wróciliśmy do swoich domów. Spędziliśmy dłuższy czas ze sobą, a to pozwoliło na jeszcze lepsze poznanie kolegów i koleżanek i większą integrację zespołu klasowego.


WYSTAWA KONKURSOWA 

MOJA WIEŚ CZARNYLAS NA STAREJ FOTOGRAFII

ISTOTA WSPOMNIEŃ POLEGA NA TYM, ŻE NIC NIE PRZEMIJA

(Elias Canetti)

     01 czerwca br. nadszedł czas, aby zaprezentować nasze kilkumiesięczne zmagania z wybieraniem i opracowywaniem zgromadzonych fotografii w ramach konkursu „Moja wieś na starej fotografii”. Tego właśnie dnia mieszkańcy Czarnegolasu mogli przybyć do szkoły i obejrzeć wystawę starych zdjęć. Udało się zebrać i wyeksponować około 90 fotografii związanych ściśle                  z Czarnymlasem i jego mieszkańcami.Odwiedzający goście dzielili się swoimi wspomnieniami i z wielkim podziwem wyrażali sięo całym przedsięwzięciu. Znamiennym jest fakt, iż osoby, które udostępniły swoje prywatne kolekcje zwracały uwagę na to, że w obecnym czasie nie można już odtworzyć nieznanych faktów. Skłoniło to niektórych do uporządkowania swoich fotografii i ich opisania.

             Pokłosiem naszych poczynań jest wydanie dwóch okolicznościowych pocztówek przedstawiających zabytki Czarnegolasu.

            Pragnę serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom oraz wszystkim tym, którzy przygotowali naszą wystawę, a w szczególności:

1.     Ks. proboszczowi Grzegorzowi Zamelkowi

2.     Pani Mirosławie Nieruchalskiej

3.     Pani Janinie Stasze

4.     Pani Emilii Latoń

5.     Pani Barbarze Piechocie

6.     Pani Krystynie Kupczyk

7.     Pani Marii Pietrydze

8.     Pani Zofii Lizak

9.     Pani Helenie Tomczak

10. Panu Janowi Pawlickiemu

11. Państwu Bzik

12. Państwu Sikorom

13. Pani Urszuli Bartczak

14. Pani Ewie Skotnickiej

15. Pani Renacie Matschi

16. Państwu Czernieckim

17. Pani Sylwii Kempińskiej

18. Pani Janinie Peśli

19. Panu Dariuszowi Peśli

20. Państwu Fludrom

21. Państwu Alinie i Władysławowi Jankowskim

                                                                                                                                                           Koordynator:

 Regina ZiąbkaDZIEŃ DZIECKA

1 czerwca, czwartek, był wyjątkowym dniem dla społeczności naszej szkoły. Pełen niespodzianek Dzień Dziecka połączony został          z otwarciem boiska wielofunkcyjnego. Po mszy świętej uczniowie, nauczyciele, samorządowcy oraz zaproszeni goście zebrali się przy nowym boisku, gdzie nastąpiło jego poświęcenie oraz uroczyste przecięcie wstęgi.


Następnie wszyscy udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor w swoim przemówieniu podziękowała wójtowi -                  p. Krzysztofowi Rasiakowi, p. Barbarze Duczmal, p. Janinie Wojtasiak, p. Romanowi Radajewskiemu oraz ks. Grzegorzowi Zamelkowi za wsparcie w tej ważnej dla naszej społeczności inicjatywie. Dzięki nowo powstałemu obiektowi, uczniowie szkoły w Czarnymlesie będą mieli możliwość czynnego uprawiania sportu poza murami szkoły, co z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszych wyników sportowych, które osiągają w turniejach.

Po uroczystych wystąpieniach, wszyscy mieliśmy przyjemność obejrzeć występy artystyczne zaprezentowane przez uczniów klas I-III, IV-VI oraz I-II gimnazjum. Gdy myśleliśmy, że to koniec wrażeń, na scenie pojawiły się niebieskie stwory – Smerfy! Gargamel, Smerfetka, Sasetka i Papa Smerf kogoś jednak nam przypominali. Mimo pięknej, bajkowej scenografii i jeszcze ładniejszych strojów, udało nam się w kolorowych stworach rozpoznać rodziców:). Okazało się, że pod okiem p. Natalii Stasiak rodzice od dość dawna przygotowywali się do tej niespodzianki. Opłaciło się - zachwycona występem publiczność nagrodziła aktorów owacjami na stojąco.

 Dziękujemy :)


WYCIECZKA DO DOBRZYCY

25 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do parku krajobrazowego do Dobrzycy, gdzie położony jest odrestaurowany klasycystyczny pałac oraz gdzie mieści się Muzeum Ziemiaństwa.

Pogoda w tym dniu dopisywała, toteż wszyscy w świetnych humorach wyruszyliśmy w drogę, zwłaszcza, że niektórzy z uczniów nie mogli doczekać się wyjazdu, dlatego od samego rana z niecierpliwością wypatrywali autokaru na pobliskim parkingu.

Po przybyciu, mogliśmy podziwiać piękno pałacu, który zachwycał swoim wyglądem, ale również czekała na nas atrakcyjna dla wszystkich lekcja przeprowadzona przez panią przewodnik. Tematem przewodnim była kulinarna podróż w przeszłość, a więc ukazanie zmieniającej się na przestrzeni lat kultury jedzenia. I tak na przykład dzieci dowiedziały się, że kiedyś używano odmiennej zastawy stołowej oraz rozsmakowywano się w innych, niż dzisiaj,potrawach.

Miejsce, w którym znajduje się pałac, wydało nam się jeszcze bardziej magiczne w otoczeniu zabytkowego parku w stylu angielskim. Dodatkowo można było zobaczyć panteon, monopter oraz pomnikowe drzewa, m.in. jeden z największych platonów w Europie, którego obwód pnia wynosi 10 metrów!

Po dniu pełnym wrażeń, zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do Czarnegolasu, gdzie czekali stęsknieni Rodzice.


TYDZIEŃ DOBREJ OCENY

3 czerwca przypada Dzień Dobrej Oceny. Właśnie z tej okazji, ale trochę wcześniej, SU postanowił ogłosić w szkole Tydzień Dobrej Oceny. Maj to gorący okres, jeśli chodzi o zdobywanie ocen, dlatego zorganizowaliśmy wyjątkowy konkurs. Uczniowie, którzy w czasie jednego tygodnia zdobyli największą ilość czwórek, piątek i szóstek otrzymali BILET DO KINA.

Na podstawie specjalnych list, na których nauczyciele wpisywali zdobyte przez uczniów oceny, opiekun SU wyłonił zwycięzców. Uczniowie okazali się być bardzo zmotywowani do nauki, ale bilety mogły otrzymać tylko cztery osoby:

Mikołaj Cieśliński - trzynaście szóstek (6,0)!    i     Zuzia Krysiak - piętnaście znakomitych ocen (5,4),

Wiktoria Glaza - dwanaście wspaniałych ocen (5,75)  i   Karolina Cieślińska - dziesięć wyjątkowych ocen (5,6)


Gratulujemy i życzymy udanego seansu!


TYDZIEŃ DLA SERCA

    W dniach od 15 do 19 maja br. obchodziliśmy w szkole Tydzień dla Serca. Działania te były podyktowane troską o naszych młodych podopiecznych, którzy coraz więcej czasu spędzają biernie przed komputerem i z telefonem w ręce. Codziennie na dużej przerwie odbywały się tańce przy muzyce, prowadzone przez uczniów poszczególnych klas.

            Kolejnym dniom przyświecała inna tematyka. I tak: poniedziałek upłynął pod hasłem „Zadbaj o serce”, a poszczególne lekcje były podporządkowane powyższemu zagadnieniu. Natomiast we wtorek uczniowie klas od IV do VI wzięli udział w rozgrywkach sportowych przygotowanych przez panią Joannę Bakalarek. W godzinach popołudniowych cała społeczność uczniowska została zaproszona do zumby, prowadzonej przez naszą absolwentkę Żanetę Surdyk.

            W środę odwiedzili nas pracownicy służby zdrowia: dr Tomasz Ziąbka i pielęgniarka szkolna Aneta Cieślak – Jaros. Tego dnia można było zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi oraz obliczyć swoje BMI. Chętnym uczniom wykonywano również EKG serca. Zaproszeni goście udzielali wskazówek związanych z prawidłową dietą dla serca oraz rozdawano ulotki pn. „Klucz do serca”. Kolejny dzień upłynął pod hasłem „Wiedz więcej o sercu”. Tego dnia rywalizowali ze sobą gimnazjaliści, biorąc udział w Turnieju Wiedzy o Sercu. Młodzież musiała wykazać się nie tylko wiedzą biologiczną, ale także rozwiązać zadania matematyczne czy wypisać powiedzenia związane z sercem. Z kolei piątek, poświęcono na ćwiczenia relaksacyjne i wizualizacyjne, które poprowadziła pani pedagog Agnieszka Walendowska-Golec. Z kolei uczniowie z klas IV i V skupili się na pisaniu wierszy do hasła  „Serce- najpiękniejsze słowo”.

Sądzimy, że intensywnie spędzony czas Tygodnia dla Serca pozwoli na refleksję na temat własnego trybu życia i skłoni do pracy nad samym sobą.


SUKCESY UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

    19 maja udaliśmy się do Dębnicy, aby wziąć udział w XIII Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych oraz II Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Naszą szkołę w kategorii krajów niemieckojęzycznych reprezentowali: Michalina Szczepańska (kl.VI) oraz Mikołaj Cieśliński (kl.IV), natomiast w kategorii krajów anglojęzycznych były to: Zuzanna Krysiak i Oliwia Śniatała z klasy V.

    Podczas konkursu uczniowie musieli wykazać się znajomością m.in. nazw budynków, symboli, krain geograficznych, historii, czy też nazwisk osób związanych z literaturą, polityką, muzyką i sportem. Można zatem stwierdzić, ze był to jeden z trudniejszych konkursów, do którego przystąpili nasi młodzi uczniowie. Wielogodzinna nauka i trudna praca popłaciły, ponieważ w kategorii krajów niemieckojęzycznych Michalina Szczepańska zajęła II miejsce, a Mikołaj Cieśliński po zwycięskiej dogrywce zajął miejsce III.  W konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych również odnieśliśmy sukces: Oliwia Śniatała wywalczyła III miejsce, a Zuzia Krysiak, którą dzielił tylko jeden punkt od Oliwki, miejsce IV. Brawo!


KONKURS PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ

     12 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach miał miejsce Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, w którym   z naszej szkoły wzięły udział Wiktoria Janiak z klasy IV oraz Roksana Szwejda z klasy I gimnazjum.

     Jakże miło nam zakomunikować, że zarówno Roksana, jak i Wiktoria zostały docenione podczas konkursu. I tak: Roksana zdobyła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, natomiast Wiktoria wywalczyła Grand Prix „Złoty Mikrofonik”!

 

 G R A T U L U J E M Y!


MOJA WIEŚ CZARNYLAS NA STAREJ FOTOGRAFII 

- ODWIEDZINY KOMISJI KONKURSOWEJ

10 maja br. w progi naszej szkoły zawitała komisja konkursowa w składzie: przewodniczący – Krystian Piasecki oraz Dorota Szmaj, Lucyna Gorzyczka, Robert Kaczmarek i January Pacyna, która dokonała przeglądu i oceny gromadzonego zbioru zdjęć w ramach udziału w konkursie „Moja wieś na starej fotografii”.

Gości przywitała pani dyrektor Urszula Pawłowska oraz koordynator grupy projektowej Regina Ziąbka. Konkurs odbywa się                   z  inicjatywy Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rekreacji Rady Gminy Przygodzice przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną.

Wyeksponowano fotografie związane tematycznie z:

1.     Uroczystościami religijnymi.

2.     Życiem szkolnym.

3.     Zabytkami Czarnegolasu.

4.     Panoramą Czarnegolasu.

5.     Życiem mieszkańców.

Przeważają głównie zdjęcia związane z czasem wojennym i wydarzeniami religijnymi, a najstarsze zdjęcie datuje się na 1926 rok.        

Dziękujemy osobom, które udostępniły swoje prywatne zbiory i zapraszamy na wystawę 01 czerwca br.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu!


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU POWIATOWEGO ,,CZYTELNIK ROKU''

10 maja w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim bibliotekarze oraz czytelnicy z powiatu ostrowskiego spotkali się już po raz XII, aby nagrodzić najlepszych czytelników.

Wśród wyróżnionych najlepszych czytelników znalazł się uczeń naszej szkoły, a mianowicie Mikołaj Cieśliński z IV klasy! Wszyscy laureaci otrzymali przepiękne medale oraz nagrodę w postaci książki. Kolejną niespodzianką okazał się występ pani Olgi Bończyk, która swoim koncertem umiliła tamto popołudnie. Na zakończenie artystka złożyła autograf oraz zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie                 z Mikołajem. Będzie to zapewne niezapomniany dzień, tym bardziej, że ta uroczystość udowadnia, jak ważny jest czytelnik i jak piękne jest…czytanie :)


WITAJCIE W NASZEJ BAJCE

8 maja do Biblioteki Publicznej w Czarnymlesie zawitali artyści z Krakowa z teatrzykiem edukacyjnym "Witajcie w Naszej bajce". Jakże było nam miło móc również zawitać w królestwie książek, a więc bibliotece i doświadczyć uczty kulturalnej.

Pani kierownik biblioteki, Urszula Bartczak, powitała nas bardzo serdecznie, zapraszając do obejrzenia przepięknego spektaklu. Przedstawienie nawiązywało głównie do "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy, ale wykorzystano również wiersze "Na tapczanie siedzi leń", "Zosia Samosia" oraz takie baśnie, jak "Kopciuszek", "Jaś i Małgosia" czy "Czerwony Kapturek".

Młodzi artyści wcielali się w różne postacie z utworów literackich, co bardzo podobało się dzieciom. Należy podkreślić, iż uczniowie doskonale orientują się w treści baśni
i wierszy dla dzieci, ponieważ jakże żywą reakcję wzbudzała niezgodność merytoryczna, kiedy to bohaterowie pobłądzili i nie byli              w swoich światach. Każda postać musiała wrócić do swojego świata, a stało się to dzięki…wiedzy dzieci!

Wszyscy bawili się doskonale! Na zakończenie przedstawienia dzieci zgodnie stwierdziły, że warto czytać książki.


SUKCES WIKTORII JANIAK

Szóstego maja, uczennica klasy IV – Wiktoria Janiak - wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Majowa nutka”        w Częstochowie.

Przygotowana przez Panią Ewę Borowicz - Kasznicką oraz jej Męża, Pana Jacka Kasznickiego, Wiktoria zdobyła Srebrną Półnutkę, wykonując piosenkę ,,Welcome to the city” Amy Diamond. Wspomnieć należy, że konkurencja była bardzo wysoka, ponieważ nasza uczennica została doceniona spośród pięćdziesięciu wykonawców, którzy byli w większości z klas V bądź VI!

                        Gratulujemy Ci serdecznie Wiktorio i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!


KOLOROWY SZLAK KARPI W DOLINIE BARYCZY

W ramach realizacji projektu Edukacja dla Doliny Baryczy pragniemy przybliżyć i zachęcić do odwiedzenia wyjątkowych zakątków położonych na obszarze doliny rzeki Barycz. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” utworzono unikatowy Kolorowy Szlak Karpia po Dolinie Baryczy. Około 30 różnokolorowych figur karpi zainstalowano przy ciekawych obiektach turystycznych, rekreacyjnych, gastronomicznych, miejscach edukacji regionalnej i przyrodniczej, a także łowiskach mieszczących się na obszarze DB.

Na terenie gminy Przygodzice cztery szczególnie interesujące obiekty zostały wyróżnione kolorowymi figurami karpi. Jednego z nich umieszczono w centrum Przygodzic, tuż obok Gminnego Ośrodka Kultury, boisk sportowych i budynku GOPS-u. W pobliżu znajduje się Urząd Gminy oraz Chata Regionalna. Obecnie w Chacie Regionalnej mieści się Gminny Punkt Informacyjny oraz sale z ekspozycjami poświęconymi historii miejscowości naszej gminy.

Kolejny przystanek to Górecznik. To wyjątkowy kompleks, który jest tłumnie odwiedzany przez całe rodziny nie tylko ze względu na bogatą ofertę gastronomiczną, ale także wielością atrakcji. Najmłodsi mogą skorzystać z oferty edukacyjnej parku owadów oraz obejrzeć zwierzęta w minizoo. Trochę starsi natomiast mogą pospacerować wokół stawu oraz zapoznać się z informacjami zamieszczonymi przy ścieżce edukacyjnej.

Trzecią sylwetkę karpia zobaczymy przy stawie „Szperek” w Antoninie. Nad zalewem możemy odwiedzić restaurację i pensjonat „Lido”. Po sąsiedzku położony jest ośrodek wypoczynkowy, gdzie można skorzystać z barów, boisk, wypożyczalni sprzętu wodnego i kąpieliska.

Czwarty przystanek na naszym turystycznym szlaku to Pałac Myśliwski w Antoninie, który został wzniesiony w latach 1822-24 dla księcia Antoniego Radziwiłła. Otacza go park w stylu angielskim, w którym rosną pomnikowe drzewa. Dwukrotnie bywał tu Fryderyk Chopin. Corocznie odbywa się tutaj międzynarodowy festiwal „Chopin w barwach jesieni”. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody „Wydymacz”.

Serdecznie zachęcamy do zwiedzania.


WYCIECZKA PO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY


Gdy nastała wiosna i powiał cieplejszy wiatr, uczniowie z klas IV, V i VI wyruszyli w teren, aby zwiedzić Czarnylas i najbliższą okolicę.

Nasza miejscowość znana jest jako ośrodek wielowyznaniowy i wyróżnia się istnieniem trzech kościołów, które są czynne i odbywają się w nich nabożeństwa. Pierwszy wybudowany kościół na terenie Czarnegolasu powstał w latach 1856 – 1860 na potrzeby mieszkających tutaj ewangelików. Ciekawostką jest to, że został wybudowany z cegieł ciosanych z rudy darniowej żelaza i ufundowany przez fundację Ludwiki Radziwiłł z Antonina. Po II wojnie światowej został przejęła go parafia kościoła katolickiego i obecnie funkcjonuje pw.Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej.

W latach 1889-1900 stanął neogotycki kościół staroluterański, a przy nim pastorówka. Obecnie jest to kościół ewangelicko – augsburski. W dawnej pastorówce,w latach pięćdziesiątych XX w., istniał ośrodek zdrowia z izbą porodową.

Natomiast z inicjatywy ks. Wojciecha Liberskiego wybudowano kościół katolicki pw. Najświętszego Serca Jezusa (1925-26), który posiada neobarokową wieżyczkę. W budynku obecnej biblioteki w latach międzywojennych mieściła się kaplica, w której spotykali się metodyści, a w latach powojennych budynek został przejęty na potrzeby kina.Na terenie miejscowości położone są dwa cmentarze ewangelickie i jeden katolicki.

Do 1953r. Czarnylas był siedzibą Urzędu Gminy, następnie w latach 1954-72 Gromadzkiej Rady Narodowej. W 1973r. gmina Czarnylas została włączona do nowopowstałej gminy Przygodzice.

Poznawanie najciekawszych miejsc naszej wsi zainspirowane zostało udziałem dużej grupy uczniów w konkursie, którego celem jest stworzenie folderu reklamującego najbliższą okolicę. Dzieci z dużym zaangażowaniem wcieliły się w rolę fotografików i skrupulatnie utrwalały ciekawe widoki i obiekty Czarnegolasu.

To tylko niewielki fragment opisu historii i zabytków naszej miejscowości i dlatego zachęcamy wszystkich do zgłębiania wiedzy o swoim miejscu pochodzenia i zamieszkania.

Efekty naszej pracy można zobaczyć poniżej.


GMINNY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

    Dnia 7 kwietnia 2017 r. odbył się kolejny Turniej BRD. Tym razem miał on miejsce w naszej szkole. Przystąpiły do niego wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z naszej gminy. Uczniowie przystąpili do egzaminu testowego z przepisów ruchu drogowego, który obejmował 35 pytań, następnie pokonywali rowerowy tor przeszkód oraz wykazywali się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy.  


W kategorii szkół podstawowych wygrała szkoła z Chynowej, II miejsce zajęła szkoła z Dębnicy, a III miejsce szkoła                            z Czarnegolasu. 

Najlepsi uczniowie indywidualni w szkołach podstawowych to:

I miejsce – Melchior Kołodziej (Chynowa),

II miejsce – Patrycja Golińska (Dębnica),

III miejsce – Maciej Urbaniak (Wysocko Małe).   

W kategorii szkół gimnazjalnych wygrało gimnazjum z Czarnegolasu, II miejsce zajęło gimnazjum z Chynowej, a III miejsce gimnazjum z Wysocka Małego.

Najlepsi uczniowie indywidualni to:

I miejsce – Karolina Cieślińska (Czarnylas),

II miejsce – Paweł Nabzdyk (Wysocko Małe),

III miejsce – Kasjan Kardaś (Chynowa).

Nagrody w postaci pucharów, dyplomów, nagród rzeczowych ufundowała Rada Rodziców przy ZS w Czarnymlesie.

   W zawodach powiatowych BRD, które odbędą się 25.07.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim naszą gminę reprezentować będą: Szkoła Podstawowa z Chynowej oraz Gimnazjum z Czarnegolasu.


BIBLIOTEKA Z WIEDZĄ CZEKA

    W piątek, 06.04.br. gimnazjaliści z klas I i II zagościli w Bibliotece Publicznej w Czarnymlesie. Stanowiło to odpowiedź na zaproszenie Pani Kierownik Biblioteki, Urszuli Bartczak.

    Podczas dwugodzinnego spotkania uczniowie mieli szansę nie tylko wypożyczyć książki, ale przede wszystkim doświadczyć przykładu wysokiej moralności młodych ludzi, których historie zaprezentowano. Drgnienia duszy spowodowane chwilami głębokiej refleksji pozostawiły swój ślad na długo jeszcze danego dnia, ponieważ można było usłyszeć późniejsze rozmowy zainspirowane tematem wysokich wartości w życiu. To budujące :)


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2017

     W rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Słowo ,,zdrowie'' kojarzy się większości z nas z samopoczuciem fizycznym. Należy jednak pamiętać, że nasza psychika jest równie ważna, dlatego też tematem przewodnim tegorocznej kampanii WHO jest depresja.     
     Depresja dotyka ludzi pochodzących z różnych środowisk, w różnym wieku, mieszkających w krajach całego świata. Choroba ta negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie osób na nią cierpiących. Doprowadza również do niezdolności do pracy oraz niszczenia relacji międzyludzkich. Niestety, często jest też przyczyną samobójstw. WHO postanowiła więc uświadamiać ludzi o zagrożeniach związanych z depresją oraz doprowadzić do tego, aby ludzie, którzy na nią chorują szukali pomocy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: http://www.who.un.org.pl/ .

     7 kwietnia obchodzony jest również Dzień Pracownika Słuzby Zdrowia. Z tej okazji przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego i SK PCK udały się do pobliskiego ośrodka zdrowia, aby podziękować jego pracownikom za ich ciężką pracę i trud włożony w to, abyśmy byli zdrowi.  

 


GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

05 kwietnia 2017 roku - jak co roku - odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Organizacją konkursu, który jak zwykle cieszył się ogromną popularnością wśród wszystkich uczniów, zajęła się Gminna Biblioteka Publiczna im. Gustawa Bojanowskiego w Przygodzicach. W tym roku tematem przewodnim były wiersze Jana Brzechwy.

W konkursie udział wzięło 46 recytatorów z klas I – III szkoły podstawowej. Naszą placówkę reprezentowali:

- Zofia Ratajska i Wojciech Witwicki – z klasy I,

- Małgorzata Tomankiewicz i Bartosz Wilczyński – z klasy II,

- Julia Lizak i Natalia Szafraniec – z klasy III.

 

Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe, jak również barwnie zaprezentowane. Po uczcie słuchania, jury wyłoniło zwycięzców i tym samym Zofia Ratajska - uczennica klasy I - zdobyła I miejsce.

Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, drobne upominki, wafelki i soczki.

 

Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów


TURNIEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO TOP ENGLISH TEAM

    6 kwietnia w Zespole Szkół w Wysocku Małym odbył się III Gminny Turniej Językowy TOP ENGLISH TEAM dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych gminy Przygodzice. Celem konkursu było m. in. rozwijanie współpracy w grupie, motywowanie uczniów do poszerzania swojej wiedzy oraz wykorzystywanie umiejętności określonych w podstawie programowej w sytuacjach dnia codziennego. Konkurs miał charakter drużynowy.

    Naszą szkołę reprezentowali: Mikołaj Cieśliński (kl. IV), Zuzanna Krysiak (kl. V) i Oliwia Śniatała (kl. V). Uczniowie wzięli udział w wielu ciekawych konkurencjach: rysowali usłyszaną przez siebie historyjkę, rozwiązywali test leksykalno-gramatyczny, odgrywali scenki sytuacyjne i rozpoznawali obiekty znajdujące się w Wielkiej Brytanii. Poziom wiedzy i umiejętności wszystkich drużyn był bardzo wyrównany, dlatego bardzo się cieszymy, że naszej drużynie udało się zająć III miejsce!

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego :)


NOC SÓW

 

            30 marca br. w siedzibie Nadleśnictwa Antonin zgromadziło się ok. 70 osób, aby wziąć udział w spotkaniu poświęconym sowom. Na miejscu wyjaśniono zgromadzonym miłośnikom sów, że pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem „Nocy Sów" jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

            O godzinie 18:30 lokalni koordynatorzy akcji- Waldemar Blaźniak i Robert Kaczmarek przekazali uczestnikom informacje na temat omawianej grupy ptaków. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce można spotkać 13 gatunków sów, z czego 10, to gatunki lęgowe.Największą sową występującą w Polsce jest puchacz, a najmniejszą sóweczka (wielkość wróbla). Omówiono również biologię i zwyczaje poszczególnych gatunków oraz sposoby ich ochrony. Kolejnym punktem spotkania była emisja filmu pt. „Sowy Polski” autorstwa Artura Tabora.

            Kiedy zapadła noc i na niebie pojawił się księżyc, wyposażeni w latarki, wyruszyliśmy ścieżką na teren rezerwatu „Wydymacz”. W ciszy i dużym skupieniu, nasłuchiwaliśmy odgłosów dochodzących z lasu. Niestety panowała cisza. Nasi przewodnicy próbowali wywabić puszczyka, odtwarzając głos terytorialny samca z magnetofonu. Po pewnym czasie nasza cierpliwość została nagrodzona i mogliśmy usłyszeć pohukiwania. Wszyscy zamilkli i z zaciekawieniem słuchali odzywającego się puszczyka.

   Po owocnych, nocnych łowachpowróciliśmy przed Ośrodek Edukacji Leśnej, aby ogrzać się przy ognisku i posilić się upieczoną kiełbaską. Był to również moment, w którym mogliśmy podzielić się swoimi wrażeniami i spędzić czas na rozmowach. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowy dyplom i brelok.

   Udział w spotkaniu z miłośnikami sów okazał się inspirujący. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o tych jakże fascynujących i tajemniczych ptakach. Wysoka frekwencja wskazuje także na duże zainteresowanie powyższą tematyką. Wyrażamy chęć uczestnictwa w innych tego typu działaniach. 

 


LET'S SING

    Dnia 28 marca w Odolanowskim Domu Kultury odbył się międzyszkolny konkurs piosenki angielskiej ,,Let's sing''. W konkursie wzięli udział uczniowie z gmin Przygodzice, Sośnie i Odolanów. Uczestnicy zostali przydzieleni do trzech grup - kl. I-III SP, IV-VI oraz I-III gimnazjum. Konkurs miał na celu motywowanie dzieci i młodzieży do nauki języka angielskiego i doskonalenia umiejętności językowych, prezentację możliwości wokalnych uczniów oraz kształtowanie poczucia własnej wartości.

    Naszą szkołę, w kategorii klas IV-VI, reprezentowała uczennica klasy IV - Wiktoria Janiak. Wiktoria brawurowo wykonała piosenkę Amy Diamond pt. ,,Welcome to the city''. Jury doceniło profesjonalne wykonanie naszej młodej wokalistki i przyznali jej wyróżnienie! Brawo!

    Serdecznie gratulujemy talentu i życzymy powodzenia na kolejnych konkursach!


TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

            23 marca br. w Przygodzicach odbyły się gminne eliminacje LX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

- ze szkoły podstawowej:

1.     Mikołaj Cieśliński z klasy IV

2.     Mikołaj Sikora- klasa V

3.     Łukasz Zawidzki – klasa V

4.     Kamil Urbaniak- klasa V

- z gimnazjum:

1.     Roksana Szwejda z klasy I

2.     Dawid Cieśliński – klasa II

3.     Miłosz Pokusa - klasa II

4.     Szymon Piotrowicz - klasa II

 

Uczestnicy turnieju musieli wykazać się znajomością przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz wiedzą na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Miło nam zakomunikować, że I miejsce ze szkoły podstawowej zajął Łukasz Zawidzki  i będzie reprezentował szkołę w dalszych eliminacjach. Natomiast Roksana Szwejda zajęła II miejsce w gminie w grupie szkół gimnazjalnych.

 

Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia!  


ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2017


            Światowy Dzień Wody obchodzony jest corocznie 22 marca, aby uświadomić nam, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Nie zdajemy sobie najczęściej sprawy z tego, że wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować.

 Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody święta wody. Starsi uczniowie z gimnazjum wcielili się w rolę eksperymentatorów i swoim młodszym kolegom ze szkoły podstawowej zaprezentowali doświadczenia z wodą w roli głównej. Uczniowie odkrywali, czy pusty kubek jest tak naprawdę pusty, z czego składa się powietrze, a ponadto mogli zaobserwować krople lodu, nadmuchujący się balonik, zamrożone meduzy czy minitornado. Największym powodzeniem cieszyły się bańki mydlane nadmuchiwane na blatach stolików.

W ramach lekcji przyrody przeprowadzono zajęcia związane bezpośrednio z wodą i jej ochroną. Na korytarzu szkolnym wyeksponowano gazetkę traktującą o sposobach oszczędzania wody w domu i w szkole.

Natomiast w klasach gimnazjalnych przeprowadzony został Quiz o Wodzie z wykorzystaniem aplikacji plickers. Największymi znawcami zagadnień związanych z wodą okazali się:

  Damian Głowicki, kl. I
  Patryk Jakubczak, kl. I
  Łukasz Skotnicki, kl. II
  Błażej Urbaniak, kl. III

Zwycięzcom gratulujemy!

Sądzimy, że zajęcia okazały się interesujące i wzbudziły zaciekawienie wśród młodszych i starszych uczniów. Zwłaszcza gimnazjaliści mogli się przekonać, ile potrzeba trudu i zaangażowania, aby dobrze przygotować się do pokazów i wcielić w rolę nauczyciela.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przeprowadzającym doświadczenia za dobre przygotowanie  i duży wkład pracy oraz zachęcamy do dalszej współpracy.

 

Joanna Bakalarek i Regina Ziąbka


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

                 Wiosna to zdecydowanie jedna z najbardziej uwielbianych pór roku. Po smutnej i srogiej zimie, przychodzi czas na słońce, energię i wiele pozytywnych myśli. Aby na dobre pożegnać się z zimą i przywitać kochaną wiosnę, postanowiliśmy ubrać się na zielono oraz spędzić dzień na tzw. ,,luzie''.

                Trzeba przyznać, że uczniowie klas I-IV bardzo się zaangażowali w przygotowania do tego dnia - pośród grupy ubranych w zielone bluzeczki dzieci, dostrzec można było panów i panie wiosny, którzy wzięli udział w pokazie mody. Po prezentacji kolorowych strojów, wszyscy udaliśmy się do sali lekcyjnej, gdzie Samorząd Uczniowski przeprowadził kilka zabawnych konkursów o tematyce wiosennej. Klasy V-VI oraz I-III gimnazjum również spędziły ten dzień na wesoło, biorąc udział w teleturnieju przygotowanym na podstawie popularnego w telewizji programu ,,Kocham Cię Polsko''. Uczniowie i nauczyciele ,,rywalizowali'' w takich konkurencjach jak: rozbrykane literki, głuchy telefon, zgadnij kto to? oraz zakazane słowo.  Śmiechu było co niemiara!


     Po zakończonej zabawie, przypomnieliśmy wszystkim, że 21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji obejrzeliśmy krótki film na youtube, który miał na celu zachęcić właścicieli kont na portalach społecznościowych do udostępnienia zdjęć swojej dłoni z namalowaną na niej czarną, prostą linią. Za każde takie zdjęcie, telewizja LifeTime przekazuje 5 złotych na rzecz stowarzyszenia Bardziej Kochani,  które wspiera usamodzielnienie się osób z zespołem Downa. Zachęcamy do udziału w akcji, która trwa do końca marca.KONKURS ,,UZALEŻNIENIOM-STOP''

         20 marca br. w Zespole Szkół w Chynowej odbył się gminny konkurs „Uzależnieniom - STOP" dla uczniów gimnazjów z terenu naszej gminy.
       Każdą szkołę mógł reprezentować zespół składający się z dwojga uczniów. Zadanie konkursowe, z którym zmierzyły się: Karolina Cieślińska i Aleksandra Kaczmarek z naszej szkoły, polegało na wykonaniu, na komputerze baneru reklamowego dotyczącego niewłaściwego korzystania z komputera i bezpieczeństwa w sieci. Na wykonanie pracy każda dwuosobowa grupa miała 90 minut, naturalnie nie można było korzystać z gotowych elementów zamieszczonych na stronach internetowych, tylko samemu narysować wszystkie elementy graficzne.
     Baner wykonany przez Karolinę i Olę przyciągnął uwagę, wzbudzając zainteresowanie Jury: Pani Wioletty Guździoł – Boreckiej – pedagog pracującej w naszej gminie oraz Pana Damiana Kołackiego - przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
       Dziewczyny zdobyły III miejsce, za co im serdecznie GRATULUJEMY :)
Jako nagrody, oprócz pamiątkowych dyplomów, uczennice otrzymały pendrivy oraz karty pamięci do telefonów komórkowych.


CZYTELNIK ROKU 2016

17 marca 2017r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Czytelnik Roku" zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Czarnymlesie. Spośród dzieci korzystających ze zbiorów, wyłoniono osobę, która w 2016 r. przeczytała najwięcej pozycji.

Czytelnikiem Roku, został uczeń klasy IV: Mikołaj Cieśliński,

II miejsce zajął Kacper Czysty– także uczeń klasy IV,

III miejsce - Norbert Kala z Publicznego Przedszkola Calineczka

Po wręczeniu nagród i dyplomów był czas na wspólne zdjęcie, rozmowy, oglądanie nagród, a także ciekawych pozycji literackich. Czas spędzony w bibliotece był wyjątkowy, bowiem nie ma nic piękniejszego dla dziecka, jak przenieść się w świat książkowej magii. A właśnie dzięki umiejętności czytania, otwiera się przed nami świat wiedzy, emocji
i wyobraźni, a słowa Kiedy otwierasz książkę, wkraczasz jakby do teatru: najpierw jest kurtyna, odsuwasz ją i przedstawienie się zaczyna – patronują wyjątkowości chwil spędzonych nad książką.

Biblioteka Publiczna przy współpracy z Zespołem Szkół w Czarnymlesie zachęca do wypożyczania i czytania książekJ


II PRZEGLĄD SŁOWA

03.03.2017r. podczas Międzynarodowego Dnia Pisarzy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego             w Przygodzicach miał miejsce konkurs słowa pisanego, czytanego oraz recytowanego objęty honorowym patronatem przez Starostę Powiatu Ostrowskiego, Wójta Gminy Przygodzice oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Powiatu Ostrowskiego.

Przegląd skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i miał na celu popularyzowanie twórczości młodych artystów oraz rozwijanie zainteresowań literaturą. Konkurs składał się z trzech kategorii, w których należało dać dowód na to,
iż uczestnik pisze poezję, recytuje słowo poetyckie oraz czyta wybrany fragment prozy. Hasłem przewodnim zmagań były słowa Terencjusza: „Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce”.

Kilkugodzinna uczta stanowiła podróż do światów przepięknych, innych, zróżnicowanych. Przyjazna atmosfera i porozumienie ducha humanistycznego, oddaliło zew rywalizacji, zamieniając owy czas na niezapomniane przeżycie twórcze.

Karolina Błaszczyk – uczennica klasy III gimnazjum - biorąca udział we wspomnianym konkursie, wróciła do naszej szkoły                     z wyróżnieniem za napisanie dwóch wierszy oraz zajęła I miejsce w kategorii czytania słowa prozatorskiego.

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW
NA NIWIE HUMANISTYCZNEJ :)

 

A oto wiersze naszej szkolnej poetki, czyli Karoliny Błaszczyk:

 

Człowiek

 

Wpatrzeni w czubek własnego nosa,

szybko przemierzamy świat.

Mijamy innych ludzi, ale nawet

na nich nie zerkamy.

 

Przecież trzeba iść dalej.

 

Po drodze nie zwracamy uwagi

na marzenia, przyjaźń, miłość.

Wiele niszczymy, ale wmawiamy sobie,

że tak trzeba.

 

Kiedy, kiedy docieramy do celu,

uświadamiamy sobie, że wcale nie jesteśmy.

 

Pieniądze szczęścia nie dają.

Próbujemy się cofnąć.

Do tych ludzi, marzeń, przyjaźni, miłości.

 

Wszystko już zniszczone.

Nie pomoże nam płacz.

To wszystko już nie wróci.

 

Podążając za człowiekiem

 

Kiedyś podążałam za człowiekiem.

 

Człowiek ten był młody,

ale szybko się zmieniał.

I na jego twarzy pojawiały się zmarszczki,

a ręce stawały się coraz bardziej twarde.

 

Na drodze człowieka pojawiały się ogromne głazy.

Musiał je przeskakiwać lub zbaczać z kursu.

 

Od czasu do  czasu schodził jakby z górki.

 

Ale bardzo rzadko.

 

Często płakał, ale też nie rzadziej się śmiał.

Kiedy napotkał na swej trudnej drodze innego człowieka,

który płakał, klepał go po plecach i szedł dalej.

I ten drugi człowiek szedł dalej.

 

Piękna to była podróż.

 

Szkoda, że trwała tak krótko.


BIESIADA KARNAWAŁOWA

W sobotnie popołudnie 25 lutego br. w sali wiejskiej odbyło się spotkanie towarzyskie zorganizowane przez Zespół Szkół i Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnymlesie.

Rozśpiewana grup uczniów i uczennic pod kierunkiem Ewy Borowicz--Kasznickiej porwała do wspólnego śpiewu zgromadzoną publiczność. Wykonawcy zaprezentowali szeroki wachlarz repertuarowy, poczynając od piosenek harcerskich, biesiadnych, a kończąc na ludowych.

W trakcie spotkania Krzysztof Karolewski i uczeń Jakub Pietryga zaprezentowali utwory literackie, tj. „Pan Hilary” w gwarze wielkopolskiej. Do zabawy przyłączyły się panie z Klubu Seniora i z dużym powodzeniem starały się przetłumaczyć czytane gwarą fragmenty utworów.

Spędzony w miłej i wesołej atmosferze wieczór sprzyjał zacieśnieniu więzi między młodszym a starszym pokoleniem i umilił wszystkim czas.MIŁE SPOTKANIE PRZEMIŁYCH ABSOLWENTÓW

22 lutego – pomimo dżdżystej pogody – zachęcił do tego, by Absolwenci, którzy ukończyli gimnazjum w roku szkolnym 2015/2016         z sympatią w sercach zagościli w dawnych, acz jeszcze pamiętanych murach szkolnych.

Spotkanie przepełnione było lawiną relacji dotyczących bieżących spraw uczniów, ich spełnionych oczekiwań oraz wspomnieniami chwil spędzonych w gimnazjum.

Czas szybko mknął i nim się obejrzeliśmy, wybiła godzina pożegnania, którą zamknęliśmy pamiątkowym zdjęciem.

Do miłego… następnego ;)


UCZNIOWIE UCZĄ UCZNIÓW - MENTORZY JĘZYKA NIEMIECKIEGO

      W styczniu oraz lutym bieżącego roku chętni uczniowie klas gimnazjalnych: Maria Bzik, Karolina Cieślińska, Nicola Golińska, Aleksandra Kaczmarek, Michał Roga, Damian Sikora, Łukasz Skotnicki oraz Mateusz Talaga, wzięli udział w akcji Goethe-Institut pod nazwą: Schüler lehren Schüler. Deutsch – Mentoren.

         Jako mentorzy języka niemieckiego przygotowali i przeprowadzili szereg ćwiczeń, gier i zabaw z uczniami klas szkoły podstawowej. Chcąc obudzić w uczniach zainteresowanie i entuzjazm do nauki języka i kultury naszych sąsiadów, korzystali z pakietu materiałów dydaktycznych (gier oraz kart obrazkowych) przygotowanych przez Goethe-Institut. Dzieci ze szkoły podstawowej były bardzo entuzjastycznie nastawione do wspomnianego przedsięwzięcia, albowiem można było zauważyć, jak wiele radości sprawiała im nauka języka niemieckiego i z jakim zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania nakładane im przez prowadzących.
         Bardzo DZIĘKUJEMY naszym gimnazjalistom za zaangażowanie.


FERIE ZIMOWE TURYSTYCZNIE

W dniach 03-05 lutego odbyła się trzydniowa wycieczka uczniów naszej szkoły do Karpacza, Kowar i Wrocławia. Udział w niej wzięło 21 uczniów z klas III-VI SP i I-II gimnazjum. Zwiedzono Panoramę Racławicką, Sztolnie Kowary, Muzeum Sportu i Rekreacji w Karpaczu, świątynię WANG. Uczniowie spędzili również aktywny czas w aquaparku w Karpaczu.
Organizatorami i opiekunami wycieczki byli S. Sołtysiak i K. Karolewski.


DZIECI LUBIĄ SZKOŁĘ

W środowe, mroźne, feryjne przedpołudnie grupa dzieci ze szkoły podstawowej spotkała się, by oddać się zabawie na terenie naszej szkoły. Pomimo ciszy panującej w budynku, śmiech i radość dzieci powodowały, iż szkoła oddawała echem dziecięcą obecność.

Po zajęciach nieobciążonych wysiłkiem intelektualnym, scentralizowanych na luźnych zabawach, grupa zadowolonych uczniów wróciła do swoich domów.


ANGIELSKI Z KOMPUTEREM

3 lutego odbyły się zajęcia języka angielskiego, na które przybyły uczennice klas II i V. Podczas zajęć doskonalone były głównie umiejętności czytania i mówienia w języku angielskim przy wykorzystaniu znanego już słownictwa. Aby osiągnąć wyznaczone cele, nagrywałyśmy krótkie filmiki z opisem wyglądu zwierząt, grałyśmy w gry przy użyciu tablicy interaktywnej oraz rozwiązywałyśmy quiz    z odpowiedziami, które można było rozszyfrować tylko przy pomocy telefonu komórkowego. Pod koniec zajęć udałyśmy się do sali komputerowej, gdzie samodzielnie stworzyłyśmy popularną grę dobble, dzięki której będziemy utrwalać poznane na lekcjach słówka :)


EKSPERYMENTY NA WESOŁO

 

            W styczniowe przedpołudnie uczniowie z klas od II do VI przybyli do szkoły, pomimo tego, że trwają właśnie ferie. Przywiodła ich zapewne ciekawość i możliwość wspólnego eksperymentowania.

Na początku zajęć  rozwiązywaliśmy rebusy chemiczne i odszyfrowywaliśmy nazwy szkła laboratoryjnego. Niewątpliwym hitem okazały się bańki mydlane dmuchane bezpośrednio na blacie stołu oraz podejmowanie wielokrotnych prób, aby udało się utworzyć, jak najwięcej baniek w bańce. Ciekawym doświadczeniem okazał się tzw. czarny diabeł, który „rósł” na naszych oczach i osiągnął duże rozmiary. Otrzymaliśmy także wodorowe bańki oraz dwutlenek węgla w reakcji sody oczyszczonej i octu, którym gasiliśmy płomień świeczki. Sprawdziliśmy również, jaki gaz powoduje mętnienie wody wapiennej. Dużą frajdę sprawiło uczniom sporządzanie tzw. cieczy nienewtonowskiej i sprawdzanie jej właściwości.

            Sądzimy, że dzieci spędziły ciekawie i w interesujący sposób swój wolny czas oraz połknęły bakcyla samodzielnego eksperymentowania.

Dziękuję wszystkim za miłą i spokojną atmosferę oraz duże zaangażowanie.
R.Z.


ZABAWA NA 102

Za nami pół roku wytężonej nauki i ogromu pracy intelektualnej. Czas refleksji oraz podsumowań, a jednocześnie planów na drogę edukacji w nadchodzącym II semestrze. Zanim jednak on nadejdzie, należy podkreślić, iż warto odpocząć, jak również pobyć ze sobą
w relacji pełnej atrakcji i zabaw.

I tak w piątkowe popołudnie brać uczniowska zebrała się w sali wiejskiej, aby wesoło i przyjemnie spędzić je na zabawie karnawałowej. Jak corocznym zwyczajem, każda klasa przygotowała taniec, w który często włączali się pozostali uczestnicy zabawy. Przysłowiowym gwoździem imprezy było przeciąganie liny pomiędzy uczniami poszczególnych klas. Poza tym były zabawy z krzesłami, konkurs ze zjadaniem wiszącego na sznurku jabłka oraz karaoke.

Szczególne podziękowania należą się Paniom i Panom z Rady Rodziców, którzy przygotowali dla wszystkich smaczny poczęstunek            i paczki z owocami dla każdego dziecka. Były frytki, gofry, zapiekanki i owoce.

            Wszystkim zgromadzonym humory dopisywały i w radosnym nastroju udaliśmy się do domów.

     


WYCZEKIWANI GOŚCIE Z NIEMIEC

        W dniach od 22 do 27 stycznia 2017r. gościliśmy w naszej szkole dwie studentki Uniwersytetu Viadrina: Michelle Koffnit i Franziskę Frankowiak. W ramach swojego pobytu, studentki prowadziły zajęcia języka niemieckiego na terenie szkoły oraz wzięły udział w popołudniowych spotkaniach, dających możliwość komunikowania się z rodzimymi użytkownikami języka niemieckiego w podstawowych sytuacjach dnia codziennego. Wizyta gości z Niemiec przysporzyła wszystkim dużo radości, a naszym uczniom pozwoliła na pokonywanie barier językowych.

         Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM zaangażowanym, którzy przyczynili się do umilenia gościom tej wizyty.ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY O PINGWINACH

Corocznie 20 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Na świecie żyje 17 gatunków pingwinów, wszystkie na półkuli południowej. Wszystkie pingwiny są objęte ochroną i wszystkie znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.  Obecnie tym sympatycznym ptakom zagraża utrata siedlisk, zmiany klimatyczne, wprowadzanie gatunków inwazyjnych, przełowienie oraz zanieczyszczenie oceanów, śmieci, a także wycieki olejów. Stosunkowo nowym zagrożeniem jest turystyka.

Pingwiny są niezwykle zwinne, szybkie, sprawne a przede wszystkim wytrzymałe. Mogą się poszczycić niezwykłą techniką pływacką, ponieważ z ogromną prędkością, jak torpeda, wyskakują z wody, na odległość nawet do 1,8 m. Na lądzie również potrafią przemieszczać się szybko stylem saneczkowym. Średnia prędkość pingwinów w wodzie to ok. 10 km/h, ale pingwiny białobrewe pływają z prędkością dochodzącą do 35 km/h. Potrafią pozostawać pod wodą do kilkunastu minut, a żerują nurkując na głębokości od 50 do 250 metrów.

W naszej szkole postanowiliśmy włączyć się w obchody pingwiniego święta. Uczniowie klas od I do VI ubrali się w biel i czerń
 z pomarańczowymi dodatkami pod szyją. Razem z wychowawcami przygotowali rysunki lub figurki pingwinów. Ponadto na korytarzu szkolnym wyeksponowano gazetkę i rysunki związane tematycznie ze świętem. Dzieci obejrzały również kilka ciekawych filmów m. in. „Między nami pingwinami” oraz „Planeta Ziemia - kraina lodu”. Szczególnie warto polecić „Marsz pingwinów” – nagrodzony Oscarem francuski film dokumentalny w reżyserii LucaJacqueta. Przedstawia wędrówkę pingwinów cesarskich na Antarktyce.

Sądzimy, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci dzieci i przyczyni się do wzrostu zainteresowania tematyką przyrodniczą.

Pamiętaj!

Jeżeli chcesz pomóc pingwinom, to kupuj tylko ryby i owoce morza, ale tylko takie z certyfikatami odpowiedzialnego rybołówstwa. Podejmuj działania chroniące klimat, oszczędzaj energię, przesiądź się na rower, sadź drzewa.

 

Źródło: ekokalendarz.pl


CO SŁYCHAĆ W BERLINIE?

       Miłe grudniowe rozmowy z Michi i Stefii, sprawiły, że postanowiliśmy sprawdzić, co u nich słychać w nowym roku.
W związku z tym, w piątek, 13 stycznia 2017r. po raz kolejny połączyliśmy się z nimi za pomocą Skyp’a. Tym razem nasze rozmowy dotyczyły zabaw sylwestrowych, ale nie tylko. Poruszane, inne tematy były dla nas świetną okazją do „szlifowania” języka obcego, tym bardziej, że taka okazja - rozmowy z rodzimymi użytkownikami języka niemieckiego - nie zdarza się często.
       Na zakończenie omówiliśmy plan wizyty Dziewczyn w naszej szkole, bowiem już za niecałe dziesięć dni zobaczymy się kolejny raz - tym razem - w „realu” :)
                                                      Nie możemy już się doczekać!


ZIMOWE DOKARMIANIE PTAKÓW

Gdy nadeszła mroźna i śnieżna zima, to nastał również czas, aby pomóc naszym małym, skrzydlatym pobratymcom.

            W miniony wtorek uczniowie klasy pierwszej i piątej zainstalowali na szkolnym boisku karmnik. Z pomocą przyszedł nasz konserwator pan Jerzy Peśla i pomógł wkopać karmnik w ziemię. Dzieci przygotowały pokarm dla ptaków w postaci mieszanek nasion oraz tzw. zimowe kule (zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy), które zawieszono na pobliskich drzewach. Nie zabrakło także płatów słoniny, największego przysmaku sikor. Już tego samego dnia mogliśmy zauważyć pojawienie się w karmniku wielu ptaków, szczególnie sikor bogatek i dzwońców.

            Pamiętajmy o tym, aby nie karmić ptaków produktami solonymi tj. soloną słoniną, orzechami czy solonym pieczywem. Polecane są: nasiona słonecznika, pokrojone białe pieczywo, rodzynki, porzeczki, jagody, pszenica, proso, drobna kasza, płatki owsiane, orzechy czy gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków.

            Ważna jest także dbałość o regularne dostarczanie pokarmu i usuwanie zepsutego pożywienia. Uczniowie zobowiązali się do dbania o stan karmnika i systematyczne dostarczanie pokarmu. Sądzimy, że zaistnieje możliwość zaobserwowania różnorodnych gatunków ptaków oraz wykształcenie nawyku systematyczności.

Dbajmy wszyscy o to, aby ptaki były regularnie dokarmiane!XV OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO 

DLA GIMNAZJALISTÓW

     5 stycznia 2017r. pięciu uczniów naszej szkoły, a mianowicie: Paulina Borkowska, Wiktoria Glaza, Karolina Cieślińska, Aleksandra Kaczmarek oraz Michał Roga wzięło udział w regionalnym etapie XV Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów.
       Na etap tegoż konkursu, który odbył się w Poznaniu, składały się zadania otwarte i zamknięte sprawdzające wiadomości i umiejętności uczniów w zakresie sprawności językowych i realioznawstwa. Tegoroczna edycja zmagań dotyczyła realioznawstwa Niemiec. Ponadto uczniowie musieli wykazać się umiejętnością napisania listu na podany przez organizatorów temat. Zadania wykraczały poza poziom A2 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
        Serdecznie gratulujemy uczestnikom odwagi oraz podjęcia trudu wzięcia udziału w konkursie i – pomimo, iż nie znaleźli się w pierwszej trójce ze 193 uczestników - która weźmie udział w finałowym etapie w Warszawie, życzymy im dalszego zgłębiania tajników języka Goethego i zdobywania coraz wyższych umiejętności językowych.


ŻYJ EKOLOGICZNIE

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w zbiórce niebezpiecznych dla środowiska odpadów, jakimi są baterie. Tym razem wzięliśmy udział w akcji zorganizowanej przez Gminę Przygodzice, a odbiór baterii zapewnił Zakład Zagospodarowania Odpadów ”MZO” s.a. z Ostrowa Wielkopolskiego.

            Największą ilość baterii w naszej placówce zebrali:

  • 1.Mikołaj Cieśliński – 6556 szt.
  • 2.Agata Czerniecka – 760 szt.
  • 3.Katarzyna Czerniecka – 759 szt.
  • 4.Mike Tuin – 708 szt.
  • 5.Aleksandra Jęch – 646 szt.

Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli udało się zebrać 10334 baterie i to zapewniło szkole III miejsce         w konkursie. W nagrodę szkoła otrzymała bony o wartości 200 złotych, które zostaną przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych.

Natomiast I miejsce w gminie zajął Mikołaj Cieśliński i otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody.

Gratulujemy!


LEKCJA OTWARTA DLA RODZICÓW

W krzątaninie przedświątecznych przygotowań rodzice uczniów klasy trzeciej znaleźli czas, aby przyjść do szkoły i razem ze swoimi dziećmi zasiąść do szkolnej ławki.

      Tematem lekcji były „Zwyczaje świąteczne w moim domu”. Rodzicie mieli okazję obserwować pracę swoich pociech, ale także razem z nimi wykonywać zadania.

    Wszyscy obecni na tej niecodziennej lekcji byli bardzo zaangażowani i chętni do współpracy. Okazało się, że we wszystkich domach wciąż bardzo żywo kultywuje się tradycje świąteczne. Świadomość ich przeżywania, ale także symboliki jest bardzo głęboka. Lekcja przebiegła w bardzo miłej i świątecznej atmosferze.

Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie.

                                                                                                                         NS


DZIEL SIĘ TYM, CO MASZ...

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest;
nie przez to co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Jan Paweł II

20 grudnia naszą szkołę odwiedziło troje wyjątkowych gości - siostra Annabelle ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego oraz jej mali pomocnicy, mieszkańcy Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie. Powodem tej wizyty była zbiórka, którą organizowaliśmy przy współpracy z parafią p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Uczniowie zespołu szkół oraz mieszkańcy Czarnegolasu i okolic po raz kolejny wykazali się ogromną empatią, pochylając się nad losem samotnych matek i przekazując im potrzebne środki do życia. Siostra Annabelle z uśmiechem na twarzy podziękowała za wspaniałe dary.


Dziękujemy rodzicom, uczniom, nauczycielom oraz parafianom za zaangażowanie, chęć niesienia pomocy oraz otwarte serca.


ROZMOWY PRZEZ SKYPA

     5 stycznia 2017r. pięciu uczniów naszej szkoły, a mianowicie: Paulina Borkowska, Wiktoria Glaza, Karolina Cieślińska, Aleksandra Kaczmarek oraz Michał Roga wzięło udział w regionalnym etapie XV Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów.
       Na etap tegoż konkursu, który odbył się w Poznaniu, składały się zadania otwarte i zamknięte sprawdzające wiadomości i umiejętności uczniów w zakresie sprawności językowych i realioznawstwa. Tegoroczna edycja zmagań dotyczyła realioznawstwa Niemiec. Ponadto uczniowie musieli wykazać się umiejętnością napisania listu na podany przez organizatorów temat. Zadania wykraczały poza poziom A2 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
        Serdecznie gratulujemy uczestnikom odwagi oraz podjęcia trudu wzięcia udziału w konkursie i – pomimo, iż nie znaleźli się w pierwszej trójce ze 193 uczestników - która weźmie udział w finałowym etapie w Warszawie, życzymy im dalszego zgłębiania tajników języka Goethego i zdobywania coraz wyższych umiejętności językowych.


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU ,,BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY''

15.12.2016r. w Ostrowie Wielkopolskim nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego przeznaczonego dla dzieci klas pierwszych "Bezpieczna droga do szkoły".

Akcja organizowana była przez Miejski Zakład Komunikacji przy współudziale Policji Powiatowej oraz Komendy Powiatowej Straży Pożarnej – instytucji z Ostrowa Wielkopolskiego oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Kalisza. Konkursowi patronował Wójt Gminy Przygodzice.

Głównym celem konkursu było upowszechnianie wśród uczniów klas pierwszych szkół podstawowych znajomości przepisów o ruchu drogowym oraz zasad bezpiecznego korzystania z infrastruktury komunikacyjnej.

Jury konkursowe miało bardzo trudne zadanie, gdyż z każdej klasy pierwszej biorącej udział w konkursie musiało wyłonić po jednej najciekawszej pracy. Z naszej szkoły najbardziej interesująca okazała sie praca Zofii Ratajskiej, która otrzymała nagrodę.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału
w kolejnych konkursach.


WYCIĄGNIJ POMOCNĄ DŁOŃ

Nasza szkoła od dawna chętnie włącza się w różnego rodzaju akcje, których celem jest pomoc potrzebującym. Ostatnio zbieraliśmy opatrunki, przybory szkolne oraz szczoteczki do zębów, które przekazano do Afryki.

Tym razem postanowiliśmy pomóc lokalnie – chcemy wesprzeć Dom Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie. Jest to prawdziwy DOM, którego mieszkankami są kobiety oczekujące potomstwa. Kobiety, które z różnych powodów nie mogą żyć w swoich własnych rodzinach…

Opiekę nad mamami i ich pociechami sprawują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Siostry wkładają całe swoje serce     i ogromny wysiłek w to, aby niczego ich podopiecznym nie zabrakło. Potrzeby w utrzymaniu domu są jednak ogromne, dlatego PROSIMY PAŃSTWA O WSPARCIE.

Co zbieramy?

mleko w kartoniku, mleko w proszku, konserwy, herbatki dla dzieci, makarony, masło, mąkę, cukier, budynie, dżemy, pampersy, środki czystości, nowe ubrania dla dzieci.

Nie potrzeba zabawek.

Z góry dziękujemy za pomoc :)

AKCJA W SZKOLE TRWA DO 15 GRUDNIA!


Organizatorzy akcji w szkole:

p. Barbara Cieślińska

p. Joanna Bakalarek (SU)

p. Regina Ziąbka (SK PCK)

p. Natalia Stasiak


ZABAWY BADAWCZE I EKSPERYMENTY

Powiedz mi, a zapomnę, 

pokaż – a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!

Konfucjusz

        Powszechnie wiadomo, że dzieci w okresie wczesnoszkolnym charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości u maluchów są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym.  Dlatego właśnie prowadzone są zajęcia w klasie I szkoły podstawowej, które  umożliwiają uczniom aktywne poznawanie oraz doświadczanie świata oraz inspirują uczniów do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące  ich pytania. Zajęcia prowadzone są w ramach innowacji pedagogicznej.

         Zajęcia podzielone są na bloki tematyczne: Ogień, Woda, Ziemia oraz Powietrze. W trakcie zajęć dzieci wcielają się w rolę małych naukowców. Poszerzają szkolną teorię o umiejętności przede wszystkim praktyczne, co jest ważne nie tylko w dalszej edukacji, ale także w życiu codziennym. Wspomniane zajęcia bardzo podobają się pierwszoklasistom, co miało miejsce i tym razem. 


 

MIKOŁAJKOWE WARCABY

              6 grudnia w naszym zespole szkół odbył się XVII Mikołajkowy Turniej w Warcaby 64-polowe. Startowało w nim sześćdziesięcioro uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Turniej odbywał się systemem pucharowym. Wszyscy uczestnicy rozgrywek dostali pyszne czekolady, które ufundowała Rada Rodziców. Najlepsza ,,trójka'' turnieju otrzymała dodatkowo pamiątkowe dyplomy.

Wyniki przedstawiają się następująco:

szkoła podstawowa:

I miejsce - Kinga Szczepaniak (kl. VI),

II miejsce - Julia Lizak (kl.III),

III miejsce - Brian Tuin (kl. VI);


gimnazjum:

I miejsce - Jakub Pietryga (kl.I),

II miejsce - Karolina Cieślińska (kl. II),

III miejsce - Łukasz Skotnicki (kl.II).

GRATULUJEMY!


AKCJA KASZTANY I ŻOŁĘDZIE - ZAKOŃCZONA!

Od września do listopada br. przeprowadzono w szkole podstawowej zbiórkę żołędzi i kasztanów na zimowe dokarmianie zwierzyny.

Wyniki zbiórki tych owoców przedstawiają się następująco:

Klasa

Żołędzie

Kasztany

Razem

I SP

148,4 kg

41,6 kg

190 kg

II SP

11,6 kg

1,2 kg

12,8 kg

III SP

121 kg

80 kg

201 kg

IV SP

195 kg

170 kg

365 kg

V SP

306,5 kg

58,7 kg

365,2 kg

VI SP

58,6 kg

---

58,6 kg

łącznie

841,1 kg

351,5 kg

1192,6 kg

Wyniki indywidualne :

I miejsce ex aequoMikołaj Cieśliński – zebrał  365 kg owoców

                                     Łukasz Zawidzki-  365, 2 kg owoców

II miejsce – Julia Fluder – 71, 4 kg

III miejsce – Joachim Sówka- 65,8  kg

Uczniowie naszej szkoły zebrali: 351,5 kg kasztanów i  841,1 kg żołędzi (łącznie : 1192, 6 kg).

Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami, które zostały zakupione ze środków koła łowieckiego.

Zebrane owoce zostały dostarczone do leśniczego  p. Jana Pausia i przekazane do koła łowieckiego Sokół w Antoninie.

Gorące podziękowania należą się Państwu Cieślińskim oraz panu Marianowi Matysiakowi za systematyczny odbiór zbieranych owoców orazdowóz własnymi środkami transportu do miejsca odbioru.

Wyrazy uznania  za duże zaangażowanie w akcję i poniesiony trud składamy również klasie II gimnazjum!

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!


WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

                Datę 6 grudnia wszyscy kojarzymy z popularnymi ,,Mikołajkami'' - zwyczajem związanym z obdarowywaniem się prezentami. Właśnie z tej okazji uczniów zespołu szkół odwiedził św. Mikołaj z Miry. Wszyscy pięknie przygotowali się do wizyty tego ważnego gościa. Korytarze i sale lekcyjne na ten jeden dzień ,,zaczerwieniły się'' dzięki dzieciom ubranym w czerwone bluzeczki            i czapeczki. 

                       Mikołaj podczas swej wędrówki zapukał do każdej klasy, aby porozmawiać z dziećmi oraz poczęstować je pysznymi cukierkami. Ponieważ z reguły wszyscy w szkole są grzeczni, każdy mógł skosztować coś słodkiego. To jednak nie jedyna niespodzianka przygotowana przez świętego. O godzinie 11 spotkaliśmy się w korytarzu szkolnym, gdzie bp. Mikołaj podziękował wszystkim za serdeczne przyjęcie. Rozdane zostały również nagrody w postaci dnia bez pytania, zaproszenia na Roraty oraz pochwały od wychowawcy. Nagrody powędrowały kolejno do klas V SP, II gimnazjum oraz II SP.

Święty Mikołaju,

dziękujemy za ten sympatyczny dzień!


,,DZIADY'' cz. II ADAMA MICKIEWICZA

30 listopada uczniowie klasy II gimnazjum zaprezentowali tekst dramatu romantycznego, a mianowicie „Dziady" cz. II Adama Mickiewicza. Rzecz miała miejsce przed południem, jednak uczniowie tak przygotowali scenografię, że można było być przekonanym, iż wszystko odbywa się w nocy.

Gimnazjaliści bardzo sugestywnie przedstawili przesłanie dramatu Mickiewiczowskiego, podkreślając recytacją, a także ruchem scenicznym najważniejsze kwestie semantyczne utworu. Nie obyło się także bez bardzo realnych przywołań dusz zbłąkanych, które zostały – dzięki pomocy żyjących – odprawione tam, gdzie chciały, bowiem prowadzący zapalali „garść kądzieli, kocioł wódki”               i „święcone ziele”, by zadość uczynić obrazom ukazanym w dramacie.

            Lekcja języka polskiego na pewno na długo zapadnie im w pamięć, tym bardziej, że uczniowie nie tylko nauczyli się na pamięć tekstu, ale także pełniej zrozumieli to, co chciał nam przekazać przed wielu laty Adam Mickiewicz. 


OGÓLNOPOLSKI KONKURS GOETHE - INSTITUT

"DEUTSCH HAT WAS"

         W listopadzie bieżącego roku chętni gimnazjaliści wzięli udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Goethe Institut w Krakowie. Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Cieślińska, Aleksandra Kaczmarek oraz Michał Roga. Zadanie konkursowe polegało na nakręceniu krótkiego filmu w języku niemieckim za pomocą dowolnego programu. Temat był bardzo ogólny, uczniowie mieli przedstawić swoje dotychczasowe doświadczenia związane z nauką języka niemieckiego, ciekawe, przeżyte sytuacje, być może napotkane problemy oraz jaką rolę odgrywa język niemiecki w ich wolnym czasie.
       Konkurs przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Nadesłane filmiki były na wysokim poziomie i niestety, spośród około 240 prac uczniowskich, nie udało nam się dostać do finałowej szóstki. Niemniej jednak serdecznie gratulujemy naszym gimnazjalistom podjęcia się trudu i wykonania ogromu pracy.
        Chcąc docenić kreatywność uczniów, Goethe Institut przygotował dla uczestników pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.


XVII EDYCJA GÓRY GROSZA

Zakończyliśmy zbiórkę monet w ramach XVII edycji Góry Grosza. Celem akcji było zgromadzenie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie uczniom, że oddając nawet jeden grosz można pomóc potrzebującym.

Do akcji w szkole przyłączyło się osiem klas, z czego jesteśmy dumni. Zbiórką i liczeniem groszy zajęły się członkinie SU, Aleksandra Kaczmarek oraz Karolina Cieślińska. W przeliczeniu groszy na jednego ucznia, najwięcej pieniążków przynieśli uczniowie klasy VI (10,39 zł). Brawo! 

Szczegółowy raport ze zbiórki znajduje się u opiekuna SU - Joanny Bakalarek.


NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH 2016

29 listopada 2016r.odbył się w Przygodzicach półfinał czyli etap gminny turnieju pn. Najlepszy  z Najlepszych, organizowany przez Komendę Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia dotyczące przepisów ruchu drogowego, stopni policyjnych, numerów alarmowych różnych służb, struktury organizacyjnej Policji, zagadnień z pierwszej pomocy przedmedycznej, jak i z prewencji kryminalnej.

Miło jest nam poinformować, że przedstawiciel naszej szkoły Michał Stawicki z klasy piątej zajął II miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


WYCIĄGNIJ POMOCNĄ DŁOŃ

Nasza szkoła od dawna chętnie włącza się w różnego rodzaju akcje, których celem jest pomoc potrzebującym. Ostatnio zbieraliśmy opatrunki, przybory szkolne oraz szczoteczki do zębów, które przekazano do Afryki.

Tym razem postanowiliśmy pomóc lokalnie – chcemy wesprzeć Dom Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie. Jest to prawdziwy DOM, którego mieszkankami są kobiety oczekujące potomstwa. Kobiety, które z różnych powodów nie mogą żyć w swoich własnych rodzinach…

Opiekę nad mamami i ich pociechami sprawują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Siostry wkładają całe swoje serce     i ogromny wysiłek w to, aby niczego ich podopiecznym nie zabrakło. Potrzeby w utrzymaniu domu są jednak ogromne, dlatego PROSIMY PAŃSTWA O WSPARCIE.

Co zbieramy?

mleko w kartoniku, mleko w proszku, konserwy, herbatki dla dzieci, makarony, masło, mąkę, cukier, budynie, dżemy, pampersy, środki czystości, nowe ubrania dla dzieci.

Nie potrzeba zabawek.

Z góry dziękujemy za pomoc :)


Organizatorzy akcji w szkole:

p. Barbara Cieślińska

p. Joanna Bakalarek (SU)

p. Regina Ziąbka (SK PCK)

p. Natalia Stasiak


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada - jak corocznie - obchodziliśmy w naszej szkole  "Dzień Pluszowego Misia". W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach  zrobiło się kolorowo i „misiowo".

Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw, jak i na lekcjach. W pięknie udekorowanych pluszakami klasach, dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Dodatkową atrakcją okazały się tematyczne piosenki. Ze zdziwieniem stwierdzamy, że repertuar „misiowych piosenek” okazał się bardzo bogaty. Dzieci zaprezentowały utwory: „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Kochamy misie”, „Dwa misie”, „Misie szare”, „Pluszowe niedźwiadki”, „Pokochaj pluszowego misia”, „Jadą, jadą misie”.

Na zakończenie dnia każdy stwierdził: Czy to jutro, czy to dziś, każdemu potrzebny jest miś ;)


XV OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO 

DLA GIMNAZJALISTÓW

        18 listopada 2016r. sześciu chętnych gimnazjalistów: Paulina Borkowska, Wiktoria Glaza, Milena Wilczyńska z klasy I gimnazjum oraz Karolina Cieślińska, Aleksandra Kaczmarek i Michał Roga z klasy II gimnazjum, wzięło udział w szkolnym etapie XV Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów.
Uczniowie musieli rozwiązać test leksykalno – gramatyczny sprawdzający rozumienie tekstu czytanego, którego zadania nie wykraczały poza poziom A2 wg europejskich poziomów osiągnięć językowych zalecanych przez Radę Europy.
          Serdecznie gratulujemy uczestnikom odwagi oraz podjęcia trudu wzięcia udziału w konkursie. Tym bardziej cieszymy się, gdyż aż pięcioro z nich uzyskało wymaganą liczbę punktów i będzie reprezentowało naszą szkołę w regionalnym etapie tegoż konkursu 5 stycznia w Poznaniu.
            Życzymy im POWODZENIA!


U JAK UL, CZYLI Z WIZYTĄ U PSZCZELARZA

                W dniu 15 listopada, mimo mroźnej aury, uczniowie klasy I szkoły podstawowej wybrali się na spotkanie z pszczelarzem – odwiedziliśmy  Państwa Ilonę i Krzysztofa Witwickich, którzy na powitanie poczęstowali nas kubkiem przepysznej herbaty z miodem       i cytryną.

            Spotkanie było bardzo interesujące. Pani Ilona opowiedziała  dzieciom o tym, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Pokazała nam różne rodzaje miodów, które różnią się kolorem,  smakiem, zapachem. Opowiadała  o życiu i zwyczajach  pszczół, o tym, jak zbierają pyłek, czym się żywią, a co produkują oraz jak spędzają zimę. Wyjaśniła dzieciom czym różni się osa od pszczoły.

             Dzieci dowiedziały się, jak bardzo to pracowite  są owady i jak ważne jest ich  znaczenie w przyrodzie. Nie zabrakło zadań, które wykonywaliśmy samodzielnie. Każdy mógł zrobić swoją własną świeczkę, którą zabrał ze sobą do domu. Jak się okazało, była to ogromna zabawa. Pan Krzysztof, w specjalnym stroju, zwrócił również uwagę dzieciom na odpowiedzialną pracę pszczelarza.

           Państwo Witwiccy pokazali dzieciom mały ul, pasiekę i plastry miodu. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu, na którym można było zaobserwować  rój pszczół i odszukać królową. Dzieci mogły z bliska obejrzeć akcesoria pszczelarza, tj. podkurzacz, specjalny kapelusz, dymkę, ramkę. Uczniowie zainteresowani tematem, zadawali szereg ciekawych pytań, na które Państwo Witwiccy odpowiadali w sposób przystępny dla dzieci.

            Następnie odbyła się degustacja miodów, które dzieci z wielką przyjemnością smakowały. Spotkanie umożliwiło wszystkim, bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. Poznały odżywcze właściwości oraz walory smakowe miodów. Na zakończenie tej niezwykłej lekcji, każdy otrzymał prezent w postaci przepysznych miodów.

Dziękujemy serdecznie Państwu Ilonie i Krzysztofowi Witwickim za  miłą wizytę, prezenty oraz poświęcony czas.


KONKURSU CZAS, TYM RAZEM Z MATEMATYKI

           10 listopada 2016r. o godz. 13.00 troje chętnych gimnazjalistów wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym- etap szkolny. Test obejmował wiedzę i umiejętności zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego z matematyki w gimnazjum. 

Pomimo tego, że nie udało się osiągnąć wymaganego progu punktowego, uczestnikom należą się słowa uznania za podjęty trud.


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

04 listopada br. gimnazjaliści z klasy I, II i III wraz z uczniami z pobliskiej szkoły z Dębnicy wyruszyli wczesnym rankiem do Wrocławia.

              W pierwszej kolejności odwiedziliśmy kino „Nowe horyzonty”, aby tam obejrzeć film pt. Sekrety wojny. Akcja rozgrywa się      w Holandii w czasie II wojny światowej. Głównymi bohaterami są dwunastoletni chłopcy: Tuur i Lambert, których połączyła przyjaźń. Jednakże skomplikowane wojenne czasy zmuszają bohaterów do dokonywania trudnych wyborów i wystawiają ich przyjaźń na poważną próbę. Zachęcamy do obejrzenia tego filmu naszych, nawet młodszych, kolegów, bo rzadko podejmowana jest ta trudna tematyka z dziećmi w roli głównej, w tak przystępny i  pozbawiony przemocy sposób.

            Po wzruszających chwilach spędzonych w kinie, przeszliśmy na Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracownicy tegoż wydziału: dr Bartosz Strzelczyk oraz mgr Artur Rokos wprowadzali nas w tajniki fizycznych doświadczeń, a swój pokaz nazwali „Fizyka nabita w butelkę”. Rzeczywiście butelki odgrywały w tym pokazie pierwszoplanową rolę. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. wystrzał butelki z armatki, działanie kriopompy, powstawanie dużych wyładowań, efektowne spalanie par alkoholu oraz symulację powstawania chmur. Chętni uczniowie podjęli próby nadmuchania balonu w butelce oraz sprawdzali działanie nurka kartezjańskiego. Obserwowaliśmy także moment łapania pojedynczego pioruna i utrwalenie go na folii. Eksperymenty zakończyły się spektakularnym pokazem działania wahadła matematycznego w takt walca.

            Sądzimy, że ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci i zachęci uczniów do samodzielnego eksperymentowania           z zakresu fizyki.


I MARSZ ŚWIĘTYCH

         W dniu 30 października odbył się I Marsz Świętych z udziałem uczniów naszej szkoły, jako forma uczczenia Uroczystości Wszystkich Świętych. Pomysłodawcą była parafia Najświętszego SPJ w Czarnymlesie, jako forma przeciwstawna Halloween gdzie wykrzywia się wymiar powyższej uroczystości.

       Dziękujemy, rodzicom i dzieciom za promowanie wartości chrześcijańskich w lokalnej społeczności, połączonej z podstawami naszej wiary opartej na udziale świętych i błogosławionych w codziennym życiu. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone na zakończenie
I Marszu Świętych. Zapraszamy już za rok.X PRZEGLĄD PIOSENKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W PRZYGODZICACH

          W dniu 26 października uczennice z naszej szkoły wzięły udział w przeglądzie piosenki chrześcijańskiej w Przygodzicach. Dziewczyny w składzie: Urbaniak Angelika, Owczarek Julia i Glaza Wiktoria zostały wyróżnione w kategorii zespół muzyczny, pozostałe uczestniczki, to: Szwejda Roksana i Cieślińska Karolina.

       W przeglądzie udział wzięło: 50 placówek oświatowych i ponad 150 uczestników z całej diecezji, dziewczyny wyróżniały się niebywałymi zdolnościami  wokalnymi. Gratulujemy.


MŁODZIEŻ JAKIEJ NIE ZNACIE

                W czerwcu 2016 roku wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który polegał na opisaniu biografii ucznia - wzoru osobowego godnego naśladowania. Kim jest wzór osobowy? To bohater, model, autorytet, dojrzała osobowość, drogowskaz wskazujący sposób, w jaki nasze życie można uczynić bardziej wartościowym. Wzór osobowy zawsze związany jest z drugim człowiekiem, inspiruje do naśladowania. 

Wśród wielu prac konkursowych, nadesłanych z całej Polski, jury wybrało 27 biografii, wśród których znalazła się biografia uczennicy naszej szkoły, Karoliny Cieślińskiej. To ogromne wyróżnienie! Karolina wraz z autorami artykułu - Mikołajem Cieślińskim, p. Joanną Bakalarek, p. Renatą Matschi, p. Natalią Stasiak oraz p. Darią Wróblewską została zaproszona na uroczystą galę wręczenia Encyklopedii Aksjologii Pedagogicznej oraz książki pt. Młodzież jakiej nie znacie. Wzory osobowe godne naśladowania. Uroczystość odbyła się w Senacie RP, a obecni byli na niej zarówno bohaterzy książki, jej autorzy, jak i p. Teresa Wargocka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, p. Łukasz Mikołajczyk - Senator RP oraz profesorowie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - współautorzy Encyklopedii Aksjologii Pedagogicznej.

Karolina, dzięki swoim licznym działaniom na rzecz szkoły oraz społeczności uczniowskiej oraz dzięki swojej pomocnej (bezinteresownej) dłoni kierowanej w kierunku kolegów i nauczycieli, została opisana jako Wzór osobowy aktywności społecznej i służby człowiekowi. Gratulujemy! My ...uczniowie i nauczyciele...już dawno docenialiśmy starania Karoliny, tym bardziej jesteśmy dumni z faktu, że zostały one zauważone przez tzw. szersze grono.

Podczas uroczystości wyróżniono również brata Karoliny, Mikołaja, który okazał się być najmłodszym autorem biografii ucznia, czym wzbudził spore zainteresowanie wśród wszystkich uczestników konferencji! Brawo!

Książka pt. Młodzież jakiej nie znacie. Wzory osobowe godne naśladowania, której jedną z 27 bohaterów jest Karolina Cieślińska znajdzie się wkrótce w bibliotece szkolnej oraz w Bibliotece Publicznej w Czarnymlesie.

Zapraszamy do lektury :)


CZAS NA PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE

20 i 21 października br. nadszedł czas na konkursy z przedmiotów przyrodniczych. Dwie uczennice z klasy III gimnazjum przystąpiły do etapu szkolnego dwóch konkursów: Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego i Konkursu Chemicznego. Gimnazjalistki zmagały się          z różnorodnymi zadaniami: pisały i uzgadniały równania reakcji chemicznych, rozpoznawały typy reakcji, rozwiązywały zadania dotyczące fizjologii i anatomii człowieka oraz podejmowały się innych, zawiłych problemów naukowych. Szczególnie wymagające były zadania rachunkowe  z chemii.

Pomimo tego, że nie udało się osiągnąć wymaganego progu punktowego, uczestniczkom należą się słowa uznania za podjęty trud         i wnikliwe przygotowanie. 


PODSUMOWANIE AKCJI ,,KUP PAN SZCZOTKĘ"

            21 października zakończyliśmy trwającą w naszej szkole od ponad miesiąca akcję KUP PAN SZCZOTKĘ, której inicjatorem jest fundacja Redemptoris Missio z siedzibą w Poznaniu. 

Trzeba przyznać, że akcja cieszyła się dość dużym powodzeniem. Aby dodatkowo zmotywować uczniów do przynoszenia szczoteczek      i past do zębów, uczennice II gimnazjum zorganizowały mini-konkurs międzyklasowy.

Oto jego szczegółowe wyniki:

Klasa I - 15 szczoteczek i 16 past;

Klasa II - 14 szczoteczek i 12 past;

Klasa III - 12 szczoteczek i 8 past;

Klasa IV - 18 szczoteczek i 10 past;

Klasa V - 23 szczoteczki i 6 past;

Klasa VI - 11 szczoteczek i 9 past;

Klasa I gimnazjum - 4 szczoteczki i 2 pasty;

Klasa II gimnazjum - 27 szczoteczek i 13 past.


Dziękujemy z osobna każdemu uczniowi i każdemu nauczycielowi, który zaangażował się w akcję! Kolejny raz wykazaliście się ogromną empatią, niosąc bezinteresowną pomoc.

Szczoteczka do szczoteczki ... i do Afryki powędruje od nas całkiem pokaźna paczka, która z pewnością będzie powodem cudownych      i ZDROWYCH uśmiechów na twarzach mieszkających tam dzieci:)


KONKURSU CZAS, TYM RAZEM Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

           Dnia 19 października o godz. 13.00 trzech chętnych gimnazjalistów wzięło udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu
z Języka Niemieckiego. Test, z którym zmagali się nasi uczniowie, zawierał zadania zamknięte i otwarte, obejmujące zagadnienia gramatyczne i leksykalne. Ponadto uczniowie musieli wykazać się umiejętnością napisania maila na temat zmiany czasu i uzasadnić argumentami swój wybór.

         Serdecznie gratulujemy uczestnikom odwagi, podjęcia trudu wzięcia udziału w konkursie, pomimo, iż nie było im dane uzyskać wymaganej liczby punktów, by przejść do etapu rejonowego.


MIĘDZYNARODOWA AKCJA - ,,CODE WEEK''

     19 października 2016r. uczniowie klasy I gimnazjum wzięli udział w wykładach poświęconych programowaniu, na które zostaliśmy zaproszeni przez Instytut Badawczy NASK w ramach międzynarodowej akcji Code Week.
Wykłady, prowadzone przez specjalistów z warszawskich uczelni informatycznych oraz stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania, były transmitowane przez Internet.


,,CZŁOWIEKA TRZEBA MIERZYĆ MIARĄ SERCA - SERCEM" 

(ŚW. JAN PAWEŁ II)

          16 października 2016r. obchodziliśmy DZIEŃ PAPIESKI. Ta piękna uroczystość przypomniała wszystkim zgromadzonym             w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Czarnymlesie, naszego Wielkiego Polaka, Wielkiego Papieża i Wielkiego Świętego, Orędownika Miłosierdzia Bożego - św. Jana Pawła II.

„Bądźcie świadkami miłosierdzia!” - woła hasło tegorocznego Dnia Papieskiego.

Dla świętego Jana Pawła II była to niezwykle ważna myśl. Papież każdego dnia nawoływał do czynienia miłosierdzia, widząc, ile zła dzieje się na świecie. W swoim nauczaniu często podkreślał, że życie bez Boga i Jego miłości jest nic niewarte.

Ten wyjątkowy dzień był również okazją do upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przygotowany montaż słowno – muzyczny nawiązywał do tego ważnego wydarzenia, dzięki któremu Polska stała się krajem chrześcijańskim.

Na zakończenie akademii odśpiewaliśmy „Barkę”, ulubioną pieśń Papieża, którą pięknie wykonała absolwentka naszej szkoły - Paulina Fikus. Ponadto, bardzo dużą wrażliwością sceniczną wykazali się zaangażowani uczniowie, ponieważ z nieukrywaną łatwością potrafili przekazać złożone treści, poruszając serca zgromadzonej widowni.

Dzięki takim wydarzeniom podtrzymujemy wspomnienie o wyborze i dokonaniach pierwszego Polaka na Papieża. Miejmy nadzieję, że pamięć o tym Wielkim Człowieku na zawsze pozostanie w naszych sercach.


PASOWANIA NADSZEDŁ CZAS

               Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolny kalendarzu imprez. Tradycyjnie, jak co roku, 14 października w tejże właśnie uroczystości, dzieci prezentowały swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym.

W symboliczny sposób - poprzez przysięgę i pasowanie kluczem - zostały przyjęte w poczet uczniów szkoły, stając się jej członkami. Fakt obecności zaproszonych gości, Pani Dyrektor, Nauczycieli, Pracowników szkoły, Rodziców i starszych kolegów, dodał dodatkowej wagi owej uroczystości.

Każdy pierwszak otrzymał z rąk Pani Dyrektor - Urszuli Pawłowskiej oraz przewodniczącej Rady Rodziców - Pani Beaty Krysiak - przepiękny kuferek obfitości wypełniony prezentami. Pierwszoklasistom ofiarowano również dyplom, odznakę ucznia, maskotkę oraz legitymację szkolną. Na zakończenie, wykonano pamiątkowe zdjęcie, po czym wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez Rodziców pierwszoklasistów.

Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka, jak i niejednego dorosłego.


TYM, KTÓRZY PROWADZĄ NAS DO ŹRÓDEŁ WIEDZY

14 października uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie zostali serdecznie przywitani przez p. dyrektor Urszulę Pawłowską. Powodem tego spotkania był oczywiście Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich osób związanych z oświatą. 

           Po uroczystym przemówieniu pani dyrektor i podziękowaniach skierowanych w stronę pracowników za ich trudną pracę, przyszedł czas na część nieoficjalną - program artystyczny, do którego scenariusz napisali SAMI UCZNIOWIE! Na pół godziny sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce, gdzie odbyła się I Gala Oskarowa Zespołu Szkół w Czarnymlesie. Wyróżnione osoby otrzymały nagrody między innymi w takich kategoriach jak: Zaradna Matka Dyrektorka; Plusik, minusik i potęga; Kłam, nie grzesząc czy Przyjaciółka Dzieci z Bullerbyn. Przyznawanie nagród przeplatane było wierszami, piosenkami oraz humorystycznymi scenkami z życia szkoły.


Dziękujemy nauczycielom i pracownikom szkoły za ich zaangażowanie i wskazywanie nam właściwej drogi.

Życzymy im dużo zdrowia, pogody ducha i sukcesów...nie tylko zawodowych, ale również tych związanych z życiem osobistym.

Uczniowie Zespołu Szkół w Czarnymlesie


KONKURSU CZAS, CZYLI ZMAGANIA MŁODYCH HUMANISTÓW

13 października o godz.13.00 czterech chętnych gimnazjalistów wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego na etapie szkolnym. Test obejmował treści nie tylko gramatyczne, ale także z dziedziny literatury, gdzie kandydaci musieli wcześniej przeczytać kilka pozycji oraz obejrzeć film.

         Serdecznie gratulujemy przede wszystkim odwagi, jak również podziwiamy trud młodych osób. I pomimo, iż nie dane było im uzyskać wymaganej liczby punktów, by przejść dalej – to pragniemy złożyć im bukiet ciepłych słów w podziękowaniu za miłość do literatury oraz trud włożony w przygotowanie do zmagań konkursowych.


DZIEŃ CHŁOPCA

30 września - od wielu już lat - obchodzony jest Dzień Chłopca. Tak też było i w tym roku. W każdej z klas, dziewczynki zespołów młodszych, jak i starszych, pamiętały o swoich Kolegach, składając im życzenia i obdarowując podarunkami. Klasowe spotkania z okazji Dnia Chłopca przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, co przekładało się na barwny
i braterski nastrój podczas przerw międzylekcyjnych.

Ogromną niespodzianką w tym dniu, była wizyta Pani Marii Radajewskiej i Pani Marioli Baranek z Publicznego Przedszkola „Calineczka” w Czarnymlesie, które odwiedziły uczniów klasy I szkoły podstawowej. Panie złożyły Chłopcom serdeczne życzenia w dniu ich święta oraz podarowały prezenty, nie zapominając również o dziewczynkach, które także otrzymały upominki.

Bardzo serdecznie dziękujemy :)


,,W KRÓLESTWIE KSIĄŻEK'', CZYLI PIERWSZA WIZYTA UCZNIÓW KLASY I     W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W CZARNYMLESIE

W czwartek, 29 września,  uczniowie klasy I wybrali się na lekcję biblioteczną do Biblioteki Publicznej w Czarnymlesie. Na miejscu czekała pani Urszula Bartczak – kierownik biblioteki, która przywitała nas bardzo serdecznie i przedstawiła uczniom najważniejsze informacje dotyczące korzystania z księgozbioru, zasad szanowania książek, miejsca, gdzie się wszyscy znaleźli.

Dzieci były bardzo zaciekawione, mogły poznać z bliska pracę bibliotekarza, porozmawiać, a także zadać pytania. Jednak najważniejszym i najatrakcyjniejszym momentem okazała się chwila czytania pięknych książek przez panią Ulkę. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści wypożyczyli sobie książeczki, otrzymali słodki upominek
i zagwarantowali, że będą bibliotekę odwiedzali tak często, jak tylko będzie można.

Realizacja tej lekcji pokazała, że w bibliotece można nie tylko wypożyczać książki, ale także świetnie się bawić. Dlatego najmłodsi uczniowie zachęcają do odwiedzania biblioteki, zarówno szkolnej, jak i publicznej oraz do czytania książek.


LEKCJA PRZYRODNICZA I LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

28 września zapadnie na długo w pamięć uczniów klasy I szkoły podstawowej, ponieważ wówczas uczniowie wybrali się do gospodarstwa państwa Ewy i Piotra Fludrów w Czarnymlesie.

Pani Ewa wygłosiła dzieciom pogadankę na temat koni, sposobach użytkowania, a także zaprezentowała pokaz sprzętu, który służy do przygotowania konia do jazdy. Jedną z atrakcji było oglądanie stajni i głaskanie koni. Każdy znalazł coś dla siebie. Chłopcy wyczesywali szczotkami zwierzęta i czyścili kopyta. Dziewczynki również dobrze radziły sobie z tymi czynnościami, jednak najchętniej czesały grzywę i zaplatały warkoczyki, koczki i zakładały kolorowe ozdoby. Dzieci zmieniały się w czasie pracy: kiedy dziewczynki pracowały przy koniach, chłopcy wykazywali swe umiejętności manualne w kąciku plastycznym, gdzie rozłożono karty pracy dotyczące koni. Mama Julki przygotowała dla każdego soczek do picia, także żaden pierwszoklasista nie był spragniony.

 Po rozmowach i możliwości oswojenia się z tymi wyjątkowymi zwierzętami, uczniowie oprowadzani byli na spokojnym koniu. Wszystkie dzieci odważyły się usiąść na zwierzę i przejechać na nim po dwa duże okrążenia. Dużo śmiechu było wówczas, kiedy Julka Fluder zaprezentowała swoim kolegom jazdę konną tyłem.

Po emocjonujących zajęciach, dzieci wróciły do szkoły, gdzie przez resztę dnia wspominały wizytę w stajni.

Dziękujemy Państwu Fludrom za niebanalne i niezwykle emocjonujące zajęcia:)


Buongiorno! 

Dobro jutro!

i Buenos días!

Czy wiecie, że ...

na świecie mówi się dziś w około 7000 językach, których używa 7 miliardów ludzi zamieszkałych na terenie 189 państw?

...w Europie funkcjonuje około 225 rodzimych języków (stanowi to około 3% wszystkich języków świata)?

...większość języków Europy dzielimy na języki germańskie, romańskie i słowiańskie?


26 września w całej Europie obchodzi się Dzień Języków Obcych. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Z okazji tego dnia na całym naszym kontynencie organizowane są liczne wydarzenia.

Świętowaliśmy również w Czarnymlesie...

Gdy rano weszliśmy do budynku szkoły, zobaczyliśmy, że do ścian korytarzy oraz drzwi naszych klas przyklejone są kolorowe karteczki     z napisami, których znaczenia nie do końca rozumieliśmy. Jak się później okazało, były to powitania w trzynastu różnych językach świata. W klasach zorganizowany został konkurs, a zadaniem wszystkich uczniów było rozpoznanie, w którym z trzynastu języków zostało napisane dane powitanie.

Miło nam ogłosić, że MISTRZEM ROZPOZNAWANIA POWITAŃ W JĘZYKACH ŚWIATA w kategorii klas gimnazjalnych został Michał Roga, natomiast w kategorii klas szkoły podstawowej MISTRZEM został Michał Stawicki.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczniom życzymy owocnej nauki języków obcych :)


AKCJA KASZTANY I ŻOŁĘDZIE


Pomóżmy zwierzętom  przetrwać  zimę

 

Zachęcamy uczniów z klas I – VI do przyłączenia się do zbiórki kasztanów i żołędzi. Zebrane podczas jesiennych spacerów owoce, zostaną przekazane na ręce leśniczego p. Jana Pausia.

Akcja w szkole prowadzona jest w formie konkursu na największego zbieracza tych owoców i trwa od 21 września do 19 listopada bieżącego roku. Kasztany i żołędzie będą zbierane i ważone w każdą środę w czasie dużej przerwy. W przeprowadzeniu akcji pomogą uczennice z klasy I gimnazjum: Marysia, Agata, Nikola i Kamila.

Kasztany i żołędzie są przysmakiem leśnych zwierząt: dzików, saren, jeleni, danieli, a także ptaków: sójek i bażantów. Są bogate         w witaminy i substancje odżywcze, dlatego wykorzystywane są do dokarmiania zwierzyny leśnej. Wiele zwierząt w okresie zimy otrzymuje dzięki temu niezbędny pokarm.

Bierzcie więc worki i … do dzieła!

Koordynatorzy akcji:

Barbara Cieślińska i Regina Ziąbka


CZYSTA OKOLICA - ZDROWA OKOLICA, ZDROWI MY!

              16 września przystąpiliśmy do akcji Sprzątania Świata 2016. Jej celem jest wzmocnienie w młodych ludziach świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne.

              Uczniowie pod opieką swoich nauczycieli, wyposażeni w jednorazowe rękawice oraz worki na śmieci, ruszyli sprzątać okolicę. Akcja ta była doskonałą okazją do rozmów na temat konieczności dbania o Planetę Ziemię oraz nieodpowiedzialności dorosłych, którzy zostawiają śmieci na polach i w lasach. 

          Mamy nadzieję, że dzięki akcji Sprzątania Świata nasi uczniowie będą dbać o otaczające ich środowisko, jednocześnie unikając powielania błędów wielu dorosłych.


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

                15 września uczniowie zespołu szkół wzięli udział w wyborach do Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedzone były wyjątkowo aktywną kampanią wyborczą, która trwała od 8 września. Uczniowie klas IV-VI swój głos mogli oddać na jedną z trzech kandydatek: Karolinę Cieślińską, Katarzynę Czerniecką oraz Wiktorię Surdyk. 

              Komisja Wyborcza w składzie: Agata Burchardt (kl.VI), Zuzanna Krysiak (kl.V) oraz Martyna Zimniak (kl.VI) zebrała oraz zliczyła głosy. Wyniki zostały ogłoszone podczas pierwszego w tym roku apelu, na którym zebrała się cała społeczność szkolna. 

Oto wyniki:

Karolina Cieślińska - przewodnicząca (50,7% oddanych głosów)

Katarzyna Czerniecka - zastępca przewodniczącej (33,8% oddanych głosów)

Wiktoria Surdyk - zastępca przewodniczącej (15,5% oddanych głosów)

Rola skarbnika nie zmieniła się. Nad naszymi finansami od czerwca pieczę sprawuje Aleksandra Kaczmarek.

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!


OGNISKO, ZABAWA... I SZUM DRZEW

Czwartoklasiści wpadli na pomysł, by spotkać się popołudniowym czasem przy ognisku. Tak też się stało. Zgromadzeni wokół czarodziejskiego ciepła, po skonsumowaniu apetycznych kiełbasek oraz wybornych łakoci przygotowanych przez Rodziców, przeszli do części „ruchliwej”, czyli do gier i zabaw. Czas szybko mknął, albowiem wielość atrakcji powodowała, iż dzieci nie zorientowały się nawet, kiedy płomień wygasł i należało pożegnać się z rówieśnikami.

W pełni usatysfakcjonowani, rozeszli się do domów, zabierając wyśmienite humory i wyjątkowe wspomnienia. 


SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W CZARNYMLESIE


            13 września bieżącego roku w Bibliotece Publicznej w Czarnymlesie miało miejsce spotkanie autorskie z p. Włodzimierzem Ranoszkiem – doktorem nauk przyrodniczych oraz autorem książki pt. „Bajkowa Dolina Baryczy”.

            Spotkanie było bardzo atrakcyjne w swej formie, ponieważ Pan Włodzimierz wystąpił w historycznym stroju, grał na lirze korbowej, przekazując treści legend. Przedstawił także ciekawą prezentację multimedialną dotyczącą opowieści i obszaru, którego dotyczy książka, odpowiedział na szereg pytań zadawanych przez uczniów klas IV, V oraz VI oraz przyjął serdeczne podziękowania od Pani Urszuli Bartczak – kierownika tutejszej biblioteki. 

            Prezentowana książka to połączenie nietypowego przewodnika turystycznego ze zbiorem opowiadań, które przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Opowiadania oparte są na legendach i historii Doliny Baryczy, zawierają także szersze odniesienia zarówno do historii Polski, jak i do współczesności. Wszystkie opowieści z kolei, wiąże ze sobą wątek Króla Orłana, władającego Bajkową Krainą wśród baryckich bagien
i stawów.

                                                                                  Zachęcamy do jakże ciekawej lektury!


ŻEGNAJ LATO NA ROK

10 września mieszkańcy Czarnegolasu spotkali się przy sali wiejskiej, aby wziąć udział we festynie rodzinnym zorganizowanym przez Radę Sołecką wsi Czarnylas i pożegnać na rok lato.  Widzowie zainteresowani sztuką mogli podziwiać wystawę plenerową ,,Pośród Czarnoleskich Szlaków". Festyn uświetniły również występy dzieci z przedszkola Calineczka, zespołu śpiewaczego przy klubie seniora, zespołu tańca ludowego ,,Kosynierzy". 

Nie zabrakło występów uczniów zespołu szkół - swoje piękne głosy zaprezentowały Wiktoria Janiak oraz Wiktoria Glaza, a w cudownym walcu zaprezentowali się: Milena Wilczyńska i Dawid Cieśliński, Nikola Uchlik i Szymon Piotrowicz, Karolina Cieślińska i Miłosz Pokusa oraz Maria Bzik i Łukasz Skotnicki. 

Lato zostało godnie pożegnane! Do zobaczenia za rok :)


QVO VADIS W CZARNYMLESIE

W miniony piątek, w Bibliotece Publicznej w Czarnymlesie, miała miejsce akcja piątej edycji Narodowego Czytania – akcji pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem, w Roku Henryka Sienkiewicza, wybrano jego mistrzowską powieść pt. „Qvo vadis”.

            W tej szlachetnej akcji, koordynowanej przez Bibliotekę Publiczną i Zespół Szkół
w Czarnymlesie wzięli udział czytelnicy, którzy z nieukrywaną chęcią przystąpili do czytania. Na zaproszenie odpowiedzieli: Pani Urszula Pawłowska – dyrektor Zespołu Szkół
w Czarnymlesie, Pani Maria Radajewska – dyrektor Publicznego Przedszkola „Calineczka”, Pani sołtys wsi Czarnylas – Wioletta Mrugała, Pan Roman Radajewski – radny wsi Czarnylas, Pani Maria Górna i Pani Helena Chmielina oraz Pani Urszula Bartczak oraz Renata Matschi. Ponadto do grona czytelników dołączyły: Wiktoria Glaza z kl. Ig., Karolina Cieślińska
i Aleksandra Kaczmarek z kl. IIg., jak również Karolina Błaszczyk i Wiktoria Surdyk z kl. IIIg.

            W kręgu słuchaczy znaleźli się uczniowie klasy I gimnazjum, którzy zachęceni lekturą, postanowili przeczytać ją w całości.  


II FORUM EDUKACJA DLA DOLINY BARYCZY

02 września 2016 r. w Szkole Podstawowej w Miliczu  odbyło się podsumowanie realizacji Programu Edukacja dla Doliny Baryczy za rok szkolny 2015/2016. Z naszej szkoły uczestniczyły w tym spotkaniu pani dyrektor Urszula Pawłowska oraz koordynator programu Regina Ziąbka.

Podczas forum podsumowano aktywność poszczególnych placówek biorących udział w programie i wyróżniono najaktywniejsze. Uczestnicy spotkania, aby zdobyć wiedzę praktyczną i zapoznać się z pomocami dydaktycznymi, które zainspirują ich do prowadzenia ciekawych zajęć, wzięli udział w panelach prowadzonych w formie ćwiczeń i warsztatów. Panele dyskusyjne służyły także wymianie doświadczeń i dobrych praktyk.

Zachęcamy uczniów i rodziców do zapoznania się z bezpłatnym numerem czasopisma DOLINA BARYCZY. Przypominamy, że nasza szkoła bierze nadal udział w programie, a nauczyciele zamieszczają materiały na portalu edukacja.barycz.pl. Zapraszamy do współpracy i do korzystania z zamieszczonych tam zasobów.

W ramach realizacji programu nasza szkoła planuje w najbliższym czasie wyjazd do ośrodka edukacji pozaszkolnej, aby jeszcze lepiej poznać walory przyrodnicze Doliny Baryczy.


KUP PAN SZCZOTKĘ!

           Już po raz trzeci przyłączamy się do jednej z akcji organizowanych przez poznańską fundację Redemptoris Missio. Były opatrunki, przybory szkolne ... przyszedł czas na szczoteczki do zębów.

           Dentyści wolontariusze odwiedzają afrykańskie szkoły i pokazują tamtejszym dzieciom jak myć zęby. Dzieci myją zęby od kilku lat i (ku uciesze dentystów) nie stwierdza się u nich próchnicy. Aby działania wolontariuszy nie poszły na marnę, fundacja Redemporis Missio zbiera szczoteczki oraz pasty do zębów, gdyż ich zapasy wyczerpały się.

           Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji. Szczoteczki i pasty w szkole zbieramy do 14 października. 


Prosimy o Państwa pomoc!


Koordynatorzy akcji w szkole:

Joanna Bakalarek (SU)

Regina Ziąbka (SK PCK)


WRACAMY!

Zrelaksowani, wypoczęci, uśmiechnięci...zaczynamy nowy etap w życiu szkolnym :).            

           1 września o godzinie 10 spotkaliśmy się w kościele, aby uczestniczyć we mszy świętej i pomodlić się o pomyślność w nowym roku szkolnym. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie podczas uroczystego apelu zostaliśmy serdecznie przywitani przez dyrektor zespołu szkół - p. Urszulę Pawłowską. Uroczystość ta była na pewno wyjątkowo ważna dla pierwszaków, którzy z pięknymi tornistrami pierwszy raz wkroczyli między mury szkolne jako jej uczniowie. Mamy nadzieję, że szybko odnajdą się w rzeczywistości szkolnej i będą czuć się tu dobrze! My dołożymy wszelkich starań, aby tak było. 

          W bieżącym roku szkolnym pracę w naszej szkole rozpocznie ks. mgr Witold Dolny. Witamy wśród grona pedagogicznego:) .

Wychowawstwa sprawować będą następujący nauczyciele:

klasa I - mgr Barbara Cieślińska

klasa II - mgr Małgorzata Szymanowska

klasa III - mgr Elżbieta Paprocka

klasa IV - mgr Renata Matschi

klasa V - mgr Regina Ziąbka

klasa VI - mgr Sylwia Kempińska

klasa I gimnazjum - mgr Krzysztof Karolewski

klasa II gimnazjum - mgr Daria Wróblewska

klasa III gimnazjum - mgr Sławomir Sołtysiak


Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy pomyślnej pracy!