PRZED NIMI NOWY ETAP

    Za nami kolejny rok szkolny i kolejny etap intensywnej nauki.  22 czerwca zaproszeni goście, pracownicy szkoły, uczniowie        i ich rodzice spotkali się w sali gimnastycznej, aby uroczyście podsumować rok szkolny 2017/2018.

    Dyrektor Urszula Pawłowska wraz z wychowawcami klas wręczyła uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody            za stuprocentową frekwencję. Miłą niespodzianką były również dyplomy gratulacyjne oraz albumy ufundowane przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu dla uczniów z najwyższą średnią ocen. Nagrody te otrzymali: Mikołaj Cieśliński (kl. V), Patryk Błaszczyk (kl. IV), Zuzanna Krysiak (kl. VI), Michał Roga (kl. III gimnazjum), Karolina Cieślińska (kl. III gimnazjum) oraz Wiktoria Glaza (kl. II gimnazjum). Gratulujemy!

    Czas spędzony w szkole to  nie tylko nauka – to również mnóstwo cudownych chwil spędzonych w gronie najbliższych przyjaciół. Nadszedł moment pożegnania uczniów klasy III oddziału gimnazjalnego. Młodzież wraz ze swoją wychowawczynią, p. Darią Wróblewską przygotowała wzruszający program artystyczny, który rozpoczęli walcem do piosenki ‘Perfect’  Eda Sheerana.  Uczniowie za pomocą słów i piosenek podziękowali z osobna każdemu nauczycielowi i pracownikowi szkoły, swojej wychowawczyni oraz  najważniejszym osobom w ich życiu – Rodzicom. Nie obyło się bez łez wzruszenia. Nic dziwnego – za nimi trzy lata słonecznych momentów … czasem przysłoniętych chmurami, które wspólnie odganialiśmy, aby znów cieszyć się kolejnymi krokami do przodu.

Gimnazjaliści wykazywali się ogromnym zaangażowaniem w życie szkoły. W ramach podziękowania drobne upominki otrzymali:

- Karolina Cieślińska i Aleksandra Kaczmarek za trzyletnią, rzetelną pracę na rzecz Samorządu Uczniowskiego,

- Dawid Cieśliński, Jakub Jaros, Szymon Piotrowicz, Miłosz Pokusa, Łukasz Skotnicki, Mateusz Talaga za dwuletnią pomoc                     w rozdawaniu mleka najmłodszym uczniom naszej szkoły,

- Nicola Golińska za reprezentowanie szkoły i sukcesy w różnego rodzaju zawodach sportowych już od klasy II szkoły podstawowej.

Dziękujemy!

Świadectwa z wyróżnieniem otrzymało aż ośmioro uczniów klasy trzeciej: Maria Bzik, Karolina Cieślińska, Agata Czerniecka, Nicola Golińska, Aleksandra Kaczmarek, Kamila Maciejewska, Michał Roga oraz Joanna Woskolej.

Gratulujemy!

Drodzy Absolwenci,

życzymy Wam pomyślności i sukcesów w kolejnych etapach życia. Mamy nadzieję, że pamięć o naszej szkole zagości w Waszych sercach na długo i często będziecie wracać myślami do spędzonych tu lat.

   

OGÓLNOPOLSKI KONKURS "Niemiecki wokół nas" w ramach projektu
"Z NIEMIECKIM W DROGĘ"

       W maju bieżącego roku wszyscy uczniowie klasy VII szkoły podstawowej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Goethe Institut „Niemiecki wokół nas”. Dziesięcioosobowy zespół w składzie: Agata Burchardt, Dawid Fabiś, Julita Fabrowska, Julia Musiał, Jakub Szczechowicz, Kinga Szczepaniak, Michalina Szczepańska, Brian Tuin, Mike Tuin oraz Martyna Zimniak, miał za zadanie wykonać plakat nawiązujący do tematu konkursu. Forma i układ graficzny plakatu był dowolny, natomiast musiał być sporządzony w języku niemieckim na poziomie językowym odpowiadającym danej grupie. Prace konkursowe należało wysłać do organizatorów drogą elektroniczną do 31 maja bieżącego roku. 
        Nasi uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie, ponieważ otrzymali wyróżnienie.

 Serdecznie Gratulujemy :)
TRZYMAJ FORMĘ

      W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj formę”, którego celem jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej.

      W ramach realizacji tegoż programu opracowano projekt pn. Trzymaj formę – dbaj o normę. Głównym celem naszych działań było zachęcenie uczniów do spożywania zdrowego i urozmaiconego drugiego śniadania, popularyzacja spożywania surowych warzyw, ziół i wody oraz zachęcenie uczniów do większej aktywności fizycznej. Aby spopularyzować jedzenie ziół i zielonych części roślin,  prowadzono w klasach zielone kąciki, czyli uprawy rzeżuchy, bazylii, pietruszki i itp.

       Wśród prowadzonych działań najciekawszym wydarzeniem okazał się Tydzień Promocji Zdrowia, który został przeprowadzony         w dniach od 23 do 29 maja br. Podczas jego trwania odbył się  m.in. klasowy konkurs na plakat, przeprowadzono wśród młodzieży ankietę nt. swojego BMI oraz opracowano jej wyniki. Najmłodsi wzięli udział w konkursie na maskę w kształcie owocu lub warzywa,       a starsi uczniowie musieli wykazać się wiedzą o zdrowiu i sporcie.

A oto wyniki poszczególnych konkursów.

KONKURS NA MASKĘ dla klasy I, II, III, IV i V

I miejsce – Lena Fikus

II miejsce – Julia Lizak

III miejsce – Laura Młynarz

Wyróżnienia:

1.     Małgorzata Tomankiewicz

2.     Julia Fluder

3.     Anita Pietrzak

KONKURS WIEDZY O ZDROWIU dla klasy IV, V i VI

I miejsce – Marta Piłat

II miejsce – Oliwia Śniatała

III - Zuzanna Krysiak

KONKURS WIEDZY O ZDROWIU I SPORCIE dla klasy VII, II i III gimnazjum

I miejsce – Paulina Borkowska

II miejsce – Wiktoria Glaza

III - miejsce Weronika Cieluch

            Zwycięzcom wręczono drobne upominki.

            Aby zachęcić młodych ludzi do podejmowania aktywniejszego trybu życia, w trakcie dużych przerw, prowadzono zajęcia ruchowe w rytm popularnych przebojów muzycznych. Odbyły się także wyjazdy na lodowisko i do parku trampolin oraz zajęcia zumby prowadzone przez Panią Katarzynę Frankowską.

            Ostatni dzień naszego świętowania okazał się dla wszystkich uczestników szczególnie interesujący. Z samego rana uczniowie gromadzili się w swoich klasach i przygotowywali zdrowe i smaczne potrawy. Kiedy wszystko było gotowe przygotowano stoisko           z koreczkami, sokami i kolorowymi kanapkami. Cała brać uczniowska oraz rodzice zostali zaproszeni na degustację.

            Mamy nadzieję, że powyższe działania przyczynią się do wzrostu świadomości zdrowotnej wśród młodego pokolenia i zostaną utrwalone zdrowe nawyki żywieniowe, a nasze dzieci będą wybierały częściej wypoczynek czynny i przedkładały go nad bierne siedzenie przed komputerem.


SUKCESY TANECZNE HANI

Miło nam poinformować, że nasza uczennica Hanna Roga (kl. V) oraz grupa taneczna DROPSY prowadzona w Studiu Taneczno-Artystycznym ART. SCHOOL odnoszą wiele sukcesów na szczeblu ogólnopolskim.

W październiku Hania wraz z innymi tancerzami grupy DROPSY wzięła udział w XV Ogólnopolskim Konkursie Tanecznym ‘Magia Tańca’ w OCK w Ostrowie Wlkp., gdzie zajęto I miejsce. W kwietniu natomiast, grupa zdobyła III miejsce w Festiwalu Tańca ‘Tańczące Trzewiki’ w Ślesinie.

Gratulujemy wspaniałej pasji i życzymy kolejnych sukcesów w dziedzinie tańca!


ZASŁUŻONY RELAKS

         Uczniowie klasy 3 gimnazjum mają za sobą dość intensywny i stresujący czas nauki. Teraz, gdy poznali już wyniki egzaminów, postanowili na chwilę zapomnieć o szkole i zasłużenie zrelaksować się podczas ostatniej wspólnej wycieczki klasowej.

       W środę o godzinie 10.00 wraz ze swoją wychowawczynią oraz p. Asią wyruszyli na rowerach do Antonina. Trasa była dość przyjemna, ponieważ prowadziła przez las oraz asfalt. Nikt nie mógł narzekać na dziury w drodze czy piekące słońce. Po około godzinie jazdy wszyscy zadowoleni, choć troszkę zmęczeni dotarli na miejsce. W ośrodku LIDO p. Daria zamówiła pyszne zapiekanki                   i hamburgery, co spowodowało, że szybko się zregenerowaliśmy. Czas spędzony na plaży był bardzo przyjemny! Była gra w piłkę, tańce na piasku oraz wojna na balony z wodą. Nikomu nie uszło na sucho;)

         O godzinie 15.00 zadowoleni ze wspólnie spędzonego popołudnia wróciliśmy do Czarnegolasu:)


SZLAKIEM ROWEROWYM W TOWARZYSTWIE DOBOROWYM

     15 czerwca grupa dzieci z klas czwartej oraz piątej, wybrała się na wycieczkę rowerową do Antonia, jak również                do Rodzinnego Parku Przygód i Edukacji Górecznik.

            Wraz z nauczycielami i chętnymi opiekunami – rodzicami – dzieci zmagały się z kilkunastokilometrową trasą, jednak…warto było! Wrażenia powycieczkowe bowiem były obfitujące w wiedzę, ale też i rekreację. Dlaczego? W Antoninie Pan Florian Pikiński zaprezentował słuchaczom historię rodziny Radziwiłłów oraz przedstawił losy Władysława Wawrzyniaka – Polaka zamordowanego          w Katyniu w 1940 roku, a urodzonego w Antoninie. Ukazał także walory turystyczne miejsca, gdzie wspomnienie Fryderyka Chopina jest niemalże dotykalne, a z których to walorów skwapliwie skorzystano.

    W Rodzinnym Parku Przygód i Edukacji Górecznik natomiast, dzieci odpoczęły oraz wzbogaciły edukacyjnie swe wnętrze.         Po godzinnej regeneracji sił, w towarzystwie popołudniowego słońca,bezpiecznie pokonano ostatni odcinek trasy wycieczkowej.


PODSUMOWANIE REGIONALNEGO KONKURSU O DOLINIE BARYCZY 

'POZNAJĘ I GRAM W DOLINĘ BARYCZY'

     14 czerwca br. nastąpiło podsumowanie Regionalnego Konkursu o Dolinie Baryczy   pn. „Poznaję i Gram w Dolinę Baryczy”, w którym uczestniczyło pięcioro uczniów z naszej szkoły. Konkurs polegał na wykonaniu przez uczniów pracy zachęcającej do poznawania swojego miejsca zamieszkania w Dolinie Baryczy. Uczniowie szkół podstawowych mieli za zadanie opracowanie edukacyjnej ścieżki tematycznej, a uczniowie klasy VII, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych – opracowanie gry planszowej dotyczącej Doliny Baryczy z wykorzystaniem generatora gier.
  Szkołę podstawową reprezentowały dwie dwuosobowe drużyny:
- Nikola Netter i Patryk Błaszczyk z klasy IV - opracowali ścieżkę dydaktyczną pt.„Radziwiłłowie w okolicy Czarnegolasu”;
- Zuzanna Krysiak i Mikołaj Cieśliński przygotowali pracę pt. „Kręte ścieżki Czarnegolasu i okolic”.
Natomiast grę planszową stworzyła Julia Musiał z klasy VII – „Poznaj z nami gminę Przygodzice”.
      Miło nam zakomunikować, że praca Nikoli i Patryka zajęła III miejsce, a jej autorzy musieli poświęcić wiele czasu         na poznanie najbliższej okolicy podczas wycieczek terenowych i odszukać ciekawe historycznie i przyrodniczo miejsca oraz je opisać. Laureaci zostali zaproszeni do Żmigrodu na podsumowanie konkursu.
    W pierwszej części spotkania uczestnicy zwiedzali Zespół Pałacowo - Parkowy pod kierunkiem Pana Pawła Becela. Następnie cała grupa wyruszyła za przewodnikiem na zwiedzanie ruin zamku, który został spalony tuż po wojnie.
Wszystkich zwiedzających zachwycił park przypałacowy, w którym uwagę przykuwają dwa dęby: jeden to okazały pomnik przyrody,     a drugi został posadzony przez Friedricha von Haltzfelda - najmłodszego syna ostatniego właściciela pałacu. Następnie przespacerowaliśmy się po parku w kierunku Nadleśnictwa Żmigród.
    W Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów oraz nagród laureatom    i szkołom biorącym udział w konkursie. Dla nauczycieli i szkół zostały przekazane segregatory z materiałami edukacyjnymi o drzewach, ptakach i nietoperzach oraz piękne albumy o lesie.
     Na zakończenie spotkania młodzież doczekała się zapowiadanej wcześniej niespodzianki, przygotowanej przez Nadleśnictwo Żmigród. Wszyscy bawili się radośnie podczas rywalizacji łuczniczych. Dla naszych uczniów była to ciekawa wyprawa, gdyż po raz pierwszy odwiedzili okolice Żmigrodu i mieli okazję poznać nowe rejony Doliny Baryczy.
Gratulujemy naszej zwycięskiej parze i życzymy dalszych sukcesów.

zdjęcia: B. Cieślińska oraz www.edukacja.barycz.pl


WYCIECZKA DO POZNANIA

   12 czerwca br. klasa szósta wyruszyła pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego do Poznania. W pierwszej kolejności skierowaliśmy swoje kroki do Multikina, aby obejrzeć film pt. „Wyszczekani”.Następnie odwiedziliśmy Stary Rynek z renesansowym ratuszem               i słynnymi poznańskimi koziołkami oraz pięknymi kamieniczkami, kościół farny i Zamek Królewski na Górze Przemysława.

   Niewątpliwą atrakcją dla uczniów były przejażdżki tramwajami, którymi przemieszczaliśmy się po tym dużym i pięknym mieście. Po smacznym i obfitym posiłku dotarliśmy na Ostrów Tumski, gdzie obejrzeliśmy Kościół Katedralny pw. Św. Piotra i Pawła, w którym pochowani są piersi piastowscy władcy m.in. Mieszko I i Bolesław Chrobry.

   Na naszej drodze nie zabrakło również współczesnych atrakcyjnych punktów tj. galeria „Posnania” i „Avenida”. Po męczącym        i długim spacerze odpoczęliśmy w parku miejskim przy fontannie w otoczeniu budynków: Teatru Wielkiego i Uniwersytetu               oraz Pomnika Ofiar Czerwca 1956 i Zamku Cesarskiego. Pełni wrażeń i nowych doznań z podróży powróciliśmy do Czarnegolasu.


DZIEŃ PUSTEJ KLASY

       15 czerwca najmłodsi uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodzonego na całym świecie Dnia Pustej Klasy. W jaki sposób uczniowie spędzają ten dzień? Chodzą na inspirujące spacery, odkrywają las, odpoczywają na trawie oraz bawią się.  My wybraliśmy gry z językiem angielskim oraz zajęcia relaksacyjne ze swoimi wychowawcami.

       Dlaczego warto wykorzystać okoliczności przyrody do stworzenia niecodziennych warunków do nauki? . Cytując koordynatorów projektu w Polsce: ,,Natura ma same zalety: jest otwarta 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Las, łąka czy parkowa polana to najlepiej wyposażone sale lekcyjne jakie możemy sobie wyobrazić. Jest tu wszystko, czego możemy potrzebować do efektywnego nauczania, bez względu na przedmiot. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię i zadziwia’’.  

Korzystajmy z pięknej pogody i spędzajmy jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu! :)


WYCIECZKA DO MUZEUM 3D

        13 czerwca uczniowie klasy II szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Ostrowa Wielkopolskiego. Głównym celem wyprawy była wizyta w Muzeum 3D, mieszczącym się w budynku Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

            Sposób zwiedzania jest nowatorski, ponieważ każdy z nas otrzymał specjalne okulary, dzięki którym przenieśliśmy się w czasie i mogliśmy „spacerować” uliczkami dawnego Ostrowa, przyglądać się bacznie sklepowym wystawom i podziwiać stylowe szyldy. Bardzo interesująca okazała się „wizyta” u fryzjera w stylu retro - wszyscy byli chętni do zmiany fryzury!  Na zakończenie mogliśmy zasiąść      w starym kinie i obejrzeć film. Podziękowaliśmy za bardzo miłe i serdeczne przyjęcie i poszliśmy na przepyszne lody.

        Wszyscy byli bardzo zadowoleni, gdyż dla większości była to pierwsza wizyta w muzeum i miejmy nadzieję, że nie ostatnia. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Ewie Fluder oraz Pani Ilonie Witwickiej za pomoc w zorganizowaniu wycieczki


ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKOWEGO

12 czerwca spotkaliśmy się w korytarzu szkolnym, aby poznać wyniki szkolnego konkursu ,,My Picture Wörterbuch‘‘.

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie słownika obrazkowego i podpisanie ilustracji w języku angielskim i niemieckim. Uczniowie mieli do wyboru jeden spośród piętnastu zakresów tematycznych. Do nauczycielek języków obcych spłynęło w sumie piętnaście kolorowych słowników. Pomysłowość uczniów przerosła wszelkie oczekiwania. Ich prace wykonane były m.in. z filcu, plasteliny i drewna.

Biorąc pod uwagę poprawność językową, pomysłowość oraz estetykę słowników, jury postanowiło nagrodzić uczniów w dwóch kategoriach:

szkoła podstawowa:

I miejsce – Mikołaj Cieśliński (kl. V)

II miejsce – Patryk Błaszczyk (kl. IV)

wyróżnienia:  Natalia Szafraniec (kl. IV), Hanna Roga (kl.V), Łukasz Zawidzki (kl. VI)

gimnazjum:

I miejsce – Aleksandra Kaczmarek (kl. III)

II miejsce – Karolina Cieślińska (kl. III)

wyróżnienie – Michał Roga (kl. III)

Upominki za udział w konkursie otrzymali: Wiktor Podemski (kl. IV), Wiktoria Szeszycka (kl. IV), Zuzanna Krysiak (kl. VI), Oliwia Śniatała (kl. VI), Katarzyna Czerniecka (kl. II gimnazjum), Emilia Szeszycka (kl. II gimnazjum), Agata Czerniecka (kl. III gimnazjum).

Sponsorem nagród głównych była Rada Rodziców.

Słowniki zasiliły biblioteczki klas I-III.


ZIELONA SZKOŁA

1 czerwca uczniowie, którzy należą do scholi wyjechali na trzydniową wycieczkę do Mrówek położonych nad Jeziorem Wilczyńskim. Dzieci spędziły aktywnie czas, wykonując zadania pod bacznym okiem instruktorów ośrodka Sun Sport. Mnogość atrakcji sprawiła, że nie było czasu na nudę. Uczestniczyliśmy w wyścigach kajakowych i zajęciach paintballowych, strzelaliśmy z wiatrówki, wspinaliśmy się po skrzynkach, linach i ścianach. Niektóre z zadań były dość ekstremalne, ale nawet najmłodsi uczestniczy wyprawy poradzili sobie        z nimi doskonale! 
Piękne okoliczności przyrody, cudowna pogoda oraz niezwykle ciekawe zajęcia sprawiły, że trudno będzie zapomnieć o tym wyjeździe. Pełni nowych wrażeń oraz nabytych umiejętności wróciliśmy do domów, rozmyślając o kolejnej wycieczce... ;)

zdj. Sun Sport; N. Stasiak


GMINNE ZAWODY SPORTOWE

W kwietniu i maju uczniowie naszej szkoły osiągnęli następujące sukcesy w zawodach sportowych na terenie gminy Przygodzice:

GMINNY CZWÓRBÓJ LA KLAS IV-VI W JANKOWIE PRZYGODZKIM:

Chłopcy (drużynowo): III miejsce;

Rzut piłeczką palantową- Mikołaj Sikora: II miejsce.


INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA LA KLAS II-III GIMNAZJUM I VII SP W JANKOWIE PRZYGODZKIM:

Dziewczęta: 
100 metrów - Joanna Woskolej: III miejsce;
300 metrów - Nikola Golińska: II miejsce;
600 metrów - Nikola Golińska: I miejsce;
1000 metrów - Oliwia Polowczyk: II miejsce;

skok w dal - Nikola Golińska: I miejsce;
                  Joanna Woskolej: III miejsce;

pchnięcie kulą - Joanna Woskolej: I miejsce.

Chłopcy:
300 metrów - Kewin Zawidzki: III miejsce;

rzut oszczepem - Jakub Jaros: II miejsce;
                         Dawid Cieśliński: III miejsce.


GMINNE BIEGI PRZEŁAJOWE Z OKAZJI 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI W CZARNYMLESIE:

Indywidualnie:
klasy IV - dziewczęta - Nikola Netter: I miejsce;
klasy IV - chłopcy - Kacper Grzela: II miejsce;
klasy VI - chłopcy - Łukasz Zawidzki: III miejsce;
klasy II gimnazjum - chłopcy - Kewin Zawidzki: I miejsce;
klasy III gimnazjum - dziewczęta - Nikola Golińska: II miejsce.

Najlepsze drużyny w zawodach otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy. Najlepsi chłopcy w zawodach LA otrzymali medale. Uczniowie na zawody dowiezieni zostali wynajętym autokarem. 

DZIEŃ DZIECKA

30 czerwca był przyjemnym dniem dla uczniów naszej szkoły, ponieważ mieli okazję troszkę przedwcześnie uczcić Dzień Dziecka. Rodzice wraz z p. Natalią Stasiak przygotowali dla wszystkich niespodziankę w postaci zabawnego i niezwykle ciekawego przedstawienia. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć historię Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków. Aktorzy i Pani Reżyser jak zwykle spisali się na medal i otrzymali owacje na stojąco!

            Kolejną atrakcją były zawody sportowe między klasami gimnazjalnymi, a następnie klasami szkoły podstawowej. Po zawodach wszyscy zostali poczęstowani pysznymi lodami i ciastkami.

            Takie dni mogą być codziennie!:)


GIMNAZJALNY SUKCES ORTOGRAFICZNY

Po ortograficznym sukcesie na poziomie szkół podstawowych, nadszedł czas na przystąpienie do XVII Konkursu Ortograficznego           o Złote Pióro Wójta Gminy Przygodzice w kategorii gimnazjów.

            Do Przygodzic pojechali: Paulina Borkowska i Wiktoria Glaza z klasy II gimnazjum oraz Michał Roga z klasy III.              I również tutaj – podobnie jak na poziomie szkół podstawowych - należało napisać dyktando, jednak już na bardziej skomplikowanym poziomie ortograficznym. Okazało się bardzo trudne. Zawierało w sobie treści związane
z motoryzacją, biologią, muzyką i językoznawstwem. Jednak…nasi mistrzowie szkolni napisali je na tyle dobrze, że Michał Roga zajął II miejsce, a Zespół I miejsce w gminie!

           

Gratulujemy serdecznie wiedzy ortograficznej, wyczucia treści, obycia pisarskiego i życzymy dalszych sukcesów!


ZMAGANIA ORTOGRAFICZNE UWIEŃCZONE SUKCESEM

24 maja Zuzanna Krysiak, Oliwia Śniatała i Michalina Szczepańska wzięły udział w XIX Gminnym Konkursie Ortograficznym           o Złote Pióro Wójta Gminy Przygodzice  w Jankowie Przygodzkim w kategorii szkół podstawowych.

Grupa reprezentująca nasza szkołę walczyła o I miejsce zespołowo oraz indywidualnie. Należało napisać bezbłędnie lub z jak najmniejszą ilością błędów dyktowany tekst. I…miło jest nam powiadomić, iż pięknie wypadły nasze dziewczyny!

Michalina Szczepańska bowiem, zajęła I miejsce, a zespół uplasował się również na I miejscu w gminie!

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie niby znanej każdemu, a jakże trudnej i wymagającej dyscypliny.


KONKURS PRZYSŁÓW


            8 maja grupa uczniów z klasy III oddziału gimnazjalnego wzięła udział w VI GMINNYM KONKURSIE ZE ZNAJOMOŚCI PRZYSŁÓW W JĘZYKU ANGIELSKIM I NIEMIECKIM. Trzyosobową drużynę stworzyli: Karolina Cieślińska, Aleksandra Kaczmarek oraz Michał Roga. Uczniowie musieli wykazać się bardzo dobrą pamięcią, ponieważ ich zadaniem było nauczyć się 50 przysłów w języku angielskim oraz 50 przysłów w języku niemieckim. Należy zaznaczyć, że znajomość przysłów i idiomów wykracza poza podstawę programową na tym etapie. Wiedza uczestników sprawdzana była za pomocą wielu urozmaiconych konkurencji. Był test, kalambury, tykająca bomba oraz rozumienie ze słuchu.

 

Ciężka nauka popłaca. Karolina, Ola i Michał – jako zgrana drużyna – zdobyli II miejsce!

Gratulujemy:):)

prev next

XII POWIATOWY KONKURS JĘZYKOWY

   07 maja 2018r. czworo uczniów: Maria Bzik, Karolina Cieślińska, Aleksandra Kaczmarek oraz Michał Roga reprezentowało naszą szkołę w XII Powiatowym Konkursie Językowym w kategorii języka niemieckiego. 
   W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział gimnazjaliści z Kobylina, Sulmierzyc, Wysocka Małego, Lamek, Przygodzic oraz
 z Czarnegolasu. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Aby zakwalifikować się do II części zmagań, należało uzyskać
 z części pisemnej minimum 75% punktów. Do tego etapu przeszło pięciu uczestników, a ku naszej radości – wszyscy reprezentanci naszej szkoły. 
   Kolejnym szczeblem konkursu, była część ustna, po której wyłoniono zwycięzców. 
I tutaj była także rewelacyjna informacja dla nas, albowiem Michał Roga zajął II, a Karolina Cieślińska III miejsce!

Serdecznie Gratulujemy :)


PAMIĘTAMY

3 maja 1791 roku miało miejsce szczególne wydarzenie, a mianowicie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję – Konstytucję 3 maja. Aby upamiętnić to ważne wydarzenie, uczniowie naszej szkoły przedstawili publiczności montaż słowno-muzyczny, który ukazał nie tylko głębokie, poetyckie refleksje, ale także przywołał fakty historyczne oraz zabrał w muzyczną oraz taneczną podróż zgromadzonych widzów. 

  W szeregu występujących znalazły się osoby z każdej klasy, co spowodowało zaangażowanie i wykreowało moc przekazu.

Całości obrazu patronowały słowa: „Uwierz w Polskę”, których znaczenie – wzmocnione słowami wykonanej na zakończenie pieśni – „Uwierz Polsko” – zapewne także i wśród najmłodszych obudziło patriotyczne uczucia.


KONKURS MATEMATYCZNO-FIZYCZNY

26 kwietnia w Szkole Podstawowej w Przygodzicach odbył się V Gminny Konkurs Matematyczno-Fizyczny dla uczniów klas gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Cieślińska oraz Michał Roga.

Zadania konkursowe były dość wymagające a uczestnicy bardzo zdolni, dlatego wyniki konkursu były bardzo wyrównane. Nasi uczniowie spisali się wspaniale:)

Miło nam poinformować, że Michał Roga zajął I miejsce! :)

Gratulujemy!


BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z MEDIÓW PRZEZ DZIECI I MŁODZIEŻ

25 kwietnia 2018r. gościliśmy w naszej szkole Senatora RP Pana Łukasza Mikołajczyka, który był długoletnim nauczycielem                    i dyrektorem SP nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim. Zaproszony gość przeprowadził szkolenie dla rodziców i nauczycieli pn. „Bezpieczne korzystanie z mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież”.

Prelegent przedstawił zgromadzonym między innymi sposoby modelowania relacji dziecko – multimedia, zagrożenia związane                z korzystaniem z nowoczesnych środków przekazu czy objawami fonoholizmu.

Pan senator zwrócił uwagę na niebezpieczne gry, z których korzystają już kilkuletnie dzieci, a które stanowią bardzo duże zagrożenie dla ich psychiki i intelektu. Zapoznał rodziców z oznaczeniami stosowanymi na opakowaniach gier komputerowych ze względu na treści i klasyfikację wiekową.

Na zakończenie spotkania zgromadzeni obejrzeli ciekawy film pt. „Look up”, po czym odbyły się zebrania wywiadowcze, na których kontynuowano temat zainicjowany przez Senatora RP Pana Łukasza Mikołajczyka.


VII GMINNY KONKURS BIBLIJNY POZNAJEMY KSIĘGĘ RODZAJU

      25 kwietnia 2018 roku przedstawiciele naszej szkoły udali się na konkurs biblijny do Jankowa Przygodzkiego, którego tematem była znajomość Księgi Rodzaju. Konkurs składał się z II etapów szkolnego i gminnego. Zakończony został wielkim sukcesem naszych uczniów, ku zdziwieniu pozostałych uczestników.
       Gratulujemy zwycięzcom oraz życzymy dalszych sukcesów. Nauczycielem prowadzącym był ks. mgr lic Witold Dolny.

Lista nagrodzonych w dwóch kategoriach:

I miejsce: Agata Burchardt, klasa VII,

II miejsce: Mikołaj Cieśliński, klasa V

a także…

I miejsce: Wiktoria Glaza, II oddział gimnazjalny,

III miejsce: Agata Czerniecka, III oddział gimnazjalny.


My picture Wörterbuch - KONKURS 

Zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie językowym dla uczniów klas IV-VII SP oraz II-III gimnazjum.

Zadaniem uczestnika konkursu jest stworzenie słownika obrazkowego języka angielskiego i niemieckiego. Uczeń wybiera jeden             z podanych zakresów tematycznych oraz minimum 15 słów w ramach wybranej przez siebie kategorii (np. sport: koszykówka,            piłka nożna, hokej, itp.)

Następnie do wybranych słów wykonuje ilustracje i podpisuje je w dwóch językach – angielskim i niemieckim (należy pamiętać            o rodzajnikach przy rzeczownikach).

Format, technika oraz sposób wykonania słownika są dowolne.

Zależy nam, aby wszystkie z podanych tematów zostały wykorzystane, dlatego przed wyborem kategorii należy skonsultować się           z jednym z organizatorów konkursu. 

Tematy w kolorze zielonym zostały już zarezerwowane.

Tematy:

1.     Dom – meble i pomieszczenia                              11.      Wygląd zewnętrzny

2.     Rodzina/życie rodzinne                                         12.      Sport

3.     Zwierzęta                                                                13.      Praca                

4.     Pogoda, klęski żywiołowe                                      14.     Geografia, krajobraz, rosliny

5.     Jedzenie                                                                 15.      Czas wolny

6.     Części ciała                                                            16.      Podróżowanie, transport

7.     Szkoła                                                                     17.      Zdrowie

8.     Uczucia                     18.      Życie towarzyskie 

9.     Zakupy, sklepy i usługi            19.     Czynności codzienne 

10.   Ubrania

Słownikowi należy nadać stronę tytułową, a na jego ostatniej stronie umieścić imię i nazwisko autora pracy.

Podczas wyłaniania zwycięzców będziemy brać pod uwagę następujące kryteria: estetyka, pomysłowość, poprawność językowa.

Wykonane słowniki będą służyć uczniom naszej szkoły do nauki :)

Na prace czekamy do 7 maja.


J.Bakalarek, D.Wróblewska


SPORTOWY SUKCES

We wtorek, 24 kwietnia, wraz z panem Sołtysiakiem pojechaliśmy na kolejny turniej sportowy. Tym razem musieliśmy wykazać się umiejętnościami gry w piłkę nożną. Przed pierwszym meczem byliśmy trochę zestresowani, ale stres szybko minął, gdy tylko pojawiliśmy się na boisku. Poziom gry wszystkich drużyn był bardzo wyrównany, dlatego musieliśmy włożyć ogromny wysiłek, aby zakończyć turniej sukcesem. Po ciężkiej ,,walce’’ udało nam się zdobyć II miejsce!

Jestem dumny ze swojej drużyny:)                                                                                                                                                                                                                                rel. i zdj. M. Pokusa


KOLEJNY KONKURS, KOLEJNE ZWYCIĘSTWO ROKSANY

Konkursem - o którym mowa w tytule artykułu - jest V Konkurs Literacki zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące                   im. Władysława Reymonta z Ostrowa Wielkopolskiego pod hasłem „Najpiękniejsze miasto, moja okolica, maje marzenia”.

Zacytowane słowa miały być drogowskazem do napisania dwóch utworów lirycznych, czego podjęła się nasza uczennica – Roksana Szwejda. Stworzyła wiersz, oddając hołd nie tylko Polsce, ale przede wszystkim swojemu miejscu zamieszkania oraz osobom, które kocha.

Podczas podsumowania, które odbyło się 28 marca, Roksana dowiedziała się, że zajęła III miejsce! Była szczęśliwa! My… także:)

Roksano - GRATULUJEMY!


NOC SÓW 2018

prev next

24 marca br. po raz kolejny gościliśmy w siedzibie Nadleśnictwa Antonin. W ten sobotni wieczór dziewięcioro uczniów naszej szkoły        z klas VI i III gimnazjum wzięło udział w akcji edukacyjnej pn. „Noc Sów”.

            O godzinie 18:30 spotkaliśmy się w ośrodku edukacji leśnej w Antoninie. Z ramienia organizatorów spotkanie poprowadził Pan Waldemar Blaźniak, który przedstawił zgromadzonym informacje na temat gatunków sów występujących w Polsce, ich biologii, zwyczajów i sposobów ochrony. Nadmienił również, że pomysłodawcą i koordynatorem ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie.

            Największą atrakcją tegorocznej akcji był pokaz żywych sów z hodowli sokolnika z Szubina Pana Damiana Kwiatkowskiego. Przedstawił on zgromadzonym kilka gatunków sów: pójdźkę, płomykówkę czarną, puchacza o imieniu Hermiona oraz puszczyka paragwajskiego. Zaproszony gość przedstawił uczestnikom charakterystyczne cechy sów oraz przybliżył pracę sokolnika. Opowiedział    o zwyczajach poszczególnych gatunków, ich zachowaniu i wymaganiach w hodowli oraz rodzaju pożywienia. Zdradził sekrety oswajania i tresury tych pięknych ptaków. Chętni i zainteresowani „sowiarze” mogli potrzymać sowę na ręce, osłoniętej specjalną rękawicą, która chroniła przed ogromnymi szponami tego ptaka. Dostarczyło to wszystkim niezapomnianych wrażeń.

            Kiedy zapadła noc i na ciemnym niebie ukazał się księżyc, wyruszyliśmy w teren na nocne „łowy”. Zaopatrzeni w latarki            i odblaski, wkroczyliśmy na ścieżkę w rezerwacie „Wydymacz”. Nasz przewodnik próbował wywabić puszczyka za pomocą symulacji dźwiękowej. W skupieniu i ciszy wsłuchiwaliśmy się w odgłosy dobiegające z lasu. Niestety, nie dane nam było usłyszeć puszczyka       w jego naturalnym środowisku.

            Na zakończenie akcji mogliśmy ogrzać się przy ognisku i posilić kiełbasą z rusztu. Był to moment, w którym mogliśmy podzielić się wrażeniami z udanego spotkania i porozmawiać z innymi uczestnikami. Każda, obecna na spotkaniu osoba, otrzymała okolicznościowy dyplom i odblaskowy brelok w kształcie sowy.


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Pierwszy dzień wiosny, a za oknem szaro, ponuro i… zimno! W budynku naszej szkoły jest jednak dużo ciekawiej. W jaki sposób przywitać tę wyczekiwaną przez wszystkich porę roku? Rok temu zorganizowaliśmy teleturniej ,,Kocham Cię Szkoło!”. Tej wiosny również wykorzystaliśmy scenariusz słynnego teleturnieju – tym razem postawiliśmy na ,,Koło Fortuny”. Chłopcy z klasy III gimnazjum – Dawid, Miłosz i Szymon – przygotowali imponujące koło z drewna, które następnie pięknie ozdobiły Julka i Kasia przy pomocy p. B. Cieślińskiej.

O godzinie 11 zebraliśmy się w sali lekcyjnej, aby wziąć udział we wspólnej zabawie. Wydarzenie poprowadził SU. Zadaniem drużyn było odgadnięcie haseł związanych z wiosną oraz jej oznakami. A nagrody? Oczywiście nie mieliśmy do dyspozycji tak dużych kwot pieniędzy, dlatego zdobywaliśmy cukierki. To był miły dzień.

Wiosno, przybądź! :)


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA JAMY USTNEJ

Corocznie 20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jako kulminacja całorocznych działań, poświęconych zwiększeniu świadomości na temat zapobiegania i kontroli chorób jamy ustnej. Tegorocznym obchodom towarzyszyła pierwsza ogólnopolska kampania pn. „Polska mówi aaa”.

Próchnica to choroba, którą objęty jest duży odsetek młodszych i starszych dzieci i dlatego bardzo ważne są wszelkie działania profilaktyczne oraz te -  uświadamiające dużą rolę szeroko pojętej higieny zębów i jamy ustnej.

            I nasza szkoła włączyła się w obchody powyższego święta. Właśnie tego dnia uczniowie z klasy I, II i III stawili się w szkole ze swoimi szczoteczkami i pastą do mycia zębów. Pielęgniarka szkolna Pani Aneta Cieślak – Jaros zademonstrowała dzieciom prawidłową technikę mycia zębów i przeprowadziła pogadankę na temat dobrych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej. Aby wcielić teorię         w czyn, dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do szczotkowania zębów. Efekty naszych działań możemy sprawdzić na poniżej zamieszczonych fotografiach.

           

Dbajmy o to, aby każdy dzień był świętem dla naszych zębów!


SPĘDZAMY CZAS AKTYWNIE

16 marca uczniowie klas VI, VII oraz II i III gimnazjum wyjechali do Ostrowa, by spędzić dzień dbając o swoją kondycję fizyczną. Wycieczka zaczęła się od wizyty na lodowisku, gdzie spędziliśmy 2 godziny. Mimo tego, że niektórzy z nas musieli pokonać swój strach      i założyć łyżwy na nogi po raz pierwszy, wszyscy dzielnie przemieszczali się po lodzie.

Kolejną częścią wycieczki był wyjazd do parku trampolin, gdzie po krótkiej, ale koniecznej rozgrzewce wpadliśmy w wir atrakcji. Była wspinaczka, gra w koszykówkę, zjazd po linie, fikołki oraz basen piankowy.

Radośni…i troszkę zmęczeni..wróciliśmy do domów:)


KONKURS POETYCKI

16 marca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach miał miejsce III Przegląd Słowa, któremu patronowały słowa Alberta Camusa „Wolność to nic więcej, niż szansa na bycie lepszym”.

Koordynatorem konkursu - tak jak w latach ubiegłych – była Pani Justyna Ligocka, a zmagania poetyckie zostały objęte honorowym patronatem przez Starostę Powiatu Ostrowskiego, Wójta Gminy Przygodzice oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Powiatu Ostrowskiego działające przy ZSP CKU w Przygodzicach.

Konkurs – tak jak w latach poprzednich – podzielony został na trzy kategorie: pisanie wierszy, recytacja wybranego utworu oraz czytanie interpretacyjne.

Naszą szkołę reprezentowała Roksana Szwejda, która w kategorii pisania wierszy zajęła…I miejsce.

 

Roksano! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

zdj. R. Byzia


UDANE ZAWODY

W środę - 7 marca -  Dawid Cieśliński, Kuba Jaros, Szymon Piotrowicz, Mateusz Talaga, Kewin Zawidzki i ja (pod opieką p. Sołtysiaka) pojechaliśmy do Szkoły Podstawowej w Przygodzicach, aby wziąć udział w turnieju piłki koszykowej.

Przed zawodami byliśmy dość pewni siebie, chociaż muszę przyznać, że lekki stres nam towarzyszył. Podczas meczu daliśmy z siebie sto procent. Dużym wsparciem dla drużyny był Dawid Cieśliński, który zdobył najwięcej punktów.

Po wyjściu z grupy czuliśmy wielką radość, a trzecie miejsce było tzw. wisienką na torcie. Wraz z panem Sołtysiakiem byliśmy bardzo zadowoleni.

Relacja i zdjęcia: M. Pokusa


FERIE NA SPORTOWO

W dniach 19-23 lutego 2018 r. odbyła się 5-dniowa wycieczka do  Zakopanego i Krakowa. Głównym założeniem wycieczki była nauka jazdy na nartach z instruktorem. Uczniowie z naszej szkoły jeździli także na łyżwach, byli na basenach termalnych oraz zwiedzili Zakopane i katedry na Wawelu.
W wycieczce uczestniczyło 26 uczniów z Czarnegolasu oraz 13 uczniów z Dębnicy.
Organizator: S. Sołtysiak.
Opiekunowie: R. Matschi, K. Karolewski, P. Błaszczyk.


I REGIONALNY KONKURS JĘZYKOWY DLA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH POWIATU OSTROWSKIEGO

   8 lutego 2018r. w IV Liceum Ogólnokształcącym odbył się I Regionalny Konkurs Językowy dla Szkół Gimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego pod patronatem Starosty Ostrowskiego p. Pawła Rajskiego.
   Konkurs składał się z części pisemnej, w trakcie której uczniowie rozwiązywali test obejmujący gramatykę, leksykę, analizę tekstu oraz zagadnienia realioznawcze. Komisje konkursowe wyłoniły zwycięzców pierwszej edycji konkursu. Naszą szkołę - w kategorii języka niemieckiego - reprezentowało pięcioro uczestników: Maria Bzik, Karolina Cieślińska, Aleksandra Kaczmarek, Michał Roga oraz Joanna Woskolej. Nagrodzonych zostało pięcioro uczniów w każdej kategorii. Michał Roga zajął IV, a Karolina Cieślińska V miejsce. Po konkursie uczniowie wzięli udział w warsztatach z języka hiszpańskiego.
Wszyscy otrzymali gratulacje i podziękowania za udział w zmaganiach, natomiast laureaci nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

 Serdecznie Gratulujemy :)


BEZPIECZNE FERIE

   W czwartek, 8 lutego, podczas przerw, miały miejsce pogadanki przeprowadzone przez pana Leszka Pawłowskiego – naszego dzielnicowego, który w bardzo przystępny sposób rozwinął temat bezpiecznego spędzania czasu w okresie ferii zimowych.  

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: młodszą, skupiającą dzieci od klasy I do V szkoły podstawowej oraz starszą: od klasy VII do III gimnazjum. Pan Dzielnicowy nie tylko wyjaśnił słuchaczom czym jest bezpieczeństwo, ale także podjął temat rozsądnego korzystania z Internetu i to nie tylko podczas feryjnego czasu wolnego. Po wykładzie, uczniowie mogli zadawać pytania, których – jak się okazało – mieli mnóstwo. Oczywiście najczęściej pytali chłopcy.

Na zakończenie pan Pawłowski życzył wszystkim udanych i bezpiecznych ferii, jak również spędzenia ich w sposób kreatywny, aczkolwiek z dużą dozą rozsądku. :)


TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI

     Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) od 2004 roku służy propagowaniu działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci
i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

            Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łączące zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

            6 lutego, w związku z Międzynarodowym DBI, uczniowie naszej szkoły wykonywali zadania, odpowiadali na pytania przedstawione za pomocą kodów QR oraz również bardzo chętnie je tworzyli z zadaniami dla swoich koleżanek i kolegów.


CHEMIA I FIZYKA NA POWAŻNIE I WESOŁO

05 lutego 2018r. uczniowie z klasy VI, VII oraz II i III gimnazjum gościli w Szkole Podstawowej w Dębnicy. Tam, z inicjatywy Pani Mileny Janiak, zorganizowano pokaz naukowy, który przeprowadził Pan Mateusz Stocki z firmy ART SCIENCE.

Mieliśmy możliwość obejrzenia różnorodnych i ciekawie przeprowadzonych doświadczeń z zakresu chemii i fizyki m.in. z ciekłym azotem, płonącym metanem i wiele innych, którym często towarzyszyły głośne i kolorowe wybuchy.

Pan Mateusz w bardzo przystępny sposób przybliżył młodzieży trudne zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych. A ci, którzy byli chętni, mogli samodzielnie wykonywać eksperymenty i w nagrodę otrzymywali probówki. Uczniowie byli zadowoleni z udziału              w spotkaniu i przekonali się, że chemia i fizyka to nie takie straszne przedmioty i można ich uczyć się, dobrze się przy tym bawiąc.

Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w powyższych zajęciach.

 


LEGENDA NA CZARNOLESKIEJ SCENIE

     ROK DLA NIEPODLEGŁEJ – takie hasło inspiruje do działania szkoły  (i nie tylko) w 2018 roku. My – Wielkopolanie obchodzimy w tym roku również setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, które umożliwiło naszym przodkom powrót do macierzy.

            W naszej szkole zapoczątkowano te obchody przedstawieniem „Piast Kołodziej”, które nawiązuje do legendarnych początków państwa polskiego.

            Kolebką państwa polskiego było państwo Polan zamieszkujących tereny dzisiejszej Wielkopolski, a Piast Kołodziej był legendarnym założycielem dynastii Piastów, która panowała w Polsce do 1370 roku. Stąd to połączenie legendy z państwem polskim      i wielkopolską.

            Przedstawienie wystawione zostało dwukrotnie, raz dla rodziców 1 lutego, drugi raz dla uczniów naszej szkoły 2 lutego. Było przyjęte z aplauzem, co dowodzi, że uczniowie wykonali sporo dobrej pracy. Spektakl był okraszony muzyką stylizowaną na epokę,       o której opowiada. Nad całością czuwali Barbara Cieślińska i Krzysztof Karolewski.


NIE MARNUJ JEDZENIA

Zaniepokojeni faktem znajdowania w koszach bułek, chleba i mleka, postanowiliśmy stworzyć w szkole kącik niemarnowania żywności. W korytarzu na parterze oraz pierwszym piętrze postawione zostały plastikowe pudełka, do których można wkładać jedzenie, którego nie ma się ochoty zjeść. Z kolei ci, którzy lubią zjeść więcej, zapomnieli śniadania lub nie dostali go od rodziców, mogą skorzystać          z pozostawionych produktów.

Ważne jest, aby pozostawione produkty:

- nie były napoczęte;

- nie były otwarte;

- były świeże.

Nie marnujmy jedzenia :) 


ZABAWA KARNAWAŁOWA

   Okres karnawału to czas radosnej atmosfery oraz hucznych imprez organizowanych w wielu zakątkach świata. Tak też i było       w naszej szkole. W piątek, 26 stycznia, spotkaliśmy się w sali wiejskiej w Czarnymlesie, aby wspólnie potańczyć i pośpiewać. Oprawą muzyczną zajęli się –  jak co roku – uczniowie klasy III gimnazjum. Wsparcia udzielił im Michał Golec z klasy II, który okazał się niesamowitym wodzirejem i z wielkim entuzjazmem zachęcał wszystkich do wspólnej zabawy :).

   W trakcie przerw uczniowie wszystkich klas organizowali różnego rodzaju konkurencje dla swoich kolegów oraz prezentowali swoje talenty muzyczne. Było między innymi jedzenie kiślu na czas, stanie na jednej nodze oraz wyczekiwany przez wszystkich konkurs przeciągania liny.

   Wszyscy, którzy choć trochę zmęczyli się tańcem i śpiewem, mogli posilić się pysznymi goframi i frytkami przygotowanymi przez Radę Rodziców.

Dziękujemy za wspaniałą zabawę:)


CERTYFIKATY SĄ JUŻ NASZE                  goethejpg  

            19 stycznia otrzymaliśmy długo wyczekiwane certyfikaty. Co prawda, uczniowie wiedzieli już o wynikach egzaminu, jednakże co innego jest trzymać zaświadczenia w rękach i mieć wypisane wszystko czarno na białym, a co innego po prostu o tym tylko wiedzieć.
    Jeszcze raz serdecznie GRATULUJEMY naszym uczniom zdanego egzaminu Goethe Zertifikat na poziomie A2.

             A tak gimnazjaliści świętowali :)WYCIECZKA NA LODOWISKO

    We wtorkowe popołudnie 16 stycznia br. klasa szósta udała się do Ostrowa Wielkopolskiego, aby odwiedzić tamtejsze lodowisko, które pełni również funkcję rolkowiska. 

    Uczniowie mieli możliwość wypożyczenia łyżew, a w przygotowanych szafkach mogli schować swoją odzież. Rozpoczęło się godzinne szaleństwo. Samodzielnie i z pomocą pingwinka szóstoklasiści próbowali swoich sił na lodzie. Były drobne upadki i poślizgi. Większość czasu upłynęła jednak w miłej atmosferze. Na koniec zakosztowaliśmy ciepłego kakao z automatu i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Nasze zmagania zostały uwiecznione na fotografiach, które zamieszczamy poniżej.

    Szczególne podziękowania chcemy złożyć rodzicom: Pani Joannie Urbaniak i Panu Bogusławowi Szczechowiczowi, dzięki którym możliwe było dotarcie na lodowisko.


CZYTAMY NIE TYLKO W JĘZYKU POLSKIM

    W poniedziałek, 15 stycznia, w ramach realizowanego programu podnoszenia poziomu czytelnictwa w klasie II, na zajęcia przyszła Pani Daria Wróblewska – nauczycielka języka niemieckiego, która przeprowadziła innowacyjną lekcję.

    Uczniowie mieli możliwość wysłuchania fragmentu książki o zagubionym króliczku, po czym Pani Daria przygotowała niespodziankę, a mianowicie przeniosła dzieci w niezwykły świat za pomocą małej niepozornej książeczki, która okazała się bardzo fascynująca. Książka ta była napisana w języku niemieckim, a dzieci na jej podstawie wykonywały różne polecenia, które okazały się bardzo intrygujące i niesamowite. Uczniowie byli zachwyceni!

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Darii za ciekawą lekcję.


WIRTUALNYCH SPOTKAŃ CIĄG DALSZY...

            Ten tydzień obfitował również w wirtualne spotkania z naszymi znajomymi z Berlina. Począwszy od poniedziałku, kiedy to komunikowaliśmy się z Michi i Steffi poprzez WhatsAppa, a skończywszy na piątkowych rozmowach za pośrednictwem Skypa.

            Tym razem tematem rozmów były m.in. aktualna pogoda, plany weekendowe, wyjazdy w ferie zimowe oraz zwierzęta. Tu, kiedy to opowiadaliśmy o zwierzętach, które posiadamy, Michał wprawił niemieckie rozmówczynie w niezłe zakłopotanie – śmiechu było co niemiara!

            Steffi zdradziła nam, że jest w trakcie robienia kursu na prawo jazdy i wtedy… „posypały się” m.in. pytania o wymarzone auto, jakie każdy z nas chciałby mieć, a także o podobieństwach i różnicach w kursach na prawo jazdy w naszych krajach.

    Rozmawialiśmy też na tematy bliskie naszej codzienności, czyli w naszym przypadku szkole, a dla dziewczyn: o egzaminach
na uczelni. Rozmówczynie z Niemiec życzyły uczniom powodzenia w szkole oraz miłego weekendu :)


POPOŁUDNIE Z JASEŁKAMI I KOLĘDĄ

    07 stycznia 2018r. w niedzielne popołudnie mieszkańcy Czarnegolasu zgromadzili się w sali wiejskiej. Właśnie tego dnia członkowie Klubu Seniora w Czarnymlesie zorganizowali noworoczne spotkanie pod hasłem „Popołudnie z jasełkami i kolędą”.

    Naszą lokalną uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: Pan Paweł Rajski, Pan Krzysztof Rasiak, Pan Tomasz Ziąbka, Pan Roman Radajewski oraz wielu innych zaproszonych gości. Główną atrakcją spotkania były jasełka w wykonaniu rodziców szkoły podstawowej oraz przedszkola, a przygotowane według scenariusza ks. Witolda Dolnego. Nasi wspaniali aktorzy zaprezentowali się w przedstawieniu, które niosło ze sobą dużą dozę oryginalności i nowoczesności.

    Wszyscy zgromadzeni czekali z niecierpliwością na występ koła śpiewaczego utworzonego przy Klubie Seniora, który obecnie prowadzony jest przez dyrygenta pana Romana Gosławskiego.  W radosny, świąteczny nastrój wprowadziły zebranych pięknie zaśpiewane kolędy i pastorałki.


WRITE TO ME - KARTKI Z ŻYCZENIAMI DO GRUZJI I GWATEMALI 

   Były już listy w języku angielskim do polskich rówieśników, teraz przyszedł czas na zwiększenie zasięgu korespondencji. Dwa lata temu w szkole gościli studenci z Gruzji i Gwatemali. Postanowiliśmy kontynuować nawiązaną wtedy znajomość i dać im znak, że wciąż  o nich pamiętamy. W tym celu wysłaliśmy im własnoręcznie zrobione kartki z życzeniami świątecznymi – oczywiście w języku angielskim.

   Oprócz tego, że zapoznaliśmy się z nową formą wypowiedzi pisemnej w języku obcym, dowiedzieliśmy się czegoś nowego          o Gwatemali. Gwatemalska poczta zawiesiła swoją działalność. W związku z tym nie dostarczają listów w kraju. Musieliśmy się nieźle nagłowić, aby kartki dotarły do naszego kolegi, ale … udało się! Adresat otrzymał pocztę:)


WYCZEKIWANA POCZTA Z NIEMIEC

   Długo czekaliśmy na ten moment… wysyłając życzenia bożonarodzeniowe oraz sylwestrowe, mieliśmy nadzieję, że nasi sąsiedzi nie zapomną również o nas. Jednak we wzmożonym okresie pracy poczty, na korespondencję z Niemiec musieliśmy poczekać do pierwszych dni stycznia. Było warto, bowiem list, który otrzymaliśmy - zawierający tyle serdecznych słów - sprawił nam wiele radości
i upewnił w przekonaniu, że nie jesteśmy im obojętni.

WYCIECZKA DO CHIN

     4 stycznia odwiedził nas niezwykły gość, a mianowicie tata Zosi Ratajskiej -  Pan Marek. Dlaczego? Dlatego, by podzielić się niezwykłymi przeżyciami, których doświadczył przebywając w…Chinach!

     W czasie miłej pogawędki i dzielenia się z nami spostrzeżeniami, Pan Marek zaproponował nam wycieczkę do Szanghaju oraz Shenyangu. Była to oczywiście wyprawa wirtualna, jednak zdobyte doświadczenie taty Zosi, uzupełniało pełnię wiedzy na temat „zwiedzanych” przez nas miast.

     Usłyszeliśmy wiele ciekawostek o tym kraju, każdy słuchał z zaciekawieniem. Mieliśmy okazję „przenieść” się do chińskiej restauracji, gdyż każdy otrzymał pałeczki, które okazały się dla niektórych bardzo trudnym narzędziem do spożywania posiłków.

Na zakończenie wszyscy otrzymaliśmy przepiękne kubki oraz chińską herbatę.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Markowi za odwiedziny i interesującą lekcję.


SKYPE Z NIEMKAMI

              

         Po naszej grudniowej rozmowie przez Skype’a z monachijczykiem – Panem Reinholdem na temat tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech oraz od lat popularnym w Niemczech Weihnachtsmarktem, postanowiliśmy nie czekać zbyt długo, by ponownie porozmawiać po niemiecku. 

            Już w pierwszych dniach stycznia połączyliśmy się za pomocą Skype’a z naszymi znajomymi z Berlina – Michi i Steffi :) 

Tym razem tematem rozmowy był sylwester 2017/2018. Opowiedzieliśmy sobie, gdzie go każdy z nas spędził, z kim świętował
oraz jakie kreacje dominowały w tę niezwykłą noc. Michi pokazała nam nawet swoje zdjęcia z powitania roku 2018! 

         Oczywiście nie zabrakło również życzeń noworocznych :) Alles Gute im neuen Jahr!  Gesundheit, Glück und Zufriedenheit wünsche ich Dir fürs neue Jahr! - te pozytywne słowa dające i niosące radość, zadowolenie oraz iskrę szczęścia, nadały ton całemu dniu :) 
                     Szczęśliwego Nowego Roku 2018!ŚWIĄTECZNY KLIMAT

          Za oknem niestety nie widać zimy, ale SU postarał się, abyśmy poczuli ją wewnątrz szkoły. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, ogłoszony został konkurs na ,,Świąteczne Drzwi’’. To, z jakim zapałem wszystkie klasy podeszły do tego zadania przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! W korytarzach pojawiły się bałwanki, aniołki i mikołaje, a wokół nas unosił się piękny zapach świerku.        Widoczne zaangażowanie wszystkich uczniów w udekorowanie drzwi swoich sal sprawiło, że trudno było wyłonić jednego zwycięzcę konkursu, dlatego…wygrali WSZYSCY!

Gratulujemy!


WARSZTATY Z PROGRAMOWANIA

Z WYKORZYSTANIEM ROBOTÓW FINCH

      21 grudnia uczniowie klasy III gimnazjum, uczestniczyli w warsztatach z programowania prowadzonych przez panią mgr Ewę Szpot - nauczycielkę CKU w Przygodzicach. 

      Uczniowie pracowali, używając robotów Finch przywiezionych przez panią Ewę. Gimnazjaliści musieli wykazać się umiejętnością programowania w języku Scratch. Programując ruch robota, dowiedzieli się jak napisać kod najprostszego programu, a także czym jest warunek i zmienna w aplikacji. 

      Na efekty ich pracy nie trzeba było długo czekać. Roboty omijały przeszkody, reagowały na światło, wydawały dźwięki, zmieniały kolor w zależności od wykonywanego zadania. 

      Warsztaty podobały się uczestnikom, mamy nadzieję na kolejne w nowym roku :)


HISTORIA ZAGUBIONEGO WORKA Z PREZENTAMI

     20 grudnia uczniowie klas I i II wraz ze swoimi wychowawczyniami, wybrali się do Biblioteki Publicznej w Czarnymlesie, gdzie czekała na nas Pani Urszula Bartczak wraz ze swoimi gośćmi, a mianowicie były to dwie panie, które zaprezentowały wszystkim przepiękny spektakl pt: "Historia zagubionego worka z prezentami".

     Dzieci były zachwycone, uśmiech gościł na twarzy każdego. Atmosfera zbliżających się świąt była wyczuwalna w każdym kąciku biblioteki, tym bardziej, że spektakl bardzo sugestywnie przeniósł odbiorców w magię tych wyjątkowych świąt.

     Na zakończenie dzieci nagrodziły panie gromkimi brawami oraz wręczyły własnoręcznie wykonaną kartkę z życzeniami Pani Urszuli Bartczak.

Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie


PIERNIKOWY SZAŁ :)

      Niespełna dwa dni przed klasowym spotkaniem opłatkowym, uczniowie klasy III gimnazjum, postanowili zaczarować kulinarnie czas oczekiwania na świąteczne spotkanie i udekorowali ponad sto dwadzieścia pierników tzw. domowej roboty. Stało się to dzięki uprzejmości jednej z mam - Pani Anety – która upiekła owe smakowitości. 
     Uczniowie, by dać pełnię swego zaangażowania, przystąpili ochoczo do pracy, tym bardziej, że pomysłów na dekoracje było mnóstwo i dano upust wielkiej kreatywności - być może będzie się to wiązało z wyborem przyszłej szkoły i zawodu? Niemniej - efekt był zdumiewający i… aż żal zajadać te minidzieła artystyczne – choć… niektórym pracującym niełatwo przychodziło powstrzymywanie się od niejedzenia i co nieco kosztowali ukradkiem owe smakowitości.
       Radości było co niemiara, a efekty naszej pracy możecie ocenić sami.
Oby naszych pierników starczyło do piątku, byśmy mieli co postawić na klasowym wigilijnym stole.


ANIOŁY SĄ TAKIE...

          15 grudnia w Szkole Podstawowej nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim, nastąpiło rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego Święta tuż, tuż... - Anioły są takie.

                 Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych oraz promowanie talentów i pasji dzieci. Z tematem konkursu zmierzyli się uczniowie klas od IV do VII.

             Szczególne gratulacje należą się uczennicy klasy VII: Julii Musiał, która otrzymała WYRÓŻNIENIE! Jest to niesamowite docenienie talentu Julii, albowiem na konkurs wpłynęło ponad 687 prac!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu:) 


GOETHE - ZERTIFIKAT A2: FIT IN DEUTSCH        goethejpg

     15 grudnia chętni uczniowie klas II i III gimnazjum, czyli: Marysia Bzik, Karolina Cieślińska, Ola Kaczmarek, Michał Roga, Milena Wilczyńska oraz Joanna Woskolej przystąpili do Goethe – Zertifikat A2: Fit in Deutsch.

      Jest to egzamin z języka niemieckiego dla młodzieży w wieku od 12 do 16 lat odpowiadający drugiemu poziomowi (A2) sześciostopniowej skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ): A1, A2, B1, B2, C1 i C2.

      Serdecznie GRATULUJEMY naszym uczniom odwagi przystąpienia do tego egzaminu oraz życzymy, by motywacja do nauki języków obcych nie słabła, a wręcz przeciwnie, by w miarę zdobywania nowych umiejętności w sprawnym posługiwaniu się językiem niemieckim, przyszła chęć podjęcia próby przystąpienia do certyfikatu na wyższym poziomie.

 Trzymamy kciuki za kolejne egzaminy!


SZLACHETNA PACZKA - RELACJA Z WRĘCZENIA PACZKI

Relacja z wręczenia paczki Rodzinie.

Po naciśnięciu dzwonka, drzwi w jednej sekundzie się otwarły. Przywitały nas Maja, Blanka i Ksawery z uśmiechem na ustach. Tato Tomasz zaprosił nas do środka i pomógł wnieść prezenty. Rodzeństwo otoczyło paczki i wspólnie zaczęło otwierać je z zaciekawieniem. Dzieci przejrzały paczki skrupulatnie i zaczęły szukać dla siebie prezentu. Na początku natrafiały na żywność, wołając: ,,Mamo, zobacz ile jedzenia!”. Dziewczynki od razu mierzyły ubranka. Blanka dzieliła słodycze. Mama ucieszyła się na widok nowego zestawu garnków. Natan jako pierwszy spróbował czekoladowego mikołaja. Tata, ucieszony z dużej liczby kosmetyków, zażartował, iż żona musi teraz na urodziny kupić my coś innego, niż perfumy. Gdy w końcu została otwarta ostatnia paczka, a w niej zabawki, rodzeństwo w pierwszej chwili zaniemówiło. Dopiero po chwili każdemu szybciutko przyporządkowali zabawki. Ksawery chwycił swojego spidermana i pobiegł do drugiego pokoju. Maja zaczęła tulić maskotkę, Blanka rozpakowała puzzle, nieśmiała Sanita z radością odpakowała zestaw dentystyczny. Natan zaś od razu wiedział, gdzie można nacisnąć kierownicę, by grała. Zostały także rozpakowane kartony z meblami, które po południu wszyscy wspólnie mieli składać.

Co chce przekazać wolontariusz?

Z mojej strony chciałabym bardzo serdecznie podziękować uczniom, rodzicom szkoły podstawowej oraz paniom Basi i Asi za chęć podjęcia się tak wielkiego dzieła i sprostaniu jakże ważnych dla Rodziny potrzeb. Dziękuję z całego serca za przygotowanie tak pięknie opakowanych prezentów. Wierzę, że paczka pomogła Rodzinie materialnie i pokazała, że są też dla kogoś ważni. Dziękuję Wam kochani Aniołowie. Życzę Wam w ten przedświąteczny czas spokoju, zdrowia, świąt spędzonych w gronie rodzinnym. Niech Boża Dziecina, która już za chwilę się narodzi błogosławi Wam na każdy dzień i pomaga spełniać marzenia.

Co chce powiedzieć od siebie Rodzina?

Nie spodziewaliśmy się tak ogromnej pomocy. Serdecznie dziękujemy a okazane wielkie serducho w naszą stronę. Życzymy zdrowych, spokojny świąt spędzonych w gronie rodzinnym. Przekazujemy laurkę wykonaną przez Sanitę, Ksawerego, Maję i Blankę.

Dziękujemy
Zespół Szlachetnej Paczki


MISTRZOSTWA GMINY PRZYGODZICE 

W WARCABACH 64-POLOWYCH

12 grudnia 2017 r. w Przygodzicach odbyły się Mistrzostwa Gminy w Warcabach. Kolejny raz nasi uczniowie stanęli na podium. 
I miejsce indywidualnie zajął Łukasz Zawidzki z kl. VI, a cała drużyna w składzie: Łukasz Zawidzki, Julia Lizak, Nikola Netter              i Wiktor Podemski zajęła II miejsce!

Najlepszym uczniom oraz drużynom zostały wręczone medale i puchary.


BĄDŹMY ZDROWI

 

W minionym tygodniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Poznaniu.

Konkurs skierowany był do uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych, a zadaniem było opracowanie i wykonanie dowolną techniką plastyczną plakatuskierowanego do młodzieży na temat zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia.

W etapie szkolnym wzięli udział uczniowie klasy III gimnazjum: Damian Sikora i Tymoteusz Jakubowski. Niestety, tylko jedna praca mogła przejść do dalszego etapu konkursowego i była to praca Tymoteusza, który otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki.

Gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach:)


SZLACHETNA PACZKA

Nasza szkoła w ramach dobrych praktyk przystąpiła do akcji ,,Szlachetnej Paczki". Pomocą objęliśmy Rodzinę Pani Weroniki                 oraz Pana Tomasza. Przez dwa tygodnie Rodzice, Uczniowie oraz Nauczyciele przynosili do szkoły produkty, które potrzebuje wybrana przez nas Rodzina. Państwa zaangażowanie przyniosło nieoczekiwane efekty - przygotowaliśmy trzynaście dużych paczek z żywnością, artykułami chemicznymi, ubraniami oraz prezentami specjalnymi.

 Dziękujemy Panu Mariuszowi Rodze za bezpieczne dostarczenie paczek do Ostrzeszowa, skąd wolontariusze zawieźli je jeszcze tego samego dnia Rodzinie.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie.
Dobro powraca!

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ W WARCABY

Od 1999 r. odbywa się w naszej szkole Mikołajkowy Turniej w Warcaby. W tym roku wystartowało w nim 49 uczniów z klas II-VII SP oraz II i III gimnazjum. 

Oto wyniki w kategorii klas II-VI:
I miejsce: Hanna Roga (kl.V),
II miejsce: Julia Lizak (kl.IV),
III miejsce: Łukasz Zawidzki (kl.VI).

W klasach VII i II-III gimnazjum na podium stanęli:
Tymoteusz Jakubowski z klasy III gimnazjum: I miejsce,
Kinga Szczepaniak z klasy VII SP: II miejsce,
Nikola Golińska z klasy III gimnazjum: III miejsce.

Wszyscy zawodnicy otrzymali upominki w postaci czekolad, a najlepsze trójki - nagrody sportowe ufundowane przez Radę Rodziców.

MIKOŁAJKI

Dzisiaj poczuliśmy święta:) Samorząd Uczniowski z okazji Mikołajek stworzył przenośną foto-budkę, w której uczniowie wszystkich klas mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii:)


NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH

W gronie „Najlepszego z Najlepszych” znalazł się uczeń naszej szkoły – Mikołaj Cieśliński, który 29 listopada wziął udział                 w Policyjnym Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Najlepszy z Najlepszych orgaznizowanym przez Komendę Powiatową Policji               z Ostrowa Wielkopolskiego. Turniej miał miejsce w Gimnazjum w Przygodzicach i swym zasięgiem obejmował gminę.

Zmagania polegały na udzielaniu odpowiedzi na pytania zadawane przez Panią st.sierż. Patrycję Lichtarowicz i dotyczyły znajomości przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy, wiedzy o Policji oraz historii Policji. Wśród Najlepszych znalazły się trzy dziewczynki i czterech chłopców, z których dwaj zdobyli I i III miejsca,a jedna z dziewcząt: II.

 Z wielką przyjemnością pragniemy pogratulować naszemu uczniowi – właśnie jednemu z tych dwóch chłopców, a mianowicie Mikołajowi Cieślińskiemu, który zdobył
I miejsce i tym samym przeszedł do dalszych eliminacji – tym razem powiatowych, które odbędą się 12 grudnia w Ostrowie Wielkopolskim w Młodzieżowym Domu Kultury


SUKCES OLI

        27 listopada w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkiego konkursu: Stefan Szolc-Rogoziński – podróżnik i badacz Afryki, który urodził się w Kaliszu. 

     Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu prezentacji multimedialnej, której tematyka musiała nawiązywać do dorobku, działalności i życia Stefana Szolc – Rogozińskiego, rodowitego kaliszanina. 

         Naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Ramotowska, uczennica klasy VI, wykonała to zadanie celująco i zajęła
III miejsce :)               
                    Serdecznie GRATULUJEMY Oli tego osiągnięcia!DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - DOBRE PRAKTYKI

    27 listopada uczniowie klasy II szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach na temat Światowego Dnia Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada.

    Pierwsza cześć zajęć polegała na pracy w klasie w grupach, gdzie wykonywaliśmy szereg ciekawych ćwiczeń. Podczas drugiej części zajęć, dzieci przeszły do oddziału przedszkolnego i tam każdy mógł zaprezentować przed młodszymi koleżankami i kolegami swoje zdolności czytelnicze, czytając fragmenty książek o Kubusiu Puchatku.

    Zarówno uczniowie, jak i przedszkolacy byli bardzo zadowoleni z tego kształcącego spotkania, które odbyło się w ramach Dobrych Praktyk.


UZALEŻNIENIOM - STOP

27 listopada Roksana Szwejda z klasy II gimnazjum reprezentowała naszą szkołę podczas XVI edycji Gminnego Konkursu Uzależnieniom –STOP, który miał miejsce w Zespole Szkół w Chynowej.

W tym roku zadanie polegało na napisaniu wiersza na temat uzależnień. Do zmagań przystąpiły dziewczęta z całej gminy, które – jak się okazało – bardzo dobrze znały temat i co więcej – potrafiły „ubrać” go w strofy poezji.

Po zaprezentowaniu efektów pracy, komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, niemniej jednak ogłoszono trzy pierwsze miejsca, wśród których znalazła się nasza uczennica: Roksana Szwejda, która napisała wiersz pt. „Mój przyjaciel” i zajęła III miejsce!

Gratulujemy wiedzy, świadomości, odwagi i przede wszystkim zdolności poetyckich naszej Uczennicy Roksanie :)

WZOROWA ŁAZIENKA

Szanowni Państwo,
nasza szkoła bierze udział w projekcie marki Domestos ,,Wzorowa Łazienka''. Główną nagrodą w konkursie jest remont łazienki szkolnej. Liczbę głosów przelicza się na liczbę uczniów szkoły podstawowej.
Prosimy Państwa o wsparcie i zachęcamy do codziennego głosowania na naszą galerię                                                                   na stronie: https://www.wzorowalazienka.pl/galeria/12472 .

Jeśli zakupili Państwo produkt marki Domestos, można oddać tzw. głos z paragonem, który ma ważność 20 głosów.

Dziękujemy :)


WRITE TO ME - PROJEKT JĘZYKOWY

Wszyscy dobrze wiemy, że w dzisiejszych czasach umiejętność posługiwania się językiem obcym jest niezmiernie ważna. Po pięciu latach nauki języka angielskiego, szóstoklasiści postanowili sprawdzić się i pisać/porozmawiać z kimś innym, niż kolega z klasy czy nauczyciel.

Uczymy się pisać emaile i listy, ale może warto poszukać ich realnego adresata?

W czwartkowy poranek na uczniów klasy szóstej czekała niespodzianka – koperta z listami od uczniów Szkoły Podstawowej                im. kpt. Jana Batorego w Werynii. W kopercie znajdowały się listy dla każdego z nas. Przeczytaliśmy je z wypiekami na twarzach. Uczniowie z Werynii pisali o swojej rodzinie, ulubionych przedmiotach szkolnych oraz o hobby. Jak się okazało, korespondencyjni koledzy zostali idealnie dobrani do naszych uczniów, ponieważ ich zainteresowania w ogromnej mierze pokrywają się:).  

Mamy nadzieję, że tematów do pisania nie zabraknie!


WITAJ WIKTORIO!


            W poniedziałkowy poranek grupa uczniów klasy V stawiła się do szkoły bardzo wcześnie rano, by przygotować powitanie dla swej koleżanki Wiktorii Janiak, która przez tydzień nie była obecna w szkole, ponieważ brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki ,,F&F” w Gruzji.

            Stęsknieni rówieśnicy nie mogli doczekać się swej koleżanki, bowiem Wiktoria zajęła tam…I miejsce! Podekscytowani, by móc ją osobiście uściskać i dać wymiar swemu uznaniu dla jej artystycznego miejsca, przygotowali plakat powitalny, confetti, słodycze i…głośne okrzyki przy akompaniamencie gromkich braw! Wiktoria była bardzo zaskoczona,
ale bezgranicznie szczęśliwa!

Kiedy emocje opadły, nadszedł czas na przybliżenie słuchającym, jakiej miary był to festiwal. Otóż: uczestnicy przybyli aż z kilku krajów, tj. z Azerbejdżanu, Izraela, Łotwy, Bułgarii, Rosji, Kazachstanu, Gruzji i…Polski.

Nasza Wiktoria pojechała tam pod opieką artystyczną Pani Ewy Borowicz-Kasznickiej, która prowadzi wokalnie Wiktorię w Młodzieżowym Domu Kultury w grupie  wokalistów ze Studia Wokalnego Art-Musica i jednocześnie pracuje z naszymi dzieci w szkole, ucząc muzyki.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki ,,F&F”w Poti długo zapadnie w pamięci wszystkim, którzy trzymali kciuki za występujących, bowiem grupa artystów z Ostrowa Wielkopolskiego wróciła do Polski wyróżniona artystycznie, z wieloma dyplomami, jednak my najbardziej cieszymy się z sukcesu Wiktorii, bowiem nie tylko jesteśmy dumni, ale także pełni przekonania, że uświetnienie wszelkich uroczystości szkolnych czy klasowych jej występem, będzie dla nas niesamowitą ucztą artystyczną!

                                                                                                                     

GRATULUJEMY!


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

W poniedziałek korytarz szkolny i sale lekcyjne wypełniły się lubianymi przez wszystkich postaciami. Odwiedzili nas między innymi Śnieżka, Jaś i Małgosia, Myszka Minnie i Kot w Butach. A wszystko to z powodu wyjątkowego Dnia Postaci z Bajek, obchodzonego na całym świecie. 
Samorząd Uczniowski przygotował zabawy dla uczniów klas I-III. Zadaniem dzieci było między innymi rozpoznać fragmenty czytanych bajek, zgadnąć tytuł bajki na podstawie wylosowanego rekwizytu oraz wykazać się wiedzą dotyczącą bajkowych wydarzeń. Następnie każdy opowiedział o swojej ulubionej bajce i wykonał związaną z nią ilustrację.
Wszyscy bawili się wspaniale, a dzień ten był doskonałą okazją, aby przy odrobinie zabawy przypomnieć sobie przygody słynnych wojowników, księżniczek, zwierzątek i dzieci :)


GOETHE - ZERTIFIKAT A2: FIT IN DEUTSCH  goethejpg

     Już ponad dwa miesiące uczniowie biorą udział w zajęciach przygotowujących do zdania certyfikatu językowego z języka niemieckiego. Wszyscy pracują pilnie i poświęcają wiele czasu na naukę, odkrywają swoje mocne i słabe strony, rozwijając się językowo.

        Przed nami jest jeszcze dużo nauki, ale mamy nadzieję, że zamierzony cel zostanie już niebawem osiągnięty.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

W dniu poprzedzającym obchody powyższego święta w naszej szkole odbył się apel, podczas którego uczniowie mogli przypomnieć sobie wydarzenia doprowadzające do upadku Rzeczypospolitej oraz te, które poprzedziły odzyskanie przez naszych przodków niepodległości.

Była to swoista lekcja historii okraszona pięknymi piosenkami wykonanymi przez naszych młodych wokalistów przygotowanych przez nauczycielkę muzyki Panią Ewę Borowicz – Kasznicką. Piękną scenografię wykonała Pani Barbara Cieślińska. Nad całością czuwał nauczyciel historii.

Apel stał się też okazją do demonstracji uczuć patriotycznych za sprawą odśpiewanego hymnu oraz okazaniu szacunku fladze państwowej.

Przy okazji święta na przyszkolnym obelisku zapłonęły znicze oraz została złożona wiązanka biało – czerwonych kwiatów.


WYCIECZKA PO DOLINIE BARYCZY

07 listopada br. troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce zorganizowanej dla finalistów Regionalnego Konkursu ZNAM Dolinę Baryczy, który odbył się 11 października br. w Miliczu. Do konkursu przystąpili : Zuzanna Krysiak z klasy VI, Mikołaj Cieśliński    z klasy V, Karolina Cieślińska i Michał Roga z klasy III gimnazjum. Uczniowie przygotowywali się długo   i solidnie. Niestety, nie udało się stanąć na podium dla zwycięzców. Rywalizacja pomiędzy uczestnikami była wyrównana, a młodzież wykazała się dużą wiedzą na temat regionu.

Nasze uczestnictwo w powyższych zmaganiach intelektualnych było również okazją do zwiedzenia Muzeum Bombki, które mieści się      w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym, który powstał w miejscu dawnej fabryki bombek w Miliczu. Wyeksponowano w nim ponad     6 tysięcy różnych wzorów ozdób choinkowych, ocalonych z fabrycznej wzorcowni. Następnie obejrzeliśmy film poświęcony lokalnemu bohaterowi – druhowi Bolesławowi Zajiczkowi, który pomimo swojej niepełnosprawności spełnił swoje marzenia i poświęcał się pracy      z młodymi ludźmi.Wszystkim szkołom i uczestnikom biorących udział w finale konkursu zostały wręczone pakiety edukacyjne, przygotowane przez Nadleśnictwo Żmigród.

W podróż wyruszyliśmy z Milicza. Nasza droga zawiodła nas w pierwszej kolejności do Sułowa. Tam mieliśmy okazję zobaczyć dom,     w którym gościł Juliusz Słowacki i obejrzeć Izbę Regionalną z wystawą archeologiczną. Następnie udaliśmy się przed barokowy pałac Burghausów, który obecnie znajduje się w prywatnych rękach. W przypałacowym parku podziwialiśmy piękne okazy cisów i platanów.

W dalszą drogę udaliśmy się do Rudy Sułowskiej, aby zwiedzić Muzeum Tradycji i Rybactwa, w którego obrębie znajduje się skansen z narzędziami i urządzeniami używanymi niegdyś przy hodowli ryb oraz dom rybaka, czyli ekspozycję ukazującą historię gospodarki rybackiej.

Kolejnym punktem wycieczki była stadnina koni rasy angielskiej w Golejewku. Dużą atrakcją dla zwiedzających była powozownia,         w której zgromadzono 33 powozy pochodzące z różnych stron świata. Widzieliśmy także pałac, aleję zasłużonych koni oraz salę tradycji z wystawą zebranych trofeów i pucharów zdobytych przez konie wywodzące się z golejowskiej stadniny. Na koniec ujrzeliśmy liczne stado tzw. jednolatków, pasących się na pastwisku. To był długo wyczekiwany przez wszystkich widok.

Dalej udaliśmy do Baranowi, aby zobaczyć w przepięknej alei lipowej, zachowane przejście graniczne ze szlabanem, pochodzącym z lat 1920-1939, a stojącym na granicy polsko-niemieckiej. Dzisiejsza granica między województwem dolnośląskim, a wielkopolskim niemal pokrywa się z tą z 1939 roku między Polską i III Rzeszą.

Na koniec pojechaliśmy do Piotrkosic, aby zwiedzić gospodarstwo rolne z krowami i końmi oraz miniskansen maszyn rolniczych. Trochę zmęczeni i zziębnięci posililiśmy się przy ognisku.

Wycieczka dla naszych finalistów okazała się interesująca, pozwoliła na poznanie nowych miejsce i atrakcji turystycznych, zwłaszcza       po dolnośląskiej stronie Doliny Baryczy.

Dziękujemy organizatorom i czekamy na następne konkursy i wyjazdy.

SZLACHETNA PACZKA

W ramach dobrych praktyk przystępujemy do akcji ,,Szlachetna Paczka''.

Pragniemy pomóc wielodzietnej rodzinie z Ostrzeszowa. Potrzeba suchego prowiantu, środków czystości oraz prezentów specjalnych dla rodziny. Szczegółowe informacje zasięgniecie Państwo u koordynatorów akcji w szkole oraz na plakatach wywieszonych na drzwiach wejściowych szkoły.
Zachęcamy do pomocy.

J. Bakalarek
B. Cieślińska

WYCIECZKA DO SCHRONISKA

    

6 listopada odbyła się wycieczka do Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim pod hasłem Zbiórka dla  Burka.  W wycieczce wzięli udział uczniowie klas II i IV pod opieką wychowawców - Pani Barbary Cieślińskiej i Pana Sławomira Sołtysiaka. Celem wycieczki było przekazanie zgromadzonej przez uczniów naszej szkoły karmy dla zwierząt, poznanie zasad funkcjonowania schroniska oraz uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sposobem pracy opiekuńczej w schronisku, dowiedzieć się czym jest wolontariat, jak również co trzeba zrobić, by adoptować jakiegoś zwierzaka.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Rodziców, a mianowicie Pani Anny Nieruchalskiej, Pana Krzysztofa Szafrańca oraz Pana Roberta Szeszyckiego, którzy nie szczędząc swojego cennego czasu, zawieźli dzieci do Wysocka Wielkiego i aktywnie towarzyszyli naszym ,uczniom przez cały czas trwania szlachetnej misji.


WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

        27 października o godz. 13.00 trzech chętnych gimnazjalistów: Karolina Cieślińska, Aleksandra Kaczmarek oraz Michał Roga wzięło udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. 

        Test, z którym zmagali się nasi uczniowie, zawierał zadania zamknięte i otwarte, obejmujące zagadnienia gramatyczne
i leksykalne.

        Serdecznie gratulujemy uczestnikom odwagi, podjęcia trudu wzięcia udziału w konkursie, bowiem, aby przejść do etapu rejonowego, dzieliły nas tylko dwa punkty.


ZAJĘCIA Z RZEŹBIARSTWA

25 października odbyły się niecodzienne zajęcia z udziałem specjalnego Gościa - rzeźbiarza ludowego Pana Jerzego Śpigla z Kociny.

W tej lekcji uczestniczyli uczniowie klas I - III pod bacznym okiem pań: Barbary Cieślińskiej, Elżbiety Paprockiej i Darii Wróblewskiej. Zajęcia miały charakter edukacyjny. Uczniowie przypomnieli sobie pojęcie rzeźby oraz zobaczyli, jak wygląda praca rzeźbiarza. Wszyscy byli zafascynowani niezwyczajnymi zajęciami. Na zakończenie otrzymaliśmy od Pana Jerzego przepiękny prezent, który będzie ozdabiał jedną z klas. Uczniowie również wręczyli drobny upominek.


KONKURS ZBIÓRKI BATERII

23 października w Jankowie Przygodzkim odbyło się uroczyste podsumowanie czwartej edycji konkursu zbiórki zużytych baterii. Akcja odbyła się pod egidą Gminy Przygodzice, a odbiór baterii zapewnił Zakład Zagospodarowania Odpadów ”MZO” z Ostrowa Wielkopolskiego.

A oto wyniki zbiórki i baterii w naszej placówce:

1.       Mikołaj Cieśliński – 5537 szt.

2.       Patryk Błaszczyk – 1084 szt.

3.       Joachim Sówka -1084 szt.

4.       Aleksandra Jęch – 841 szt.

5.       Małgorzata Tomankiewicz- 723 szt.

6.       Łukasz Zawidzki – 274 szt.

7.       Nadia Krysiak – 260 szt.

8.       Martyna Zimniak – 171 szt.

9.       Jakub Niełacny – 156 szt.

10.   Aleksandra Ramotowska – 157 szt.

11.   Filip Zimniak – 120 szt.

12.   Damian Sikora – 90 szt.

13.   Wojciech Witwicki – 77 szt.

14.   Hanna Roga – 75 szt.

15.   Amelia Gwiazda – 46 szt.

16.   Zofia Ratajska – 33 szt.

17.   Dawid Fabiś -22 szt.

18.   Julia Fluder – 11 szt. 

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zajęła III miejsce w gminie, a uczniowie zebrali 11 725 baterie, co stanowi 238 kg. Natomiast indywidualnie III miejsce zajął Mikołaj Cieśliński z klasy V. W nagrodę szkoła otrzymała bony o wartości 200 złotych, za które zostaną zakupione materiały papiernicze i pomoce dydaktyczne.

Bardzo dziękuję za duże zaangażowanie dzieci i rodziców. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się uczennicom i uczniom z klasy III gimnazjum za sprawne koordynowanie zbiórki, liczenie baterii oraz ich gromadzenie.

 

Koordynator akcji : Regina Ziąbka


PODSUMOWANIE KONKURSU

23 października w Szkole Podstawowej w Jankowie Przygodzkim odbyło się podsumowanie IV Edycji Konkursu Ekologicznego "Gmina Przygodzice to Eko - okolice. Jak żyjecie na Eko – planecie" pod patronatem Wójta Gminy Przygodzice.

Konkurs miał na celu przede wszystkim upowszechnianie nawyków prawidłowej segregacji odpadów "u źródła" oraz propagowanie wiedzy na temat utrzymania czystości w lasach.

W kategorii gimnazjów: Eko Strój z wykorzystaniem odpadów segregowanych - naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III Karolina Cieślińska i zajęła II miejsce.
Pozostali uczestnicy klas I - VII otrzymali drobne upominki, a byli to: Izabela Malarska, Filip Bachta, Karolina Zawidzka, Wiktor Podemski, Hanna Roga, Agata Burchardt.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!


MALI STOLARZE

Dzieci uwielbiają uczestniczyć w działaniach dorosłych. Obserwują ich i naśladują, a przy okazji, w sposób naturalny, uczą się od nich.

Jednym z fascynujących zajęć dorosłych jest praca stolarza. Jest w pewien sposób magiczna, o czym mogli przekonać się uczniowie klasy II szkoły podstawowej, kiedy  podczas praktycznych zajęć – 20 października - przypomnieli sobie gatunki drzew, rodzaje drewna     i narzędzi stolarskich, a także dowiedzieli się czym i jaka jest praca stolarza.

W czasie zajęć każdy miał możliwość wcielić się w rolę cieśli i wykonać swoje pierwsze autorskie mebelki z wykorzystaniem klamerek.

Zajęcia okazały się bardzo interesujące i przyniosły wiele radości. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że praca stolarza do łatwych nie należy.


WYCIECZKA DO SPÓŁDZIELNI MLECZARSKIEJ 

W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM

16.10.2017r. uczniowie klas I - III szkoły podstawowej,wybrali się na wycieczkę do Spółdzielni Mleczarskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Do celu podążali pełni zaciekawienia i ekscytacji, ukazując swoje wyobrażenia na temat swojej wycieczki. Po dotarciu, z niesamowitym zaintrygowaniem, wstępowali na schody swoistego miejsca.

Na wstępie pani, która wprowadzała uczniów w tajemny świat mlecznej krainy, w bardzo ciekawy sposób przybliżyła tajniki linii produkcyjnej. Mogliśmy zobaczyć,  jak wyrabia się twaróg oraz skosztować tego pysznego produktu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się laboratorium, w którym prowadzone są analizy na zawartość wody w mleku, tłuszczu, białka oraz obecność antybiotyku. Należy podkreślić, że z ekscytacją nasze dzieci chłonęły każde wyjaśnienie pani przewodniczki. 

 Następnie przeszliśmy na zewnątrz, gdzie czekała na nas krowa, którą trzeba było… wydoić! Trzeba przyznać, że każdy spisał się na medal i… otrzymał dyplom! Po tym wyjątkowym i emocjonującym zadaniu, przeszliśmy do restauracji, gdzie były przygotowane kolejne niespodzianki. Każdy wykonał mlekoczapkę, rozwiązał krzyżówkę oraz spróbował  przepysznego shake’a.

Ostatnim punktem przygotowanej wycieczki było wyrobienie masła, czyli ubicie w tym celu śmietany. Zadanie to okazało się bardzo trudne, ale opłacało się, gdyż każdy mógł spróbować potem świeżego, przez siebie zrobionego masełka.

Wycieczka była źródłem wiedzy i dostarczyła wszystkim uczniom wielu wrażeń. Jednak przede wszystkim stanowiła praktyczną lekcję, dzięki której poznano funkcjonowanie  przedsiębiorstwa, nabrano szacunku do trudnej pracy i zrozumiano, że np. masło czy jogurt –
- zanim znajdzie się na półce sklepowej – musi „przejść” daleką „drogę narodzin”.


ZAWODY GMINNE W TENISA STOŁOWEGO

Uczniowie naszej szkoły startowali w drużynowych Mistrzostwach Gminy Przygodzice w tenisie stołowym.
W dniu 12 października w Dębnicy uczniowie Łukasz Zawidzki i Mikołaj Cieśliński zajęli drugie miejsce drużynowo w gminie w klasach   4-6 sp.
W dniu 17 października br w Czarnymlesie uczennice Karolina Cieślińska i Nikola Golińska zajęły także 2 miejsce drużynowo w klasach gimnazjalnych.
Gratulujemy sukcesów!  

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT 2017

            Corocznie 04 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Na świecie święto to wpisało się do kalendarza już           w roku 1931, a w Polsce od 1993r. Wiąże  się ściśle z obchodzonym w Kościele katolickim świętem wspomnienia św. Franciszka           z Asyżu, który jest patronem zwierząt i ekologów.  

     Również nasza szkoła włączyła się w obchody święta zwierząt, którego głównym celem było zwrócenie uwagi dzieci oraz młodzieży na los zwierzaków bezdomnych i ich sytuację w schroniskach. Niestety, wciąż wiele osób nie ma świadomości, jak wygląda życie czworonogów, które nie posiadają własnego domu. W związku z powyższym przeprowadzono akcję pod nazwą „Zbiórka dla Burka”, podczas której zgromadzono dary dla schroniska we Wysocku Wielkim.

W dniach od 02 do 20 października zebrano: 

-93,5 kg suchej karmy,

- 53 puszki mokrej karmy,

- 6 misek,

- 2 obroże,

- smycze,

- koce,

- ręczniki. 

Zgromadzone produkty i przedmioty zostaną zawiezione do schroniska przez uczniów klasy II i IV, którzy mają zamiar odwiedzić bezdomne czworonogi wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami.

            Ponadto wychowawcy przeprowadzili zajęcia poświęcone powyższej tematyce, aby zwrócić uwagę na trudne warunki bytowe oraz brak środków na opiekę nad dużą ilością zwierząt w schroniskach. Aby uświetnić obchody naszego święta, dzieci z młodszych klas przyniosły do szkoły pluszowe zwierzaki i zaprezentowały swoich ulubionych milusińskich.

 

Szczególne podziękowania należą się wszystkim tym, którzy wykazali się empatią i podzielili się z najbardziej potrzebującymi, czyli  czworonogami.

 

Serdecznie dziękujemy w imieniu podopiecznych schroniska.


EKO-ELIMINACJE

 

            29 września br. odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu „Gmina Przygodzice – To Eko okolice” pod hasłem „Jak żyjecie na EKO – planecie”, który jest organizowany przez Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO przy współudziale Gminy Przygodzice.

            I tak w kategorii:

- klasy I-III SP - Eko - Domek wybrano trzy prace:

I miejsce – Filip Bachta – kl. III 

II miejsce – Izabela Malarska – kl. I 

III miejsce – Karolina Zawidzka – kl. III

 

- klasy IV – VII SP - Eko- Biżuteriaprzyznano:

            I miejsce – Hanna Roga- kl. V

            II miejsce – Agata Burhardt - kl. VII

            III miejsce – Wiktor Podemski – kl. IV

- klasy II-III gimnazjum- Eko – Strój – swoją pracę zaprezentowała Karolina Cieślińska z kl. III.

Komisja postanowiła wyróżnić pozostałych twórców.

            Przygotowane prace zaprezentowano na forum szkoły.Na szczególną uwagę zasługuje pomysłowość uczniów i ich duży nakład pracy.

Aby docenić i uhonorować wszystkich wykonawców,zakupiono i wręczono drobne nagrody, ufundowane ze środków Rady Rodziców.

 

Gratulujemy i zyczymy sukcesów na kolejnym etapie konkursu! 


WSPANIALE JEST, KIEDY MOŻNA JUŻ POCZYTAĆ SAMEMU

O tym, jak wyjątkowa to umiejętność, mogli przekonać się uczniowie klasy II.

Zdobycie przez dzieci umiejętności czytania i rozumienia czytanych tekstów, to pierwszy etap, do którego dążymy na początku edukacji szkolnej. Kolejny, równie ważny, to rozbudzanie w naszych małych uczniach zainteresowań czytelniczych, a rozbudzać można je na wiele sposobów.

Już od pierwszych dni nauki wszyscy starają się zaszczepić naszym uczniom potrzebę czytania i codziennego obcowania z książką. Jednym z wielu działań podejmowanych
w związku z tym, była akcja ,,Czytamy dzieciom" w ramach Dobrych Praktyk, polegających na spotkaniu. Spotkaniu wyjątkowym, które zorganizowała mama naszej uczennicy - Julii, Pani Ewa Fluder. To dzięki niej mogliśmy pojechać do Zespołu Szkół Specjalnych            im. Marii Grzegorzewskiej w Krotoszynie.

Dzieci, będąc tam, stanęły na wysokości zadania i zaprezentowały swoje umiejętności czytelnicze przed uczniami tamtejszej szkoły. Po wspólnym czytaniu, był czas na pracę plastyczną, która polegała na ozdabianiu słoiczków. Na zakończenie dzieci miały jeszcze zajęcia    z jazdy konnej przeprowadzone przez Panią Ewę. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło
i serdecznie przez Grono Pedagogiczne wspomnianej szkoły, jak również przez wychowanków. Była to niezapomniana lekcja szacunku dla drugiej osoby.

Bardzo serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam kontaktu z uczniami szkoły specjalnej oraz szczególne podziękowania kierujemy w stronę Rodziców: Pani Justyny Marszałek i Państwa Ilony i Krzysztofa Witwickich, którzy poświęcając swój cenny czas, zawieźli nas do Krotoszyna.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISANIA LISTÓW

9 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Z tej okazji postanowiliśmy napisać listy do Lenki i Szymka, dla których to jedna z nielicznych form kontaktu z rówieśnikami.

Koperty z laurkami i listami do adresatów dostarczyli nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy dopiero poznają literki!:) Bardzo nas to cieszy:)

Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy napisali wiadomość do młodszych kolegów.


KUP PAN SZCZOTKĘ

W piątek, 6 października, podsumowaliśmy akcję poznańskiej fundacji Redemptoris Missio ,,Kup Pan Szczotkę". 

Dzięki Waszej pomocy udało się zebrać dwa kartony pełne past i szczoteczek do zębów, które prosto z Poznania powędrują do Afryki.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli to przedsięwzięcie przynosząc nawet jedną szczoteczkę! :)

Słowa uznania należą się również uczennicom klasy III gimnazjum, które koordynowały akcję w naszej szkole.

Opiekunowie SU i SK PCK


LEKCJA PRZYRODY W PASIECE

Pięknego, wrześniowego dnia klasa szósta odwiedziła minipasiekę państwa Witwickich w Czarnymlesie. W ramach lekcji przyrody mieliśmy okazję poznać podstawy biologii pszczół i ich rolę w środowisku.

Pani Ilona zaprezentowała nam różne typy uli, omówiła ich budowę oraz opowiedziała o tym, jak powstaje plaster miodu i inne pszczele produkty, tj. wosk, piegrza oraz mleczko pszczele. Uczniowie obejrzeli przeszklony ul i poznali życie pszczół „od środka”. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda strój ochronny pszczelarza, podkurzacz i wirówka do zbierania miodu z plastrów. Niewątpliwą atrakcją była degustacja różnych gatunków miodu przygotowana przez panią Ilonę.

            Serdecznie dziękujemy za interesującą lekcję przyrody i gościnę.

 

Uczniowie klasy VI z wychowawcą


ZBLIŻA SIĘ DZIEŃ PISANIA LISTÓW

Samorząd Uczniowski chciałby przypomnieć o tym, o czym już pewnie wielu z nas zapomniało...

9 października obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pisania Listów!

Zdajemy sobie sprawę, że w czasach komputerów i telefonów komórkowych, listy piszemy już tylko na lekcjach języka polskiego oraz na lekcjach języków obcych. Są jednak osoby, które kochają pisać i otrzymywać listy! 
Na stronie internetowej Marzycielskiej Poczty, znaleźliśmy profile dwojga dzieci- Szymona i Leny. Oboje chorują i w związku z tym często przebywają w szpitalu. Nie mają bezpośredniego kontaktu ze swoimi rówieśnikami, dlatego uwielbiają dostawać od nich listy.

Jeśli chcesz sprawić im przyjemność, prosimy...wybierz Szymona lub Lenę i napisz do niego/niej list! 

Oto kilka informacji o naszych adresatach:
Szymon ma 13 lat i uwielbia sport. Kibicuje wszystkim polskim drużynom sportowym bez względu na dyscyplinę. Jest też uczestnikiem Olimpiad Specjalnych. Kocha tańczyć i uwielbia oglądać seriale i programy telewizyjne (np. Mam Talent, Jaka to Melodia czy The Voice of Poland). Jego ulubionym wokalistą jest Bruno Mars. Szymon uwielbia pływać i uczy się nurkować. Jego marzeniem jest pływanie           z delfinami. Lubi czytać książki o zwierzętach. 

Lena ma 6 lat i uwielbia malować i bawić się lalkami. Jej ulubioną bajką jest ,,Kraina Lodu''. Lenka lubi naukę literek, pisze nawet krótkie bajki dla swojej młodszej siostrzyczki. Największą frajdę sprawia jej jednak zabawa z małą Olą. 20 września Lenka obchodziła swoje urodziny.

Drodzy Uczniowie! Swoje listy/kartki pocztowe dostarczcie najpóźniej 9 października. Tego dnia wyślemy je Szymonowi i Lenie.


 Samorząd UczniowskiOGNISKO

Uczennice klasy V postanowiły zorganizować spotkanie przy cieple jesiennego ogniska dla swoich klasowych kolegów, by uczcić Dzień Chłopaka. Spotkanie udało się, tym bardziej, że czas płynął dzieciom w towarzystwie zachodzącego słońca.

Dziewczęta inicjowały zabawy, jednak popołudnie zdominowały rozgrywki sportowe, bowiem nasi chłopcy uwielbiają wszelki ruch i by stało się go zadość, wszyscy uczniowie spędzili sporo czasu w sali gimnastycznej. Nie byłoby jednak tak wzorowej organizacji, gdyby nie pomoc Rodziców naszych dzieci, którzy – już tradycyjnie – ofiarują swój czas i serce dzieciom, przyczyniając się do kreowania ciepłej atmosfery w naszej szkole. Dziękujemy.

zdj. R. Matschi, K. Romanowska


LIST DO TATY

25 września miało miejsce podsumowanie konkursu „List do Taty”, który przeznaczony był dla uczniów klas IV i V i polegał na napisaniu listu do taty. 

Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło kilkoro uczniów, spośród których podczas uroczystego spotkania wyróżniono ucznia                  klasy V: Mikołaja Cieślińskiego. Mikołaj zapytany o to, co napisał w liście, odpowiedział, że opisał to, co czuł.

            W podsumowaniu, Pan Łukasz Mikołajczyk – bo pod jego patronatem odbył się konkurs – podkreślił, iż nie było łatwo wybrać spośród setek listów te, które zostały nagrodzone. Dlaczego? Dlatego –jak podkreślił – że każde dziecko pisało słowa dyktowane sercem, często wzruszające do łez.


WYCIECZKA DO PASIEKI 

Dzieci z klasy II zostały zaproszone do pasieki, której właścicielami są Rodzice Wojtka - Państwo Witwiccy. Korzystając z pogody wybraliśmy się na pieszą wycieczkę.

Na miejscu pani Ilonka– mama Wojtka - opowiadała dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i ogromnej roli w środowisku. Uczniowie poznali budowę ula, dowiedzieli się, jak powstaje miód, co to są plastry miodu i do czego służą takie urządzenia jak wirówka, miodarka czy podkurzacz. Dzięki wiedzy i umiejętnościom pana Krzysia, mieliśmy okazję odszukać wśród pszczół królową. Dodatkową atrakcją było obejrzenie ogrodu ekologicznego, w którym widzieliśmy przeróżne ule, jak również arbuzy, melony czy poziomki.

Na zakończenie spotkania dzieci wykonały pszczółki oraz skosztowały przepyszną herbatkę. Największą niespodzianką były przygotowane przez panią Ilonkęwysmienite miody z wafelkami, po zjedzeniu których – z nadmiaru rzecz jasna - niejednego łasucha rozbolał brzuch;)

Była to dla wszystkich niezapomniana lekcja przyrody. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie.


ZBIÓRKA DLA BURKA

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zwierząt organizujemy zbiórkę dla podopiecznych schroniska w Ostrowie Wielkopolskim.

Dary przynosimy do 13.10.2017r. 

PRZYNOSIMY:

- karmę suchą i w puszce;

- ręczniki;

- prześcieradła;

- koce;

- kołdry;

- garnki;

- smycze;

- obroże.

Opiekunowie SK PCK i SU


CZYTAM, ROZUMIEM, BAWIĘ SIĘ

     W trosce o poprawę stanu czytelnictwa w klasie II szkoły podstawowej są prowadzone zajęcia, które mają na celu zainteresowanie uczniów tekstem drukowanym.

     W dzisiejszych czasach bowiem, nie ma nawyku czytania. Niestety, nie wszystkich nauczono miłości do książki, ponadto nieustanne obcowanie dzieci z massmediami, nie tylko nie rozwija ich umiejętności myślenia i koncentracji, ale dodatkowo sprawia, że stają się one m. in. nieczułe na agresję, a także pełne lęku i niepokoju. Dlatego czytanie i kontakt z literacką kulturą dziecięcą są niezbędne dla prawidłowej dynamiki rozwoju dziecka we wszystkich sferach.

     Ufamy, że dzięki tym zajęciom wzrośnie zainteresowanie książką. Dzieci wyrobią nawyk korzystania z biblioteki klasowej, szkolnej oraz publicznej i będą z chęcią rozkoszowały się intrygującym światem literatury.


KOLEŻANKO, KOLEGO - UCZ SIĘ JĘZYKA OBCEGO!

              26 września w całej Europie obchodzimy Dzień Języków Obcych. Święto to zostało ustanowione w 2001 z inicjatywy Rady Europy z siedzibą w Strasburgu. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie już kolejny raz uczestniczą w inicjatywach związanych z tym dniem. W ubiegłym roku witaliśmy się w językach świata. Dzisiaj, natomiast, klasy od II SP aż do III gimnazjum musiały wykazać się znajomością słownictwa w języku angielskim i niemieckim. 
    Na ścianach szkoły znalazły się piękne plakaty przygotowane przez Patryka Błaszczyka, Karolinę Cieślińską, Mikołaja Cieślińskiego, Hannę Rogę, Michała Rogę, Emilkę Szeszycką i Roksanę Szwejdę. Wykonując swoje prace, uczniowie chcieli pokazać swoim kolegom, że umiejętność posługiwania się językami obcymi jest w dzisiejszych czasach niezmiernie ważna. 

      Dziękujemy za zaangażowanie!KĄCIK CZYTELNIKA - DOBRE PRAKTYKI

    25 września uczniowie klasy II szkoły podstawowej w ramach zajęć Dobrych Praktyk, mogli w bardzo sugestywny sposób zachęcić kolegę lub koleżankę do czytania. W tym dniu bowiem, można było przynieść swoją ulubioną książeczkę i zainteresować nią koleżankę lub kolegę do tego stopnia, by ta druga osoba przeczytała ją w całości.

    Zajęcia okazały się bardzo interesujące, gdyż każdy wymieniał się ulubioną pozycją oraz dzielił z innymi wrażeniami w sposób bardzo żywy i z dużym zaangażowaniem przedstawiając treść danej książki.

    Na zakończenie zajęć niektóre pozycje trafiły do kącika czytelniczego w klasie.

Zachęcamy do lektury:)


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Kolejny raz przystąpiliśmy do akcji Sprzątania Świata. Jest to jedno z najbardziej popularnych działań w zakresie edukacji ekologicznej. Zaopatrzeni w worki na śmieci oraz jednorazowe rękawiczki, z wielkim zapałem posprzątaliśmy teren naszej wsi. Zebraliśmy mnóstwo śmieci, dzięki czemu nasza okolica choć na chwilę będzie czystsza.
Niestety zdajemy sobie sprawę, że w miejsce zebranych przez nas śmieci za chwilę pojawią się nowe. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zarówno dzieci jak i dorośli zmienili swoje nawyki i zaczęli umiejętnie gospodarować odpadami.

                        ,,Mamy tylko jedną Ziemię,

a jej przyszłość zależy od każdego

na pozór niewielkiego ludzkiego działania,

zależy od każdego z nas."  
Florian Plit


WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

15 września uczniowie klas IV-VII SP oraz II-III gimnazjum wzięli udział w wyborach Samorządu Uczniowskiego. Był one poprzedzone kampanią wyborczą trwającą od 11 września. W czasie tzw. ,,godziny wyborczej'' uczniowie otrzymali kartę do głosowania z nazwiskami czterech kandydatów. 
Po zliczeniu wszystkich głosów przez komisję, w której skład wchodziły: Zuzanna Krysiak, Oliwia Śniatała, Marta Piłat oraz Joanna Bakalarek, zebraliśmy się w holu szkoły, gdzie przedstawione zostały wyniki: 


Przewodniczącą SU została Karolina Cieślińska z klasy III gimnazjum,

jej zastępcą wybrano Dawida Fabisia z klasy VII,

Julia Owczarek oraz Katarzyna Czerniecka, uczennice klasy II gimnazjum, będą członkiniami zarządu.

Skarbnikiem niezmiennie pozostaje Aleksandra Kaczmarek.


Życzymy głów pełnych pomysłów oraz owocnej pracy! ;)

NOC MOTYLI

W dniach 15-16 września br. troje uczniów z naszej szkoły: Mikołaj Cieśliński, Zuzanna Krysiak i Oliwia Śniatała uczestniczyło    w zajęciach warsztatowych poświęconych motylom.

Zajęcia odbywały się pod patronatem Nadleśnictwa Antonin. W świat lepidopterologii wprowadzał nas Pan Mirosław Maciąg , starszy specjalista służby leśnej, który pracuje w Zespole Ochrony Lasu w Łopuchowie. Od 30 lat pasjonuje się motylami nocnymi                    i ma w swojej kolekcji ok. 14 tysięcy tych frapujących owadów.

Podczas pierwszego dnia zajęć poznaliśmy m. in. zagadnienia związane z systematyką motyli, ich cyklem rozwojowym oraz rolą            w ekosystemie. Mieliśmy okazję obejrzeć zbiór owadów przygotowany przez Pana Mirosława dla nadleśnictwa, który jest zainstalowany w izbie edukacyjnej „Ogrodówka”. Prowadzący warsztaty zaprezentował podstawowy sprzęt do połowu motyli tj. siatki, samołówki akumulatorowe oraz inne akcesoria.

Kiedy zapadł zmrok, wyszliśmy w teren na nocne łowy. W pobliżu wiaty, należącej do nadleśnictwa, został rozstawiony ekran                z zestawem różnorodnych lamp, które miały zwabić motyle nocne. Aż do późnych godzin nocnych czekaliśmy na obfite połowy.         Na zakończenie pierwszego dnia warsztatów poczęstowano nas kiełbaskami z rusztu.

            Drugi dzień zajęć poświęcono na działania praktyczne. Jednak wcześniej zapoznano nas z fachową literaturą dotyczącą motyli oraz z zasadami ich preparowania. Następnie wszyscy uczestnicy warsztatów podjęli próby samodzielnego preparowania motyli. Powyższe czynności wymagały dużo cierpliwości i staranności. Jednak trening czyni mistrza.Odłowione poprzedniego wieczoru motyle zostaną zachowanei wyeksponowane w gablotach w nadleśnictwie.

            Powyższe zajęcia okazały się bardzo interesujące, pozwoliły na zdobycie nowych wiadomości oraz przybliżyły uczniom tematykę odłowów owadów. Uczestnicy szczególnie podkreślali ciekawy przekaz informacji i żywe tempo prowadzenia warsztatów.

            Na ręce Pana leśniczego Waldemara Blaźniaka składamy serdeczne podziękowania za pomysł zorganizowania zajęć o motylach oraz za sprawną organizację.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty.


III FORUM ,,EDUKACJA DLA DOLINY BARYCZY"

12 września 2017 r. uczestniczyliśmy w III Forum Programu „Edukacja dla Doliny Baryczy”. Tym razem spotkanie miało miejsce                w Zespole Szkół w Odolanowie. Naszą szkołę reprezentowały: Pani Dyrektor Urszula Pawłowska i koordynatorki programu: Barbara Cieślińska oraz Regina Ziąbka.

            Wysłuchaliśmy informacji na temat podsumowania programu, a także najbliższej jego przyszłości. Zaprezentowano nowości, które umieszczono na portalu społecznościowym edukacja.barycz.pl tj. nowa podstawa programowa, aktualna oferta ośrodków edukacyjnych oraz aktualny ranking placówek oświatowych.

             Nowością tegorocznej edycji programu było wprowadzenie Wyjątkowych Inicjatyw Edukacyjnych (WIE) 2017, w ramach których uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Regionalnym Konkursie Wiedzy o Dolinie Baryczy (nagranie filmu oraz przygotowanie ulotki reklamującej DB).

            W przyszłości planuje się granty na dojazdy uczniów do ośrodków edukacji regionalnej należących do programu. Następnie uczestnicy spotkania zostali zapoznani z ofertą poszczególnych ośrodków wspierających edukację.

            Podczas drugiej części forum podsumowano aktywność poszczególnych placówek i ośrodków oraz nagrodzono dziesiątkę najlepszych placówek i szkoły, które prowadziły najsystematyczniejszy monitoring.

            Zachęcamy uczniów i rodziców do częstszego korzystania z zasobów informacji umieszczonych na portalu edukacja.barycz.pl oraz poznawania piękna przyrody i zabytków niedalekiej okolicy.


NARODOWE CZYTANIE ,,WESELA'' STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

     12 września w Bibliotece Publicznej w Czarnymlesie spotkano się na uczcie czytania arcydzieła Stanisława Wyspiańskiego,     a mianowicie „Wesela”.

            Spotkanie stanowiło odpowiedź na inicjatywę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, który – podobnie jak jego poprzednik, organizator ogólnopolskiej akcji- - Pan Bronisław Komorowski – podejmuje corocznie ideę czytania polskich dzieł należących do klasyki.

            W grupie czytających znalazły się osoby w różnym przedziale wiekowym, co powodowało poczucie jedności i bezgranicznego porozumienia. Inspirującym uczuciem natomiast było to, iż literatura jest sposobem nie tylko na relaks, ale przede wszystkim na taktowne i bardzo umiejętne wykładanie istotnych treści, zwłaszcza dla naszej młodzieży. Ta bowiem, w licznej grupie odpowiedziała na inicjatywę, obok takich lektorów jak: Pani Urszula Pawłowska, Ksiądz Witold Dolny, Pani Ewa Filipiak, Pani Urszula Zygmunt, Pani Mirosława Nieruchalska, Pani Helena Chmielina oraz nauczyciele wraz z Panią Kierownik Biblioteki Publicznej Urszulą Bartczak.                        Akcja nadaje ton i szacunek idei czytania, które pozwala wielopłaszczyznowo rozwijać się każdemu z nas. Także…czytajmy!


INNOWACJA PEDAGOGICZNA "FIT IN DEUTSCH" goethejpg

     Z początkiem roku szkolnego chętni uczniowie klas II i III gimnazjum zaczęli uczęszczać na popołudniowe zajęcia z języka niemieckiego, których celem jest rozbudzenie zainteresowań lingwistycznych, wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz podniesienie kompetencji językowych gimnazjalistów. 

      Podczas regularnych zajęć pracujemy na materiałach autentycznych, publikacjach zamieszczanych na stronach Goethe Institut
oraz wykorzystujemy różnorodne środki przekazu rozwijające wszystkie sprawności językowe, mając na uwadze wykorzystanie potencjału naszych uczniów ich talentów i predyspozycji.

      Zwieńczeniem, a zarazem ewaluacją naszych działań, będzie przystąpienie przez chętnych uczniów do egzaminu językowego Goethe – Zertifikat A2: Fit in Deutsch. 

Życzymy powodzenia i wytrwałości. Viel Erfolg!


III EDYCJA AKCJI ''KUP PAN SZCZOTKĘ!"

W jednej z afrykańskich szkół dzieci już od czterech lat regularnie myją zęby podczas przerw. Wychodzą na podwórko, gdzie               w wiaderku czeka na nich woda, którą nalewają do swoich kubeczków. Z woreczka wyciągają swoje szczoteczki i... zaczynają szorować zęby:)

Dzieci w Afryce muszą bardzo dbać o swoje zęby, ponieważ najbliższy gabinet stomatologiczny znajduje się około 200 kilometrów od ich miejsca zamieszkania, a leczenie jest niezmiernie drogie.

W związku z tym poznańska fundacja Redemptoris Missio po raz kolejny organizuje akcję ‘’Kup Pan Szczotkę!”. Celem akcji jest zbiórka szczoteczek i past do zębów, które dzięki polskim wolontariuszom, lekarzom i pielęgniarkom lub drogą morską trafią do misyjnych szkół i przedszkoli w Afryce.

Zachęcamy do udziału w akcji każdego, kto chce sprawić piękny i zdrowy uśmiech na buziach dzieci!

Szczoteczki i pasty w naszej szkole zbieramy do 6 października!

J.Bakalarek

R.Ziąbka


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

04 września spotkaliśmy się na mszy świętej, a następnie w sali gimnastycznej naszej szkoły, aby uroczyście rozpocząć rok szkolny 2017/2018. Pani dyrektor Urszula Pawłowska powitała wszystkich po wakacyjnej przerwie oraz przedstawiła nauczycieli, którzy będą wprowadzać uczniów do świata wiedzy. Następnie powitalne słowa przekazał Wójt Gminy Przygodzice, p. Krzysztof Rasiak, życząc uczniom i pracownikom szkoły owocnej pracy.

I tak z uśmiechami na twarzach udaliśmy się do sal, gdzie przywitali nas nasi wychowawcy.

W roku 2017/2018 funkcję wychowawców klas pełnić będą:

klasa I – mgr Elżbieta Paprocka

klasa II – mgr Barbara Cieślińska

klasa III – mgr Małgorzata Szymanowska

klasa IV – mgr Sławomir Sołtysiak

klasa V – mgr Renata Matschi

klasa VI – mgr Regina Ziąbka

klasa VII – mgr Sylwia Kempińska

klasa II gimnazjum – mgr Krzysztof Karolewski

klasa III gimnazjum – mgr Daria Wróblewska

Dzień ten był wyjątkowy dla wszystkich, ale nie ma wątpliwości, że to początek nowego etapu w życiu naszych pierwszaków, którzy przekroczyli progi szkoły jako jej uczniowie. Mamy nadzieję, że będą czuć się tutaj dobrze! :)

 


WSPOMNIENIA Z WAKACJI

   W dniach 16-20 sierpnia odbyła się szkolna wycieczka do Władysławowa oraz na Półwysep Helski. Po drodze zwiedziliśmy Malbork, Gdańsk, Hel, Rozewie. W wycieczce wzięło udział 36 uczniów z klas II-VI SP oraz I-III gimnazjum. Organizatorami                   i opiekunami wycieczki byli Sławomir Sołtysiak, Krzysztof Karolewski i Elżbieta Paprocka.
  Wycieczka odbyła się w ramach projektu-wypoczynku dzieci i młodzieży z Gminy Przygodzice. Częściową dopłatę dokonali rodzice uczniów.