Występ uczniów podczas dożynek parafialnych

11 sierpnia nasi uczniowie mieli zaszczyt wystąpić przed mieszkańcami Czarnegolasu i okolic w ramach dożynek parafialnych. Wydarzenie to było szczególne, ponieważ ostatnie dożynki miały tutaj miejsce w 1994 roku.


W pięknym polonezie zaprezentowali się: Filip Bachta, Paulina Burchardt, Mikołaj Cieśliński, Kacper Grzela, Kinga Jakubowska, Łukasz Jurek, Nadia Krysiak, Julia Lizak, Nikola Netter, Wiktor Podemski, Hanna Roga, Wiktoria Szeszycka, Małgosia Tomankiewicz, Bartek Wilczyński, Łukasz Zawidzki oraz Filip Zimniak.

Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas.

Ostatni dzwonek

    Nareszcie! Po okresie 10 miesięcy pracy i nauki nadszedł upragniony przez wszystkich tworzących społeczność szkolną zasłużony 
czas wypoczynku.

    W swoim wystąpieniu dyrektor Urszula Pawłowska wspomniała, że rok 2018/2019 był rokiem intensywnym pod względem wydarzeń i uroczystości. Był też rokiem wyjątkowym – z murami szkoły żegnają się aż dwie klasy – klasa 8 SP oraz klasa 3 gimnazjum.  Mamy nadzieję, że wysokie wyniki egzaminów oraz stopnie na świadectwie pozwolą im dostać się do wymarzonych szkół. Trzymamy kciuki!

    Tegoroczne zakończenie roku różniło się od poprzednich jeszcze pod jednym względem – z żalem serca zakończyliśmy współpracę z sześciorgiem nauczycieli.  Księdzu Witoldowi Dolnemu, p. Agnieszce Kubis-Grzegorowskiej, p. Beacie Maroszek,
p. Ewie Mazurkiewicz, p. Sławomirowi Nowakowi oraz p. Agnieszce Wojciechowskiej-Gertig dziękujemy za  życzliwość, zaangażowanie,
za cenne lekcje życia, kształtowanie naszych charakterów i wiarę w nasze sukcesy. Dziękujemy za wszystko!

    Po chwili wzruszeń nadszedł moment rozdania nagród ufundowanych przez Radę Rodziców za bardzo dobre wyniki
w nauce.
W tym roku szkolnym otrzymali je następujący uczniowie:

Z klasy IV: Filip Bachta, Paulina Burchardt, Alicja Chmielina, Aleksandra Jęch, Nadia Krysiak, Małgorzata Tomankiewicz,
Bartosz Wilczyński, Filip Zimniak, Aleksandra Zimoch.

Z klasy V: Patryk Błaszczyk, Julia Lizak, Nikola Netter, Natalia Szafraniec, Wiktoria Szeszycka.

Z klasy VI: Mikołaj Cieśliński (kolejny raz ze średnią 6,0!), Wiktoria Janiak oraz Karolina Romanowska.

Z klasy VII: Marta Piłat, Zuzanna Krysiak, Oliwia Śniatała.

Z klasy VIII: Agata Burchardt, Julia Musiał, Michalina Szczepańska.

Z klasy III gimnazjum: Paulina Borkowska, Wiktoria Glaza (kończąca gimnazjum ze średnią 6,0!), Patryk Jakubczak, Roksana Szwejda, Milena Wilczyńska.

Ponadto, przyznano również nagrody za stuprocentową frekwencję, za zaangażowanie w życie szkoły oraz reprezentowanie jej poza murami.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


,,Od uprawy do potrawy''

14 czerwca klasa III SP pod opieką p. Barbary Cieślińskiej oraz p. Joanny Bakalarek udała się do supermarketu Tesco w Kaliszu,
 aby w ramach programu ,,Od uprawy do potrawy'' oraz Dobrych Praktyk wziąć udział w ekspedycji smaków.
Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję spróbować różnego rodzaju warzyw i  owoców oraz poznać ich pochodzenie. Dowiedzieli się również, na co zwrócić uwagę kupując makaron. Na każdej z wysp smaków dzieci rozwiązywały rebusy oraz opowiadały o tym co robią, by nie marnować żywności.

Ostatnim punktem ekspedycji było stworzenie zdrowego jogurtu według własnego przepisu.

To był pyszny i pouczający dzień:)


,,Trzymaj formę'' oraz Dzień Dziecka i Dzień Sportu w naszej szkole

   3 czerwca miało miejsce podsumowanie tygodniowej akcji „Trzymaj Formę” połączone z obchodami Dnia Dziecka i Dnia Sportu.

W ramach podsumowania, każda z grup klasowych wraz ze swoimi wychowawcami oraz rodzicami, miała inne zadanie
 do zrealizowania, a mianowicie:

·         klasy I - III owocowe sałatki i galaretki,

·         klasy IV, V, VI i III g - zdrowe kanapki,

·         klasy VII i VIII soki i koktajle.

   Wszyscy z wielkim zaangażowaniem podeszli do działań. Każdy z zespołów klasowych prezentował się wyśmienicie, tym bardziej, że bardzo rzetelnie grupy podeszły do wykonania swych zadań.

Po wspólnej degustacji uczniowie prezentowali się w pokazach tanecznych, w które włączyła się cała społeczność szkolna
wraz z nauczycielami. Po chwili odpoczynku, odbyły się zawody i rozgrywki sportowe, po czym uczniowie otrzymali soczki oraz coś słodkiego do przekąszenia.

Był to bardzo przyjemnie spędzony dzień:)Gminne biegi przełajowe

Już od 1993 roku odbywają się w Czarnymlesie gminne biegi przełajowe. Dystans biegu w lesie liczy ok. 1 km. W tegorocznych biegach nasi uczniowie zdobyli kilka srebrnych i brązowych medali. 
Medale wybiegali sobie: Filip Bachta, Nikola Netter, Kacper Grzela, Łukasz Zawidzki, Julia Lizak i Kewin Zawidzki.
Puchar za III miejsce drużynowo odebrał Michał Golec.


Warszawa


                Od 29 maja do ostatniego dnia wspomnianego miesiąca, miała miejsce wycieczka do Warszawy pod przewodnictwem Pana Sławomira Sołtysiaka.

            Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji, a mianowicie: w pierwszym dniu czekała na nas Żelazowa Wola, Stadion Narodowy
 i Łazienki Królewskie. Drugi dzień to Muzeum Sportu i Turystyki, Stare Miasto oraz Zamek Królewski, natomiast w trzecim dniu mieliśmy okazję znaleźć się w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z trzydziestego piętra podziwialiśmy piękną stolicę. Odwiedziliśmy także Stare Powązki, gdzie wysłuchaliśmy wykładu przewodnika na temat zasłużonych ludzi tam spoczywających.

    Wszystkie miejsca, które zwiedziliśmy, zostały nam szczegółowo przedstawione przez przewodników, co dało możliwość rzetelnego poznania dokonań Polaków, ugruntowania wiadomości z historii, sportu i kultury.

    Wyjazd należał do udanych, tym bardziej, że wyjrzało do nas słońce, a dzieci
młodzież byli zainteresowani, a wręcz zaangażowani, co udowodnili podczas organizowanych przez przewodników konkursów, podczas których prawidłowo odpowiadali na pytania.

Warszawa na pewno na dłużej zapadnie w pamięć każdego z uczestników :)

 


Szkolenie z pierwszej pomocy

27 maja odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach Wos. W szkoleniu brali udział uczniowie klasy 2 i 3. 
Dzieci dowiedziały się jak sprawdzić bezpieczeństwo miejsca, przytomność poszkodowanego oraz jak wezwać pomoc.
Ćwiczyliśmy również układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. 


Turniej rekreacyjno-sportowy

Dnia 24 maja w Wysocku Małym odbył się Turniej Rekreacyjno – Sportowy o puchar przewodniczącej Rady Gminy Przygodzice.

Z naszej szkoły pojechała 10 osobowa silna ekipa zawodników z klasy I, II i III.

Była świetna zabawa, dużo ruchu, radości i oczywiście rywalizacji. Każdy starał się wygrać. Z zawodów wróciliśmy z pucharem, dyplomem i piłką w prezencie.


Przepiękny sukces uczniów

      23 maja dwie uczennice: Oliwia Śniatała z klasy VII i Michalina Szczepańska z klasy VIII oraz uczeń klasy VI - Mikołaj Cieśliński- reprezentowali naszą szkołę na XX Konkursie Ortograficznym „O Złote Pióro Wójta Gminy Przygodzice” w kategorii szkół podstawowych
w Jankowie Przygodzkim.

            Tekst dyktanda dotyczył wspomnień zimowych Jerzego, który podczas górskiej, zimowej wędrówki pomógł samotnemu chłopcu, skarżącemu się na silny ból uda. Dzięki tym wspomnieniom, piszący w maju uczniowie, przypomnieli sobie, czym są „przyprószone srebrzystym śniegiem drzewa i krzewy” czy „czyhające na pożywienie zmarznięte zwierzątka”. Po napisaniu dyktanda, uczestnicy konkursu wypoczywali, natomiast komisja przystąpiła do sprawdzania, w wyniku którego wyłoniono spośród mistrzów
te osoby, które popełniły najmniej błędów.

      I…jakże miło nam zakomunikować, iż wśród  naszych reprezentantów Michalina Szczepańska nie popełniła żadnego błędu, tym samym zajmując I miejsce w gminie! Gratulujemy! Jednak na tym nie koniec, ponieważ Mikołaj Cieśliński zajął III miejsce, a jako Zespół, zdobyli I miejsce, otrzymując dyplom Mistrzowskiej Szkoły! Również serdecznie gratulujemy.

      Słowa uznania kierujemy do Was, Drodzy Uczestnicy konkursu, bo udowadniacie, że ten kto czyta i kto lubi pisać, kto
w czasie tak niesprzyjającym słowu, potrafi je odkryć i się nim fascynować, jest z ortografią za pan brat. Ponadto gratulujemy odwagi, ponieważ podjęliście się trudnych zmagań, niekiedy emocjonujących, albowiem wśród osób podobnych do Was – Mistrzów:)

                                                                                              Gratulujemy sukcesu!!!

zdj. T. Wojtasik


Robot Photon

Na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej 21 maja uczniowie klasy III uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach. A mianowicie były
to zajęcia z robotem Photon. Jest to interaktywny robot edukacyjny, który poprzez aplikację mobilną oraz powiązane z nią doświadczenia i eksperymenty wprowadza dzieci w świat nowych technologii.

Celem tych zajęć było wspieranie dzieci w rozwoju podstawowych umiejętności naszych czasów. Pomaganie im rozwijać kreatywność
i zdolności logicznego myślenia. Każdy znalazł w czasie tych zajęć coś dla siebie. Były to bardzo ciekawe zajęcia.


Polubić Czytanie

16 maja - już po raz kolejny - braliśmy udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Dębnicy. Celami konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, pasji do czytania i zamiłowania do literatury, pobudzanie wyobraźni uczniów i ciekawości świata, ale przede wszystkim motywowanie do czytania, a co za tym idzie - podniesienie poziomu czytelnictwa.

W konkursie uczestniczyli uczniowie klas I - III. Naszą szkołę - pod opieką Pani Elżbiety Paprockiej i Pani Barbary Cieślińskiej - reprezentowali:Lenka Fikus i Julitka Zawidzka z klasy II oraz Julka Fluder, Zosia RatajskaJakub Marszałek z klasy III. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie uzupełnić test, który dotyczył lektur wcześniej podanych: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", "Oto jest Kasia", "Czarna owieczka" oraz znajomość faktów z życia i twórczości Gustawa Herlinga - Grudzińskiego.  Zadanie okazało się bardzo trudne, a uczestników wielu, bo aż 28. Trud jednak się opłacił, ponieważ uczniowie naszej szkoły zajęli aż dwa miejsca na podium, a są to:Zosia Ratajska– I miejsce i Julka Fluder – III miejsce.

 

Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom. Zachęcamy do czytania lektur, ponieważ w przyszłym roku kolejny konkurs przed nami, a książki są dla każdego i na wyciągnięcie ręki :)


Polska pachnie bzami

            Przepięknie jest wiosną, kiedy pachną wokół bzy, a ptaki wtórują temu pięknu, wypełniając czas swym śpiewem 
i nie pozwalając, by być obojętnym na to, co nas otacza. Wiosna wyciąga swe ramiona i przytula nie tylko teraz, w maju 2019 roku,
ale również i każdego roku, także przed ponad dwustu laty…

            3 maja 1791 roku także kwitły bzy, a śpiew ptaków zalewał taras dworku, na którym spotkali się Kołłątaj, Potocki i… Poeta. Dyskutowali. O czym? O przyszłości Polaków, o tym, by idea dała siłę i pozwoliła na wskrzeszenie hartu ducha w naszym narodzie. Udało się? Tak… Uchwalono Konstytucję. A wokół pachniały bzy…

            I u nas, w szkole, wśród bzów i śpiewu ptaków, uczniowie zebrali się, by dać wyraz wspomnieniu tego ważnego dnia
 i pozwolić, by młodsi koledzy i koleżanki, a także widzowie zgromadzeni w sali gimnastycznej, wzbudzili w sobie refleksję nad naszymi dziejami… Udało się? Chyba tak. Kiedy wspomniano ten ważny moment, a z głośników płynął tekst preambuły, publiczności kręciły się łzy w oczach, ponieważ to, co mamy najcenniejszego, najpiękniejszego jest właśnie w nas i na tej ziemi, która nazywa się Polską…

            Nie byłoby tak sugestywnego przekazu, gdyby nie scenografia autorstwa Państwa Barbary i Tomasza Cieślińskich oraz opieka
i pomoc muzyczna Pani Ewy Borowicz-– Kasznickiej i jej męża Pana Jacka Kasznickiego, a także Pana Krzysztofa Karolewskiego.
Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Renata Matschi.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom tak bardzo zaangażowanym w realizację przedstawienia, Nauczycielom i przede wszystkim Artystom, bez których nie byłoby tego popołudnia…


Spotkanie z przyszłymi pierwszoklasistami

25 kwietnia naszą szkołę odwiedzili przyszli pierwszoklasiści oraz ich rodzice. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia ciekawego
 i pouczającego przedstawienia o Kogutku, które zaprezentowali ich starsi koledzy - uczniowie klasy III SP pod czujnym okiem p.Barbary Cieślińskiej. 

Następnie dzieci i rodzice wzięli udział w krótkich zajęciach plastycznych. Ich zadaniem było wykonanie zakładki do książki według ustalonego wcześniej wzoru. Wszyscy wykazali się olbrzymią kreatywnością. Powstały żaby, nietoperze, kotki i różne stworki. 

Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Do zobaczenia we wrześniu!:)


Gminny turniej ,,Top English Team''

   3 kwietnia w szkole Podstawowej we Wysocku Małym odbył się V gminny turniej języka angielskiego pod nazwą ,,Top English Team’’. Turniej miał charakter pracy w trzyosobowych grupach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Mikołaj Cieśliński (kl.VI), Zuzanna Krysiak (kl.VII) oraz Oliwia Śniatała (kl.VII). Ich zadaniem było narysowanie minikomiksu na podstawie usłyszanej historyjki, rozwiązanie testu gramatyczno-leksykalnego, wykazanie się wiedzą na temat krajów anglojęzycznych oraz zaprezentowanie scenki sytuacyjnej.

   Turniej przebiegł bezstresowo, w bardzo przyjemnej atmosferze, a poziom wiedzy wszystkich uczniów był bardzo wyrównany.

   Miło nam oznajmić, że drużyna z Czarnegolasu zajęła I miejsce :)

Gratulujemy!


XV Gala Stypendialna

      29 marca w naszej szkole miała miejsce  XV Gala Stypendialna, podczas której 83. uczniów ze szkół naszej gminy otrzymało stypendium. Aby zostać nagrodzonym, należało  otrzymać bardzo dobre zachowanie oraz osiągnąć średnią ocen 5.3 -
w szkole podstawowej oraz 5.2 na poziomie gimnazjum lub zdobyć wysokie - co najmniej na szczeblu wojewódzkim - miejsca
w konkursach i sporcie.

            Przybyłych gości powitała Pani Dyrektor Urszula Pawłowska, po czym głos zajęła Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół – Pani Barbara Duczmal. Podkreślono przede wszystkim ideę spotkania, natomiast Pan Krzysztof Rasiak - Wójt naszej gminy -  zaakcentował, że bardzo się cieszy, iż w naszej gminie jest kwiat, który wzrasta swym intelektem, ale przede wszystkim pracą, rokując dobrze na przyszłość.

W aurze wiosennej scenerii i subtelnie dobranych elementów scenograficznych, przystąpiono do wręczenia stypendiów, a dokonywali tego: Wójt Gminy Przygodzice Pan Krzysztof Rasiak, Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół Pani Barbara Duczmal, Pani Janina Wojtasiak – Przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice oraz Dyrektorzy poszczególnych, siedmiu szkół, a mianowicie: Pani Irena Dymarczyk, Pani Urszula Pawłowska, Pani Renata Skorupa, Pan Dariusz Spychalski, Pani Barbara Szymanowska, Pani Katarzyna Zawadka oraz Pani Anna Zydorowicz. Uhonorowani uczniowie nie tylko mogli uścisnąć dłoń wręczającym, ale także usłyszeć słowa pełne uznania i doceniania ich pracy intelektualnej, a także sportowej.

            Wśród wspomnianej, sporej grupy wybitnych uczniów, z naszej szkoły stypendia otrzymali na poziomie szkoły podstawowej klas IV – VI: z klasy IV: Paulina Burchardt, Nadia Krysiak i Małgorzata Tomankiewicz, z klasy V: Patryk Błaszczyk i Julia Lizak oraz z klasy VI Mikołaj Cieśliński z najwyższą średnią z całej gminy, a mianowicie: 6.00. Na poziomie klas VII, VIII i III gimnazjum stypendia otrzymali: z klasy VII: Zuzanna Krysiak i Oliwia Śniatała oraz z klasy III gimnazjum: Paulina Borkowska, Wiktoria Glaza – również z najwyższą średnią w gminie na danym poziomie, a mianowicie 5.8 oraz Patryk Jakubczak i Roksana Szwejda.

            Spośród wspomnianych, czarnoleskich stypendystów byli i tacy, którzy wzięli udział w części artystycznej wraz z innymi uczennicami i uczniami z naszej szkoły. Całości patronowały i galę stypendialną przygotowały Panie Joanna Bakalarek, Barbara Cieślińska i Renata Matschi, które nieocenioną pomoc otrzymały ze strony Pana Tomasza Cieślińskiego, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom szkoły za pomoc w przygotowaniach gali, a naszym i nie tylko naszym Stypendystom - GRATULUJEMY.

Zdjęcia z uroczystości znajdują się na stronie internetowej gminy Przygodzice.


Podziękowanie - BohaterON


Pierwszy Dzień Wiosny

To już tradycja w naszej szkole, że wiosnę witamy w formie zabawy. Samorząd Uczniowski przygotował i przeprowadził grę
na podstawie znanego prawie wszystkim teleturnieju ,,Familiada''. W zabawie wzięli udział uczniowie klas I SP - III gimnazjum,
a ich zadaniem było odpowiadanie na pytania związane ze szkołą, wiosną i zimą. 
W nagrodę za ,,rywalizację'' w przyjemnej atmosferze, wszyscy zostali obdarowani pysznymi czekoladkami.


Dzień św. Patryka

17 marca obchodzony był Dzień św. Patryka. Z tej okazji zorganizowaliśmy dwa konkursy. Zadaniem uczniów klas I-IV było stworzyć irlandzką czapkę o określonych rozmiarach. Z kolei uczniowie klas V-VII uczestniczyli w konkursie wiedzy o Irlandii.

Mamy przyjemność ogłosić, że laureatami konkursu na irlandzką czapkę zostali:

Nikola Tomczak, kl. I - I MIEJSCE
Jakub Marszałek, kl. III - II MIEJSCE
Karolina Zawidzka, kl. IV - III MIEJSCE

Największą wiedzą na temat Irlandii wykazali się:

Mikołaj Cieśliński, kl. VI - I MIEJSCE
Patryk Błaszczyk, kl V - II MIEJSCE
Julia Lizak, kl. V - III MIEJSCE
Gratulujemy!:)
Dziękujemy Radzie Rodziców oraz Fundacji Kultury Irlandzkiej za ufundowanie nagród!

Drugi dzień rekolekcji wielkopostnych

Tegoroczne rekolekcje prowadzi ks. Łukasz, wikariusz parafii pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas rekolekcji uczymy się drogi, jaką ma podążać każdy chrześcijanin, aby zasłużyć na medal w niebie. Jest to droga przez niedzielną mszę świętą, modlitwę, dobre uczynki i sakrament pokuty.


Konkurs religijny o św. Andrzeju Boboli

12 marca w SP 7 w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się XI edycja diecezjalnego konkursu ,,Świętych kocham i szanuję, ich uczynki naśladuję’’. Naszą szkołę reprezentowali Zuzanna Krysiak i Mikołaj Cieśliński. Uczniowie dostali się do kolejnego etapu na szczeblu diecezjalnym. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu.


,,I nie miłować ciężko, i miłować Nędzna pociecha''

Słowa te - Mikołaja Sępa Szarzyńskiego - patronowały IV Przeglądowi Słowa, który odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach.

Do konkursu zgłosiły się trzy osoby z klasy III gimnazjum, a mianowicie: Jakub Pietryga, Emilia Szeszycka i Roksana Szwejda. Gimnazjaliści postanowili wziąć udział we wszystkich trzech sugerowanych kategoriach, a mianowicie: napisanie utworu poetyckiego, który byłby odpowiedzią, indywidualną refleksją lub choćby podjęciem dialogu na temat zawarty w haśle konkursu; recytacja wybranego przez uczestnika fragmentu poezji bądź prozy oraz czytanie interpretacyjne.

Konkurencja była bardzo wysoka, jednak miło jest nam zakomunikować, że III miejsce zajęła Emilia Szeszycka w kategorii napisania utworu poetyckiego. Emilia stworzyła wiersz pt. „Miłosierdzie”.


Irlandia w klasie VI

Uczniowie naszej szkoły sukcesywnie poznają Irlandię. Tym razem przyszła pora na klasę VI. Dzięki uprzejmości FKI, otrzymaliśmy materiały w postaci prezentacji multimedialnych oraz map i broszur, które wykorzystane zostały podczas ostatnich zajęć.

Przypominamy, że uczniowie klas biorących udział w projekcie ,,Irlandia w Szkole'' będą mogli się wykazać znajomością ,,Zielonej Wyspy'' już w najbliższy piątek - 15 marca:)


Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT 

„Kultura językowa zaczyna się tam, gdzie zaczyna się świadomość językowa. Gdy ludzie nie tylko mówią, ale także zastanawiają się nad tym, jak mówią” – słowa te - Jerzego Bralczyka - stanowiły motto XIII Edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego
o Pióro Dyrektora Liceum im. Władysława Jagiełły w Odolanowie.

            Konkurs odbył się 25 lutego, a do zmagań przystąpiły trzydzieści trzy osoby z jedenastu szkół. Tekst dyktanda dotyczył przesądów i wróżb, a w nim czyhały takie słowa jak choćby: „ni stąd, ni zowąd”, „a nuż”, „ohydny” czy „niechybny”.

Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klas: VII, VIII i III gimnazjum, a więc: Oliwia Śniatała, Michalina Szczepańska
 oraz Paulina Borkowska.Wszystkie dziewczyny napisały dyktando bardzo pięknie, a spośród nich dwie uczennice uplasowały się
 na II i III miejscu, a więc Oliwia Śniatała (II miejsce) i Michalina Szczepańska (III miejsce).

 

                                                                      SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


Spotkanie z kosmetyczką

W piątek, 15 lutego, gościliśmy w naszej szkole kosmetyczkę z dwunastoletnim stażem pracy - Panią Annę Szczepaniak.
Pani Ania w bardzo ciekawy sposób przedstawiła uczniom klas V, VI oraz VII prezentację dotyczącą zdrowej skóry, włosów i paznokci.

Wszyscy z zaciekawieniem słuchali przekazywanych informacji, jak również włączali się do dyskusji i zadawali bardzo dużo pytań.
Na zakończenie, uczniowie gromkimi brawami bardzo serdecznie podziękowali Pani Ani za ciekawy wykład.

prev next

Uzależnieniom STOP

14 lutego w Szkole Podstawowej w Chynowej odbyła się XVI edycja Gminnego Konkursu Uzależnieniom - Stop. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu dwóch zwrotek i refrenu autorskiej piosenki, PIĘKNO ŚWIATA BEZ NAŁOGÓW,  do podanego
przez organizatora podkładu.

Każdy biorący udział w zmaganiach, indywidualnie wykonywał piosenkę przed komisją konkursową. Zadanie okazało się bardzo trudne, ale mimo wszystko, dwie uczennice z naszej szkoły podjęły się tego niecodziennego wyzwania: Wiktoria Janiak z klasy VI
oraz Roksana Szwejda z klasy III g., która…zdobyła I MIEJSCE!

Bardzo serdecznie GRATULUJEMY!


Nie marnuj jedzenia - zajęcia w ramach Dobrych Praktyk

1 lutego uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach dotyczących niemarnowania żywności. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się między innymi jak prawidłowo przechowywać żywność oraz dlaczego nie warto wyrzucać chleba czy bułek.

Podczas zajęć okazało się, że uczniowie bardzo chętnie korzystają z pudełka niemarnowania żywności, zarówno wkładając do niego posiłek, jak i częstując się tym, co zostawili wcześniej ich koledzy.
SUKCES!


Poznaj Swój Powiat Ostrowski

Tradycyjnie jak co roku z ogromną przyjemnością uczestniczyliśmy w Powiatowym Konkursie Turystycznym POZNAJ SWÓJ POWIAT OSTROWSKI organizowany pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka. Konkurs polegał
na opracowaniu dokumentacji przeprowadzonej wycieczki na terenie Powiatu Ostrowskiego. Prace tematyczne miały nawiązywać
do wydarzeń 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Podsumowanie konkursu nastąpiło 1 lutego w sali ostrowskiego nKlubu . W konkursie wzięło udział 99 uczniów a wśród nich uczeń klasy VI Mikołaj Cieśliński, który otrzymał WYRÓŻNIENIE.

Bardzo serdecznie GRATULUJEMY

prev next

Zajęcia w okresie ferii zimowych

W czasie ferii zimowych odbędą się następujące zajęcia:


 16 stycznia - środa - godz. 10:00-14:00 - zajęcia sportowe (Sławomir Sołtysiak),

21 stycznia - poniedziałek - godz. 10:00 - 13:00 - zajęcia plastyczne (Barbara Cieślińska),

22 stycznia - wtorek - wyjazd na lodowisko i basen (Sławomir Sołtysiak, Krzysztof Karolewski, Renata Matschi).


Zapraszamy wszystkie chętne dzieci!


Zabawa karnawałowa

   Tradycją szkoły jest to, że tuż przed feriami cała nasza społeczność spotyka się w sali wiejskiej, aby wspólnie spędzić czas bawiąc się i tańcząc do ulubionych utworów. Tak też stało się i tym razem.

   Jak zawsze o oprawę muzyczną zadbali chłopcy z klasy III gimnazjum (przy pomocy Dawida z klasy VIII). Czas urozmaicili również przedstawiciele klas, przygotowując ciekawe i emocjonujące konkursy – np. przeciąganie liny, zabawa z krzesłami, czy łamańce językowe.

Energii w postaci pysznych posiłków dostarczyli nam kochani i niezawodni Rodzice. Dziękujemy! :)

 

Życzymy wszystkim pełnych przygód, ale jednocześnie bezpiecznych ferii!

 


Irlandzkie opowieści

    10 stycznia naszą szkołę drugi raz odwiedziła p. Justyna Mazurek-Schramm, wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej. Pani Justyna przeprowadziła lekcje z uczniami klasy VII oraz II i III SP.

    Dla uczniów klasy VII to już kolejne zajęcia dotyczące Irlandii (wcześniej uczestniczyli w internetowej rozmowie z Trevorem, rodowitym Irlandczykiem). Każde spotkanie z tego cyklu jest dla nas niezwykle cenne i inspirujące. Tym razem poznaliśmy najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w Irlandii. Dowiedzieliśmy się również, że kolory na fladze irlandzkiej nie są przypadkowe,
a oznaczają pokój między protestantami a katolikami. Co więcej, wszystkie ważne dokumenty (takie jak Konstytucja, czy nawet paszporty) napisane są w dwóch językach – irlandzkim i angielskim.

    Młodsi uczniowie poznali charakterystyczne dla Irlandii miejsca oraz postaci. Pani Justyna opowiedziała im legendy
o przebiegłych Leprechaunach, złych wróżkach oraz dwóch olbrzymach.

Dziękujemy za wspaniałe zajęcia. Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania!


Jak udzielić pierwszej pomocy?

   9 stycznia opiekunowie SK PCK oraz SU zorganizowali spotkanie z pielęgniarką szkolną, p. Anetą Cieślak-Jaros. Pani Aneta przeprowadziła zajęcia dla uczniów klasy III, IV, V i VI. Ich tematem była pierwsza pomoc.

   Podczas tej niecodziennej lekcji uczniowie dowiedzieli się krok po kroku, jakie działania należy wykonać, by pomóc osobie, która straci przytomność oraz jak zachować się na wypadek złamań, krwotoków oraz oparzeń. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali polecenia Pani Anety. Największe wrażenie zrobił na nich fantom, na którym uczyły się podstaw reanimacji.

   Głównym celem spotkania było kształtowanie bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w razie nieobecności dorosłych. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza pomoże naszym uczniom prawidłowo zachować się w takich sytuacjach.


Powstańcy wielkopolscy uhonorowani

   Czwartkowy wieczór był szczególny dla wszystkich zebranych w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie. Przybyli potomkowie powstańców wielkopolskich pochowanych na cmentarzu w Czarnymlesie, zaproszeni goście, członkowie chóru Czarnoleskie Nutki oraz pracownicy szkoły i uczniowie. 

   Z taką inicjatywą wyszedł Wójt Gminy Przygodzice Pan Krzysztof Rasiak. Zaproponował, żeby groby powstańców były ozdobione pamiątkowymi medalami powstania wielkopolskiego. Całością miały zająć się szkoły z terenu gminy.

   Impreza miała uroczystą oprawę z pocztem flagowym szkoły i pocztem sztandarowym Ochotniczej Straży Pożarnej                      w Czarnymlesie.

   Po mszy świętej zostały złożone kwiaty przy obelisku upamiętniającym polskie ofiary II wojny światowej. Potem wszyscy mieli okazję obejrzeć wystawę przygotowaną przez uczniów klasy III gimnazjum. Opiekę nad tym działaniem sprawowali wychowawca klasy Pan Krzysztof Karolewski oraz Pani Barbara Cieślińska. Materiały zbierali uczniowie, nauczyciele. Wielką pomocą służył Pan Kazimierz Pietralczyk, miejscowy regionalista. Zwiedzający mogli zobaczyć materiały i pamiątki z powstania wielkopolskiego oraz zdjęcia dawnego Czarnegolasu.

   Pamiątkowe medale wręczył wójt gminy, wcześniej przemawiała Pani Dyrektor Urszula Pawłowska. Ważnym momentem było wystąpienie Pana Wacława Kieremkapta, który przedstawił losy powstania i powstańców na terenie dawnego powiatu odolanowskiego i ostrowskiego. Następnie miała miejsce część artystyczna. Chór wykonał trzy skoczne utwory. Na koniec nostalgiczne utwory wykonały uczennice tutejszej szkoły.


Kartka Bożonarodzeniowa dla Seniora od Anioła

    W związku ze zbliżającym się niezwykłym świątecznym czasem,członkowie PCK i Samorządu Uczniowskiego zorganizowali akcję pn. „Kartka Bożonarodzeniowa dla Seniora od Anioła” skierowaną do mieszkańców Czarnegolasu oraz istniejących tutaj instytucji.

    Celem akcji miało być przede wszystkim wsparcie oraz podkreślenie istoty integracji z drugą osobą, zwłaszcza w tym, jakże szczególnym czasie…

            Jaka refleksja towarzyszy tej akcji? Na pewno taka, że każdy z nas może zrobić kartkę niewielkim kosztem, a siła jej działania jest niekwestionowana, zwłaszcza wtedy, kiedy dzieci ze swoja spontanicznością i szczerością niosą życzenia, potrafiące zmieniać świat    i wywoływać radość na twarzach często osamotnionych ludzi.


Przedstawienie wigilijne

   19 grudnia uczniowie klasy III zostali zaproszeni na jasełka do oddziału zerowego miejscowego przedszkola.

    Dzieci zaprezentowały się wzorowo! Piękna scenografia przygotowana przez Panią Bernadetę Niełacną i Panią Dagmarę Zimniak oraz stroje sprawiły, że uczniowie z zainteresowaniem słuchali młodszych aktorów. Wystawione jasełka wprawiły wszystkich
w świąteczny nastrój, a wyjątkowych emocji dostarczył nam Jakub Marszałek, który samodzielnie grał na organach w czasie występów.

Dziękujemy bardzo serdecznie za zaproszenie.


Zbiórka karmy

15 grudnia 2018r. zakończyła się akcja zbiórki karmy dla psów i kotów z ostrowskiego schroniska zorganizowana przez SK PCK
i Samorząd Uczniowski.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom wielkiego serca, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Krzysztofa Szafrańca, który nie szczędząc swojego czasu, pomógł przewieźć karmę do schroniska.

 

Wszystkim dziękujemy za ofiarność.


Gry i książki dla szpitalnej świetlicy

Świetlica szpitalna przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim zwróciła się do nas z prośbą o zbiórkę używanych gier planszowych oraz książek dla dzieci. SK PCK oraz SU z ogromną przyjemnością odpowiedziały na ten apel.

Dzięki Państwa ofiarności, udało się nam zebrać wiele nowych oraz używanych gier, pięknych książek, a nawet kolorowych puzzli.

Dziękujemy!

Dziękujemy również Panu Krzysztofowi Szafrańcowi za pomoc w dostarczeniu darów szpitalowi.


Łańcuchowe szaleństwo i turniej w warcaby

Za nami dzień pełen emocji. Już od około tygodnia uczniowie klas IV-VIII oraz III gimnazjum pilnie przygotowywali się do konkursu ogłoszonego przez SU. Konkurs polegał na rywalizacji międzyklasowej w stworzeniu najdłuższego łańcucha choinkowego.

Zaangażowanie i zapał wszystkich klas przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Z jednej strony długość stworzonych łańcuchów przerażała, jednak z drugiej … nasze serca radowały się na widok zacieśniających się więzi między uczniami:).

Uczestnicy pracowali pilnie, jednak należało wyłonić zwycięzców. 

Oto wyniki konkursu:

I miejsce – kl. VII - 1195 metrów

II miejsce – kl. VIII - 1175 metrów

III miejsce – kl. V - 468 metrów

Samorząd Uczniowski wręczył wszystkim uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy oraz trochę słodkości :).

Dziękujemy Pani Kempińskiej, Panu Sołtysiakowi oraz Pani Wojciechowskiej-Gertig za pomoc rozstrzygnięciu konkursu.

 

To nie koniec emocji dzisiejszego dnia. O godzinie 13.30 uczniowie klas II-VIII oraz III gimnazjum wzięli udział w zorganizowanym przez p.Sołtysiaka Mikołajkowym Turnieju w Warcaby.

Miło nam oznajmić, że zwycięzcą w kat. klas II-VI został Wiktor Podemski, natomiast najlepszym uczestnikiem turnieju
w kat. klas VII, VIII oraz III gimnazjum okazał się Łukasz Zawidzki.

Gratulujemy!


100 lat minęło...

Rok 2018 otoczył nas czasem głębokiej refleksji… Oto czas, który każdemu patriocie głęboko zapada w serce. To czas refleksji. Refleksji nad naszą Ojczyzną…

Nie byłoby nas, gdyby nie Ona. Zrodziła tak wielu Polaków, wyjątkowych osób. Tych znanych i mniej znanych, ale wspaniałych ludzi. Cierpiała, lecz powstała. Oto jest – Wolna Polska – nasza Ojczyzna!

Aby dać wyraz miłości do Ojczyzny i podkreślić wyjątkowość roku 2018, w którym upamiętniamy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem Pana Krzysztofa Karolewskiego, Pani Ewy Borowicz – Kasznickiej oraz Pani Renaty Matschi przygotowali i zaprezentowali wspaniałe przedstawienie pt.: „Pisk Orła Białego”. Całości dopełniła i spektakularność podkreśliła sugestywna scenografia wykreowana przez Państwo Barbarę i Tomasza Cieślińskich.

Zanim jednak widzowie doświadczyli szczególnych wzruszeń płynących ze sceny, uczestniczyli we mszy świętej celebrowanej przez          ks. kan. Grzegorza Zamelka i ks. wikariusza Witolda Dolnego.

Uroczystość w sali wiejskiej otworzyła Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie – Urszula Pawłowska, która swoimi sugestywnymi słowami zagościła w sercach słuchaczy, kreując wyjątkowość chwili.

Po inscenizacji, w czasie której doświadczono emocji związanych z utratą Polski, lękiem stworzonym przez I wojnę światową, dramatem niepewności jutra oraz cierpieniem Polaków będących pod zaborami, odzyskujących po latach upragnioną wolność, słowom podziękowań nie było końca. Niemniej Pan Robert Kaczmarek-Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, zajmujący głos jako ostatni, zwrócił między innymi uwagę na jeden szczegół, który pozwolił zebrać się odbiorcom tego dnia, a mianowicie na artyzm, bez którego nie byłoby uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zaprezentowanej przez uzdolnionych uczniów Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie.

Całości spotkania dopełnił ciepły poczęstunek – grochówka – przygotowana przez rodziców z Rady Rodziców naszej placówki.


Irlandia w Szkole - Ed Sheeran przybliża nam Galway

Od października 2018r. realizujemy w szkole projekt  FKI ,,Irlandia w Szkole’’. Celem projektu jest zapoznanie uczniów z kulturą ,,Zielonej Wyspy’’.  Zajęcia dotyczące Irlandii odbywają się podczas lekcji języka angielskiego, podczas spotkań z gośćmi oraz w ramach innowacji pedagogicznej – na zajęciach dodatkowych.

Do tej pory klasy IV i V odwiedziła p. Justyna Mazurek-Schramm, natomiast z klasą VII wirtualnie spotkał się Trevor – rodowity Irlandczyk. Oboje przybliżyli uczniom Irlandię, jej język oraz kulturę.

Irlandia to również kultura nowoczesna, dlatego postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się artystom muzyki pop, którą tak bardzo lubimy. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się Ed Sheeran. Co prawda, nie jest on Irlandczykiem, ale jego dziadkowie pochodzą z tego pięknego kraju, a on sam w jednej ze swoich piosenek nawiązuje do Galway, miasta w zachodniej Irlandii.

Po przybliżeniu biografii Eda oraz wyjaśnieniu znaczenia niektórych z jego utworów, przyszedł czas na najprzyjemniejsze – śpiew :)


Przegląd wierszy i piosenek patriotycznych

13 listopada odbyła się piękna lekcja historii i patriotyzmu. Uczniowie klas I - III wraz ze swoimi wychowawczyniami, zorganizowali przegląd wierszy i piosenek patriotycznych, zapraszając na tę okazję Panią Dyrektor naszej szkoły Urszulę Pawłowską, Panią Dyrektor miejscowego Publicznego Przedszkola Calineczka- Marię Radajewską oraz Panią Kierownik Biblioteki Publicznej w Czarnymlesie - Edytę Wawrzyniak.

W przeglądzie brały udział wszystkie wymienione klasy oraz uczennice i uczniowie oddziału zerowego pod bacznym okiem               Pani Bernadety Niełacnej.

Występy artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Dzieciom dziękujemy za występ, a zaproszonym gościom za przybycie.


,,Rekord dla Niepodległej''

W piątek, 9 listopada, społeczność szkolna zebrała się przy obelisku, aby wziąć udział w akcji MEN ,,Rekord dla Niepodległej’’                i  wspólnie o godzinie 11:11 zaśpiewać ,,Mazurek Dąbrowskiego’’. Byliśmy jedną z ponad 24 tysięcy szkół, które w ten sposób postanowiły uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Gminny konkurs plastyczny

7 listopada dwie uczennice naszej szkoły uczestniczyły w rozstrzygnięciu Gminnego Konkursu Plastycznego 100 - lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę w oczach dzieci i młodzieży, który został zorganizowany przez Szkolę Podstawową w Przygodziczkach.

Uczniowie z każdej kategorii wiekowej mieli do wykonania następujące prace:

- klasy I – III - zakładkę do książki,

- klasy IV - VI - pocztówkę,

- klasy VII, VIII i III g. - proporzec.

Wszystkie prace były bardzo piękne i staranne, ale na największe uznanie zasłużyła praca Karoliny Zawidzkiej z klasy IV i tym samym zajęła I miejsce, jak również praca Emilii Szeszyckiej z klasy III g., która zajęła II miejsce.

 

Bardzo serdecznie GRATULUJEMY zwycięzcom oraz pozostałym uczniom, którzy brali udział w konkursie.


Świąteczne charytatywne kartki dobroczynne

6 listopada otrzymaliśmy od stowarzyszenia SURSUM CORDA 50 kartek świątecznych, które rozprowadziliśmy wśród uczniów                i nauczycieli naszej szkoły. Piękne kartki cieszyły się tak dużym powodzeniem, że udało się je sprzedać w ciągu dwóch dni!

Zebrane pieniądze (100 zł) zostały przekazane fundacji, która dochód ze sprzedaży kartek zainwestuje w pomoc osobom chorym          i niepełnosprawnym, objętym programem ,,Na ratunek’’.


BohaterON - włączyliśmy historię

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej akcji ,,BohaterON’’ zorganizowanej przez Fundację Rosa oraz Fundację Sensoria. Celem kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek pocztowych        z życzeniami oraz podziękowaniami za odwagę, którą wykazali się broniąc Stolicy Polski.  

Każdy wysłał imienną kartkę do Powstańca, z którego indywidualną historią zaznajomił się poprzez stronę internetową www.bohateron.pl . Mamy nadzieję, że inicjatywa ta choć w niewielkiej części zbudowała w naszych uczniach poczucie tożsamości narodowej oraz wzmocniła ich wrażliwość społeczną.

Jednym z partnerów akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Akcja Znicz

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych członkowie szkolnego koła PCK zorganizowali AKCJĘ ZNICZ, która polegała na zebraniu wśród uczniów zniczy. Wszystkie lampiony, bez względu na rozmiar, kolor czy kształt, symbolizują pamięć o bliskich, którzy odeszli. W ten sposób uczniowie chcieli zadbać o opuszczone mogiły na cmentarzu.

Bardzo dziękujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych akcjach.


Najpiękniejszy Orzeł - Godło Polski

W dniach od 29 do 31 października rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla klas I - III zorganizowany przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Czarnymlesie.

Konkurs miał na celu kształtowanie postaw patriotycznych poprzez propagowanie wiedzy historycznej oraz popularyzację wiedzy           i świadomości o godle, jako jednym z najważniejszych symboli państwa polskiego od zarania dziejów do czasów współczesnych.

Uczniowie wykonywali prace na podany temat dowolną techniką. Komisja konkursowa w składzie: kierownik biblioteki Pani Edyta Wawrzyniak oraz Pan Kazimierz Pietralczyk nie miała łatwego zadania, gdyż wszystkie prace były oryginalne i bardzo starannie wykonane. Dla uczniów z każdej klasy zostały przyznane trzy nagrody, a dla pozostałych uczestników - słodki upominek.

Miejsca w konkursie zajęli:

·         klasa I Nikola Tomczak - I miejsce, Aleksandra Pietryga - II miejsce, Gabriela Pastuszak - III miejsce,

·         klasa II: Izabela Malarska - I miejsce, Julita Zawidzka - II miejsce, Wojciech Berezicki - III miejsce,

·         klasa III: Wojciech Witwicki - I miejsce, Joachim Sówka - II miejsce, Jakub Marszałek - III miejsce.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy i GRATULUJEMY wszystkim uczestnikom.


Gmina Przygodzice do EKO-okolice

16 października uczestniczyliśmy w V edycji konkursu ekologicznego „Gmina Przygodzice to EKO-okolice” „Papier, plastik BIO       i szkło – segregacja to jest to”  pod patronatem Wójta Gminy Przygodzice Pana Krzysztofa Rasiaka.

W tym roku dzieci miały za zadanie wykonać EKO - TORBĘ (klasy I – III), EKO -– GRĘ (klasy IV – VI) oraz EKO - INSTRUMENT (klasy VII, VIII i III gimnazjum). Zadanie wymagało kreatywności, jednak uczestnicy stanęli na wysokości zadania i prace były bardzo interesujące, pomysłowe i na pewno czasochłonne. Niestety, należało wybrać tylko    po trzy z każdej kategorii wiekowej, które mogły reprezentować naszą szkołę na szczeblu gminnym.

I tak, podczas eliminacji szkolnych, komisja w skład której wchodziły: Pani Dyrektor Urszula Pawłowska, Pani Agata Pacyna, Pani Sylwia Kempińska oraz Pani Joanna Bakalarek wyłoniła następujących zwycięzców: z klas I - III: Lilianę Pielawską i Laurę Zygmunt                z klasy I oraz Julitę Zawidzką z klasy II. Natomiast z kategorii wiekowej klas IV – VI Natalię Szafraniec z klasy V, Hannę Rogę                              i Mikołaja Cieślińskiego z klasy VI. W najstarszej kategorii wiekowej pracę wykonał Łukasz Zawidzki z klasy VII.

Podczas rozstrzygnięcia emocje towarzyszyły wszystkim uczestnikom
i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na ogłoszenie wyników. I tutaj spotkała nas miła niespodzianka, ponieważ czas oczekiwania uświetniła wokalnie Roksana Szwejda z klasy III gimnazjum ze Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie. Po wysłuchaniu piosenek, nadszedł emocjonujący moment i… Liliana Pielawska z klasy I zdobyła I miejsce w gminie! Gratulujemy!

 

Gratulujemy również wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tym konkursie zarówno na szczeblu szkolnym, jak
 i gminnym.


Wycieczka do Straży

15 października klasa III odwiedziła remizę strażacką w Czarnymlesie. Uczniów przywitał strażak - Pan Stanisław Noskowicz.

Na miejscu, dzieci mogły oglądać samochody oraz sprzęt używany przez strażaków podczas pożarów oraz wypadków. Z dużym zaciekawieniem uczniowie wysłuchali informacji o trudnej i niebezpiecznej pacy strażaków. Wspólnie przypomnieli sobie numery alarmowe oraz zasady wzywania pomocy.

Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY


Wyjątkowa lekcja kulturowa

     11 października odwiedziła nas pani Justyna Mazurek-Schramm  - wiceprezes zarządu Fundacji Kultury Irlandzkiej oraz współautorka przewodnika ilustrowanego ,,Irlandia’’. Pani Justyna, w ramach autorskiego projektu FKI ,,Irlandia w Szkole’’, przeprowadziła w klasie IV oraz V lekcje kulturowe na temat Zielonej Wyspy.

     Nasz Gość opowiedział uczniom o symbolach narodowych, sportach, jedzeniu oraz muzyce irlandzkiej. Interesującą informacją okazał się fakt, że my - Polacy - mamy dużo wspólnego z Irlandczykami – równie mocno kochamy ziemniaki. Co więcej, język polski jest drugim (zaraz po angielskim) najczęściej używanym językiem na Zielonej Wyspie.

     Ciekawostki opowiadane przez panią Justynę oparte były prezentacją zawierającą piękne zdjęcia irlandzkiej przyrody (podziwialiśmy  obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO - Brú na Bóinne oraz Groblę Olbrzyma) i budynków miast. Dowiedzieliśmy się, że to właśnie w Belfaście zbudowany został najsłynniejszy wycieczkowiec świata – Titanic.

     Największą atrakcją były jednak kolorowe suknie, instrumenty muzyczne oraz sprzęty do popularnej gry Hurling, które przywiozła ze sobą nasza prelegentka. Dziewczynki chętnie przymierzały stroje, a chłopcy z wielkim zainteresowaniem oglądali ciężkie piłeczki i grali na bębnie.

       To była niezwykle inspirująca lekcja!

     Pani Justyno, dziękujemy :) !

  

Wycieczka do teatru

      10 października, uczniowie klas I, II i III pod opieką wychowawców, wybrali się do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl pt. „Kopciuszek”.

      Z całym przekonaniem należy podkreślić, iż była to niecodzienna uczta artystyczna. Dlaczego? Dlatego, iż mimo tego,           że wszystkie dzieci bardzo dobrze znały historię bohaterów baśni, nikt nie nudził się podczas oglądania przedstawienia, które było wyjątkową adaptacją znanej baśni. Obraz sceniczny przepełniony był humorystycznymi dialogami, scenkami oraz tańcem i wesołą muzyką, na którą bardzo żywo reagowali wszyscy mali odbiorcy.

      Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony dzieci, wywołał wiele pozytywnych emocji i na pewno         na długo pozostanie w ich pamięci.


Klasa III gimnazjum w Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Drugiego października 2018 roku uczniowie klasy III gimnazjum naszej szkoły byli na wycieczce, której celem było zwiedzanie        Muzeum Powstania Wielkopolskiego z lat 1918 – 1919 znajdującego się na starym Rynku w Poznaniu.

Ważnym zadaniem klasy III było zebranie materiałów o powstaniu potrzebnych do zorganizowania wystawy upamiętniającej zryw Wielkopolan, który doprowadził do powrotu naszego regionu do Ojczyzny.

Przy okazji pobytu na poznańskim rynku uczniowie mogli również zobaczyć słynne koziołki, które o godzinie 12.00 ukazują się obserwującym je turystom.


Z Irlandczykiem o Irlandii

      W bieżącym roku realizujemy innowację pedagogiczną i uczestniczymy w projekcie Fundacji Kultury Irlandzkiej ,,Irlandia w Szkole’’ pod patronatem Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu. Celem projektu jest przybliżenie uczniom tradycji oraz kultury ,,Zielonej Wyspy’’.

Naszym pierwszym krokiem w tym kierunku była rozmowa z Trevorem, rodowitym Irlandczykiem. Niestety Trevor nie mógł nas odwiedzić, dlatego spotkaliśmy się z nim online, za pomocą aplikacji Skype. Dzięki ciekawej prezentacji przedstawionej przez naszego wirtualnego gościa poznaliśmy lepiej historię oraz symbole narodowe Irlandii. Mieliśmy również okazję posłuchać irlandzkiej muzyki oraz zobaczyć filmy z popularnym tańcem.

Pod koniec zajęć stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem -  próbowaliśmy odczytać imiona zapisane w języku gaelickim. Na marne nasze próby – język ten w niczym nie przypomina angielskiego!

Dziękujemy FKI za zaaranżowanie tego spotkania :)


Rozstrzygnięcie konkursu przyrodniczego

    27 września uczniowie klas V i VI brali udział w rozstrzygnięciu XV Powiatowego Konkursu Region, w którym mieszkasz pod hasłem "Drzewa mają duszę..."

    Zadanie, które należało zrealizować, polegało na tym, by wyszukać drzewo zasługujące na szczególną uwagę, wykonać zdjęcie, opisać miejsce, w którym rośnie, określić gatunek rośliny i - co najważniejsze - przedstawić legendę wybranego drzewa. Ciekawość, która towarzyszyła uczestnikom podczas rozstrzygnięcia konkursu, została zaspokojona przez ogłaszającą wyniki Panią Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego - Beatę Klimek. 

Braw i gratulacji nie było końca, bowiem okazało się, że reprezentujący naszą szkołę: Patryk Błaszczyk z klasy V otrzymał pamiątkowy dyplom, a Hanna Roga i Mikołaj Cieśliński z klasy VI - okazali się Laureatami tego konkursu!

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy pozostałych uczniów do brania udziału w konkursach.


Nie marnuj jedzenia - DOBRE PRAKTYKI

Zaniepokojeni faktem znajdowania w koszach bułek, chleba i mleka, postanowiliśmy stworzyć w szkole kącik niemarnowania żywności. W korytarzu na parterze oraz pierwszym piętrze postawione zostały plastikowe pudełka, do których można wkładać jedzenie, którego nie ma się ochoty zjeść. Z kolei ci, którzy lubią zjeść więcej, zapomnieli śniadania lub nie dostali go od rodziców, mogą skorzystać         z pozostawionych produktów.

Ważne jest, aby pozostawione produkty:

- nie były napoczęte;

- nie były otwarte;

- były świeże.

Nie marnujmy jedzenia :)


Pokaz sztuki cyrkowej

             26 września uczniowie klasy III zostali zaproszeni przez uczniów Szkoły Specjalnej z Krotoszyna do Ośrodka Mikstat Las, gdzie mogliśmy podziwiać występy sztuki cyrkowej. Wychowankowie Szkoły Specjalnej przez 3 dni, pod bacznym okiem instruktorów intensywnie ćwiczyli, aby móc zaprezentować nam swoje umiejętności. Braw i zachwytu nie było końca. Wszyscy występujący spisali się na medal, a nasi uczniowie nagradzali artystów gromkimi brawami. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, zabaw i poczęstunku. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

           Wyjazd ten nie miałby miejsca bez pomocy wspaniałych Rodziców: Pani Ewy Fluder, która zaprosiła nas na tak wspaniałe zajęcia oraz Pani Ilony Witwickiej i Pana Marka Ratajskiego.

Wszystkim serdecznie z całego serca dziękuję.


Gołuchów znany, nieznany...

Jakże piękny jest świat – można by powiedzieć - gdy wraca się z wycieczki takiej jak ta… A wycieczka niedaleka, jednak jakże zapamiętana. Dlaczego? Z kilku powodów. Jednym z nich był poranny spacer nad brzegiem Jeziora Gołuchowskiego, który orzeźwił        i dodał na tyle sił uczestnikom, że chętnie przystąpili do zajęć edukacyjnych pn. „Szukamy dendrologicznych skarbów”. Były to zajęcia motywujące do kreatywności, ponieważ należało odszukać wskazane drzewa i…wygłosić krótki referat na ich temat, uzupełniając wiadomości rysunkiem.

            Na tym nie koniec. Muzeum Leśnictwa czekało otworem na grupę nastolatków, by zaprosić do wysłuchania i obejrzenia piękna życia w lesie oraz samego lasu. Nie tylko nowoczesny sposób ukazania zagadek spodobał się uczniom, ale zaintrygowały również wystawy tam prezentowane, gdzie np. można było posłuchać śpiewu wskazywanego ptaka.

            Po krótkiej przerwie, uczniowie wraz z opiekunkami, udali się do Zamku, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej, po skończeniu której, podążyli się do Pokazowej Zagrody Zwierząt. Tam, w ciszy, urzeczeni rytmem życia zwierząt tak pięknych i jedynych w swoim rodzaju, jakimi są żubry czy daniele, spędzili czas, poddając refleksji szybkość życia i ucząc się cieszenia pięknem przyrody, zewsząd emanującym spokojem, jak również szumem lasu, który jakoby rozmawiał z nastolatkami...

            Piękna nie dość jednak na dzień ten jeden, bowiem w drodze do Czarnegolasu, odwiedzono Forum Synagogę w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie pani przewodnik przedstawiła dzieje Żydów mieszkających w mieście oraz opowiedziała o budynku, w którym przez lata spotykali się wyznawcy judaizmu, a po II wojnie światowej służył różnym celom. Współcześnie jednak jest miejscem spotkań ludzi kultury.

Ostatnim etapem wycieczki było obejrzenie wystawy w Ostrowskim Centrum Kultury, gdzie okazało się, że rozpoczyna się 26. Festiwal Sztuki, któremu patronują słowa Edwarda Stachury: „Wszystko jest poezją…” I tylko z braku czasu, nie wstąpiono do otwartej w tym roku mediateki. Jednak…to już następnym razem;)


To już szósta edycja Narodowego Czytania!


            Tym razem „Przedwiośnie ”Stefana Żeromskiego zagościło wśród czytelniczych pasji narodowej akcji. Nie bez przyczyny jednak, bowiem oto sto lat mija od odzyskania niepodległości, a więc znamienita rocznica dla naszych rodaków.

            Jak co roku, Narodowe Czytanie odbyło się w naszej Bibliotece Publicznej w Czarnymlesie. Wzięło w nim udział nie tylko grono osób towarzyszących akcji od lat, a więc Panie Urszula Pawłowska, Maria Radajewska, Mirosława Nieruchalska, Janina Stacha oraz Urszula Zygmunt, ale także grupa chętnych uczniów wraz z dwojgiem nauczycieli. Całości patronowała Pani Edyta Wawrzyniak.

Lektura tej wyjątkowej powieści politycznej była tak intrygująca, iż nim się spostrzeżono, minęło ponad półtorej godziny, a przeniesieni duchem słuchacze w świat przedstawiony tekstu epickiego, z nieukrywaną niechęcią rozstawali się od tak frapującej lektury…

Okazuje się, że nie ma nic bardziej wartościowego, jak myśli zatrzymane w kulturze, namiastkę której mogliśmy zakosztować               w czarnoleskiej bibliotece wrześniowym przedpołudniem.

 

                                                                                  Dziękujemy za udział w akcji.


Koniec wakacji nadszedł nieubłaganie ... - 

-czas wrócić do szkolnych obowiązków:)

    3 września, po Mszy Świętej, uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły spotkali się w sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie minutą ciszy uczczono pamięć poległych podczas
II wojny światowej.

    Następnie Pani Urszula Pawłowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie -- życzyła wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym oraz przedstawiła nauczycieli i wychowawców klas.

W tym roku grono pedagogiczne uległo tymczasowym zmianom, a mianowicie do kadry pracowniczej dołączyli:

- Pani mgr Agnieszka Kubis-Grzegorowska – nauczyciel biologii,

- Pani mgr Beata Maroszek – nauczyciel j.niemieckiego,

- Pani mgr Ewa Mazurkiewicz – nauczyciel wychowania do życia w rodzinie,

- Pan mgr Sławomir Nowak – nauczyciel informatyki,

- Pani mgr Agnieszka Wojciechowska-Gertig – nauczyciel przyrody i chemii.

 

   Po wystąpieniu Pani Urszuli Pawłowskiej, głos zabrali zaproszeni goście: Radny Powiatu Ostrowskiego - Pan Tomasz Ziąbka i Radny Gminy Przygodzice - Pan Roman Radajewski oraz – zamykając sugestywne wystąpienia - Pan Krzysztof Rasiak – Wójt Gminy Przygodzice, który nie tylko życzył sukcesów, wytrwałości, ale również podkreślił aspekt radosnych chwil, które czekają na wszystkich w szkole.

 

                                        Zatem… od jutra do pracy! :)


Wakacyjna wycieczka do Kołobrzegu

W dniach 20-25 sierpnia odbyła się sześciodniowa wycieczka do Kołobrzegu. Wzięło w niej udział 39 uczniów klas III-VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Pod opieką nauczycieli naszej szkoły, uczniowie odwiedzili Muzeum Oręża Polskiego, latarnię morską i molo. Dużą atrakcją okazał się również rejs statkiem oraz wizyta w aquaparku. Piękna pogoda sprawiła, że wyjazd był bardzo udany... :)