WAKACYJNY WYPOCZYNEK

W dniach 16-20 sierpnia odbyła się pięciodniowa wycieczka dla 30 uczniów Zespołu Szkół w Czarnymlesie. Uczniowie zwiedzili Zakopane, Tarnowskie Góry i Wadowice. Organizatorem wycieczki było stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Czarnylas i Hetmanów Złotnica w ramach projektu ,,Wypoczynek dnia". Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele naszej szkoły.

Po pięciu dniach aktywnego wypoczynku pełni energii wróciliśmy do domów, by przygotować się do nowego roku szkolnego :)


OBRĄCZKOWANIE CZARNOLESKICH BOĆKÓW

02.07.2015r. kilkoro uczniów naszej szkoły miało przyjemność być świadkami wyjątkowego zdarzenia. To właśnie tego pięknego, lipcowego dnia członkowie Południowowielkopolskiej grupy OTOP na czele z panem Pawłem Dolatą przybyli do Czarnegolasu, aby zaobrączkować tegoroczne bocianie pisklęta.

Mieliśmy okazję zobaczyć, a nawet dotknąć cztery młode bociany, które zostały sprowadzone za pomocą wysięgnika na ziemię.
Z zaciekawieniem obserwowaliśmy poszczególne etapy zakładania obrączek, czyszczenie i mierzenie dziobów. Niektórzy z nas mieli możliwość oglądania gniazda z wysokości kilku metrów z wysięgnika. Mogliśmy także podziwiać przepiękny widok naszej miejscowości, co pozwoliło nam na głęboką refleksję i chwilową zadumę.

Na zakończenie akcji ustawiliśmy się do pamiątkowej fotografii wraz z gospodarzami terenu Państwem Latoniami i Stachami, na których posesji znajduje się bocianie gniazdo.


UDZIAŁ W IMPREZIE ŚRODOWISKOWEJ

W piękne czerwcowe popołudnie uczniowie naszej szkoły stawili się przy Sali wiejskiej, aby wziąć udział w uroczystości poświęcenia nowego wozu bojowego miejscowej straży pożarnej. Impreza została zorganizowana przez Sołectwo, Ochotniczą Straż Pożarną oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnymlesie.

Dzieci i młodzież mogły zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne przed szerokim gronem zaproszonych gości
i mieszkańców.


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

    W piątek, 26 czerwca 2015 roku, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum po raz ostatni przed wakacjami przyszli do szkoły. Podczas uroczystości podsumowania roku szkolnego, nasi absolwenci, pod kierunkiem swoich wychowawczyń Pani Darii Wróblewskiej oraz Pani Reginy Ziąbki, dali pokaz swych umiejętności aktorskich. Przygotowaniem dekoracji plastycznej zajęła się mgr Barbara Cieślińska. Wszyscy zebrani: goście, rodzice, pracownicy szkoły i uczniowie, nagrodzili artystów gromkimi brawami.

     Pani dyrektor, Urszula Pawłowska, podsumowując rok szkolny wspomniała o licznych sukcesach, jakie odnieśli uczniowie,
o wysokich wynikach sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, które i w tym roku szkolnym okazały się najwyższymi wśród szkół
w naszej gminie.
Następnie doszło do najbardziej oczekiwanego momentu, tj. wręczenia nagród za bardzo dobre wyniki w nauce. W tym roku szkolnym nagrody otrzymali:

Ze szkoły podstawowej:

Karolina Cieślińska – średnia 6,0 To pierwsza tak wysoka średnia w historii naszej szkoły!

Wiktoria Glaza – średnia 5,8

Michał Roga – średnia 5,5

Paulina Borkowska – średnia 5,5

Maria Bzik – średnia 5,3

Aleksandra Kaczmarek – średnia 5,3

Nikola Uchlik – średnia 5,3

Roksana Szwejda – średnia 5,3

Patryk Jakubczak – średnia 5,3

Milena Wilczyńska – średnia 5,3

Michalina Szczepańska – średnia 5,3

Nicola Golińska – średnia 5,0

Kinga Szczepaniak – średnia 4,9

Agata Burchardt – średnia 4,8

Julia Musiał – średnia 4,8

Z gimnazjum:

Karolina Błaszczyk – średnia 5,2

Laura Marciniak - średnia 5,0

Katarzyna Mrugała – średnia 5,0

Paulina Fikus – średnia 4,9

Jakub Broniarczyk – średnia 4,8


     Wszystkie nagrody książkowe dla wyróżnionych uczniów ufundowane zostały przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Czarnymlesie.

     Szczególne uznanie w postaci listów gratulacyjnych z tytułu ukończenia przez dzieci szkoły podstawowej i gimnazjum z wysokimi wynikami w nauce oraz wzorowym zachowaniem, skierowano do rodziców uczniów klas szóstej oraz trzeciej gimnazjum. Do życzeń
i gratulacji dołączyli się także przybyli goście. Były podziękowania i oczywiście życzenia udanego wypoczynku wakacyjnego.

     Po wielu słowach wdzięczności, nadszedł czas pożegnania uczniów z wychowawcami pozostałych klas, co nastąpiło już w salach lekcyjnych, po czym z radością wszyscy rozpoczęli dwa miesiące przerwy w nauce.


ŻYCZYMY WSZYSTKIM UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI

A ZA ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM TRZYMAMY KCIUKI, ABY DOSTALI SIĘ DO WYMARZONYCH SZKÓŁ!


ZAKOŃCZENIE AKCJI

STAŃ PO ZIELONEJ STRONIE MOCY

Dzięki Tobie

nasza planeta może

przestać być wyniszczana

i stać się znów pięknym

elementem wszechświata

Już po raz trzeci przystąpiliśmy do akcji ekologicznej „Stań po zielonej stronie mocy”. Wzorem ubiegłych lat, przez cały rok szkolny, uczniowie zbierali zużyte baterie, płyty CD, kable, telefony, słuchawki itp.

Największą ilość sprzętu, a tym samym największą liczbę punktów uzyskała klasa II.

Natomiast cała szkoła zebrała 14332pkt. Do największych zbieraczy należą:

 1. Mikołaj Cieśliński- klasa II
 2. Wiktoria Szeszycka – kl. I
 3. Marta Piłat- kl. III

Najaktywniejsi uczniowie zostali obdarowani drobnymi upominkami zakupionymi ze środków Rady Rodziców. Nagroda dla szkoły zostanie wybrana z katalogu i dostarczona w późniejszym terminie przez organizatorów- firmę SLAM POLAND.

Pragnę szczególnie podziękować dziewczętom z klasy III gimnazjum: Paulinie Fikus, Laurze Marciniak, Katarzynie Mrugale

i Honoracie Świderskiej za poświęcony czas w prowadzeniu zbiórki sprzętu.

Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i pomoc .

Koordynator akcji Regina Ziąbka


WYCIECZKA DO POZNANIA

     22 czerwca 2015 roku nasza klasa wraz z wychowawczynią panią Darią Wróblewską pojechała na wycieczkę do Poznania – stolicy Wielkopolski. W tą podróż wybraliśmy się pociągiem. Postanowiliśmy zwiedzić najciekawsze zabytki Poznania, ale sami nie dalibyśmy sobie rady, więc musieliśmy posługiwać się mapą, a czasami pytać o drogę przechodniów. Zwiedziliśmy między innymi Katedrę Poznańską. Jest to pierwsza polska katedra z X wieku. Wraz ze Złotą Kaplicą, w której znajduje się sarkofag oraz pomnik pierwszych polskich władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W podziemiach zobaczyliśmy relikty pierwszej katedry oraz obejrzeliśmy też krótki film. Poza tym widzieliśmy Zamek Cesarski, Teatr Wielki, Kościół Farny Św. Stanisława, Kościół pw. Najświętszej Marii Panny, Kolegium Pojezuickie, Bibliotekę Raczyńskich oraz Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Na Starym Rynku podziwialiśmy renesansowy ratusz. Staliśmy przed ratuszową wieżą, gdzie o godz. 12.00 w południe mogliśmy usłyszeć hejnał grany na trąbce oraz ujrzeć dwa trykające się koziołki. Obeszliśmy całe Jezioro Maltańskie dookoła, a w trakcie drogi zatrzymaliśmy się, aby zjechać na torze saneczkowym. Nie obyło się także bez konsumpcji w Mc’Donald’dzie. Na dworcu kolejowym pochodziliśmy po galerii, poszliśmy na lody i to stanowiło zakończenie naszego pobytu w Poznaniu.

     Szczęśliwi, trochę zmęczeni, wsiedliśmy do pociągu i wróciliśmy do Ostrowa Wielkopolskiego, a stamtąd samochodami do Czarnegolasu. Ta wycieczka bardzo nam się podobała i mamy nadzieję, że do końca gimnazjum będzie jeszcze dużo takich klasowych wypraw!

Uczniowie i uczennice klasy VI.


WYCIECZKA ROWEROWA

    17.06.2015r. odbyła się rowerowa wycieczka dydaktyczna do „KRIO” Odolanów oraz parku Natura. Udział w niej wzięło 28. uczniów naszego zespołu szkół.


POŻEGNANIE Z PODSTAWÓWKĄ

    Uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawczynią panią Darią Wróblewską, zorganizowali na terenie szkoły nocleg z 16 na 17 czerwca, który był pożegnaniem z czasem, nauką, życiem uczniów, którzy kończą już szkołę podstawową. Jak co roku, i tym razem przygotowano na tę okazję szczególny program.

     Punktem kulminacyjnym był pokaz mody. Wszystkie stroje były starannie wybrane i przygotowane przez uczniów. Modele i modelki, prezentujące się na podświetlonym wybiegu, zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dzięki kochanym rodzicom szóstoklasistów, można było skosztować pysznej pizzy (prosto z pieca) oraz wyśmienitego placka z galaretką i truskawkami.

     Nie obyło się również bez rozgrywek w sali gimnastycznej. Graliśmy w tenisa stołowego, badmintona, tenisa ziemnego oraz w piłkę nożną. W tej ostatnie dyscyplinie dziewczyny nie ustępowały chłopcom, dzielnie walcząc o zwycięstwo.

     Żeby było coś dla ciała i dla ducha, wspólnie obejrzeliśmy film z 2014 roku pod tytułem „Bóg nie umarł”, który wyreżyserował Harold Cronk. Później dyskusji i rozmów nie było końca…


TYM RAZEM ... PARYŻ I BRUKSELA

     Po Berlinie, Krausnick i Rzymie, uczniowie klasy VI wraz z rodzicami, wychowawczynią oraz uczennicami klas V i III gimnazjum, wybrali się do Francji. Celem owej pięciodniowej wycieczki (4. – 9.06) był Paryż, a w drodze powrotnej Bruksela.

     W Paryżu zobaczyliśmy wiele ciekawych i interesujących miejsc, między innymi: Les Invalides (miejsce pochówku Napoleona), Uniwersytet Sorbonę, Muzeum Luwr ze słynną Mona Lisą, Wenus z Milo i nie tylko; centrum Pompidou, Panteon, Łuk Triumfalny oraz inne. Przy pięknej, słonecznej pogodzie i temperaturze ponad 30 stopni, wjechaliśmy na najwyższy poziom wieży Eiffla. Warto było, ponieważ widoki zapierały dech w piersiach. Nie lada atrakcją, ale też i odpoczynkiem dla zmęczonych stóp, okazał się rejs statkiem po Sekwanie, z perspektywy której, raz jeszcze mogliśmy spojrzeć na zabytki Paryża. Cudowne zabytki.

     Przez cały czas naszej wycieczki pogoda była bardzo ładna. Toteż chwilę wytchnienia znaleźliśmy w Ogrodach Tuileries oraz Luksemburskim. Ogromną radość sprawił nam również spacer najbardziej znaną ulicą Paryża, czyli Champs Elysees. Podziwialiśmy piękne architektonicznie budynki oraz przepych i bogactwo luksusowych sklepów. Niektórzy wybrali sobie nawet nowy model Mercedesa :)

     Absolutnym zaskoczeniem był dla nas udział najmłodszego uczestnika naszej wycieczki w ulicznym show. Mikołaj został zaproszony przez tutejszych artystów do wzięcia udziału w pokazie. Na początku nieśmiało, ale potem już bez żadnego skrępowania poddał się rytmom „zapodanej” muzyki :)

Jak to na wycieczkach bywa, nie obyło się również bez „piżama party” na korytarzu naszego hotelu (Formuła 1), które stanowi miłe
i oryginalne wspomnienie chowające się w zakamarkach naszej pamięci.

     Każda wyprawa dobiega kiedyś końca, tak też było i w tym przypadku, jednak - czekała na nas jeszcze jedna atrakcja: Bruksela. Zaczęliśmy od wizyty w Parlamencie Europejskim, który mogliśmy zwiedzić dzięki uprzejmości współpracowników Biura Poselskiego pana posła Andrzeja Grzyba. Po wykładzie o Parlamencie Europejskim i nie tylko, pośpieszyliśmy do Parlamentarium. Tu, ku zadowoleniu wszystkich, czekały na nas multimedialne eksponaty. Mogliśmy ciekawie się pobawić, np. przesuwając „wózek” na ogromnej mapie Europy na wybrane miasto i obejrzeć oraz odsłuchać informacje dotyczące właśnie tego miasta. Wszystkie wiadomości były podane w 23. językach państw członkowskich Unii Europejskiej. Mogliśmy obejrzeć też film na ekranie, który miał 360 stopni. Następnie udaliśmy się na starówkę. Zobaczyliśmy Katedrę Św. Michała, rynek z przepięknymi fasadami budynków, gotycki ratusz, podeszliśmy pod Manneken pis (siusiający chłopiec – symbol Brukseli) oraz przespacerowaliśmy się klimatycznymi uliczkami starówki brukselskiej.

     Posililiśmy się frytkami i nie tylko, po czym pojechaliśmy pod Atomium. Tu mogliśmy zobaczyć model kryształu żelaza, a także zobaczyć Narodowy Stadion Piłkarski.

     Przebojami naszej wycieczki były przede wszystkim utwory francuskie, a w szczególności „Aux Champs Elysees” – Joe Dassin oraz „Joe Le Taxi” – Vanessy Paradis. Ten drugi utwór spontanicznie nawet zatańczyliśmy pod gołym niebem w brukselskim parku pod Atomium. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do domu.

     Z niecierpliwością czekamy już na nasz kolejny wyjazd w następnym roku szkolnym. Dokąd? Niech to - na razie - pozostanie naszą słodką tajemnicą :)


PIKNIK EDUKACYJNY

     08 czerwca 2015r. wyruszyliśmy do Ośrodka Edukacyjnego „Dom Drzewa” położonego w Wałkowej koło Milicza.

Naszą szkołę reprezentowali:

- pani dyrektor Urszula Pawłowska,

- Regina Ziąbka - szkolny koordynator projektu,

- pani Ewa Kaczmarek – przedstawiciel rodziców,

- Zuzanna Krysiak – klasa III sp,

- Maria Bzik – klasa VI,

- Laura Marciniak – klasa III gim.

     Podczas pikniku podsumowano realizację projektu Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej dla Doliny Baryczy. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy wiekowe według poziomów nauczania i pod opieką wolontariuszy uczestniczyli w atrakcyjnych zajęciach przygotowanych przez ośrodki edukacyjne. Uczniowie klas I-III skorzystali z propozycji zajęć przygotowanych przez Nadleśnictwo Milicz, KOM w Miliczu oraz Campus Domasławice. Przedstawiciele klas IV-VI poznali ofertę Fundacji Ekorozwoju, Ośrodków Edukacji Ekologicznej w Krośnicach i Miliczu, a także odbyli przejażdżkę bryczką. Natomiast młodzież gimnazjalną zaprosili do poznania swojej oferty: Fundacja Doliny Baryczy, Stowarzyszenie ETNA, Centrum Bioróżnorodności-DZPK i in. Pani prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy podsumowała przebieg prac nad realizacją projektu. Powołano również Społeczną Radę na rzecz Edukacji dla Doliny Baryczy. Zaprezentowano także pomoce dydaktyczne, przygotowane w ramach projektu, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

     W drugiej części pikniku uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz na spacer po obiekcie Dom Drzewa. Dużą niespodzianką dla wszystkich uczestników była premierowa projekcja filmu Artura i Saturniny Homanów pt. „Sekretne Życie Drzew”.


WYNIKI ZBIÓRKI ZŁOTYCH MONET

     Od 05 marca do 08 czerwca 2015r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji charytatywnej pod nazwą Gorączka złota, prowadzonej przez szkolne koło PCK.

     W tym czasie członkowie koła zbierali wśród uczniów monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy. Zebrane pieniądze pozwolą na sfinansowanie wypoczynku wakacyjnego dla dzieci z najuboższych rodzin.

     Akcja w szkole była prowadzona w formie konkursu.

   W konkursie na Największego Zbieracza Złotych Monet (najwyższa kwota zebrana w przeliczeniu na jednego ucznia) wygrała klasa czwarta szkoły podstawowej, która zebrała 115 złotych  (12,77gr/ucznia).

   Słodki upominek zostanie wręczony uczniom zwycięskiej klasy w dniu zakończenia roku szkolnego.

      Łącznie uczniowie zebrali 386,25 złotych, które zostały przekazane na ręce p. Edmunda Siwka- kierownika biura PCK.

     Wszystkim serdecznie dziękuję za udział w akcji, a klasie czwartej składam gratulacje.

Opiekun SK PCK

Regina Ziąbka


DZIEŃ DZIECKA I DZIEŃ SPORTU

     W dniu 03.06.2015 roku odbył się Dzień Dziecka i Sportu dla uczniów naszego Zespołu Szkół na terenie Gminnego Ośrodka Rekreacyjno - Wypoczynkowego „LIDO”, gdzie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zostali dowiezieni autokarem. Uczniowie rywalizowali między sobą drużynowo podczas zawodów sportowych międzyklasowych. Wszyscy otrzymali nagrody: słodycze, napoje
i pieczone kiełbaski z ogniska. Nagrody 
i przejazd ufundowała Rada Rodziców.


BIEG TWARDZIELA

    01.06.2015 r. odbył się w ramach działań powiatowego „PaT” Gminny Bieg „Twardziela”, gdzie uczniowie naszego gimnazjum zajęli II miejsce w składzie: Honorata Świderska, Jakub Broniarczyk, Maksym Pacyna, Sebastian Wasiela.


PODSUMOWANIE AKCJI 

OPATRUNEK NA RATUNEK

    Dobiegła końca akcja ,,Opatrunek na ratunek" organizowana przez fundację Redemptoris Missio. Fundacja zaopatruje misyjne szpitale oraz przychodnie w Afryce w niezbędne opatrunki medyczne. Każdy plaster i każdy bandaż są na wagę złota. Zbiórką środków w naszej szkole zajął się Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło PCK.

Ogromną empatią wykazali się uczniowie klas:

II SP (bandaże, plastry);

IV SP (plastry);

V SP (rękawiczki, plastry, bandaże);

VI SP (rękawiczki);

II gimnazjum (plastry);

III gimnazjum (przylepce, opatrunki).

Za pomoc pragniemy również serdecznie podziękować p. Tomaszowi Ziąbce.

Zebrane opatrunki dostarczymy do biura Redemptoris Missio w Poznaniu, skąd następnie zostaną one przekazane szpitalom misyjnym w Afryce.

DZIĘKUJEMY :) 

null


WYNIKI SPRAWDZIANU 2015


GMINNY KONKURS WIEDZY O LEŚNICTWIE

    W obecnym roku szkolnym braliśmy udział, jako szkoła, już po raz dwunasty w Gminnym Konkursie Wiedzy o Leśnictwie organizowanym przez Nadleśnictwo Antonin i Szkołę Podstawową w Przygodzicach.

Szkołę reprezentowało troje uczniów:

1. Karolina Cieślińska z klasy VI

2. Roksana Szwejda – klasa V

3. Michał Roga – klasa VI

Uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu gospodarki leśnej, rozpoznawali drzewa iglaste i liściaste, a także udowadniali, czym jest szeroko pojęta znajomość życia lasu. Zaszczytem było uczestniczenie w konkursie, niemniej jednak dopełnieniem sukcesu okazało się zajęcie I miejsca przez naszego ucznia Michała Rogę! Gratulujemy!

     Uczniowie otrzymali z rąk pana T. Rychlika pamiątkowe dyplomy i nagrody, po czym wraz z opiekunami, stanęli do pamiątkowego zdjęcia na tle różnokolorowych rododendronów.


PIĘKNO GWAR

     28 maja o godz.12.45 uczniowie klasy II gimnazjum zaprosili społeczność uczniowską na prawie dwugodzinne spotkanie dotyczące podsumowania realizowanego przez nich projektu edukacyjnego pod tytułem Piękno gwar.

     Na początku spotkania uczniowie podkreślili, iż do realizacji tego akurat zakresu tematycznego zmotywowało ich przede wszystkim to, iż współcześnie mamy do czynienia ze zmianami w języku wsi i że coraz częściej jej mieszkańcy posługują się językiem ogólnym,
a zwłaszcza średnie i młodsze pokolenie, toteż, by wybiec naprzeciw idei podkreślenia bogactwa zróżnicowania naszego języka ojczystego, podjęli się właśnie tego projektu.

     W czwartkowe popołudnie gimnazjaliści nie tylko przedstawili historię języka pięciu głównych regionów dialektalnych, ale także ukazali bogactwo życia ludzi zamieszkujących Wielkopolskę, Małopolskę, Śląsk, Kaszuby i Mazowsze. Przedstawili walory ginącego już folkloru, charakterystyczne zwyczaje, wierzenia, ubiory, rzemiosła omawianych obszarów. Dopełnieniem „fonetycznym” było zaprezentowanie utworów literackich właśnie w danych, regionalnych językach. Drugoklasiści mieli także okazję pochwalić się umiejętnościami informatycznymi, albowiem dokonali obróbki filmów, wyszukanych na potrzeby projektu, zaprezentowali także wyniki znajomości wśród uczniów słów gwar, w tym - szczególnie – wielkopolskiej. Po przeprowadzonych konkursach: słownym i kulinarnym, zaprosili przybyłych gości do degustacji regionalnych potraw, które – jak się okazało – uczniowie znają, jednak nie zawsze pod nazwą taką, jaka funkcjonuje w danej gwarze.

     W podsumowaniu spotkania prowadząca podkreśliła, iż podstawowym celem pracy jej koleżanek i kolegów, było przede wszystkim „zatrzymanie w czasie polskich odmian języka”. Zaakcentowała, jak wielkie bogactwo drzemie w sile naszych tradycji regionalnych oraz w naszych gwarach. Zaapelowała, by nie krępować się używania gwar, zwłaszcza w aspekcie rodzinnym, towarzyskim, sąsiedzkim, regionalnym. Dlaczego? Dlatego, by rzeka regionalnych słów płynęła wraz z coraz młodszymi Polakami z pokolenia na pokolenie, dając wyraz szacunku do tego, co jest naszą tożsamością narodową i podkreślając, jak potężne bogactwo tkwi w nas samych :)


DZIEŃ MATKI W KLASIE III GIMNAZJUM

dziękuję za twoje włosy

nie malowane na obrazach
za twoje brwi podniesione na widok anioła
za piersi karmiące
za ramiona co przenosiły Jezusa przez zieloną granicę
za kolana
za plecy pochylone nad śmieciem w lampie
za czwarty palec serdeczny
za oddech na szybie
za ciepło dłoni na klamce
za stopy stukające po kamiennych schodach
za to że ciało może prowadzić do Boga
                                                                                Dziękuję,
ks. J. Twardowski

     26 maja późnym popołudniem gimnazjaliści z klasy III powitali w progach szkoły swoje mamy. Młodzież przygotowała dla swoich rodzicielek krótki program artystyczny. Uczniowie deklamowali wiersze, śpiewali piosenki oraz składali swoim mamom życzenia. Najbardziej wzruszającym momentem było wręczenie bukietów wykonanych z polnych kwiatów.

  Ukoronowaniem miłego spotkania było posmakowanie wypieków przygotowanych własnoręcznie przez dziewczęta z klasy III, a także towarzyskie wspomnienia odległych lat, kiedy to nastolatkowie byli małymi dziećmi…

     Czas upłynął w serdecznej i rodzinnej atmosferze. Jakże inaczej, niż podczas typowej wywiadówki…


SUKCES W KONKURSIE PRZYRODNICZYM

     26 maja br. ogłoszono wyniki XII edycji Powiatowego Konkursu pn. „Region, w którym mieszkasz” pod hasłem Moje drzewo. Uczniowie przez osiem miesięcy obserwowali, fotografowali, szkicowali, wykonywali pomiary i notowali informacje o wybranym przez siebie drzewie rosnącym w najbliższej okolicy.

     Do konkursu przystąpiły trzy uczennice: Paulina Borkowska, Karolina Cieślińska i Aleksandra Kaczmarek, których działania zaowocowały sukcesem.

     W uroczystości wręczenia nagród, jako gospodarz, brał udział zastępca nadleśniczego pan Tomasz Rychlik, pani prezydent Beata Klimek, pomysłodawczyni konkursu pani Magdalena Baranowska oraz przedstawiciele wydziału Ochrony Środowiska.

   Udział w tym konkursie wymagał od uczestników wykazania się systematycznością, wytrwałością, dużą kreatywnością
i pomysłowością.

     Uczennice z naszej szkoły zajęły:

1. Karolina Cieślińska: I miejsce

2. Paulina Borkowska: III miejsce

3. Aleksandra Kaczmarek otrzymała wyróżnienie

Pomimo, że przyznano kilka równorzędnych miejsc, to i tak jest to ogromny sukces, gdyż nadesłano na konkurs 110 prac z 22. szkół podstawowych powiatu ostrowskiego. Nagrodzone prace można było podziwiać w izbie regionalnej „Ogrodówka”.

     Po uroczystości wręczenia nagród, uczniowie udali się na wycieczkę do rezerwatu Wydymacz pod przewodnictwem leśniczego pana Waldemara Blaźniaka.

Na zakończenie pobytu w Antoninie, zasadziliśmy pamiątkowy dąb szypułkowy, który wyrósł z żołędzi największego, pomnikowego dębu na terenie Doliny Baryczy - dębu „Jan” z Możdżanowa. Nasiona poświęcił papież Franciszek.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszej wytrwałości.


UZALEŻNIENIOM STOP

22 maja br. odbyła się XV edycja gminnego konkursu Uzależnieniom stop zorganizowanego przez Zespół Szkół w Chynowej. Nasze gimnazjum reprezentowały dwie uczennice z klasy III gimnazjum Paulina Fikus i Katarzyna Mrugała. Uczestnicy mieli za zadanie dopisać ciąg dalszy opowiadania osoby uwikłanej w uzależnienie.

III miejsce zajęła Katarzyna Mrugała, która odebrała dyplom i drobny upominek podczas obchodów Dni Profilaktyki
01 czerwca w GOK w Przygodzicach.


 Practice makes perfect      

        Übung macht den Meister

                 ... czyli I miejsce naszych uczennic :)

     Dnia 21 maja w Zespole Szkół w Dębnicy odbył się IV Gminny Konkurs Przysłów w Języku Angielskim i Niemieckim, nad którym patronat sprawuje Wójt Gminy Przygodzice - p. Krzysztof Rasiak. Naszą szkołę reprezentowały: Paulina Fikus, Laura Marciniak oraz Katarzyna Mrugała. Konkurs podzielony był na cztery etapy, na które składały się zadania zarówno indywidualne jak i grupowe.

     Dziewczyny poświęciły dużo czasu i włożyły ogrom pracy przygotowując się do konkursu. Opłaciło się! Już drugi rok z rzędu zdobyły I miejsce!      Gratulujemy :)


LEŚNE BIEGANIE

    20.05.2015 r. odbyły się – tradycyjnie - na terenach leśnych w Czarnymlesie, kolejne biegi przełajowe szkół podstawowych
i gimnazjów z terenu naszej gminy. Wzięło w nich udział około 100 dzieci. Uczniowie naszego gimnazjum zajęli II miejsce drużynowo oraz liczne miejsca na podium. Wśród nich byli: Gracjan Lizak, Paulina Fikus, Jakub Broniarczyk, Sebastian Wasiela i Maksym Pacyna.


96-LECIE PCK

       W poniedziałek, 18 maja br. w sali Ostrowskiego Centrum Kultury cztery uczennice - członkinie szkolnego koła PCK reprezentowały naszą szkołę w obchodach uroczystości 96-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża na Ziemi Ostrowskiej. Uroczystą akademię poprowadził pan Edmund Siwek – kierownik Biura Zarządu PCK w Ostrowie Wlkp.

     Wśród zaproszonych gości powitaliśmy m. in. przedstawicieli władz samorządowych, Ochotniczej Straży Pożarnej, hufca ZHP, dyrektorów ostrowskich placówek oświatowych, opiekunów szkolnych kół PCK, pań ze służby krwi, honorowych dawców krwi oraz młodzieżowych reprezentantów SK PCK.

     Podczas uroczystości wręczono honorowe odznaki w uznaniu zasług na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.

     Po części oficjalnej mogliśmy podziwiać występy solistów ze studia wokalnego Art Musica z MDK pod kierunkiem Ewy Borowicz – Kasznickiej, w tym naszej uczennicy Laury Marciniak oraz solistek grupy baletowej Gwiazda.


LESEN GEHEN

     W minioną sobotę, 16 maja w Bibliotece Niemieckiej BU UAM (Collegium Novum w Poznaniu) odbył się etap wojewódzki Konkursu Pięknego Czytania Lesen gehen zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Poznaniu i Bibliotekę Niemiecką BU UAM – partner Goethe Institut. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z całej Wielkopolski, a także powiatu wałeckiego. Zadaniem uczestnika była prezentacja dwóch wybranych wierszy z listy utworów, opracowanej przez organizatorów konkursu.

     Naszą szkołę reprezentowały: Wiktoria Glaza oraz Karolina Cieślińska ze szkoły podstawowej, a z gimnazjum Karolina Błaszczyk
i Laura Marciniak. Aby móc uczestniczyć w etapie wojewódzkim, uczennice musiały "pokonać" swoje koleżanki w poprzednim etapie
w/w konkursu.

     Na szczeblu wojewódzkim, gdzie mistrzów pięknego czytania było bardzo wielu, wszystkie dziewczyny z Czarnegolasu zaprezentowały się rewelacyjnie!

     Tym bardziej było miłe, kiedy wyczytana została osoba z naszej szkoły, bowiem za ciekawą interpretację prezentowanych utworów jury postanowiło wyróżnić: Karolinę Cieślińską, która przedstawiła wiersz "Mailied/ Maifest" - J.W. von Goethe oraz "Sie saßen und tranken am Teetisch" H. Heine.

Serdecznie GRATULUJEMY!


ZŁOTY MIKROFONIK

     W tegorocznym konkursie piosenki dziecięcej i młodzieżowej o Grand Prix „Złoty Mikrofonik” 2015, który odbył się 15 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach wzięły udział: Wiktoria Janiak z klasy II SP i Laura Marciniak z klasy III gimnazjum.

W kategorii: Roczniki 2000-1996, wyróżniona została Laura Marciniak.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


TYDZIEŃ BOCIANA

     Od 11 do 15 maja w naszej szkole odbywały się różnorodne działania poświęcone bocianowi.

     Pierwszego dnia, czyli 11 maja, większość prowadzonych lekcji miała jakiś „bociani” akcent, również uczniowie klas I-III SP, wzięli udział w konkursie pod nazwą „Bociani portret”. Następnego dnia, 30. uczniów wraz z opiekunami, udało się na wycieczkę rowerową Szlakiem bocianich gniazd w gminie Przygodzice, natomiast w tym czasie w szkole miała miejsce ocena prac zgłoszonych do konkursu fotograficznego: „Bocian w obiektywie”. 13 maja, czyli w środę, uczniowie klas IV – VI rywalizowali w konkursie sprawnościowym połączonym z quizem o bocianie. Dzieci musiały wykazać się dużą wiedzą na temat biologii zarówno bociana białego, jak i bociana czarnego. W czwartek natomiast, zawitał do naszej szkoły pan Paweł Dolata, działacz Południowowielkopolskiej Grupy OTOP. W trakcie swoich prelekcji pn. „Bociany białe w Polsce i w gminie Przygodzice” zapoznał uczniów m. in. z problematyką badania i obrączkowania bocianów na terenie powiatu ostrowskiego oraz z działaniami w zakresie czynnej pomocy ptakom. Również tego dnia uczniowie młodszych klas wykonywali prace konkursowe – komiks pn. „Bocian spotyka żabę – księżniczkę…”

     Kulminacyjnym dniem obchodów Tygodnia Bociana był piątek. Już około południa uczniowie ustawili na korytarzu szkolnym stoły
i odświętnie je przystroili. Wkrótce znalazły się na nich talerze i półmiski z „bocianimi” potrawami, tj. busłowe łapy, torty, galaretki, sałatki, kanapki i jeszcze wiele innych przysmaków. Ale zanim przystąpiliśmy do degustacji, zaproszeni goście i brać uczniowska obejrzeli program artystyczny pt. „Rok z życia bociana”, który przybliżył wszystkim codzienne zmagania naszych boćków, które, by cieszyć nasze oko i wprowadzać na fale romantycznych doznań wizualnych, muszą naprawdę się natrudzić, aby urozmaicić nasz ojczysty, polski krajobraz.

     Relacja z naszych działań została zamieszczona na stronie Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl i www.facebook.com/pwgotop oraz na stronie forum miłośników bocianów nie tylko
z Przygodzic: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?pid=46129#p46129.


WYNIKI KONKURSÓW

    Podczas obchodów Tygodnia Bociana zostały przeprowadzone i rozstrzygnięte zaplanowane konkursy i turnieje.

Poniżej prezentujemy laureatów poszczególnych konkurencji.

Konkurs fotograficzny „Bocian w obiektywie”:

- I miejsce – Milena Wilczyńska

- II miejsce – Karolina Cieślińska

Konkurs plastyczny „ Bociani portret”

- I miejsce – Patryk Błaszczyk

- II miejsce – Natalia Szafraniec

- III miejsce – Kacper Kubiak

Konkurs na komiks pn. „Bocian spotyka żabę – księżniczkę”:

- I miejsce – Karolina Cieślińska

- II miejsce – Mikołaj Cieśliński

- III miejsce – Nikola Uchlik

Turniej Wiedzy o Bocianie:

- I miejsce – klasa VI

- II miejsce – klasa V

- III miejsce – klasa IV

Gratulujemy!


WETERAN 1 DYWIZJI PANCERNEJ GENERAŁA MACZKA
W NASZEJ SZKOLE

     Dnia 08.05.2015r. mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły żołnierza 1 Dywizji Pancernej Generała Maczka, majora
w stanie spoczynku Stanisława Jeziornego (przydomek Stanik). Nasz gość opowiadał nam o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej i o walkach od Falais w 1 Pułku Pancernym, a w 2 Szwadronie aż do Abeville.

     Od Abeville walczyłem w Batalionie Strzelców Podhalańskich, dalej przez Francję, Belgię, Holandię, Niemcy, aż do Wilhelmshaven. Do dnia zakończenia II wojny światowej byłem stale na froncie w walce z Niemcami. Po zakończeniu walk nasza dywizja okupowała Niemcy; moja jednostka miasto niemieckie Papenburg. We wrześniu 1946r. wróciłem do ojczyny. Po czterdziestu latach odnaleźli mnie w Polsce Belgowie. Stale jeżdżę dzięki nim odwiedzać moich kolegów we Francji, Belgii i Holandii. W chwili obecnej dzięki waszym zaproszeniom dzielę się historią i swoimi przeżyciami z młodzieżą różnych szkół – opowiadał nasz gość.

     Ta lekcja historii na pewno zapadnie wszystkim na długo w pamięci ze względu na to, że major Stanisław jest ciepłą, rozmowną
i momentami zabawną osobą. Potrafi w taki sposób przedstawić sytuację panującą podczas II wojny światowej, że wszyscy zebrani słuchali ze łzami w oczach i nawet na moment nie odrywali od niego wzroku.

     Spotkanie z weteranem było okazją do uczczenia 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

Paulina i Kasia


IV GMINNY KONKURS BIBLIJNY

     30 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół w Jankowie Przygodzkim odbył się IV Gminny Konkurs Biblijny. 

     W tym roku uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o życiu Pana Jezusa na podstawie Ewangelii św. Jana. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Surdyk, Dawid Kaźmierczak, Milena Wilczyńska oraz Nikola Uchlik, która zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych. W oczekiwaniu na wyniki konkursu dzieci rozmawiały z księdzem misjonarzem, który odkrył przed nimi całkiem inny świat niż ten, w którym żyjemy. Opowiedział o swojej trudnej pracy niesienia Chrystusa tym, którzy Go jeszcze nie znają.
     Bardzo serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich do lektury Pisma Świętego.


POKAZ DOŚWIADCZEŃ FIZYCZNYCH NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM

     29 kwietnia szesnastoosobowa grupa uczniów z klasy 6 i klas I-III gimnazjum wyruszyła autokarem do Wrocławia. Wraz z innymi gimnazjalistami z Dębnicy i Gimnazjum nr 4 z Ostrowa Wielkopolskiego udaliśmy się na Uniwersytet Wrocławski na Wydział Fizyki
i Astronomii. Tam wzięliśmy udział w efektownych pokazach prowadzonych przez doktorów fizyki pana Bartosza Strzelczyka oraz pana Artura Rokosa.

      Tematem przewodnim były „Ogień, woda, powietrze, ziemia - żywioły fizyki”.

Dowiedzieliśmy się w jaki sposób i w ogóle dlaczego dźwięki się rozchodzą i czy rozchodzą się w metalach, co to jest syrena Seebecka. Sprawdzaliśmy czy woda jest „sucha” czy „mokra”, czy mąka może wybuchnąć, wystrzeliliśmy także armatkę. Dzięki rurze Rubensa mogliśmy zaobserwować powstawanie fali stojącej za pomocą płomieni. Robiliśmy tornado, wiry z wody oraz wiry z powietrza. Słuchaliśmy, jak prowadzący mówili głosem zniekształconym przez działanie dwóch gazów: lżejszego od powietrza helu oraz cięższego heksafluorku siarki.

     Dzięki bardzo zrozumiałym objaśnieniom i efektownym pokazom, mieliśmy możliwość zdobycia nowej, przydatnej na lekcjach fizyki i przyrody wiedzy.

    

null

Po pobycie na uniwersytecie przeszliśmy do kina „Nowe horyzonty”, gdzie obejrzeliśmy wzruszający film pt. „Teoria wszystkiego”. Film ukazuje historię genialnego brytyjskiego fizyka Stephena Hawkinga. Gdy Hawking miał 21 lat, zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne i dawano mu wtedy dwa lata życia. Choroba sprawiła, że jest prawie całkowicie sparaliżowany, porusza się na wózku inwalidzkim, a ze światem zewnętrznym porozumiewa się przy pomocy syntezatora mowy. Uczony jest nadal aktywny, podróżuje i poświęca się pracy naukowej.


POZNAŁYŚMY AMERYKĘ

     27 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie z dyplomatą Ambasady Amerykańskiej
w Warszawie, Danielem Hallem. W spotkaniu tym zaszczyt miały uczestniczyć m.in. uczennice naszej szkoły: Laura Marciniak, Katarzyna Mrugała, Wiktoria Surdyk oraz Paulina Fikus. Daniel Hall, w ramach programu „Meet America” wygłosił prezentację na temat „U.S. cultural diversity”, podczas której opowiadał o wielokulturowości Stanów Zjednoczonych i jej różnych aspektach.

     Spotkanie przeprowadzone w języku angielskim umożliwiło wszystkim jego uczestnikom nie tylko lepsze poznanie Ameryki, ale, co równie istotne, wykazanie się umiejętnościami językowymi.


DZIEŃ ZIEMI 2015

     Stan naszego środowiska zależy od nas. Decydują o nim nasze codzienne zachowania. Spróbujmy posłuchać bicia serca drzew, pulsu Ziemi, szumu wody, śpiewu ptaków. Pamiętajmy, że przyroda może istnieć bez człowieka, ale człowiek bez przyrody nie!

Każdy z nas może mieć swój udział w jej ochronie.

     Dlatego, aby dać wyraz trosce i pamięci o naszej ukochanej planecie Ziemi, 22 kwietnia uczniowie klasy II SP przygotowali plakaty o tematyce ekologicznej oraz ulotki. Jednak nie tylko - wyruszyli także na happening po pobliskiej okolicy. Stanęli na wysokości zadania, ponieważ zachęcali dorosłych do przestrzegania wszelkich zasad dbania o naszą planetę. Z napotkanymi przechodniami mogliśmy zrobić pamiątkowe zdjęcie, przykleić odznakę Przyjaciela Przyrody oraz zadać kilka niezbędnych pytań. Aby „ulżyć” naszej zaśmieconej planecie, uczniowie kilku klas pozbierali śmieci z poboczy dróg i uprzątnęli skraj pobliskiego lasu.

     Tegoroczne obchody Dnia Ziemi w naszej szkole, skupiły się również wokół problemu braku skutecznej gospodarki odpadami
w gospodarstwach domowych. W ramach lekcji przyrody, dzieci z klas IV- VI, poszukiwały sposobów właściwego postępowania
z odpadami, po to, by zmniejszyć ich ilość we własnym domu. Aby tą teoretyczną wiedzę wcielić w codzienne życie, uczniowie podjęli próby pisania „Listów dla Ziemi”, w których namawiali swoich rodziców lub innych dorosłych do wdrożenia swoich pomysłów w czyn.

     Postanowiono wyróżnić kilku autorów prac, którzy w najbardziej trafny sposób ujęli tegoroczny temat akcji pisania Listów dla Ziemi pod hasłem „Nie bądź jednorazowy”, organizowany przez fundację ekologiczną „Arka”.

Szkolnymi zwycięzcami zostali:

- z młodszych klas SP:

1.Wiktoria Janiak

2.Hanna Roga

3.Julian Zygmunt

- z klas starszych:

1. Agata Burchardt

2. Wiktoria Glaza

3. Michalina Szczepańska

Myślimy, że powyższe działania były pouczające zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.


GMINNY KONKURS CZYTELNICZY

     Dnia 17.04.2015r. w Zespole Szkół w Dębnicy odbył się gminny konkurs czytelniczy „Polubić czytanie”. W konkursie wzięło udział 28 uczniów z klas I – III. Naszą szkołę reprezentowali: Mikołaj Cieśliński i Jakub Niełacny – klasa II, Zuzanna Krysiak i Oliwia Śniatała – klasa III. Pytania konkursowe były szczegółowe a poziom bardzo wysoki. Dzieci z ogromnym przejęciem uzupełniały testy.
Po skończonej pracy czekała na wszystkich słodka niespodzianka. W tym samym czasie komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, a mianowicie wyłonić zwycięzców.

Dokonano podsumowania wyników konkursu oraz wręczono przedstawicielom szkół książki do biblioteki szkolnej. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Zwycięzcami w naszej szkole okazali się Zuzanna Krysiak – II miejsce oraz Mikołaj Cieśliński- IV miejsce .

Laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej przyjaźni z książką oraz wiele satysfakcji. Zachęcamy pozostałych do czytania książek.

prev next

II GMINNY KONKURS PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNY

prev next

     Dnia 10 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół w Dębnicy odbył się II Gminny konkurs przyrodniczo – ekologiczny o puchar Wójta Gminy Przygodzice dla uczniów klas I – III. Dzieci w trakcie konkursu miały okazję wykazać się następującymi umiejętnościami:

 • rozwiązywaniem krzyżówek, zagadek
 • uzupełnianiem zdań brakującymi wyrazami
 • rozwiązywaniem zadań z treścią
 • rozwiązywaniem testu
 • segregowaniem odpadów.

     Przedstawiciele klas, a byli to Patryk Błaszczyk – klasa I, Mikołaj Cieśliński – klasa II, Zuzanna Krysiak – klasa III, tworzyli drużynę reprezentującą naszą szkołę. Dzieci stanęły na wysokości zadania i zdobyły Puchar Wójta Gminy Przygodzice z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.


OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA

null

     Światowy Dzień Zdrowia – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia,
w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

     W 2015 roku tematem przewodnim ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia jest „Bezpieczeństwo żywności”, a hasłem tegorocznych obchodów: „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”.

     Szkoła włączyła się do tej akcji. Członkowie SK PCK wykonali gazetkę nt. „Bezpieczeństwo żywności”. Powyższą tematykę podejmowano również na zajęciach z wychowawcami. We wszystkich klasach rozpropagowano zasady dotyczące profilaktyki chorób odżywnościowych, zalecane przez WHO, a zebrane w formie „Pięciu kroków do bezpiecznej żywności”, tj.:

     - utrzymywanie czystości,

     - oddzielenie żywności surowej od ugotowanej,

     - dokładne gotowanie,

     - utrzymywanie żywności w odpowiedniej temperaturze,

     - używanie bezpiecznej wody i żywności.

     7 kwietnia jest także Dniem Pracownika Służby Zdrowia i z tej okazji przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli życzenia pracownikom pobliskiego ośrodka zdrowia i apteki.


STAŃ PO ZIELONEJ STRONIE MOCY - NAGRODA ZA ZAJĘCIE PIERWSZEGO MIEJSCA W POWIECIE

     W ubiegłym roku szkolnym wszyscy uczniowie zbierali zużyty sprzęt, który był przeliczany na punkty. Największą liczbę punktów uzyskała wówczas obecna klasa II SP i zajęła I miejsce w powiecie. Specjalnymi nagrodami zostali uhonorowani dwaj uczniowie tej klasy, którzy zebrali największą liczbę punktów. Są to:

- Mikołaj Cieśliński - otrzymał tablet,

- Jakub Stasiak – ofiarowano mu rolki.

Natomiast wszystkim uczniom klasy II wręczono pendriv’y. Nagrody zostały ufundowane przez organizatora zbiórki firmę SLAM.

Wszystkim obdarowanym serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej aktywności.

prev next

CYBORG 2015 - SUKCES KAROLINY

      Dnia 27 marca br. w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „CYBORG 2015”.

     Z naszej szkoły, w wyżej wymienionym konkursie, wzięły udział dwie uczennice klasy VI – Karolina Cieślińska i Aleksandra Kaczmarek. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej na temat: Komputer – życie bez barier i granic. Nadesłano ponad 80 prac z Ostrowa i okolic. Spośród wspomnianych 80, uznanie komisji zdobyła praca Karoliny, która uplasowała się na…
I MIEJSCU!

     Jest to już drugi sukces Karoliny w tym miesiącu, a nawet w tym samym dniu, ponieważ do południa, recytując w języku niemieckim wiersz o wiośnie, zajęła II miejsce na szczeblu gminnym!

SERDECZNIE GRATULUJEMY :)

prev next

Frühling ist die schönste Jahreszeit

     Dnia 27 marca w Zespole Szkół w Chynowej odbył się jubileuszowy, X KONKURS RECYTATORSKI POEZJI W JĘZYKU NIEMIECKIM POD PATRONATEM WÓJTA GMINY PRZYGODZICE.

Naszą szkołę w kategorii szkół podstawowych reprezentowały:

 • Paulina Borkowska,
 • Karolina Cieślińska,
 • Nikola Uchlik, 

natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych:

 • Paulina Fikus,
 • Katarzyna Mrugała,
 • Wiktoria Surdyk.

      Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem: "Frühling ist die schönste Jahreszeit – Wiosna jest najpiękniejszą
porą roku".

Nasze uczennice wypadły rewelacyjnie! Dziewczyny, oddając wiernie piękno wiosny, z jej barwami oraz budzącą się do życia przyrodą, pełne niesamowitego zaangażowania i wiosennego nastroju, zajęły wysokie lokaty.

W kategorii szkół podstawowych jury nagrodziło:

Karolinę Cieślińską przyznając II miejsce

oraz Nikolę Uchlik przyznając III miejsce.

Również w kategorii szkół gimnazjalnych komisja nagrodziła:

Paulinę Fikus przyznając jej II miejsce.

Zwycięzcy otrzymali z rąk Wójta Gminy Przygodzice Pana Krzysztofa Rasiaka dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne upominki.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie GRATULUJEMY!

Vielen Dank und herzlichen Glückwunsch! :)UDZIAŁ W KONCERCIE PROFILAKTYCZNYM

     27 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie profilaktycznym przeprowadzonym przez artystę Gabriela Fleszara w Zespole Szkół w Jankowie Przygodzkim.

     Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania przez piosenkarza jego utworu pod tytułem Kroplą deszczu, po czym muzyk ukazywał czym jest druzgocące uzależnienie od papierosów, alkoholu, narkotyków. Swój pouczający i chwilami bardzo dramatyczny monolog, przeplatał utworami muzycznymi z repertuaru nie tylko swojego, ale także polskich i zagranicznych artystów.

     Koncert zakończył się rozdaniem autografów i wspólną fotografią. 


WIOSNA? JUŻ DO NAS PRZYSZŁA.

     20 marca w przedpołudniowym czasie, czasie, kiedy miało także miejsce częściowe zaćmienie Słońca, w naszej szkole odbyło się powitanie Wiosny! Tak! Pani Wiosna bowiem przybyła do nas osobiście, prowokując również Panią Zimę do stawienia się na pożegnaniu
i zdeklarowaniu, iż opuści nas na kilka dobrych miesięcy.

      Zanim jednak Pani Zima ustąpiła z tronu królowania, uczniowie byli zobowiązani do „egzaminu”, który – zdany – gwarantować miał odejście zimnej aury. Na czym polegał? Na quizie dotyczącym szalenie trudnych pytań, jak np. gdzie są suche rzeki lub ile samogłosek jest w imieniu wskazanego wychowawcy.

     Pomimo tego, że uczniowie rewelacyjnie udzielali odpowiedzi, trud wysiłku miał dopiero nadejść. Dlaczego? Oto bowiem poproszono na środek trzech ochotników, którzy mieli za zadanie odgadnąć z prezentowanych starych fotografii ukazujących naszych nauczycieli, nazwiska przedstawicieli naszego grona. Zadanie okazało się chwilami bardzo trudne, ponieważ niektóre zdjęcia przedstawiały pedagogów z okresu, kiedy mieli nawet kilka miesięcy! Niemniej jednak, po chóralnej pomocy ze strony całej widowni, nasi ochotnicy przeszli próbę zwycięsko i …Pani Zima postanowiła odejść.

     Na zakończenie – Pani Zima wraz z Panią Wiosną – wysłuchały wierszyków napisanych przez nasze uczennice i poczęstowały każdego ucznia małą słodkością. Jednak, kiedy wszystkim wydawało się, że to już koniec, uczniowie klasy II g. wnieśli przygotowaną przez siebie Marzannę i zaprosili wszystkich do tradycyjnego pożegnania symbolu zimy i śmierci, paląc ją w wyznaczonym do tego miejscu.


ASTRONOMICZNE OBSERWACJE

     Pierwszego dnia astronomicznej wiosny, już od godzin porannych, wszyscy uczniowie z zaciekawieniem spoglądali na niebo
w kierunku Słońca.

     Właśnie wtedy mieliśmy okazję zaobserwować nad Polską częściowe zaćmienie Słońca. Tego dnia niebo było bezchmurne
i panowały bardzo dobre warunki do obserwacji.

     O godzinie 9:47 Ziemia, Słońce i Księżyc zaczęły ustawiać się w jednej linii, a zjawisko to zakończyło się około godziny dwunastej
w południe. Dla młodszych dzieci był to bardzo interesujący „spektakl”, w którym - niektóre - brały udział po raz pierwszy w życiu. Następne - częściowe zaćmienie Słońca – już w 2021 roku, a całkowite zaćmienie widoczne z obszaru Polski - dopiero będzie
w październiku 2135 roku.

     Zachęcamy do prowadzenia własnych obserwacji i wyszukiwania ciekawych informacji na portalach internetowych dotyczących astronomii.


HANS CHRISTIAN ANDERSEN I JEGO BAŚNIE

     17 marca przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Czarnymlesie został zorganizowany konkurs czytelniczy dla klas I - III. Konkurs składał się z dwóch etapów.

     Aby wziąć w nim udział uczniowie musieli przeczytać następujące baśnie: „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dzikie łabędzie”, „Królowa Śniegu”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Nowe szaty cesarza”, „Słowik”, „Świniopas”, „Dziewczynka z zapałkami”.

     W etapie pierwszym – teście wiadomości, brali udział wszyscy uczniowie klas I -III. Do drugiego etapu przeszło 6 uczniów, po dwie osoby z każdej klasy. Odpowiadali na pytania, określali czy wylosowane przez nich zdanie jest prawdziwe czy fałszywe, odgadywali jaki bohater i w której baśni wypowiadał dane słowa. Wszyscy uczestnicy wykazali się dobrą znajomością baśni. 

Pierwsze miejsce zdobyli Wiktoria Janiak i Mikołaj Cieśliński – klasa II, drugie miejsce Magdalena Kosztyła i Oliwia Śniatała – klasa III, trzecie miejsce Kacper Grzela i Kacper Kubiak – klasa I.

Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobny upominek. Zwycięzcy otrzymali do swoich klas nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz nagrody książkowe ufundowane przez panią Urszulę Bartczak z biblioteki.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zachęcamy do czytania książek.


PRZYSZLIŚMY, ABY ROZWAŻAĆ CENĘ MIŁOŚCI, JAKĄ ZAPŁACIŁ ON...

     Jednym z punktów tegorocznych rekolekcji wielkopostnych, które przeżywaliśmy w dniach od 16 do 18 marca br., był występ uczniów naszej szkoły w przedstawieniu pasyjnym. Odbył się w czasie, w którym każdy ze słuchających miał serce przygotowane na tak wymowny przekaz. Widownia bowiem, zmrożona metaforycznymi horyzontami refleksji, chłonęła każde słowo oceanów przemyśleń. Dlaczego?

     Najkrócej – choć i tak w malutkiej części - można ukazać przesłanie tak, iż każdy z nas do Boga podąża swoją własną drogą. Czyhają na nas, na każdym kroku, wyboje w postaci pychy, chciwości, zazdrości, nieczystości, łakomstwa, gniewu, lenistwa. Można, choć zazwyczaj tego się nie chce, potknąć się, zapominając o Bogu i wybrać grzech, jeszcze raz krzyżując Chrystusa…

     Nauka płynąca z przedstawienia centralizowała się przede wszystkim na rozbudzeniu świadomości, że należy przezwyciężać słabości – choć wymaga to od nas wielkiego wysiłku. Należy sobie uświadomić, że nie jesteśmy zdani tylko na siebie, albowiem to dla nas i dla naszego zbawienia Bóg przyszedł na świat. Po to, aby nie potępiać, ale by nas zbawić. Wszystkie nasze grzechy bowiem, Chrystus zaniósł na krzyż, a do nas, do każdego z nas mówi: Daj mi to wszystko, wezmę to, zapłacę twój dług - umrę za ciebie - potem zmartwychwstanę!

      Tegoroczne rekolekcje, wraz z przedstawieniem, które pod okiem p. Natalii Stasiak ukazali uczniowie naszego Zespołu, pozostawiły niezatarte wspomnienie w sercach słuchających. I tak pewnie będzie jeszcze długo, długo…
Aż do następnych :)


PEDAGOG SZKOLNY ZAPRASZA

null

Uczniu zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

- nie radzisz sobie z nauką

- masz kłopoty w domu

- nie potrafisz nawiązać kontaktu z rówieśnikami

- masz problemy osobiste i nie potrafisz sobie z nimi poradzić

- zastanawiasz się, którą szkołę wybrać

ZWRÓĆ SIĘ DO PEDAGOGA W KAŻDEJ SYTUACJI, JEŚLI TYLKO POTRZEBUJESZ WSPARCIA DOROSŁEJ OSOBY.

Rodzicu zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

- niepokoi Cię zachowanie dziecka

- potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania

- masz pytania dotyczące wyników w nauce dziecka i jego funkcjonowania w szkole

- masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić.

Szukanie pomocy jest oznaką siły, a nie słabości.


LOOK & LERNE! - ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

     Piątek, 13 marca, okazał się szczęśliwym dniem dla niektórych uczniów Zespołu Szkół. Tuż przed przerwą śniadaniową zebraliśmy się w korytarzu szkoły, aby ogłosić wyniki konkursu "Look & Lerne!". Przypomnijmy, że konkurs polegał na stworzeniu pracy plastycznej, która miała zobrazować znaczenie wybranego słowa w języku angielskim i niemieckim. Wszystkie prace były piękne
i bardzo pomysłowe, dlatego jury stanęło przed ciężkim zadaniem, aby wybrać te najciekawsze.

W kategorii języka angielskiego laureatami zostali:

Karolina Cieślińska - I miejsce

Oliwia Polowczyk - II miejsce

Michał Roga - III miejsce

W kategorii języka niemieckiego laureatami zostali:

Michalina Szczepańska - I miejsce

Aleksandra Kaczmarek - II miejsce

Karolina Cieślińska - III miejsce

Po zliczeniu punktów, jury postanowiło wyróżnić prace Dawida Fabiś, Damiana Sikory, Wiktorii Glaza oraz Agaty Burchardt.

Nagrody dla zwycięzców i upominki dla uczestników konkursu sponsorowała Rada Rodziców, za co serdecznie DZIĘKUJEMY.


ODWAGA CYWILNA - WARSZTATY DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

     13 marca 2015r. uczniowie klasy III gimnazjum udali się wraz z wychowawczynią do Zespołu Szkól Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim.

     Gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach pn. Odwaga cywilna prowadzonych przez panią Katarzynę Guździoł, nauczycielkę tejże szkoły. Młodzież aktywnie uczestniczyła w proponowanych ćwiczeniach i z zaangażowaniem argumentowała swój punkt widzenia
w omawianych kwestiach. Ich udział w spotkaniu pomoże im właściwie reagować na akty dyskryminacji i przemoc, kształtować w sobie postawy tolerancji i empatii oraz nauczyć się komunikacji i skutecznego rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

     Wyjazd ten był również znakomitą okazją do zwiedzenia szkoły i zapoznania się z tegoroczną ofertą edukacyjną. Największym zainteresowaniem cieszyła się pracownia fryzjerska oraz nowoczesna kuchnia.


Gminny Konkurs Recytatorski

 „Wiersze Doroty Gellner – lubię, znam, recytuję”

     Dnia 11 marca 2015r. w Bibliotece Publicznej im. Gustawa Bojanowskiego w Przygodzicach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I – III. Tematem konkursu były „Wiersze Doroty Gellner – lubię, znam, recytuję”. W konkursie udział wzięło ponad czterdziestu uczestników. Dzieci recytowały wybrany przez siebie wiersz wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a czasami nawet uzasadnionym strojem. Poziom, jaki zaprezentowały dzieci był bardzo wysoki. W przerwie, kiedy obradowała komisja konkursowa, dzieci mogły poczęstować się przepysznymi ciasteczkami.

Uczestnicy konkursu byli oceniani w trzech kategoriach: klasy I, II i III.

Naszą szkołę reprezentowali:

klasa I – Nikola Netter, Natalia Szafraniec

klasa II – Mikołaj Cieśliński, Wiktoria Janiak

klasa III – Zuzanna Krysiak, Klaudia Szczechowicz

Komisja konkursowa po trudnej debacie wyłoniła laureatów. Radości nie było końca, ponieważ Mikołaj Cieśliński z klasy II
zajął III miejsce.


DZIEŃ ŚW. PATRYKA

     17 marca to Dzień Świętego Patryka, patrona Zielonej Wyspy. Choć tak naprawdę jest to święto narodowe Irlandii, cieszy się ono coraz większą popularnością w wielu zakątkach świata, także w Polsce. Obchody Dnia Świętego Patryka w naszej szkole związane były z legendą o Leprikonach, brodatych skrzatach, które ponoć zostawiają garnek złota na końcu tęczy. 

     Co przynosi nam szczęście? Co jest dla nas najważniejsze w życiu? Co wywołuje uśmiech na naszych twarzach? Tego dowiedziały się uczennice klas gimnazjalnych, Kasia, Laura, Paulina i Wiktoria, które z garnkiem pełnym złotych ciasteczek zawitały dziś
w naszych salach lekcyjnych ... :)

prev next

POKONKURSOWE ECHA

     W minionym tygodniu dostarczono do szkoły tajemniczą paczkę. Wszyscy byliśmy ciekawi, jaka jest jej zawartość. Niebawem okazało się, że przesłano nam nagrody za udział w konkursie plastycznym „Kolorowo Karpiowo”. W poniedziałek 09 marca, podczas okazjonalnego apelu, wręczono uczniom biorącym udział w przygotowywaniu prac konkursowych podkładkę pod myszkę, opaskę odblaskową, smycz oraz grę zręcznościową. Uczniowie byli mile zaskoczeni tym faktem i ucieszyli się z otrzymanych upominków.

Na profilu facebooka - Szlakiem karpia po Dolinie Baryczy i stronie internetowej www.edukacja.barycz.pl można zapoznać się
z wynikami konkursu i obejrzeć różnorodne prace innych uczestników oraz sprawdzić jak przebiegają przygotowania związane
z malowaniem figur karpi.


FILMY JĘZYKOWE

     W dzisiejszych czasach umiejętność porozumiewania się w języku obcym jest niezbędna. Uczniowie klas V, VI oraz II gimnazjum postanowili wykorzystać swoje umiejętności lingwistyczne i wcielając się w role aktorów, reżyserów oraz scenarzystów nagrali filmy językowe. Filmy przedstawiały scenki z życia codziennego, np. rozmowę przy śniadaniu, wizytę u lekarza czy wskazywanie drogi.

     Każdy film oglądaliśmy z ogromną przyjemnością i uśmiechami na twarzach. Jak okazało się później, uczniowie podczas ich nagrywania bawili się równie dobrze. Zadanie to z pewnością pokazało, że nauka to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim dobra zabawa :)

null

null


PRZYJEMNIE I POŻYTECZNIE, CZYLI SPORTOWO-WYCIECZKOWO

Wrocław

     Rozpoczęto od wycieczki do wrocławskiego afrykarium na terenie ZOO. Wycieczkowicze byli zachwyceni, ponieważ pomimo styczniowej aury, tutaj było gorąco i kolorowo, zwłaszcza w motylarni, której atmosfera przeniosła niejednego ucznia do krainy afrykańskiej dżungli. Dopełnieniem magicznego nastroju było obejrzenie „Hobbita. Bitwy Pięciu Armii”.

Uniejów FERIE

     W dniu 17 lutego 2015r. odbył się wspólny wyjazd integracyjny dwunastu uczniów naszej szkoły podstawowej i Szkoły Podstawowej z Jankowa Przygodzkiego na baseny termalne do Uniejowa, jak również na Meeting Lekkoatletyczny „Pedros Cup”
z udziałem czołowych lekkoatletów świata do Atlas Areny w Łodzi.

Kalisz FERIE

     Tym razem uczniowie wyjechali do Kalisza na sztuczne lodowisko oraz do Aquaparku. Było fantastycznie. Udział w wycieczce wzięło 34 uczniów z naszego zespołu szkół.

Ferie na sportowo.

     Już po raz kolejny odbyły się w naszej szkole „Ferie zimowe na sportowo”. I tak między innymi 20 lutego 2015r. miał miejsce
w naszej szkole kolejny turniej w badmintona i tenisa stołowego. Wzięło w nim udział 20 uczniów naszego zespołu szkół.
Nagrody – upominki sportowe - ufundowała Rada Rodziców.

Ratujemy – uczymy ratować.

     28.01.2015r. w ramach WOŚP miało miejsce w naszej szkole kolejne szkolenie: „Ratujemy – uczymy ratować”. Udział w nim wzięli uczniowie klasy I i III szkoły podstawowej. Szkolenie przeprowadzili nauczyciele: Elżbieta Paprocka i Sławomir Sołtysiak.

     Wszystkie wyżej wymienione wycieczki i turniej cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
                                                                                                                    Organizatorem był Sławomir Sołtysiak.


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

null

"Razem tworzymy lepszy Internet”

    To hasło tegorocznego DBI (Dnia Bezpiecznego Internetu), który dziś (10 lutego 2015r.) już po raz 11 obchodzimy w Polsce. W naszej szkole trwają obchody Tygodnia Bezpiecznego Internetu, którego odzwierciedleniem są m.in. działania polegające na przypomnieniu zasad NETYKIETY, analizowaniu treści krótkich filmików o danej tematyce oraz wykonywaniu plakatów. 
     Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Wspólnie możemy przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym.

null


UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA ZMODERNIZOWANEJ SALI WIEJSKIEJ

     06 lutego 2015r. o godzinie 17:00 rozpoczęła się uroczystość oficjalnego otwarcia sali wiejskiej w Czarnymlesie, która została wcześniej zmodernizowana i unowocześniona.
      Poświęcenia sali dokonał ksiądz kanonik Grzegorz Zamelek, po czym nastąpiła uroczystość otwarcia, którą uświetniły występy dzieci z przedszkola „Calineczka” oraz uczniowie Zespołu Szkół w Czarnymlesie w formie programu taneczno – wokalnego. Przedszkolaki zaprezentowały się w pięknych strojach i zatańczyły poloneza, krakowiaka oraz kankana. Natomiast dzieci z klasy I i II SP zatańczyły Polkę Jarocinkę przygotowaną przez Barbarę Cieślińską, a grupa wokalna pod kierunkiem Ewy Borowicz- Kasznickiej zaśpiewała kilka piosenek. Oprawą muzyczną występów zajął się Krzysztof Karolewski.
      W imprezie uczestniczyli przedstawiciele powiatu, gminy, sołectwa, instytucji kulturalno- oświatowych gminy oraz bardzo liczna grupa mieszkańców Czarnegolasu i Hetmanowa. Po części oficjalnej, zaproszono wszystkich na część towarzyską spotkania.


ZABAWA KARNAWAŁOWA

     Dnia 31 stycznia na sali w Czarnymlesie odbyła się zabawa karnawałowa dla całej społeczności uczniowskiej. Zabawę zorganizowała Rada Rodziców przy pomocy p. Krzysztofa Karolewskiego oraz uczennic trzeciej klasy gimnazjum. 

Nasi uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne i taneczne. A to za sprawą dużej ilości konkursów, m.in. tańca na gazecie, tańca z balonem, karaoke, konkursu na najlepsze przebranie oraz występu klasowego. W przerwach między konkursami kosztowaliśmy pyszne gofry, zapiekanki i frytki przygotowane przez rodziców. Dużo emocji dostarczyło również koło fortuny, którym zarządzał nasz kolega Marek :)

Moc atrakcji sprawiła, że czas przeznaczony na zabawę minął bardzo szybko, a wszyscy uczniowie z uśmiechami na twarzach udali się do swoich domów ;)


MIŁE SPOTKANIE

     Okres zimowy to - pomimo niskich temperatur – czas gorących przeżyć naszych dzieci. Dlaczego?

     27 stycznia 2015r. odbyły się zebrania dla rodziców. Na wstępie Dyrektor Zespołu Szkół pani Urszula Pawłowska zabrała głos, podsumowując pracę i osiągnięcia uczniów w I półroczu tego roku. Szczególnie miłym akcentem, były gratulacje skierowane w stronę rodziców uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.

     Po części oficjalnej, na scenie pojawili się uczniowie klas I – III, którzy już od jakiegoś czasu przygotowywali się do występu przed tak ważną publicznością, czyli rodzicami. W tym wyjątkowym dniu, nasi artyści zaprezentowali wiersz „Pawoł i Gawoł” w gwarze wielkopolskiej oraz przedstawienie pod tytułem „Koziołki poznańskie”. Podczas występu niejednemu rodzicowi zakręciła się w oku łezka ze szczęścia :)

     Wszyscy byli pod wrażeniem strojów i dekoracji, które pomogli przygotować rodzice naszych uczniów, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy także inicjatorce przedstawienia, pani Barbarze Cieślińskiej, która już po raz kolejny zaczarowała widownię tak wspaniałą inscenizacją.


,,Gdy Bóg podróżuje koleją"

Zaw­sze, ilek­roć uśmie­chasz się do swo­jego bra­ta

i wy­ciągasz do niego ręce,

jest Boże Na­rodze­nie.

Jest ono zawsze, kiedy mil­kniesz, by wysłuchać innych.

Zaw­sze, kiedy rozdajesz nadzieję.

Zawsze, kiedy niesiesz pomoc zrezygnowanym, zniechęconym, słabym.

Zaw­sze, gdy przyznajesz jak małe są twe możliwości –

gdy sam prosisz o pomoc.

Zaw­sze, ilek­roć poz­wo­lisz by Bóg po­kochał in­nych przez ciebie,

zaw­sze wte­dy, jest Boże Na­rodze­nie.

na podstawie bł. Matki Teresy z Kalkuty

     W trakcie tegorocznych jasełek mogliśmy zastanowić się czy potrafimy w naszym życiu odnaleźć przychodzącego do nas Boga? Czy w krzątaninie niekończących się obowiązków i zakupów potrafimy dostrzec prawdziwy sens zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia? Nasi uczniowie pokazali nam jak łatwo możemy przejść obok i nie dostrzec co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu. Życzenia, którymi uczniowie zakończyli jasełka niech każdy z nas przyjmie jako swoje osobiste.

„Życzymy Wam, byście nie byli jedynie niemymi przechodniami, abyście odkryli w drugim człowieku obecność Chrystusa, byście
z radością i prostotą dziecka świętowali narodziny Zbawiciela i niech to będą również nasze narodziny – narodziny nowego człowieka. Błogosławionych Świąt!”WIGILIJNE SPOTKANIE

Zatrzymajmy się na chwilę w gonitwie codziennych spraw.

Ucieszmy nasze myśli.

Jeśli uda nam się wsłuchać w ciszę swej duszy,

to na pewno usłyszymy pukanie do drzwi.

To Bóg przynosi nam swojego syna, abyśmy go przyjęli.

Zapalmy świecę, usiądźmy przy wigilijnym stole,

podzielmy się opłatkiem i świętujmy.

     Zbliżają się ulubione przez wszystkich święta Bożego Narodzenia, a święta te zawsze kojarzą się z wieczorem wigilijnym. Oderwijmy się więc na chwilę od kłopotów dnia codziennego, posłuchajmy wierszy, pastorałek, kolęd, przypomnijmy niektóre zwyczaje, tak bardzo charakterystyczne dla polskiego Bożego Narodzenia. Wieczór wigilijny jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku, wieczorem wzajemnego zbliżenia, lekcją miłości, zadumy i refleksji.

Te wszystkie przepiękne chwile zaprezentowali nam uczniowie klas I – III w przedstawieniu wigilijnym.


KONKURS PLASTYCZNY ,,KARPIOWO KOLOROWO'' W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO

     W ramach realizacji projektu "EDUKACJA DLA DOLINY BARYCZY" uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Kolorowo Karpiowo”, w którym dzieci wykonały wizerunki karpi w oryginalnym rozmiarze, dowolną techniką, inspirowane ciekawymi miejscami Doliny Baryczy. Największym zainteresowaniem konkurs cieszył się wśród najmłodszych uczniów. Ze szkoły podstawowej przekazano 59 prac i tylko dwie z gimnazjum.

     Najpiękniejsze, najbardziej kreatywne prace posłużą za inspiracje dla studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którzy wykonają figury przestrzenne karpi, tworząc szlak turystyczny po ciekawych obiektach architektonicznych, rekreacyjnych oraz
w miejscach plenerowych Doliny Baryczy.

     Na profilu facebooka - Szlakiem karpia po Dolinie Baryczy i stronie internetowej www.edukacja.barycz.pl można zapoznać się
z wynikami konkursu i obejrzeć różnorodne prace innych uczestników konkursu.

     Poniżej prezentujemy kilka prac wykonanych przez dzieci z naszej szkoły. Gratulujemy ciekawych pomysłów.


CO SŁYCHAĆ W AUSTRALII?

     Miła październikowa rozmowa z Danielem z Oceanii sprawiła, że postanowiliśmy sprawdzić co u niego słychać. Dlatego też we wtorek, 16 grudnia, uczniowie klas II i III gimnazjum za pomocą Skype’a połączyli się ze swoim znajomym, by z nim porozmawiać. Daniel opowiedział im o zmianach w swoim życiu – skończył studia oraz przeprowadził się do Australii. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze – było dużo śmiechu, ale rozmawialiśmy również o sprawach poważnych. Daniel uświadomił naszym gimnazjalistom, że w dzisiejszych czasach warto uczyć się języków obcych, ponieważ poszerza nam to możliwości poznania ciekawych ludzi, kultur oraz zwiedzenia niesamowitych miejsc.

prev next

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ W WARCABY

     W dniu 8 grudnia br. odbył się w naszej szkole już XV Turniej Mikołajkowy w warcabach.

Uczestniczyło w nim 50. uczniów z naszego Zespołu Szkół.

W szkole podstawowej zwyciężyli:

I miejsce – Kamil Urbaniak z klasy III

II miejsce – Łukasz Zawidzki z klasy III

III miejsce – Jakub Szczechowicz z klasy IV

W kategorii gimnazjum zwyciężyli:

I miejsce – Sara Pinkiewicz klasy I

II miejsce – Karolina Błaszczyk z klasy I

III miejsce – Żaklin Szczypkowska z klasy II

Nagrody w postaci słodyczy dla wszystkich uczestników ufundowała Rada Rodziców.

GRATULUJEMY!


DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

     Dnia 28 listopada 2014r. między godziną 15.00 - 19.30 odbyła się w naszej szkole dyskoteka Andrzejkowa. Uczennice
i uczniowie klasy VI pod bacznym okiem pani Darii Wróblewskiej i Barbary Cieślińskiej zadbali o wystrój szkoły stosowny do okoliczności. Zrobiło się naprawdę klimatycznie. Podczas dyskoteki bawiący się mieli okazję skorzystać z przygotowanych wróżb, konkurencji, ciasteczek z wróżbą oraz pyszności, które przygotowywali rodzice uczniów klasy VI. Śmiechu było, co nie miara! Ciekawe czy owe wróżby się sprawdzą.

Wszyscy uczestnicy bawili się doskonale. Zmęczeni, lecz zadowoleni wróciliśmy do swoich domów, aby odpocząć po świetnej zabawie!


NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH 

     28 listopada 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbył się TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE NAJLEPSZY
Z NAJLEPSZYCH
. Patronat nad tym konkursem objęła Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Każdą szkołę podstawową z terenu Gminy Przygodzice reprezentował jeden uczestnik. 

Zawodnicy musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, stopni policyjnych, numerów alarmowych różnych służb, strukturą organizacyjną Policji, zagadnień z pierwszej pomocy przedmedycznej, jak i z prewencji kryminalnej. Pytania dotyczyły także wiedzy ogólnopolicyjnej.

     W zmaganiach o tytuł Najlepszego z Najlepszych z naszej szkoły wziął udział Michał Roga, uczeń klasy VI. Niewiele brakowało, bowiem Michał zajął II miejsce. Jak na gentelmana przystało, tytułowego miejsca ustąpił tylko koleżance ze Szkoły Podstawowej
w Jankowie Przygodzkim – Julii Wilkowskiej.

SEDECZNIE GRATULUJEMY :)


WARCABY SĄ POPULARNE

     Dnia 27 listopada br. odbyły się kolejne Mistrzostwa Gminy w warcabach. Bardzo dobrze wypadli nasi uczniowie: Karolina Cieślińska z klasy VI zajęła II miejsce indywidualnie, a Jakub Pietryga z klasy V zajął III miejsce indywidualnie.

GRATULUJEMY!


WSZYSTKO PRZEMIJA


Wszystko przemija, wszystko jest w ruchu,
każda godzina jak garstka puchu.
I ty, człowieku, ciągle się zmieniasz,
rodzisz się, żyjesz, potem umierasz

-

tymi słowami uczennice naszej szkoły rozpoczęły przedstawienie zatytułowane „Życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy”, które odbyło się 25 listopada 2014r. Widzami byli licznie zebrani rodzice, z których obecności szczególnie się cieszymy.

     Przedstawienie rozpoczęło się w atmosferze ciszy i półmroku, kreując pełną skupienia aurę. Nagle z owej ciszy zaczęły przebijać się dźwięki piosenki, po czym uczennice na skrzydłach poezji zabrały słuchaczy w drogę do świata kontemplacji i głębokiej refleksji na temat kwestii egzystencjalnych w naszym życiu, które często schodzą na dalszy plan podczas naszych codziennych obowiązków, trosk
i problemów.

SZEWCZYK DRATEWKA

     Dnia 19 listopada 2014r. uczniowie klas I – III mieli możliwość obejrzeć w Ostrowskim Centrum Kultury popularną bajkę
pt: „Szewczyk Dratewka”. Opowieść opowiada o biednym szewczyku, który wędruje po świecie, często spotyka potrzebujących
i nigdy nie pozostaje wobec nich obojętny. To pogodne i ciepłe przedstawienie uświadomiło młodym widzom, że dobroć połączona
z odwagą i ciekawością świata pomaga zwyciężyć zło i osiągnąć szczęście.

Młoda widownia okazała się widownią niezwykle wdzięczną. Z uwagą, skupieniem i zaangażowaniem wpatrzona w aktorów,
w dekoracje, wsłuchana w piosenki i w treść przedstawienia, dostrzegła najdrobniejsze niuanse płynące ze sceny i tak szczerze jak tylko potrafią to dzieci nagradzała artystów gromkimi brawami.

Niektóre dzieci miały okazję gościć po raz pierwszy w teatrze i uczestniczyć w spektaklu. To było dla nich prawdziwe przeżycie.
Po powrocie do szkoły buzie wszystkich uczestników były uśmiechnięte i dzień wycieczki należy zaliczyć do udanego.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.


DIECEZJALNY KONKURS LITERACKI

„Eucharystia źródłem jedności i miłości rodziny”

- to temat Diecezjalnego Konkursu Literackiego, w którym licznie udział wzięli uczniowie klas V i VI naszej szkoły. Konkurs w swej idei, połączony jest z obchodami Dnia Świętości Życia, który będziemy przeżywali w naszej diecezji 6 grudnia 2014r.

     Spośród dwunastu prac, komisja wybrała dwie, które będą reprezentowały naszą szkołę na szczeblu diecezjalnym. Ich autorkami są: Nikola Uchlik z kl. V i Karolina Cieślińska z kl. VI.

     Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a Nikoli i Karolinie życzymy powodzenia!!!

prev next

BARDZO DOBRE WYSTĘPY NASZYCH TENISISTÓW STOŁOWYCH

     Dnia 16 października br. odbyły się Gminne Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców w Zespole Szkół
w Dębnicy.

Nasze dziewczyny w składzie: Karolina Cieślińska i Nicola Golińska z klasy VI zajęły II miejsce, a ich koledzy: Łukasz Skotnicki i Mateusz Talaga III miejsce również drużynowo.

     Podobne zawody, ale dla gimnazjalistów odbyły się w naszym Zespole Szkół, gdzie nasi uczniowie okazali się najlepsi w kat. dziewcząt i chłopców w składzie: Paulina Fikus i Katarzyna Mrugała oraz Gracjan Lizak i Sebastian Wasiela.

GRATULUJEMY SUKCESÓW


DZIEŃ NAUCZYCIELA NA WESOŁO

Wdzięczności ucznia nie zapisuje się w szkolnym dzienniku

Wdzięczność nie jest obiektem badań pedagogicznych

Wdzięczność ma tysiąc twarzy...

-

tymi pięknymi słowami, 14 października, uczniowie szkoły złożyli bukiet podziękowań pracownikom szkoły z okazji ich święta.

     Po wymownych słowach Pani Dyrektor, która podkreśliła kim jest i jak doniosłą funkcję pełni nauczyciel w procesie wzrastania dziecka, miało miejsce przedstawienie zaprezentowane przez uczniów klas gimnazjalnych.

     I tak na co najmniej kilkadziesiąt minut scena zamieniła się w szkolną klasę z aktorami grającymi uczniów i ich nauczycielkę. Było to o tyle wymowne, że uczniowie prezentując typowe szkolne zachowania, wchodzili w dialog z prowadzącą, co powodowało uśmiech na twarzach widzów. Szczególnie wesołym okazało się przebranie gimnazjalisty za współczesnego nauczyciela, który – jak się okazuje – musi mieć stalowe nerwy, anielską cierpliwość, błogi wyraz twarzy i miękkie serce, by podróżować wraz z uczniami po oceanie edukacji.

     Podsumowaniem przedstawienia były utwory muzyczne wykonane przez utalentowane muzycznie dzieci i młodzież, co wykreowało w sercach słuchających stan cudownego samopoczucia i zaprogramowało na kolejne miesiące pracy. Nie byłoby to jednak możliwe bez szczególnego zaangażowania wyjątkowych występujących, którzy swą pracą, determinacją i ofiarnością, udowodnili, że są uczniami o niepospolitym wnętrzu i wyjątkowej charyzmie.


PASOWANIE NA UCZNIA

Puk, puk, to Ja

Mały uczeń pierwszaczek,

taki dzielny uczniaczek.

Pukam szkoło do twych drzwi,

proszę bądź przyjazna mi.

      Stało się to 14 października br. Wszyscy uczniowie klas I – III, nauczyciele, zaproszeni goście i oczywiście rodzice z klasy I byli świadkami uroczystego ślubowania pierwszoklasistów. Na początku maluchy z klasy I przedstawiły program artystyczny złożony
z wierszy i piosenek. To był ich "egzamin", który zdali na szóstkę. Po nim złożyli ślubowanie, a potem pani dyrektor pasowała każdego malucha na ucznia naszej szkoły.

      Na pamiątkę tak uroczystej chwili, już jako prawomocni uczniowie naszej szkoły, otrzymali legitymację szkolną oraz wiele prezentów ufundowanych przez zaproszonych gości jak również starszych kolegów.


STAŃ PO ZIELONEJ STRONIE MOCY

W ramach akcji 

„Stań po zielonej stronie mocy”
od 1 października 2014r. do 14 czerwca 2015 r.
zbieramy sprzęt, za który przyznawana jest następująca liczba punktów:


1 płyta CD/DVD lub blu-ray–wartość 1 punkt
1 Pudełko po płycie CD/DVD lub blu-ray/kasecie VHS/magnetofonowej– wartość 2 punkty
1 zużyty telefon komórkowy–wartość 15 punktów
1 bateria –wartość 1 punkt
1 ładowarka –wartość 3 punkty
1 kabel cienki–wartość 1 punkt
1 kabel gruby (minimum 8 mm) –wartość 3 punkty
1 pilot do urządzenia elektronicznego–wartość 2 punkty
1 para słuchawek –wartość 1 punkt
1 twardy dysk–wartość 5 punktów
1 układ scalony (płytka komputerowa) – wartość 5 punktów
1 pendrive –wartość 1 punkt
1 discman –wartość 2 punkty
1 walkman–wartość 2 punkty
1 urządzenie mp 3 –wartość 2 punkty

      Zbiórka będzie prowadzona w formie konkursu międzyklasowego.
Za odbiór sprzętu i prowadzenie dokumentacji odpowiedzialne są uczennice klasy 3 gimnazjum Paulina Fikus i Laura Marciniak wraz
z koordynatorem.
     Serdecznie zapraszamy do współzawodnictwa.


Koordynator akcji: mgr Regina Ziąbka


XIV DZIEŃ PAPIESKI

     12 października 2014r. przeżywaliśmy XIV Dzień Papieski. W tym roku jego zawołaniem było hasło „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”.

     Dzień ten był wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy przeżywaliśmy go z Janem Pawłem II, który został już włączony w Poczet Świętych. Zaproszenie do świętości jest skierowane do każdego z nas, a wielokrotnie podkreślane przez naszego Świętego - Jana Pawła II. Jest to zadanie, które powinno przyświecać nam każdego dnia.

     Występ uczniów naszej szkoły uświetnił oprawę liturgiczną niedzielnej Mszy Świętej, w czasie której modliliśmy się o pragnienie świętości w każdym z nas.


JAKA JEST NOWA ZELANDIA?

      2 października uczniowie klasy III gimnazjum po raz kolejny mieli okazję, aby wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi. Tym razem za pomocą Internetu połączyli się z 23-letnim Danielem, mieszkańcem Nowej Zelandii. Dzięki Danielowi uczniowie dowiedzieli się, jak nazywamy rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii, jaka jest tam teraz pora roku, czy gdzie nakręcony został film „Hobbit”. Rozmawiali również o filmach i grach komputerowych. Uczniowie zaobserwowali, że Daniel to osoba otwarta i pozytywnie nastawiona do świata. Jak okazało się po rozmowie z Danielem, naszych gimnazjalistów nie da się nie lubić :)) Co więcej, zachęcili oni naszego rozmówcę do kolejnej tego typu konwersacji - „I love those kids and I really want to do something like that again.”


MOJA ULUBIONA POSTAĆ BAJKOWA

Bajka to nieodzowny element dzieciństwa każdego dziecka.

Po co są bajki? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi: dorośli, młodzież i dzieci. Odpowiedzi jest wiele, np. bajki są także do zabawy. Bywają dni, kiedy dzieci nie mogą bawić się na dworze, łące, czy polu i odkrywać wspaniałego świata kwiatów, zwierząt i ludzi.
Bywają dni, kiedy zwykłe zabawki przestają już bawić. W takich chwilach rodziców przestają cieszyć mnożące się figle ich dzieci. Wtedy na pomoc przychodzą bajki.
Ale bajki są użyteczne jeszcze i w inny sposób. Stanowią one dla dziecka okazję do przebywania w bezpośredniej bliskości ojca lub matki, za którymi tak często tęsknią. A zwłaszcza dzisiaj dzieci mają rodziców coraz mniej. Powody są różne – praca zawodowa, brak zainteresowania problemami dziecka, czy choćby telewizja.
Dzięki bajkom dziecko dozna szczęścia bliskości swojego rodzica. Bajka pomoże im zjednoczyć się duchowo, aby razem mogli obserwować i podziwiać świat, do którego ich ona przenosi. Dlatego właśnie dzieci z naszej szkoły postanowiły wziąć udział w konkursie pt.: „Moja ulubiona postać bajkowa” zorganizowanym przez Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Uczniowie klas I – III mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną, a klasy IV – VI napisać pracę literacką. Młodsze dzieci reprezentowały następujące osoby: Mateusz Błaszczyk, Mikołaj Cieśliński, Hanna Roga i Karolina Romanowska. W starszej grupie wzięła udział Karolina Cieślińska.

Wszystkim dzieciom gratulujemy i bardzo serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.


WARSZTATY PRZYRODNICZE

     30 września uczniowie klasy szóstej wraz z opiekunem udali się do zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim. Tam uczestniczyliśmy w prezentacji na zakończenie realizacji projektu grantowego pn. „Młodzi naukowcy”. W warsztatach brali także udział gimnazjaliści z Ostrowa Wlkp. I Jankowa Przygodzkiego.
      Członkowie koła chemicznego, pod kierunkiem nauczycielek chemii: p. Moniki Jończak i Mileny Janiak, zaprezentowali nam różnorodne doświadczenia. Duże wrażenie zrobiły na uczniach doświadczenia z dwutlenkiem węgla, który raz wykazywał właściwości gazu, a w innych sytuacjach zachowywał się jak ciecz. Mogliśmy zaobserwować wzniecanie ognia bez ognia, powstawanie pasty słonia czy zamianę mleka w kamień. Efektowne było doświadczenie prezentujące spalanie magnezu w dwutlenku węgla i ogrzewanie mieszaniny kwasu borowego z kwasem siarkowym i alkoholem.
      Nasz kolega Łukasz miał możliwość wcielić się w rolę chemika-kucharza i wyrabiał ciasto z mąki ziemniaczanej i wody, by móc sprawdzić, że mieszanina ta zachowuje się jak ciecz i jest jednocześnie twarda przy uderzeniu pięścią.
      Uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali przebieg doświadczeń i sami chętnie w nich uczestniczyli. Na lekcjach przyrody
z pewnością powtórzymy część eksperymentów. Z rozmów przeprowadzonych po odbytych warsztatach można stwierdzić, że były one udanym przedsięwzięciem.


75. ROCZNICA UTWORZENIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

     27 września 2014 roku obchodziliśmy 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Pomimo, że wojsko polskie stawiało jeszcze opór niemieckiemu najeźdźcy, wiadomo już było, że sprawa obrony jest przegrana, zwłaszcza że mieliśmy do czynienia z dwoma najazdami, niemieckim i sowieckim.

      Organizacja była podporządkowana Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźctwie. Posiadała siły zbrojne, których zadaniem była walka z niemieckim okupantem.

     Walczono zarówno z bronią w ręku, jak i bezkrwawo: redagując prasę podziemną, rozrzucając ulotki oraz malując symbole oporu przeciw niemieckiej okupacji. Organizowano tajne komplety, dzięki czemu polskie dzieci i młodzież mogli pobierać nauki zakazane przez Niemców.

      W przeddzień tej rocznicy społeczność szkolna Zespołu Szkół w Czarnymlesie uczciła to wydarzenie apelem przy obelisku upamiętniającym polskie ofiary II wojny światowej. Dzięki temu uczniowie poznali kolejne meandry polskiej historii z czasów II wojny światowej.


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

     Już od 13 lat obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. W związku z tym, 26 września w naszej szkole lekcje angielskiego
i niemieckiego zdominowały gry językowe. Zabawy te miały na celu nie tylko odprężyć uczniów, ale również uświadomić im, jak ważna w dzisiejszych czasach jest umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Mamy nadzieję, że dzień ten utwierdził uczniów
w przekonaniu, że nauka języka angielskiego i niemieckiego może być ciekawa i inspirująca … :)


WYJAZD DO KINA NA ,,MIASTO 44"

     24 września miała miejsce wycieczka do kina do Wrocławia na film Jana Komasy pt. ”Miasto 44”.

     „Na planie tego filmu wszyscy zaczęliśmy doceniać to, co mamy. […] Musimy zrozumieć, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Nic nam się nie należy, powinniśmy się zastanowić, co możemy z siebie dać, żeby kraj był lepszy” – słowa te wypowiedział reżyser filmu, Jan Komasa.

     W opinii gimnazjalistów film był potrzebny. Żywo dyskutowali w drodze powrotnej, choć należy podkreślić, iż wśród odbiorców byli i tacy, których ogarnęła głęboka zaduma.


KOLARSTWO

       20.09.2014r. uczennice naszej szkoły brały udział w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Mtb Młodzików. Jest to jeden
z najważniejszych wyścigów Mtb w kategorii młodzik. Zawody odbyły się w Darłowie, trasa była wymagająca, ale liczyła około dwanaście kilometrów. Wiktoria Golińska zdobyła srebrny medal, Nicola Golińska zdobyła brąz, Weronika Rozwora uplasowała się na siódmej pozycji, natomiast Kornelia Stawicka wjechała na ósme miejsce.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!


SPRZĄTANIE ŚWIATA

     Posprzątaliśmy świat! Jakże miło patrzeć, kiedy młodzi ludzie schylają się i zbierają śmieci, by udowodnić, iż nie jest im obojętnym, jak wygląda ich środowisko. Tym bardziej, że nie jest chlubnym świadomość, że śmieci było w tym roku nieco więcej, niż w zeszłym.

     Zapełniliśmy worki, wierząc, że na długo starczy widok czystej przyrody. Jesteśmy także dumni, iż dzieci i młodzież rozróżniają
i wiedzą gdzie są kosze na śmieci. Na obrzeżach dróg bowiem częstokroć spotykaliśmy wysypane odpadki, plastikowe butelki, pudełka po jogurtach, które nie tylko są świadectwem braku szacunku do przyrody, ale także dowodem, jak wiele trzeba wdrażać młodym ludziom przekonań o konieczności zauważania koszy, by w przyszłości nie powielali błędów osób zostawiających hałdy śmieci na przykład w lasach.

prev next

NAUKA DEMOKRACJI

     W drugim tygodniu września w Zespole Szkół w Czarnymlesie odbyły się wybory na przewodniczącego i zastępcę samorządu uczniowskiego. Przykładem lat poprzednich były one namiastką wyborów samorządowych, czyli powszechne, tajne i bezpośrednie.

     W tygodniu poprzedzającym opisywane wydarzenie kandydaci mogli przeprowadzać kampanię wyborczą. W szkole wywieszone były listy z nazwiskami kandydatów. Widoczne też były plakaty wyborcze, szczególnie jednej z uczennic z piątej klasy. Aktywna kampania przyniosła jej sukces, zajęła drugie miejsce. W ten sposób stała się pierwszą uczennicą ze szkoły podstawowej, która weszła do zarządu samorządu uczniowskiego.

     W wyborach wzięli udział uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Na wcześniej przygotowanych kartach zaznaczali nazwisko swojego kandydata, po czym wrzucali je do specjalnie przygotowanego kartonu, będącego urną wyborczą.

     W wyborach zwyciężył uczeń klasy III gimnazjum Gracjan Lizak. Jego zastępczynią została wcześniej wspomniana uczennica klasy V Milena Wilczyńska. Protokolantem została Paulina Fikus z klasy III gimnazjum, a skarbnikiem Nikola Uchlik z klasy V szkoły podstawowej.


ROZMOWA NA ODLEGŁOŚĆ

     Dnia 18.09.2014r. pani Joanna Bakalarek, nauczycielka języka angielskiego, zorganizowała uczniom klasy 3 gimnazjum rozmowę internetową z osobą biegle posługującą się językiem angielskim. Podczas lekcji, uczniowie za pomocą Skypa rozmawiali z 21-letnią Aliną, mieszkanką Ukrainy. Jednak odpowiednio wcześniej przygotowali pytania, które chcieli zadać swojej rozmówczyni. Alina okazała się być bardzo wesołą i otwartą osobą. Przywitała uczniów szczerym uśmiechem, co spowodowało przyjazną atmosferę. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z rozmowy i z pewnością oczekują więcej tego typu niespodzianek w niedalekiej przyszłości.


Z WIZYTĄ U WÓJTA

     15 września uczennice naszej szkoły miały spotkanie z wójtem Gminy Przygodzice – Panem Krzysztofem Rasiakiem. Powodem spotkania były kolejne zwycięstwa naszych kolarek: Nicoli Golińskiej, Wiktorii Golińskiej, Weroniki Rozwory i Kornelii Stawickiej.

     Pełne silnej woli, zapału i determinacji młode sportsmenki otrzymały pamiątkowe „Gratulacje Wójta w uznaniu za sportowe osiągnięcia, promocję kultury fizycznej i Gminy Przygodzice”.

Dziewczyny! Oby tak dalej :-)


NASI CHŁOPCY NA II MIEJSCU

     10 września odbyła się już V edycja Orlika o Puchar Premiera. Nasza drużyna ze Szkoły Podstawowej w kat. Orlik Młodszy, zajęła
II miejsce drużynowo w gminie Przygodzice.

Skład drużyny: Konrad Chmielina, Damian Głowicki, Michał Golec, Jakub Gula, Patryk Jakubczak, Kewin Zawidzki, Mikołaj Sikora
i Michał Stawicki.

Opiekun: Sławomir Sołtysiak


NARODOWE CZYTANIE SIENKIEWICZA

     Sobotnim popołudniem 6 września, w odpowiedzi na zainicjowaną dwa lata temu przez Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego akcję Narodowego Czytania, w altance, przy Filii Biblioteki w Czarnymlesie, zgromadzili się czytelnicy publicznego czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, jako że to właśnie dzieło było dziełem czytanym tego dnia w całej Polsce.

     Pogoda nam dopisała, także o godz. 15.00 mogliśmy rozsiąść się wygodnie w stylowej altance i przenieść w światy ukazane przez Noblistę.

     W spotkaniu udział wzięli nie tylko uczniowie, ale także osoby dorosłe. Po wprowadzeniu przez narratorki: Katarzynę Czaskę
i Kornelię Stawicką, jako pierwsza zaczęła czytać nasza Pani Dyrektor Urszula Pawłowska. Zapoznała słuchających z fragmentem „Ogniem i mieczem”, gdzie w dalszej części dialog z tejże pozycji przedstawili Wiktoria Glaza i Michał Roga.

Kolejną częścią „Trylogii”, ukończoną w 1886 roku jest „Potop”, którego sporą kwestię przeczytała Pani Maria Radajewska – Dyrektor Publicznego Przedszkola „Calineczka” w Czarnymlesie, po czym dalszą jego część ukazały Karolina Cieślińska i Aleksandra Kaczmarek.

     W 1887 roku, po upływie niespełna roku od wydania „Potopu”, Sienkiewicz rozpoczął przygotowania do napisania ostatniej części swojej wielkiej historycznej serii – „Pana Wołodyjowskiego”, który został wydany w 1888 roku. Aby ukazać piękno narracji i treści tego cudownego dzieła, Pani Mirosława Nieruchalska, a potem Karolina Błaszczyk i Joanna Piłat przedstawiły fragment tego woluminu.

     Nie byłoby pełnym, gdyby ten czas spotkania, nie uzupełnić jeszcze choć w części innymi pozycjami z długiej listy bibliograficznej Sienkiewicza. Dlatego, kolejną pozycją była wydana w 1900 roku powieść „Krzyżacy”, której fragmenty przyswoiły słuchającym Pani Helena Chmielina i Pani Małgorzata Tomczak.

     11 lat później, w 1911 roku ten wielki patriota, jakim był Henryk Sienkiewicz, wydaje powieść dla dzieci i młodzieży „W pustyni
i w puszczy”. Chwilę odnalezienia dzieci, poddała głośnej lekturze Pani Jolanta Golec.

     W przedostatniej części słuchania wyjątkowych słów Sienkiewicza, przenieśliśmy się do starożytnego Rzymu, w czasy pierwszych chrześcijan, które narrator zawarł w „Quo vadis”. Moment spotkania św. Piotra z Chrystusem, odczytały Pani Urszula Bartczak i Pani Renata Matschi – inicjatorki akcji Narodowego Czytania Sienkiewicza.

     Dopełnieniem owocnego spotkania był quiz przeprowadzony przez narratorki na temat dzieł i biografii Henryka Sienkiewicza, a także upamiętnianie Narodowego Czytania poprzez przyłożenie pieczęci otrzymanej z Kancelarii Prezydenta specjalnie na tę okoliczność, czego dokonała Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Czarnymlesie – Urszula Pawłowska.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

     Za nami szum morza, powiew górskiego wiatru i szmer żwawych potoczków. Czas wakacji przechodzi do wspomnień, a na progu szkoły stoi osamotniony tornister, chcąc towarzyszyć nam każdego dnia. Za chwilę rozbrzmi donośny dzwonek lekcyjny, sale się zapełnią, a korytarze będą przypominać rwącą rzekę. Ale to od jutra…

     Dziś natomiast, po uczestniczeniu we Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, jeszcze uroczyście, galowo i w pełni wypoczęci uczniowie i pracownicy szkoły stawili się w sali gimnastycznej naszej placówki, by powitać nowy rok szkolny. Uroczystość uświetnił swym przybyciem Pan Krzysztof Rasiak – nasz wójt, który życzył nie tylko sukcesów w nauce, ale także dobrego samopoczucia i rozwijania wszelkich zainteresowań podczas przygody z edukacją.

     Szczególnie ciepło, Pan Wójt oraz nasza Pani Dyrektor, powitali pierwszoklasistów, zarówno sześciolatków, jak i siedmiolatków.
W tym roku szkolnym jest ich dziewięciu. Życzymy powodzenia nie tylko im, ale także rodzicom, chcąc zapewnić, iż na pewno dadzą sobie w zupełności radę – to już przecież pierwszoklasiści!

Serdecznie witamy :-)

     W bieżącym roku szkolnym pracę w naszej szkole rozpoczną również dwie nauczycielki: mgr Barbara Cieślińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz mgr Joanna Bakalarek – nauczyciel języka angielskiego.

Również serdecznie witamy wśród grona pedagogicznego :-)

Ponadto wychowawstwa sprawować będą następujący nauczyciele:

Szkoła Podstawowa

klasa I – mgr Elżbieta Paprocka

klasa II – mgr Barbara Cieślińska

klasa III – mgr Małgorzata Szymanowska

klasa IV – mgr Sylwia Kempińska

klasa V – mgr Krzysztof Karolewski

klasa VI – mgr Daria Wróblewska

Gimnazjum

klasa I – mgr Sławomir Sołtysiak

klasa II – mgr Renata Matschi

klasa III – mgr Regina Ziąbka

Wszystkim uczniom oraz pracownikom szkoły życzymy samych sukcesów :-)